Eğitim Öğretim İle İlgili Tüm Belgeler > Kitap Özetleri > Roman Özetleri

MOMO ÖZET KİTAP ÖZETİ ROMAN ÖZETİ

 

Kitabın Yazarı: Michael Ende

Kitabın Yayınevi: Kabalcı Yayınevi / İlk Gençlik ve Çocuk Dizisi

Basım Yılı: 2004

Sayfa Sayısı: 303

 

Kitabın Konusu:

Zamanın önemini hem çocuklara hem de asla yaşlanmayacak olanlara çok etkileyici ve basit yollarla anlatıyor

 

Kitabın Ana Fikri:

Kendimize, ailemize ve çevremize gereken zamanı ayırmak için zamanımızın hepsini çalışmaya ayırmamalıyız.

 

Kitap Özeti:

Günün birinde güzel kokulu çiçekler, masmavi gökyüzünün ve cıvıl cıvıl öten kuşların olduğu bir kentte yaşayan güzel bir kız varmış. Adı Momo’ymuş. Momo’yu yaşadığı kentte bilmeyen yokmuş. Herkes bu kentteki güzelliklerin Momo’nun sayesinde olduğunu düşünürmüş. Onun için Momo’nun kentten gitmemesi için her gün sohbet edip dertleşirlermiş. Momo’nun en önemli gücü gözleriymiş. Karşısındakini hem dinler hem de ne anlattığını merak edip anlattığı konuya yoğunlaşırmış. Konuya yoğunlaşmak için gözlerini dikip karşısındakine bakarmış. Momo’nun en yakın iki arkadaşı varmış. Arkadaşlarının isimleri ise Nogra ve Lila’ymış.

 

 

Momo’yu çocukların hepsi çok severmiş. Momo’yu herkes sırdaş ve yakın bir dost olarak görürmüş. En sevdikleri şey ise onunla oyun oynamak ve sohbet etmekmiş. Momo’nun da sohbetine doyum olmuyormuş. Herkes Momo’yla sohbet etmek istiyormuş. Herkes onunla sohbet ederken çok büyük zevk alıyormuş. Çünkü o deniz mavisi gözlerini açıp dinlediğinde karşısındakinin ağzından kelime fışkırıyormuş adeta.

Momo’nun en yakın iki arkadaşı vardı. İlki ihtiyar olan ama gençlere taş çıkarabilen Beppo’ydu. Kendisi bir çöpçü olup sabahtan akşama kadar kaldırımları süpürürdü. En yakını ise Momo’ydu. Çünkü herkes Beppo’yu deli olarak adlandırmıştır. Bunun nedeni ise Beppo cevap vermeden önce çok uzun düşünmesidir. Kelimelerin anlamlarına çok fazla dikkat eder çünkü kendisi. Bir de hem genç hem de yakışıklı olan Girolamo vardı. Ama herkes ona Gigi derdi. Hayalleri çok zengin olup refah içinde yaşamaktı ve hep eğer bir gün çok paraya sahip olursa; zenginliğin kendisini değiştirmeyeceğini savunurdu. Geçmişten günümüze gelen efsane ve halk hikâyelerini kendi yorumlayarak anlatan Gigi, şehrin masalcısıydı. Ve herkes gibi onunda ilham kaynağı Momo’ydu.

Bu arada Momo’nun çok eski bir dostu varmış. Adı Bilge Orantusmuş ama herkes ona Zaman Dede dermiş. Zaman Dede çok gizemli biriymiş. Momo eski arkadaşını ziyarete gittiğinde çok şaşırmış, deniz mavisi gözleri açık kalmış. Masanın üstünde gri kutular, küçük dikdörtgen şeklinde telsizler, içinde renkli değişik şekiller ve yazılar olan siyah bir kutu, müzik sesi gelen kutular ve daha birçok şey varmış. Zaman Dede Momo’ya ‘Bunları başka zamanlardan getirdim’’demiş ve hepsinin ne olduğunu anlatmaya başlamış. Zaman Dede Momo’ya ‘’masanın üstündeki kutular, bilgisayar ; dikdörtgen şeklindeki telsizler, telefon ; siyah kutu, televizyon ; içinden müzik çıkan kutu ise radyo. ’’demiş. Momo bu isimleri daha önce hiç duymamıştı. Zaten bu kentte bu aletleri Zaman Dede’den başka kimse bilmiyormuş. Herkesin Zaman Dede’ye Zaman Dede demesinin sebebi ise zamanda yolculuk etmesiymiş. Herkes zaman dede gibi zamanda yolculuk etmek istiyormuş. Zaman Dede tekrar zamanda yolculuk yapacakmış ama bu sefer yalnız gitmeyecekmiş. Momo’yu da yanında götürmek istiyormuş. Fakat bunu daha Momo bilmiyormuş. Zaman Dede Momo’ya ‘’benimle gelmek ister misin?’’demiş. Momo’da zamanda yolculuk yapmanın nasıl olduğunu merak ettiğinden teklifini geri çevirmemiş. Momo’yu yanında götürmesinin sebebi ise Momo’nun zekasına güvenmesiymiş. Çünkü Momo çok zeki bir kızmış. Fakat Zaman Dede’nin bu seferki yolculuğu alet getirmek için değil zaman tünelini sabote eden kırkılıkları engellemekmiş.

Zaman Dede Momo’ya biraz kırkılıklardan bahsetmiş. Kırkkılıklar canlı zamanları çalan, kılıktan kılığa geçen, insanları kandıran kötü insanlarmış. Zaman tünelinde kırkılıklarla karşılaşabilirlermiş. Bunun için Zaman Dede Momo’ya kırkılıklardan kurtulmak için bilgi vermiş. Onlardan kurtulmanın tek yolu ise onların şirketlerini bulup kocaman siyah kutunun içindeki çalınan zamanı serbest bırakmakmış. Zamanı serbest bırakmak için o kutuyu açması gerekirmiş ama o kutuya ulaşmadan önce zaman böceklerini yenmesi gerekirmiş. Zaman böceklerinin gücü ise hipnoz etmekmiş. Eğer bir insan zaman böceklerine çıplak gözle bakarsa onların istediklerini yapıp, hipnoz olurmuş. Zaman Dede’nin Momo’ya ‘’Sakın kırkılıkların seni kandırmasına izin verme!Onlar zeki yaratıklar, kılıktan kılığa geçme yetenekleri var ve karşısındaki insanları kandırırlar. ’’demiş.

Zaman Dede Momo’yu gizli bir odaya götürmüş. Oda parlak ve göz alıcı ışıklarla doluymuş. Zaman Dede elindeki garip kumandalara basmış ve Momo kendini birkaç saniyede bir tünelde bulmuş . Bu tünelin adı zaman tüneliymiş. Momo zaman tüneline girince heyecanlanmış. Çünkü yaşayacağı maceralar gözünün önünden bir perde gibi geçmiş. Zaman Dede ve Momo bir kente gelmişler. Momo şimdiye kadar hiç böyle büyük ve gürültülü bir kent görmemişti. Etraftaki beton yığınları bütün yeşil alanları kaplamıştı. Hiçbir yerden cıvıl cıvıl kuş sesi gelmiyordu. Hele o güzel kokular yerine adeta duman kokuları kentin dört bir yanını sarmıştı. Zaman Dede etrafa bir baktı ve hızlıca yürümeye başladı. Momo ne olduğunu anlamamıştı ama Zaman Dede’yi bu büyük kette kaybetmemek için Zaman Dede’nin adımlarını takip etmiş. Momo Zaman dedeye neden hızlı gittiğini sormuş. Zaman Dede Momo’ya kırkılıkların onları takip ettiklerini söylemiş ve Momo ile Zaman Dede saklanmak için gizli bir yere gitmişler. Momo neden takip ettiklerini sormuş. Zaman Dede de ‘’çünkü bizi burada istemiyorlar. Onlar, işlerini kimse anlamasınlar diye kılıktan kılığa geçiyorlar. Fakat biz onlarla ilgili her şeyi biliyoruz. ’’demiş. Bu gizli yere kırkılıklar girmekten çekiniyormuş çünkü gittikleri yer kirli, pislik içinde bir mahalleymiş.

Momo mahalleye vardığında evlerin pencelerinden içeri bakmış, herkesin bir siyah kutunun önüne oturmuş, bir şeyler izlediğini görmüş. Momo bu insanların nereye baktığını anlayamamış. Fakat biraz düşündükten sonra izledikleri aletin telvizyon olduğunu anlamış. Momo bunu Zaman Dede’nin evinde de görmüştü. Momo ile Zaman Dede salaş bir sokağa saptıktan sonra belki de mahallede bulunabilecek en temiz eve gitmişler. Burası Zaman Dede’nin evine çok benziyormuş. Burada da değişik bir sürü aletle, kilitli bir kapı varmış. Zaman Dede kapının arkasında ne olduğunu merak edip, kapıya doğru yönelmiş. Fakat kapı kilitliymiş. Momo ile Zaman Dede kapının anahtarını aramışlar fakat hiçbir yerde yokmuş. Bakmadıkları son bir yer kalmış. O da üzerinde‘’CANLI ZAMAN’’yazan bir sandıkmış. Zaman Dede bu sandığı kapağını aralamış ve içinde tek bir anahtar varmış. Sanki özellikle Zaman Dede’nin bulmasını isteyen biri koymuş gibi duruyormuş anahtar. Zaman Dede tekrar kapıya doğru yönelmiş ve kapıyı dikkatlice açmış. Kapının içinde kocaman bir şirket varmış. Şirketin üstünde ‘’İLERİ TEKNOLOJİ ZAMAN MEKZİ’’yazıyormuş. Şirketin içine girdiklerinde onları kocaman bir kırkılık ordusu bekliyormuş. Zaman Dede çok büyük bir şaşkınlık içerisindeymiş ve ne yapacağını şaşırmış. İlk önce Momo’yu arkasına alıp, etrafa göz gezdirmiş. Kırkkılıklar ellerinde Momo’nun şimdiye kadar hiç görmediği silahlar taşıyorlarmış. Kırkkılıkların yanında zaman böcekleri varmış. Zaman Dede bunu fark edip, yanına aldığı gözlükleri takmış ve bir tanede Momo’ya vermiş.

Zaman Dede kırkılıklarla ilgilenirken Momo’da kocaman siyah kutununu olduğu odaya ulaşmaya çalışmış. Fakat önünü zaman böcekleri kesmiş. Sonra Momo yanındaki renkli topu çıkarıp ileri doğru fırlatmış. Top zaman böceklerinin ilgisini çekmiş ve zaman böcekleri topa doğru yönelmişler. Momo kapıdan içeri girdiğinde büyük küçük her boyutta siyah kutular görmüş ve şaşırmış. Yerlerde ise siyah kareler varmış. İçerisi fazla aydınlık değilmiş. Siyah kutuları açmaya çalışmış ama hepsi kilitliymiş. Hemen anahtarı aramaya başlamış. Yürürken yerdeki taşların biri oynamış. Momo yere eğilmiş ve taşı kaldırmış . Taşın altında saman varmış. Samanları karıştırmış içinde ise bir sürü anahtar varmış. Momo anahtarları görünce (bilgi yelpazesi. com) heyecanlanmış. Çünkü zamanı azmış. Zaman Dede kırkılıklar Momo’yu fark etmesin diye kırkılıkların dikkatini üstüne doğru çekmeye çalışmış. Momo anahtarları teker teker denemiş. Fakat hepsini açamamış. Sonunda bir kutunun içinden Tik Tak cüceleri çıkmış ve Momo’ya yardım etmişler. Momo Tik Tak Cücelerine ‘’neden buradasınız’’ diye sormuş. Tik Tak Cüceleri ise Momo’ya ‘’Kırkkılıklarla ilgili her şeyi biliyoruz. Bu yüzden bizi esir aldılar’’ demiş. Bütün kutuları açmışlar ve canlı zamanları serbest bırakmışlar. Böylece kırkılıklar teker teker yok olmuş. Yanlarındaki zaman böcekleri de yok olmuş. Çünkü zaman böcekleri canlı zamanlarla besleniyorlarmış . Bunlardan sonra Zaman Dede ile Momo kentlerine dönmüşler. Tabi yalnız dönmemişler. Yanlarında cüceleri de götürmüşler. Gittikleri kentte duman kokuları etraftan kalkıp, yerine tertemiz çiçek kokuları gelmişti. İnsanlar artık gülerek, birbirlerine ‘’Günaydın’’ diyorlarmış. Artık zaman insanlar için önemli olmuş, değerlenmişti. İnsanlar zamanı boşa harcamaz olmuşlardı. Momo tekrar kentinde çocuklarla oynayıp, gençlerle dertleşiyormuş. Arkadaşları ise Lila, Nogra ve tik tak cüceleriymiş. Momo daha sık gelip gidermiş Zaman Dedeye. Zaman Dede ise aletlerden esinlenip icat yapmaya meraklı olmuş. Arada sırada Momo zaman dedeye giderken yanında Tik Tak Cücelerini de götürüyormuş. Tik Tak Cüceleri ise gittiklerinde Zaman Dede’ye yardım ediyorlarmış. Momo’nun hayatı da böyle sürüp gitmiş…

 

Kitabın Kahramanları:

 

Momo:  Kimsesiz, küçük yaşlarda, iyi kalpli, insanların dertlerini dinleyen küçük, sevimli bir kız çocuğudur.

 

Çöpçü İhtiyar Beppo : Momo’yu çok seven çöpçü, yaşlı bir adamdır. Memo’yu çok sevdiği için Duman Adamlarca kaçırılan Memo serbest bırakılsın diye yüz bin saatlik zaman biriktirmek için gece gündüz sürekli sokakları süpürür.

 

Turist Rehberi Gigi: Duman Adamların oyununa gelerek çok meşhur ve meşgul bir insan olur. Hikayelerini radyo ve televizyonlarda anlatarak çok para kazanmış ve yaşamı değişmiştir.

 

Kassiopedia: Hora Ustanın  yaşlı kaplumbağasıdır. Momo’nun sorularına kabuğunun üzerinde beliren yazıyla cevap verir.

 

Hora Usta: Hiçbir Zaman Sokağındaki Hiçbir Yerde Evinde yaşar. Zamanı durdurarak Momo’ya yardım eder.

 

Duman Adamlar: Zaman Tasarruf Şirketine bağlı olarak çalışırlar, insanları kandırarak onların tasarruf ettikleri zamanı çalarlar.


“ROMAN ÖZETLERİ ” SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<

“KİTAP ÖZETLERİ ”
SAYFASINI GÖRMEK İSTERSENİZ

>>>TIKLAYIN<<<

“EĞİTİM ÖĞRETİM İLE İLGİLİ BELGELER ” SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<

EKLEMEK İSTEDİKLERİNİZ VARSA AŞAĞIDAKİ "Yorum Yaz" kısmına ekleyebilirsiniz.


Yorumlar

.....
..

15. **Yorum**
->Yorumu: Sayenizde kitap klubündeki kimse kitabı okumadığımı anlamayacak.. ÇOK TEŞEKKÜRLER
->Yazan: Ayşe

14. **Yorum**
->Yorumu: Çok güzel ve temiz bir dille yazılmış özet.
->Yazan: fraktal....

13. **Yorum**
->Yorumu: Ozet efsaneydi sayenizde notumu alicam cok tsk edrm
->Yazan: CROSSWORDSS

12. **Yorum**
->Yorumu: mükemel bir atlayış bubu gören 10 kişiye iphone 4
->Yazan: kamil

11. **Yorum**
->Yorumu: Çok iyi bir site tavsiye ederim!!
->Yazan: Cabbar

10. **Yorum**
->Yorumu: hızlı gözatmak için mükemmel sagolun
->Yazan: eser

9. **Yorum**
->Yorumu: şahane bir site burayı sevdimm 
->Yazan: Buse. Er 

8. **Yorum**
->Yorumu: SIZIN SAYENIZDE YÜKSEK BIR NOT ALDIM SIZE TESSEKÜR EDIYORUM...
->Yazan: sıla

7. **Yorum**
->Yorumu: valla bu site çok süper .Bu siteyi kuran herkimse Allah razi olsun tüm ödevlerimi bu siteden yapiyorum.saolun mugladan sevgiler...:).
->Yazan: kara48500..

6. **Yorum**
->Yorumu: çok güzel bir site. kurucularına çok teşekkür ederim başarılarınızın devamını dilerim.
->Yazan: Tuncay.

5. **Yorum**
->Yorumu: ilk defa böyle bi site buldum gerçekten çok beğendim yapanların eline sağlık. 
->Yazan: efe .

4. **Yorum**
->Yorumu: ya valla çok güzel bisi yapmışınız. Çok yararlı şeyler bunlar çok sagolun 
->Yazan: rabia..

3. **Yorum**
->Yorumu: Çok ii bilgiler var teşekkür ederim. Çok süper... Ya bu siteyi kurandan Allah razı olsun ..... süperrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr. Çok iyiydi. isime yaradı. Her kimse bu sayfayı kurduğu için teşekkür ederim 
->Yazan: pınar..

2. **Yorum**
->Yorumu: çok güzel site canım ben hep her konuda bu siteyi kullanıyorum özellikle kullanıcı olmak zorunlu değil ve indirmek gerekmiyor
->Yazan: ESRA..

1. **Yorum**
->Yorumu: Burada muhteşem bilgiler var hepsi birbirinden güzel size de tavsiyeederim. 
->Yazan: Hasan Öğüt.

>>>YORUM YAZ<<<

Adınız:
Yorumunuz:


Yorumunuzda Silmek istediğiniz kelime veya cümle varsa kelimeyi fare ile seçin
ve delete tuşuna basın...

 


 E Mail
(Zorunlu Değil):