Eğitim Öğretim İle İlgili Belgeler > Kitap Özetleri > Roman Özetleri

MAVİ GÖZYAŞI ÖZET KİTAP ÖZETİ ROMAN ÖZETİ

 

Kitabın Yazarı: Ahmed Günbay Yıldız

 

Sayfa Sayısı: 360 sayfa

 

Kitabın Konusu: Hiç karşılık beklemeyen, hep kendinden veren bir babanın sevgisi ve kendilerini büyütene kadar üzerlerine titreyen bu babaya yüreklerindeki sevgiden yeterince pay ayıramayan evlatlarının o babayı yapayalnız bırakmaları

 

Kitabın Özeti:

Arif Bey validir. Üç erkek ve bir kız çocuğu olmak üzere dört çocuk sahibi bir babadır. Büyük oğlu Ekrem, onun küçüğü Belkız, üçüncüsü Serdar, en küçükleri Erkam'dır. Ekrem'le Belkız evlidir. Serdar'la Erkam ise henüz evlenmemişlerdir. Erkam Ankara Ortadoğu üniversitesi inşaat bölümünde okumaktadır. Serdar asi ve uyumsuz bir çocuktur ve liseden sonra okumak istemez. Sürekli iş değiştirir. Babası buna çok sinirlenmektedir.

 

 

Bir gün Serdar bilmediği bir işe girerek evi terk etmeye karar verir ve bu olayı ailesiyle paylaşır. Annesi ve babası buna karış çıkar ama Serdar onları dinlemez. Serdar evden ayrıldıktan sonra zaten rahatsız olan anne bu acıya dayanamayıp vefat eder. Arif Bey oğlu Serdar'ı aramaya başlar. Bir müddet sonra karanlık işlere karışan oğlu Serdar’ın ölüsünü bir hastanede bulur. Peş peşe hem eşini hem de evladını kaybeden Arif Bey'in hayatı bu noktadan sonra değişir valilikten istifa eder. Evde küçük oğlu Erkam ile baş başa kalır.

 

Erkam'ın en yakın arkadaşı Burhan'dır. Burhan sınıflarında bir kızla nişanlıdır. Nişanlısının adı Esra'dır. Esra'nın bir de Bahar adında yeğeni vardır. Bahar Erkam'a aşıktır. Bir gün Erkam'la Burhan konuşurken Burhan Bahar'ın kendisine aşık olduğunu söyler. Ama bir sorun vardır çünkü Erkam sınıflarındaki başka bir kıza Senem'e aşıktır. Senem bunu bilmemektedir ama onun da Erkam'a karşı hisleri vardır.

 

Okulunu bitiren Erkam ve Burhan birlikte bir iş kurarlar. Önce Erkam askerliğini yapmak için Bursa'ya gider. Burası Senem'in memleketidir. Bunu duyan Senem hemen Bursa'ya gider ve Erkam’la Bursa’da sözlenir askerlik biter bitmez de evlenir.

 

Erkam'la Senem evlenince Arif Bey de yalnız kalmayayım diye evlenir. Ama evlendiği kadın Arif bey'in bütün malını alıp kaçar. Bunun üzerine Arif Bey felç geçirip bakıma muhtaç hale gelir.

 

Belkız el evinde olduğunu öne sürerek babasına bakamayacağını söyler. Büyük oğlunun evinde de hoş karşılanmayan yaşlı adam, küçük oğlunun evinden de kovulmamak için gidip bir huzur evine yerleşiyor.

 

Huzur evinde bir gazetede Mavi Gözyaşı ismi ile köşe yazarlığı yapmaya başlar. Huzur evinin sakinleri onun adını Mansur olarak bilmektedir. Yaşlı adam tam izini kaybettirdiğini düşünürken torunu onu huzur evinde bulur. Tabi ki o çocuklarının karşısına çıkmak istemez, kalbi buruktur. Bu arada Erkam'ın evliliğinin (bilgi yelpazesi. com) üzerinde kara bulutlar dolanmaktadır. Nihayet kötü bir olay sonucu evliliği biter ve Erkam küçük kızı ile hayata sıfırdan başlamaya karar verir. Erkam üniversitede iken kendisine aşık olan Bahar'la evlenmek ister fakat Bahar yaşadığı hayal kırıklıkları sonucu bu evlilik teklifini reddeder.

 

Ne yazık ki aile bireylerinin haberi olmadan Arif Bey kalp krizi geçirir ve hayata gözlerini yumar. Vasiyeti üzerine çocuklarına haber verilmeden ilk eşinin yanına defnedilir.

 

Kitabın Ana Fikri: Hiç karşılık beklemeyen, hep kendinden veren babalarımızı yaşlandıkları veya başlarına bir iş geldiği zaman asla yalnız bırakmamalı evlatlık görevlerimizi yerine getirmeliyiz.

 

Kitabın Kişileri Kahramanları:

Arif Bey: Valilikten istifa etmiş, eşini kaybedince ikinci bir eşle evlenmiş fakat ikinci eşi tarafından soyulup aldatılınca felç geçirmiş, evlatları için elinden geleni ardına koymamış ama felç geçirip ele düşünce evlatları tarafından bakılmadığı için huzur evine yerleşmiş, kalan ömrünü burada yapayalnız geçirmiş bir kişi. Kitabımızın kahramanıdır.

Ekrem: Arif Bey’in en büyük oğlu, vefasız, kendini ve ailesini babasından üstün tutan bir kişi.

Belkız: Arif Bey’in ikinci büyük evladı, vefasız, bencil bir kişi.

Serdar: Arif Bey’in üçüncü  evladı, okumayı değil karanlık ve tehlikeli işleri tercih ederek evden kaçtığı için genç yaşında ölen, asi bir kişi.

Erkam: Arif Bey’in en küçük çocuğu, inşaat mühendisi, ilk evliliği kötü geçtiği için boşanmış bir kişi.


“ROMAN ÖZETLERİ ” SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<

“KİTAP ÖZETLERİ ”
SAYFASINI GÖRMEK İSTERSENİZ

>>>TIKLAYIN<<<

“EĞİTİM ÖĞRETİM İLE İLGİLİ BELGELER ” SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<

EKLEMEK İSTEDİKLERİNİZ VARSA AŞAĞIDAKİ "Yorum Yaz" kısmına ekleyebilirsiniz.


Yorumlar

......
..

20
. **Yorum**
->Yorumu: MUTEŞEM BİR KİTAB HER KESE TAVSİYE EDİYORUM
->Yazan: LEYLA

19. **Yorum**
->Yorumu: ÇOK güzel bir kitap okumanızı tafsiye ediyorum
->Yazan: Berfin

18. **Yorum**
->Yorumu: bu kitabi okudum gercekden cok guzel
->Yazan: sude

17. **Yorum**
->Yorumu: Okurken beni benden aldı çok güzel
->Yazan: Elif...

16. **Yorum**
->Yorumu: Gerçekten de çok guzel bir kitap içinde anlatılanlar gerçeğe çok yakın. İnsanların ders çıkaracağı bir kitaptır herkesin okumasını siddetle tavsiye ederim. Hep yabancı roman vs kitap okurken . Türk bir yazar en güzel böyle ifade edilir. Okumayanlar lütfen okusn
->Yazan: İlayda

15. **Yorum**
->Yorumu: Müthiş bir kitap yaaa bayıldım iki günde bitirdim Herkese tavsiye ediyorum
->Yazan: Gamze....

14. **Yorum**
->Yorumu: Kitap okumayı sevmeyen ben AHMET GÜNBAY YILDIZ sayesinde kitap aşığı oldum 
->Yazan: sezai gelturan

13. **Yorum**
->Yorumu: arkadaşlar bu kitap ahmet günbayın güzel kütaplarından biri her kes okusun 10 üzerinden9 veryorum
->Yazan: ismail

12. **Yorum**
->Yorumu: Ahmet günbay yıldız kitapları ıle kitap aşkı gelisti cok seviyorm
->Yazan: Züleyha

11. **Yorum**
->Yorumu: erkamin cocu oldumu ve kizimi olumu oldu 
->Yazan: cc..

10. **Yorum**
->Yorumu: çok guzeldı çok akıcı bi kitap okurken dalıyor insan gerçekten çok begendm 
->Yazan: ezgi .

9. **Yorum**
->Yorumu: kitap süperdi herkese tavsiye ediyorum ben okudum ve çok beğendim. 
->Yazan: mustafa.

8. **Yorum**
->Yorumu: çokkkk gzl bi kitap çokkkk beğendim herkese okumasını tavsiye ederim bütün hepsini okudum çokta pahalı değil sadece 15 tl çokk müthiş ağladım resmen yarısında 
->Yazan: mira.

7. **Yorum**
->Yorumu: güzeldi aferinnnnn nnnnnnn nnnn.............. ......................... 
->Yazan: ceza

6. **Yorum**
->Yorumu: kitap çok güzel herkese tavsiye ederim sayılarımla :) 
->Yazan: MUHAMMED.

5. **Yorum**
->Yorumu: evet çok güzel roman sürüklüyor insanı okurken zevk alıyorsun herkese okumayı tavsiye ederim
->Yazan: gamze.

4. **Yorum**
->Yorumu: çok güzell herkez okumalı tavsiye ederim önemli olan hızlı okuyup bitirmek değil anlayıp anlatmak ayşemm 
->Yazan: ayşemm.

3. **Yorum**
->Yorumu: en guzel romanlardan biriside mavi gozyasıdır okumayan arklarıma tavsiye ederim.elerinizde yazılacak her bir sozcuk bizleri yani okurları baska dunyalara goturmektedir...!!! 
->Yazan: vedat.
->Yazan : sinem
->Yorumu: ben çok begendim cok yardimci oldu sagolun :).
->Yazan : tuba
->Yorumu: bu site benim çok çok güsel kitaplari görmeme yardimci oldu. gerçekten o kadar çok güzel kitaplar var ki... yazanlarin ellerine yüregine saglik. bu gerçekten muhtesem bi sey. hep varolsun hayatimizda Edebiyat..

>>>YORUM YAZ<<<

Adınız:
Yorumunuz: