Eğitim Öğretim İle İlgili Tüm Belgeler > Kitap Özetleri > Roman Özetleri

MURTAZA ÖZET KİTAP ÖZETİ ROMAN ÖZETİ

 

Yazarı: Orhan KEMAL

 

Sayfa Sayısı: 438

 

Konusu: Yunanistan’dan Türkiye göç etmek zorunda kalan Murtaza’nın unvan, namus, şeref, işini hakkıyla yapma uğruna yaşadığı olaylar edindiği düşmanlıklar anlatılmaktadır.

 

Kitabın Özeti:

Çukurova’ya Yunanistan’dan mübadele yoluyla gelen Murtaza bir muhacirdir. Mübadele yapıldıktan sonra Çukurova’ya gelen muhacirler o dönem bıraktıkları evleri ve bahçeleri karşılığında Türkiye’de konaklara, evlere sahip olarak zengin olurlarken Murtaza ve onun gibi düşünenler ezan seslerine kavuştukları için şükreder ve mal mülk istemezler. Fakat Murtaza’nın zengin olmak istememesine ailesi onay vermez, erkek kardeşi zengin olmayı başarır. Annesi parasızlıktan ölür.

 

 

Kız kardeşiyle Murtaza İstanbul’a taşınırlar. İstanbul’da Çukurova’da tanıyıp sevdiği kızla evlenir. Kızla evlenmesinin asıl nedeni kızın babasının da Murtaza gibi düşünüp zengin olma derdine düşmemesidir. Kız kardeşi de birisiyle evlenir. Murtaza karısı ve çocukları ile gecekondu mahallesinde yaşam mücadelesi vermeye başlar.

 

Murtaza’nın en büyük hayali dayısı Hasan gibi askerlik ile ilgili bir görev alıp savaşlarda şehit olmaktı fakat istediği olmayınca üniforma giyebilmek için mahalle bekçisi olur ve işini titizlikle yapar. Murtaza hem gecekondu evlerinin hem de apartmanların bulunduğu caddeden sorumdur. Hırsızlara, haksız kazanç sağlayanlara, mahalleyi rahatsız edenlere göz açtırmaz. Meslek onuruna sadık kalarak hareket eder. Mahalledeki hırsızlar, rüşvetçiler, haksız kazanç sağlayanlar bundan rahatsız olur, çeşitli hilelerle oyunlarla Murtaza’yı işten çıkarmaya çalışırlar fakat Murtaza’dan kurtulamazlar. Murtaza’nın baskıya dönüşen görev anlayışı onun sonunda işten çıkarılmasına neden olur.

 

Murtaza hep erkek çocuğunun olmasını, erkek çocuğunun dayısına benzemesini, dayısı gibi asker olup savaşlarda şehit olmasını ister. Sonunda erkek çocuğu olur ve adını dayısının adı olan Hasan kor. Hasan istediği gibi dayısına benzemez. Futbola düşkündür, babasının istediği gibi askeri okula gitmeyip sanat okuluna gider. Murtaza da umudunu yeni doğan erkek çocuğu Hasan’a saklar. Murtaza yeni doğan çocuğunun da ismini Hasan koyar. Murtaza küçük oğlu Hasan’ın istediği gibi olduğunu zanneder çünkü Hasan babasını kandırır. Babası büyüyünce hangi okula gideceksin diye sorduğunda Kuleli Askeri Lisesi dediğinde Murtaza çok sevinirdi. Aslında Hasan babasını kandırır, babasından para alabilmek için öyle söyler.

 

Mahallelinin komiseri, Fen Müdürü olan arkadaşı Kamuran’ın fabrikadaki bozulan disiplinini görünce ona Murtaza’yı tavsiye eder. Böylece Murtaza fabrikada gece kontrolörü olarak işe başlar. Murtaza çalışmaya başladığı fabrikada işçiler tarafından sevilmez. Çünkü işçiler işten kaytaran, işi aksatan (bilgi yelpazesi. com) tiplerdir. Onu sevmeyen işçiler mahalledekiler gibi türlü oyunlara başvurup Murtaza’nın işten atılması için çalışırlar fakat başarılı olamazlar. Çünkü fen müdürü Murtaza’ya güvenir, ona tam yetki verir. Bu olaya fen müdürünün hemşerisi Nuh bile şaşırır. Bunun nedeni ise fabrikanın bozulan disiplininin Murtaza’nın sayesinde düzelmesidir.

 

Murtaza’nın altı tane çocuğu vardır. İkisi erkek dördü kız. İki kızı aynı fabrikada çırçır bölümünde çalışıyorlardı. Bir gün fabrikada bir kaç kişi kızların iş sırasında uyuduğunu görürler ve hemen Murtaza’ya haber verirler. İşçilerin ellerine fırsat geçmiştir. Murtaza bu söylemlere inanamaz ve kızlarını bu şekilde karşısında görünce şoka girer. Kızları gerçekten de uyuyordur. Murtaza kızı Firdevs’i saçından tuttuğu gibi yere atar, kızın başı o anda yere çarpar ve kızı beyin kanaması geçirerek ölür.

 

Murtaza’nın küçük oğlu Hasan babasını kandırmakla kalmaz ve bir gün bakkaldan ekmek çalar. Murtaza bunu duyunca çok üzülür ve bakkal mahkemede Hasan’ı affedip cezasını iptal ettirecekken Murtaza oğlunun bu yaptığını ona hiç yakıştıramadığını, onu affetmediğini mahkemede hakime cezasını çekmesi gerektiğini söyleyip salonu terk eder.

 

Ana Fikri: İnsan için yapması gereken vazifeler, sorumluluklar her şeyden önce gelir.

 

Kişileri Kahramanları:

Murtaza: Romanın kahramanı, sorumluluklarına vazifesine aşık, vazifesini her şeyi üstünde tutan, cesur, dürüst bir muhacirdir.

Murtaza’nın Karısı: Paraya önem veren, unvana şerefe önem vermeyen bir kadındır.

Kamuran: Fabrikanın fen müdürüdür. Ciddiyetsiz ama gerektiğinde de ciddi ve doğru davranmasını bilen, peşin hükümlü olmayan, kadına ve eğlenceye düşkün bir kişidir.

Akile Hala: Yardımsever, düşünceli, her zaman Murtaza’nın yanında olan, ona destek olmaya çalışan, zeki bir kişidir.

Nuh: Tilki gibi kurnaz, ciddiyetsiz, çıkarcı, yalaka, Murtaza’dan nefret eden, Fen müdürünün hemşerisi, şımarık bir kişidir.

Hasan: Murtaza’nın büyük oğludur. Akıllı, babasını sevmeyen, futbola ve sanata düşkün bir kişidir.

Hasan: Murtaza’nın küçük oğludur. Murtaza büyük oğlu dayısına benzemediği için küçük oğlunun da adını Hasan koymuştur. Küçük Hasan babasını sevmeyen, onu kandıran, hırsızlık yapan, düzenbaz, kötü biridir.

 

Zamanı: Romanın geçtiği zaman tam olarak verilmemiştir. Asıl olaylar 1940’lı yıllarda geçmektedir.

 

Mekan, Yer:

Olayların yaşandığı yerler sırasıyla şu şekildedir:Çukurova,Yunanistan, İstanbul, kahvehane, mahalle, fabrika, iplikhane, dokumahane, karakol, lokanta, bakkal dükkanı, mahkeme.

 
“ROMAN ÖZETLERİ ” SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<

“KİTAP ÖZETLERİ ”
SAYFASINI GÖRMEK İSTERSENİZ

>>>TIKLAYIN<<<

“EĞİTİM ÖĞRETİM İLE İLGİLİ BELGELER ” SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<

Yorumlar

....

9. **Yorum**
->Yorumu: şahane bir site burayı sevdimm 
->Yazan: Buse. Er 

8. **Yorum**
->Yorumu: SIZIN SAYENIZDE YÜKSEK BIR NOT ALDIM SIZE TESSEKÜR EDIYORUM...
->Yazan: sıla

7. **Yorum**
->Yorumu: valla bu site çok süper .Bu siteyi kuran herkimse Allah razi olsun tüm ödevlerimi bu siteden yapiyorum.saolun mugladan sevgiler...:).
->Yazan: kara48500..

6. **Yorum**
->Yorumu: çok güzel bir site. kurucularına çok teşekkür ederim başarılarınızın devamını dilerim.
->Yazan: Tuncay.

5. **Yorum**
->Yorumu: ilk defa böyle bi site buldum gerçekten çok beğendim yapanların eline sağlık. 
->Yazan: efe .

4. **Yorum**
->Yorumu: ya valla çok güzel bisi yapmışınız. Çok yararlı şeyler bunlar çok sagolun 
->Yazan: rabia..

3. **Yorum**
->Yorumu: Çok ii bilgiler var teşekkür ederim. Çok süper... Ya bu siteyi kurandan Allah razı olsun ..... süperrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr. Çok iyiydi. isime yaradı. Her kimse bu sayfayı kurduğu için teşekkür ederim 
->Yazan: pınar..

2. **Yorum**
->Yorumu: çok güzel site canım ben hep her konuda bu siteyi kullanıyorum özellikle kullanıcı olmak zorunlu değil ve indirmek gerekmiyor
->Yazan: ESRA..

1. **Yorum**
->Yorumu: Burada muhteşem bilgiler var hepsi birbirinden güzel size de tavsiyeederim. 
->Yazan: Hasan Öğüt.

>>>YORUM YAZ<<<

Adınız:
Yorumunuz: