Eğitim Öğretim İle İlgili Belgeler > Kitap Özetleri > Roman Özetleri

ÖLÜM İLİŞKİLERİ ÖZET KİTAP ÖZETİ ROMAN ÖZETİ

 

Yazarı: Selim İleri

 

Kitabın Özeti

 

Belkıs kendine aşık olan, genç ve güzel bir kızdır. Bir akşam arkadaşlarının lafına bakarak Doğan’dan hoşlanmadığı halde onunla hayatını birleştirir. Belkıs aslında evliliği ve cinselliği sevmeyen bir tiptir. Cinsellik ve erotizm ona bayağı ve tiksindirici gelir.

 

Doğan ise Belkıs’a bağlanmış ve onu sevmiştir. Belkıs’la hayatlarını birleştirdiklerinde Belkıs’ın evlilikle ilgili, cinsellikle ilgili düşüncelerini bilmez. Doğan ciddi, sağlam bir yuva kurmak isterken Belkıs bunlara karşı çıkar ve inanmak istemez.

 

Evlilikleri boyunca hiçbir cinsel ilişkiye girmemişlerdir. Bundan rahatsız olan Doğan, Belkıs’la ayrılır.

 

 

Belkıs için bundan sonraki hayat eski arkadaş çevresiyle dolaşmaktır. Emre ve Gökmen kendisiyle birlikte olmak isteyen kişilerdir. Gökmen sevecenliği ve samimiyetiyle onun için sadece dosttur. Emre’yle kısa bir birliktelik yaşar ve sonra dost olarak ayrılırlar.

 

Cemal bütün insanlara düşman iken Uğur’la tanıştıktan sonra bu düşüncesinden vazgeçer. Cemal Uğur’a aşıktır. Onun güzelliğine tutkun olan (bilgi yelpazesi.net) Cemal onsuzluğun sıkıcılığına ve yokluğuna inanır. Belkıs, Gökmen ve Emre, Gökmen’in erkek olan Uğur’a tutku derecesine varan bağlılığından şüphe duyarlar, hatta onun için “kadınımsı erkek” derler. Uğur tiyatroda başarılı olan yakışıklı bir gençtir. Oya’yla tanışır ve onunla birliktelik yaşar.

 

Gökmen de evliliğe inanamayan bir tiptir. Bütün kadınlarla beraber olmak onun için vazgeçilmez bir duygudur. Gerçi Emre farklı bir karakterde değildir. Sürekli başkalarının karısıyla cinsellik yaşama konusunda ısrarcıdır.

 

Bu arkadaş çevresinin değerleri insanlık için her şeyin ortak olduğuna herkesi inandırmaktır. Bunun için her koldan mücadele ederler. Emre yazılarıyla, Uğur tiyatrolarıyla, Belkıs savunduğu düşüncelerle her şeyin ortak kullanımında mücadele gösterirler.

 

Kendilerini inandırmakta çok güçlük çekerler. Çünkü kendilerinden önce başlatılan bu mücadelede çok kanlar dökülmüş, çok savaşımlar verilmiştir.

 

Evlilik konusundaki düşüncelerinde olsun, diğer konulardaki düşüncelerinde olsun mücadelelerinde başarılı olmuşlar ve değerlerini insanlarla paylaşmışlar.

 

Kitabın Genel Değerlendirmesi.

 

Yazarın savunduğu düşünceler uygulanabilirlik bakımından iyi. Eşitliliğin olması, mülkiyet ortaklığı gibi değerler alınabilir. Diğer yandan bunların pratiği güç ve olanaksız. Yine evlilikle ilgili düşünceler anlamsız. İhmal edilen ve unutulan nokta ailenin sosyal yapının temel taşı olmasıdır. Bu kurum zedelendiğinde sosyal düzende bozukluklar baş gösterecektir.

“ROMAN ÖZETLERİ ” SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<

“KİTAP ÖZETLERİ ”
SAYFASINI GÖRMEK İSTERSENİZ

>>>TIKLAYIN<<<

“EĞİTİM ÖĞRETİM İLE İLGİLİ BELGELER ” SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<

EKLEMEK İSTEDİKLERİNİZ VARSA AŞAĞIDAKİ "Yorum Yaz" kısmına ekleyebilirsiniz.


Yorumlar (1)

.

>Yazan: ...
>Yorum:
.... .

>>>YORUM YAZ<<<

Adınız:
Yorumunuz: