Eğitim Öğretim İle İlgili Belgeler > Kitap Özetleri > Roman Özetleri

REİS’İN OĞLU ÖZET KİTAP ÖZETİ ROMAN ÖZETİ

 

Yazarı: Reflad Ekrem Koçu

 

1-Romanın Özeti:

 

Murat Reis yıllarını denizle paylaşmış bir denizcidir. Denizciliği nedeniyle gezmediği ülke gitmediği kıyı yerleşim yeri yoktur. Yine bir deniz seferinde Ayamavra şehrine ait bir gemiyi korsanların işgalinden kurtarır ve bundan dolayı bu şehrin teveccühünü kazanır. Bu şehirde konuk edildiği süre içinde Karagöz adında küçük, sevimli bir köle çocukla tanışır. Daha ilk görmesinde sevdiği çocuğu sahibinden açık arttırmayla satın alır onu yalnız bir çocuk zannederken Tay adında bir arkadaşının olduğunu öğrenir ve onunla birlikte Karagözü gemisinde götürmeye karar verir. Çocuklar gemiyle yeni bir dünyaya açıldıklarının farkındaydılar.

 

Gemide tanıştıkları diğer üç çocukla birlikte bir de Katranoğlu adında babacan bir gemici iyi bir dostluk kurarlar. Aradan geçen zamanlar Katranoğlu (Katran Ağa) ile Tay ı birbirine daha yaklaştırır. Katran Ağa Tay a herkesten gizli bir görev vermiştir buna göre Tay Murat Reisi öldürmek isteyen casusu gemide tespit edecekti ve bu görevi alır almaz karşılaştığı bir olayla casusun izini bulmuştu.

 

Fernando adında bir uşağın Mişon bezirganıyla olan diyaloğu onu kuşkulandırır ve bu iki isimde takibini sürdürür. Sonunda Mişon bezirganın asıl casus olduğunu anlar ve durumu Katran Ağa ya bilirdir. Bu sırada Murat Reisin İstanbul’a haber gönderdiği yareni Hızır Reis Padişah tarafından zindana atılmıştır.

 

Tabi bu haber götüren elçiyi de önceden ihbar eden Mişon bezirgandır. Bu olayı duyan Murat Reis Hızır Reisi kurtarmak ve Mişon bezirganı yönlendirip karşı tarafın haber almasını önlemek için bir plan kurarlar. Bu planda Tay a büyük bir iş yüklenir ve Mişon bezirganla dostluk kurup onun vasıtasıyla Hızır Reisi kurtaracaktır. Bu nedenle ilk iş olarak Katran Ağa ve yanında Yusuf, Karagöz, Tay istanbul’a gelirler burada onları büyük bir tehlike beklemektedir.

 

Hızır Reisin nerede olduğunu öğrenmek için ilk önce Tay Mişon bezirganın yardımcısı gibi Nassi den bilgi alır bu bilgilere göre Hızır Reis Cuma günü sabaha karşı idam edilecektir bunu öğrenen Tay Katran Ağaya haber verir. Ama fazla vakitleri yoktur biran önce kendilerine yardımcı olacak gözü pek insanlar gerekmektedir. Ve bu istek Katran Ağanın (bilgi yelpazesi. com) yaptığı bir iyilik sayesinde Duman muslu dan gelecek ve Duman Muslu ve adamları Hızır Reisi kurtaracaklardır. Ve her şeyden ümidin kesildiği bir anda ve güvenmediği insanların bu işi yapamayacaklarını düşünen Katran Ağa Cuma sabahı iyi haberi alır ve Hızır reis kurtarılmıştır. Ama Hızır Reisin kaçırıldığı haberi sarayda büyük bir panik yaratır ve suçluların İstanbul u terk etmeden yakalanması ferman edilir.

 

Bütün İstanbul karışmıştır ve suçlular her tarafta aranmaktadır ama Murat Reis zamanında yaptığı iyililerin semeresini şimdi almaktadır çünkü iyiliği dokunduğu Sarı Ali Kaptan onları gemisiyle İstanbul dışlarına kaçmalarını sağlamıştır. Bu sırada gemideyken tanışılan yaşlı bir ihtiyarın Karagözü tanıması ve Karagözün eski bir dostu olması yıllardır saklı kalan bir gerçeğin ortaya çıkmasını sağlayacaktır. kendisinin ve bildiği kadarıyla Karagözün hayatını Katran Ağaya ve Hızır Reise anlatan bu yaşlı adam aslında anlattıklarıyla Murat Reisin yıllardır kanayan yarasına derman olacaktır ve anlatılanlar doğruysa ve doğru olduğunu Tepeli de onaylayınca gerçek ortaya çıkmıştır.

 

Karagöz Murat Reisin yıllar önce çalınmış olan biricik oğludur.

 

2- Romanın Konusu:

 

Murat Reis’in Anamavra Şehrine yaptığı iyilik karşısında orada Karagözle tanışması ve onu yanında götürmesi ve gelişen olaylar sonucunda Karagöz’ün yıllarca önce kendinden çalınan oğlunu olduğunu öğrenmesi. Reis’in zamanında iyilik yaptığı insanlardan yine vefa borcu olarak iyilik görmesi. Kendine değer verilen çocuk bile olsa onunda kendi dünyasında onun muhakemesini yaptığını ve yeri ve zamanı gelince onunda üzerine düşeni yapabileceğine inanılması gerektiği, en azılı düşman bile olsa romanda geçen Duman Muslu’ nun dahi kendine yapılan iyiliğe karşılık iyilikle mukabelede bulunabildiği anlatılmış.

 

3- Romanın Ana Fikri:

 

İnsanın en ufak şeyden mutluluk duyabileceği, en ufak yardımı dahi hayatı pahasına unutamayacağı gerçeği dile getirilmiş ve küçük şeylerin hayatımızda önemsiz gibi görünen ayrıntıların bizim için olmasa da veya o an için olmasa bile başkaları için başka zamanlarda ne kadar önemli olabileceği dile getirilmiştir. Yani yapılan en ufak iyilikler veya güzellikler karşılığını bulacak ve yapılan en ufak kötülüklerde cezasını görecektir.“ROMAN ÖZETLERİ ” SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<

“KİTAP ÖZETLERİ ”
SAYFASINI GÖRMEK İSTERSENİZ

>>>TIKLAYIN<<<

“EĞİTİM ÖĞRETİM İLE İLGİLİ BELGELER ” SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<

EKLEMEK İSTEDİKLERİNİZ VARSA AŞAĞIDAKİ "Yorum Yaz" kısmına ekleyebilirsiniz.


Yorumlar

..

9. **Yorum**
->Yorumu: şahane bir site burayı sevdimm 
->Yazan: Buse. Er 

8. **Yorum**
->Yorumu: SIZIN SAYENIZDE YÜKSEK BIR NOT ALDIM SIZE TESSEKÜR EDIYORUM...
->Yazan: sıla

7. **Yorum**
->Yorumu: valla bu site çok süper .Bu siteyi kuran herkimse Allah razi olsun tüm ödevlerimi bu siteden yapiyorum.saolun mugladan sevgiler...:).
->Yazan: kara48500..

6. **Yorum**
->Yorumu: çok güzel bir site. kurucularına çok teşekkür ederim başarılarınızın devamını dilerim.
->Yazan: Tuncay.

5. **Yorum**
->Yorumu: ilk defa böyle bi site buldum gerçekten çok beğendim yapanların eline sağlık. 
->Yazan: efe .

4. **Yorum**
->Yorumu: ya valla çok güzel bisi yapmışınız. Çok yararlı şeyler bunlar çok sagolun 
->Yazan: rabia..

3. **Yorum**
->Yorumu: Çok ii bilgiler var teşekkür ederim. Çok süper... Ya bu siteyi kurandan Allah razı olsun ..... süperrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr. Çok iyiydi. isime yaradı. Her kimse bu sayfayı kurduğu için teşekkür ederim 
->Yazan: pınar..

2. **Yorum**
->Yorumu: çok güzel site canım ben hep her konuda bu siteyi kullanıyorum özellikle kullanıcı olmak zorunlu değil ve indirmek gerekmiyor
->Yazan: ESRA..

1. **Yorum**
->Yorumu: Burada muhteşem bilgiler var hepsi birbirinden güzel size de tavsiyeederim. 
->Yazan: Hasan Öğüt

>>>YORUM YAZ<<<

Adınız:
Yorumunuz: