Eğitim Öğretim İle İlgili Belgeler > Kitap Özetleri > Roman Özetleri

MUHABBET TILSIMI ÖZET KİTAP ÖZETİ ROMAN ÖZETİ

 

Yazarı: Hüseyin Rahmi Gürpınar

 

Ali Bekir, fakir bir ailenin oğludur. Bu fakirlik dolayısıyla annesi Ali Bekir’i Güllü adında bir kadının aracılığıyla Adnan Şemi Paşa’ya evlatlık verir. Güllü kadınla birlikte yola çıkan Ali Bekir Adnan Şemi Paşa’nın Konağında pisliği, zayıflığı ve kabalığı nedeniyle ilk başta iyi bir izlenim bırakmaz. Fakat daha sonra yaşı ilerledikçe ve terbiyesi yapıldıktan sonra konakta ona beyefendi gibi davranılmaya başlanır.

 

Bir gün lalası ve onun arkadaşı İlyas Beyle otururken ondan dinlediği bir hikaye dikkatini çeker. Bu hikayede sözde bir adresin tarifini veren İlyas Bey şunları anlatır: “Aşık Veli Hazretleri’nin türbesinde kırk gün dua ettim. Kırkıncı gün bir ermiş çıkıp bana bir tılsım verdi. Bu tılsımın muhabbet tılsımı olduğunu söyledi ve ona sahip olan erkeğe hiçbir kadın karşı çıkamaz dedi. Ben Tılsımı denedim. Doğru çıktı ama sonra çaldırdım. ”

 

Bu hikayeyi dinleyen Ali Bekir ergenliğin de verdiği şehvetle hikayeye inanır ve Aşık Veli Hazretlerinin türbesinin yerini beynine kazır. Çünkü Ali Bekir haremden Pervin adındaki kıza vurulmuştur. Onu elde etmek ister. Ali Bekir ertesi gün sabah ezanında uyanarak türbenin yerini aramaya başlar. Ama zaman otuz yıl öncesi değildir ve her yer değişmiştir. Bu yüzden Ali Bekir türbeyi bulmak için biraz uğraşır. Türbeyi bulduktan sonra her sabah ezanında buraya gelerek dua eder. Sonunda sözde dervişle karşılaşır derviş onu bir mağaraya götürür, ona bir şeyler içirir. Ali Bekir uyandığında bilmediği bir yerdedir ve üzerinde bir muska vardır.

 

 

Muskayı alan Ali Bekir etkisini öncelikle haremin güvenliğini sağlayan kalfada denemeye karar verir. Zaten Ali Bekir’de gönlü olan kalfa hemen yumuşar ve Ali Bekir tılsımın sözde gücüne inanır. Ali Bekir’in bundaki amacı küçük beyefendiye odalık olmak için hazırlanan Pervin ile irtibat kurmaktır. Ali Bekir kalfanın ümmiliğinden yararlanarak bir kedinin tasmasına notları koyar. Böylece Pervin’le irtibat kurar ve ondan da karşılık alır. Pervin’le bir odada ilk buluşmalarında kalfanın baskınına uğrarlar ama olay geçiştirilir. Kalfa Ali Bekir’e baskı yapmaya başlar. Pervin ise bir odaya kilitlenir. Bu denemeden memnun kalan Ali Bekir birkaç deneme daha yapar. “sıkılma, utanma, saldır. ” Prensibiyle hepsinde başarıya ulaşır. Fakat çenesini tutamayan Ali Bekir tılsımı ve marifetlerini Vekilharç Abdullah Neyir Efendi’ye anlatır ve bu adam Ali Bekir’i sarhoş ederek tılsımı çalar. Ali Bekir tılsımı onun elinden alamaz.

 

Pervin kilitli olduğundan, kalfa da gittiği büyücünün etkisiyle Ali Bekir’le konuşmaz. Ali Bekir bunu tılsımı kaptırmasına bağlar. Vekilharç ise Adnan Şemi Paşa’nın eşi Mebrure Hanım’ı kendisine aşık etmeye çalışır. Zaten eşinden yüz bulamayan (bilgi yelpazesi.net) Mebrure Hanım Vekilharç’a teslim olur. Ama tılsımı kısa zamanda Ali Bekir ve arkadaşı Aziz Sakıp’a kaptırır. Aziz Sakıp muskayı takar. Etkisini Adnan Şemi Paşa’nın odalığı Gülizar’da dener ve başarılı olur. Bu arada Ali Bekir Pervin’in kilitlendiğini, kalfanın da ilgisizliğinin sebebini öğrenir. Kalfa bu ilgisizlikten vazgeçer ve Ali Bekir kalfayı ilaçla uyutup Pervin’le görüşür.

 

Ali Bekir ile Pervinvekilharç ile Mebrure Hanım, Aziz Sakıp ile Gülizar ilşkilerine devam ederler. Fakat Vekilharç Adnan Şemi Paşa ve küçük beyefendiye mektup yazıp Pervin’le Ali Bekir’in, Gülizar’la Aziz Sakıp’ın ilişkilerini, nasıl buluştuklarını imzasız bir mektupla belirtir. Ali Bekir ile Aziz Sakıp ise Vekilharç’la hanımefendinin ilişkilerini, hanımefendinin büyük oğlu Cazim Bey’e imzasız bir mektupla haber verirler.

 

Rakıp Adnan Pervin’le Ali Bekir’i basar. Ama Ali Bekir Rakıp’ı odaya kilitlemeyi başararak kaçar. Konağın başka bir köşesinde ise Cazim bey Vekilharç ile annesini yakalar. İki adam boğuşurken ayaklarından vurulurlar. Bütün konak bu sese uyanır. Beyefendi de Aziz Sakıp ile Gülizar’ı yakalamıştır. İki aşığa ateş eder ama kimseyi vuramaz ve yere yığılır.

 

Aziz Sakıp ile Gülizar da kaçarlar. Yoğun aramalara rağmen iki çifti de kimse bulamaz. Konakta ise bu olaylar kapatılmaya çalışılır. Birkaç hafta sonra konağa bir mektup ve muhabbet tılsımı gönderilir. Bunu yapan Ali Bekir ile Aziz Sakıp’tır. Beyefendinin ağzı sulanır ama Cazim Bey Muskayı yırtıp içine bakar. İçinden uydurma bir dua çıkar ve onu ateşte yakar.“ROMAN ÖZETLERİ ” SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<

“KİTAP ÖZETLERİ ”
SAYFASINI GÖRMEK İSTERSENİZ

>>>TIKLAYIN<<<

“EĞİTİM ÖĞRETİM İLE İLGİLİ BELGELER ” SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<

EKLEMEK İSTEDİKLERİNİZ VARSA AŞAĞIDAKİ "Yorum Yaz" kısmına ekleyebilirsiniz.


Yorumlar

..

9. **Yorum**
->Yorumu: şahane bir site burayı sevdimm 
->Yazan: Buse. Er 

8. **Yorum**
->Yorumu: SIZIN SAYENIZDE YÜKSEK BIR NOT ALDIM SIZE TESSEKÜR EDIYORUM...
->Yazan: sıla

7. **Yorum**
->Yorumu: valla bu site çok süper .Bu siteyi kuran herkimse Allah razi olsun tüm ödevlerimi bu siteden yapiyorum.saolun mugladan sevgiler...:).
->Yazan: kara48500..

6. **Yorum**
->Yorumu: çok güzel bir site. kurucularına çok teşekkür ederim başarılarınızın devamını dilerim.
->Yazan: Tuncay.

5. **Yorum**
->Yorumu: ilk defa böyle bi site buldum gerçekten çok beğendim yapanların eline sağlık. 
->Yazan: efe .

4. **Yorum**
->Yorumu: ya valla çok güzel bisi yapmışınız. Çok yararlı şeyler bunlar çok sagolun 
->Yazan: rabia..

3. **Yorum**
->Yorumu: Çok ii bilgiler var teşekkür ederim. Çok süper... Ya bu siteyi kurandan Allah razı olsun ..... süperrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr. Çok iyiydi. isime yaradı. Her kimse bu sayfayı kurduğu için teşekkür ederim 
->Yazan: pınar..

2. **Yorum**
->Yorumu: çok güzel site canım ben hep her konuda bu siteyi kullanıyorum özellikle kullanıcı olmak zorunlu değil ve indirmek gerekmiyor
->Yazan: ESRA..

1. **Yorum**
->Yorumu: Burada muhteşem bilgiler var hepsi birbirinden güzel size de tavsiyeederim. 
->Yazan: Hasan Öğüt

>>>YORUM YAZ<<<

Adınız:
Yorumunuz:


Yorumunuzda Silmek istediğiniz kelime veya cümle varsa kelimeyi fare ile seçin delete tuşuna basın....