Eğitim Öğretim İle İlgili Belgeler > Kitap Özetleri > Roman Özetleri

NEŞELİ KARNAVAL ÖZET KİTAP ÖZETİ ROMAN ÖZETİ

 

Yazarı: ABDUKKAH ZİYA KOZANOĞLU

 

Romanın Özeti:

 

O gün şehirde karnaval vardı. Herkes ilginç kostümler giyinmiş birbirlerine şaka yaparak eğleniyordu. Vak vak ise bu durumdan hiç memnun değildi. Bu ilginç kostümlü insanlara kızıyordu. O sırada yanından geçen Kalamalu şeyhinin sakalını sahte sanıp onun çekiştirmeye başladı. sakalın gerçek olduğunu anlayınca kaçmaya başladı. Şeyh yakalanması emrini verdi. Yakalanan Vak vak af diledi ve şeyh de bir daha karşısına çıkmaması şartıyla onu affetti.

 

Şehir karnaval nedeniyle çok kirlenmişti ama temizlik işçileri şehrin temizlenmesi için verilen 5000 lirayı az bulup grev yapıyordu. Belediye başkanı da 5000 lirayı şehri temizleyen herhangi birine vereceğini söyledi. Vak vak bu parayı kazanabilmek için bir oyun hazırladı. Evinde elmasa benzeyen bir cam parçasını bir ara sokağa saklayıp, şehrin her terine ilan astı.

 

İlanda “10, 000 lira değerinde bir pırlanta karnaval günü düşürülmüştür. Bulana 1000 lira mükafat verilecektir. Vak vak” (s. 14) yazıyordu. Bu ilanı gören halk mükafatı kazanabilmek için şehirdeki bütün çöpleri pırlantayı bulmak için evlerine taşıdı. Kısa süre sonra şehir pırıl pırıl olmuştu. Vak vak da belediye başkanına gidip temizlik için vaat ettiği 5000 lirayı aldı. Parayı alan Vak vak evinin yolunu tutmuştu ki arkadan yeğeninin sesini duydu. Yeğeni elinde bir pırlantayla geldi.

 

Amcasına pırlantayı alıp 1000 lira vermesini istedi. Vak vak pırlantanın sahte olduğunu söyleyip para vermedi. Buna kızan yeğen de elindeki pırlantayı denize attı. O sırada Vak vak’ın küçük yeğenleri ellerinde bir pırlantayla geldi. Bunun gerçek olup olmadığına bakmak isterken ellerindeki pırlanta yere düştü ve parçalandı. Vak vak gerçek bir elmasın (bilgi yelpazesi. com) kırılmayacağını düşünürken büyük yeğeninin getirdiği elmasın gerçek olduğunu anladı. Kandırıldıklarını anlayan yeğenler amcalarının üzerine yürümeye başladı.

 

Tam o sırada Kalamalu şeydi oraya geldi ve “sarığımın önündeki pırlanta düşmüş onu göreniniz var mı?” (s. 27) diye sordu. Büyük yeğeni de pırlantayı amcasının denize attırdığını söyleyince şeyh Vak vak’ın öldürülmesini emretti. Vak vak kaçmaya başladı ve belediye binasına sığındı. Belediye başkanı Vak vak’ı görünce “insanlar çöpleri evlerine almışlar, şimdi de yeniden sokağa atıyorlar. Bu yüzden verdiğim 5000 lirayı geri vereceksin.” dedi. Vak vak 5000 lirayı geri vermemek için şehri tek başına temizlemeye başladı.

 

Romanın Konusu:

 

Harcayamayacağı kadar parası olan Vak vak’ın servetine servet katmak için insanları dolandırmaya çalışmaktadır. Ama işler onun istediği gibi gitmeyince herkese karşı küçük düşmüştür.

 

Romanın Ana Fikri:

 

İnsanları kandırmaya çalışanların asla amaçlarına ulaşamayacakları.

“ROMAN ÖZETLERİ ” SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<

“KİTAP ÖZETLERİ ”
SAYFASINI GÖRMEK İSTERSENİZ

>>>TIKLAYIN<<<

“EĞİTİM ÖĞRETİM İLE İLGİLİ BELGELER ” SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<

EKLEMEK İSTEDİKLERİNİZ VARSA AŞAĞIDAKİ "Yorum Yaz" kısmına ekleyebilirsiniz.


Yorumlar

..

9. **Yorum**
->Yorumu: şahane bir site burayı sevdimm 
->Yazan: Buse. Er 

8. **Yorum**
->Yorumu: SIZIN SAYENIZDE YÜKSEK BIR NOT ALDIM SIZE TESSEKÜR EDIYORUM...
->Yazan: sıla

7. **Yorum**
->Yorumu: valla bu site çok süper .Bu siteyi kuran herkimse Allah razi olsun tüm ödevlerimi bu siteden yapiyorum.saolun mugladan sevgiler...:).
->Yazan: kara48500..

6. **Yorum**
->Yorumu: çok güzel bir site. kurucularına çok teşekkür ederim başarılarınızın devamını dilerim.
->Yazan: Tuncay.

5. **Yorum**
->Yorumu: ilk defa böyle bi site buldum gerçekten çok beğendim yapanların eline sağlık. 
->Yazan: efe .

4. **Yorum**
->Yorumu: ya valla çok güzel bisi yapmışınız. Çok yararlı şeyler bunlar çok sagolun 
->Yazan: rabia..

3. **Yorum**
->Yorumu: Çok ii bilgiler var teşekkür ederim. Çok süper... Ya bu siteyi kurandan Allah razı olsun ..... süperrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr. Çok iyiydi. isime yaradı. Her kimse bu sayfayı kurduğu için teşekkür ederim 
->Yazan: pınar..

2. **Yorum**
->Yorumu: çok güzel site canım ben hep her konuda bu siteyi kullanıyorum özellikle kullanıcı olmak zorunlu değil ve indirmek gerekmiyor
->Yazan: ESRA..

1. **Yorum**
->Yorumu: Burada muhteşem bilgiler var hepsi birbirinden güzel size de tavsiyeederim. 
->Yazan: Hasan Öğüt

>>>YORUM YAZ<<<

Adınız:
Yorumunuz: