Eğitim Öğretim İle İlgili Tüm Belgeler > Kitap Özetleri > Roman Özetleri

MERMER TEZGAH ÖZET MERMER TEZGAH HİKAYESİNİN ÖZETİ KİTAP ÖZETİ ROMAN ÖZETİ

 

Kitabın adı: Mermer Tezgah

Kitabın yazarı: Ömer Seyfettin

Kitabın Sayfa Sayısı: 48

 

Kitabın Konusu:

İnsanın dikkatinin sürekli olmayacağı, bazen dikkatsizlik yapabileceği

 

Kitabın Özeti:

 

Cabi Efendi, ilerlemiş yaşına karşın evinde oturup ölümü bekleyen tembel bir ihtiyar değildir. Her sabah güneş doğmadan evinder çıkar, hayat kitabının içine dalarak hayatı okur. Hatta kütüphanelerdeki kitapların önünden geçerken onları süslü kerpiçlere benzertirdi. Çünkü gerçeği öğrenmek için kitaplara değil hayata bakmak gerekirdi.

 

 

Mahalle mektebinden diplomasını aldıktan sonra mukaddes, gayr-ı mukaddes hiçbir kerpici (yani kitabı) eline almamakla iftihar eden Cabi Efendi hayatı okuyan ariflerden biriydi.

 

Yine bir bahar sabahı İstanbul’un sokaklarını, caddelerini gezmeye ve hayat kitabını okumaya başlar. O sırada bu zamana kadar dikkat etmediği “Kız Kulesi”ni görür. Onun nasıl, ne zaman ve kimler tarafından yapıldığı öğrenmek için vapura binecekken beyaz mermerden büyük, narin bir tezgahın önünde pos bıyıklı, şişman bir adam görür. Kız Kulesi’ne gitmeyi unutur. Tezgahın mermerden olduğunu görünce gözlerine inanamaz. Hiç mermerden doğramacı, marangoz tezgahı olur muydu.

 

Dükkana giren meraklı Cabir Efendi, marangoza niçin mermer tezgahta çalıştığını, bunun akıl karı olmadığını, yanlış yaptığını anlatmaya çalışır. Fakat Ali Usta isminde meşhur marangoz ustası kendi ustalığına o kadar güvenmektedir ki 15 yıldır bir kere bile olsun elindeki keseri vuracağı yerden kaçırıp da mermer tezgaha vurmadığını söyleyerek kendini beğenmişlik yapar. Hatta usta, Cabir Efendi’yi tersleyerek dükkandan kovar.

 

Kötü davranış karşısında kalan Cabir Efendi, “Usta, yarın dikkat et. Keserini tam yerine yapıştıramayacaksın. Mermer tezgahını kıracaksın” der.

 

Cabir Efendi bu kendini beğenmiş Ali Usta’yı araştırmak için mahalleye iner. Herkes Ali Usta ile ilgili “Daha ömründe yanlış bir çivi vurmamıştır. Keserine güvenir. İstanbul’da eşi bulunmaz. Frengistan’da bile onun gibi mermer tezgâhta işleyen bir marangoz yoktur.” diye söz eder. Bunları duyan Cabir Efendi bir kuzu alır, kızarttırır ve Ali Usta’nın evine götürür, kuzuyu Ali Usta’nın gönderdiğini söyleyerek Ali Usta’nın karısına kuzuyu verir. Ali Usta ve hanımı bu kuzuyu kimin getirdiği konusunda tartışıp kavga ederler.

 

Ertesi sabah mermer tezgahın başında dalgınlıkla keserini mermer tezgaha kaçırıp mermer tezgahın köşesini kıran Ali Usta’yı seyreden Cabir Efendi onun yanına gelir ve yanılmaz, keskin bir (bilgi yelpazesi. com) dikkatin sırf “düşüncesiz hayvanlar”a mahsus bir özellik sayılacağını uzun uzadıya anlatır. Sonra da: “Haydi oğlum, dünyanın nizamını bozmaya kalkma. Marangozun tezgahı kalastan olur. Şimdi kırdığın şu mermeri hemen kaldır. Yerine ahşap bir tezgah koy!” der.

 

Bir saat sonra Cabi Efendi Harem iskelesinin koyu lacivert dalgalarında sallanan köhne bir kayığa binerek Kız Kulesi’ni araştırmaya gider.  Bu sabah erkenden nadanın (görgüsüz, kaba) birine “dikkatin hakikatini” öğretebildiği için çok mutlu olur.

 

Kitabın Ana Fikri:

İnsanın dikkati her zaman tam olmaz, bazen dikkatsiz hareketler yapabiliriz.

 

Kitabın Kişileri Ve Özellikleri:

Cabir Efendi: Hikayenin baş kahramanıdır. Çalışkan, bilgili ve bilgiye aç, meraklı bir ihtiyar.

Ali Usta: İşini çok iyi yaptığını düşünen, kibirli, kendini beğenmiş, kaba, görgüsüz bir marangoz ustası.

 

Yer: İstanbul’un sokakları

 


“ROMAN ÖZETLERİ ” SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<

“KİTAP ÖZETLERİ ”
SAYFASINI GÖRMEK İSTERSENİZ

>>>TIKLAYIN<<<

“EĞİTİM ÖĞRETİM İLE İLGİLİ BELGELER ” SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<

Yorumlar

....
..

10. **Yorum**
->Yorumu: çok da umursamam ömer seyfettinin kitaplarını ama iyi iş çıkardığınızı söyleyebilirim
->Yazan: Gülfem

9. **Yorum**
->Yorumu: şahane bir site burayı sevdimm 
->Yazan: Buse. Er 

8. **Yorum**
->Yorumu: SIZIN SAYENIZDE YÜKSEK BIR NOT ALDIM SIZE TESSEKÜR EDIYORUM...
->Yazan: sıla

7. **Yorum**
->Yorumu: valla bu site çok süper .Bu siteyi kuran herkimse Allah razi olsun tüm ödevlerimi bu siteden yapiyorum.saolun mugladan sevgiler...:).
->Yazan: kara48500..

6. **Yorum**
->Yorumu: çok güzel bir site. kurucularına çok teşekkür ederim başarılarınızın devamını dilerim.
->Yazan: Tuncay.

5. **Yorum**
->Yorumu: ilk defa böyle bi site buldum gerçekten çok beğendim yapanların eline sağlık. 
->Yazan: efe .

4. **Yorum**
->Yorumu: ya valla çok güzel bisi yapmışınız. Çok yararlı şeyler bunlar çok sagolun 
->Yazan: rabia..

3. **Yorum**
->Yorumu: Çok ii bilgiler var teşekkür ederim. Çok süper... Ya bu siteyi kurandan Allah razı olsun ..... süperrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr. Çok iyiydi. isime yaradı. Her kimse bu sayfayı kurduğu için teşekkür ederim 
->Yazan: pınar..

2. **Yorum**
->Yorumu: çok güzel site canım ben hep her konuda bu siteyi kullanıyorum özellikle kullanıcı olmak zorunlu değil ve indirmek gerekmiyor
->Yazan: ESRA..

1. **Yorum**
->Yorumu: Burada muhteşem bilgiler var hepsi birbirinden güzel size de tavsiyeederim. 
->Yazan: Hasan Öğüt.

>>>YORUM YAZ<<<

Adınız:
Yorumunuz: