Eğitim Öğretim İle İlgili Tüm Belgeler > Kitap Özetleri > Roman Özetleri

ÖMER’İN ÇOCUKLUĞU ÖZET KİTAP ÖZETİ ROMAN ÖZETİ

 

Yazarı: Muallim Naci

Yazılma Tarihi: 1992

Kitabın Yayınevi: BEYAN YAYINLARI

Basım Yılı: 2004

Sayfa Sayısı: 94

 

Kitabın Konusu: Anı şeklinde yazılmış olan bu romanda sekiz yaşındaki bir çocuğun ağzından yaşadığı şehir, semt, ailesi ve çevresindeki diğer insanlar anlatılmakta, aynı zamanda yaşadığı dönem ile ilgili bilgi vermektedir.

 

Kitap Özeti:

Benim adım Ömer, annemin adı Fatımat-üz-Zehra ve babamın adı ise Alidir, Ağabeyimin adı Mehmet’tir. . . Biz İstanbul’un Saraçhane Semti’nde, Çelebi Sokak’ta oturuyoruz. . Babam gayet güzel giyinen, temiz yürekli bir insandır. Kendi dükkânında saraçlık yapardı. çok çalışır, evine bakardı.

Bir tatil zamanı Varna’ya misafirliğe gittik. Abim okuyup yazma konusunda bana çok yardım etti.

Bir de amcam vardı. Adı Mehmet Tahir. Babamdan çok farklı idi. Babam hep onun borçlarını ödermiş.

Ninemin bir arsası vardı. Komşu çocuğu Nail’le itişip kakışırken, sopayı kafasına indirdim. Bir daha da o sopayı görmedim. Meğer, annem kırıp yakmış benim haberim bile yoktu. Bu bana büyük bir ders oldu. Bir daha böyle şeyler yapmadım.

 

 

Dayım Varna’dan bana bir oğlak göndermiş. Çok sevimliydi çok mutlu olmuştum. Abim kucağında getirmişti.

Okulumuz her gün açıktır. okulumuzun adı “Fevziye Mektebi”dir. Sabahları bizi kalfa alır, okula götürürdü. Hoca Efendi’den pek korkardım. Önünde ileriye doğru uzatılmış olan İki sopa, baş ucunda asılı olan kayışlı falakalar vardı. Beni üç yıl içinde iki defa falakaya yatırdı.

Babam, bir Kurban Bayramı sabahleyin namazdan dönüşünde, kendisiyle annem için kurban kesti ve sonra öğrendik ki sıtmaya yakalanmış on bir gün sonra vefat etti. Yemek için öğle vakti eve dönmüştüm. Eve yaklaşınca, kalabalığın arasından babamın tabutunu gördüm. hiç bu şekilde bir acı hissedememiştim. Babam öldüğünde sekiz yaşında idim.

Bir gün, evime doğru yürürken, bir köpeğin saldırısına uğradım, Ağlaya ağlaya eve geldim. Köpeğin saldırmasına üzüldüğüm kadar, orada köpeğin bana saldırmasını seyreden bir adamın bana yardımcı olmamasına da çok üzülmüştüm.

sonra kitaplar okumaya başladım. . kitap okumayı çok seviyordum. . Aziz Efendi’nin “Muhayyelat” adlı eserini okuduğum zaman, Ömer olan ismimi Naci’ye döndürdüm. “Naci ile Şehide’nin Aşkı” adlı bölümü okumamın buna neden oldu. Hikâye beni çok etkiledi. Çok güzel bir kız olan Şehide, yanına çağırdığı yiğitlere bazı sorular sorar; ama rüzgârdan açılan peçesinin ardındaki güzelliği gören yiğitlerin iyice dili tutulur ve hepsi Şehide’nin karşısında tir tir titremekten sorulara cevap veremezler. Güzelliği karşısında herkes deliye döner. Derken Naci, bu kızın ününü duyarak yanıma gider ve sorduğu tüm sorulara düzgünce cevap verir. Evlenirler. Ama kız yüzünü açtığı zaman, gördüğü güzellik karşısında delirmemek için Naci kendini zor tutar.

Babamın vefatının ardından dayımı da kaybettik ve daha sonra büyük bir yoksulluk içine düştük. Bu sırada, Rüştiye’ye muallim olarak atandım. Varna’ya gelen Sait Paşa, okulu denetlerken beni çok beğenmiş ve yanına (bilgi yelpazesi. com) memur olarak almıştı. Sait Paşa’yla beraber birçok farklı görevde çalışırken, aynı zamanda şiirler yazıyordum ve yazdığım gazetelerdeki başarım gün geçtikçe artıyordu. Bu başarılarıma rağmen, halen bazı hocalardan dersler de almayı İhmal etmiyordum.

Bir gün, beni rüyasında hasta gören Ahmet Mithat Efendi, ertesi gün tüm ailesiyle gelmişti. Gayet sağlıklı ve neşeli olduğumu görmeleri, hepsinin yüreğine su serpmişti. Ama bir ara, odama bir şeyler almak için çıktığımda fenalaşıp yatağıma uzanmıştım, Rüya, doğru çıkmıştı. Ölümümüm sebebi, kalp durmasıydı.

 

Olayın geçtiği yer:

İstanbul’un Saraçhane Semti

 

Olayın geçtiği zaman:

Ömer'in çocukluğunun geçtiği zaman

 

Kitabın Kahramanları:

Ömer : Hikayemizin hayatının anlatılığı kahraman, yazar kendisini anlatıyor 8 yaşındaki olayları ve düşüncelerini

Mehmet: Ömer'in abisidir. . Ömer'e göz kulak olur çok iyidir.

Ali: Ömer'in genç yaşta hastalıktan vefat eden babası. Çok iyi kalplidir, herkes tarafından sevilir taktir edilir.

 

Kitabın Yorumu: Edebiyatımızda çocukluk çağının en güzel hikâyesi sayılan bu kitap yüzyıl önce yaşanmış bir çocukluk cennetidir.


“ROMAN ÖZETLERİ ” SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<

“KİTAP ÖZETLERİ ”
SAYFASINI GÖRMEK İSTERSENİZ

>>>TIKLAYIN<<<

“EĞİTİM ÖĞRETİM İLE İLGİLİ BELGELER ” SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<

EKLEMEK İSTEDİKLERİNİZ VARSA AŞAĞIDAKİ "Yorum Yaz" kısmına ekleyebilirsiniz.


Yorumlar

......

12. **Yorum**
->Yorumu: Bu site harika çoook sağolun özet ödevim vardı buradan yaptım Allah razı olsun
->Yazan: Berra Arslan

11. **Yorum**
->Yorumu: Çok iyi ya Hoca benden özet istedi bende bunu verdim
->Yazan: Sevda özdemir

10. **Yorum**
->Yorumu: Çok teşekkür ederim okulda çok büyük bir sınav olcaz 3 kitaptan herkes aynı anda inşallah yüksek bir not alirim
->Yazan: Aleyna

9. **Yorum**
->Yorumu: şahane bir site burayı sevdimm 
->Yazan: Buse. Er 

8. **Yorum**
->Yorumu: SIZIN SAYENIZDE YÜKSEK BIR NOT ALDIM SIZE TESSEKÜR EDIYORUM...
->Yazan: sıla

7. **Yorum**
->Yorumu: valla bu site çok süper .Bu siteyi kuran herkimse Allah razi olsun tüm ödevlerimi bu siteden yapiyorum.saolun mugladan sevgiler...:).
->Yazan: kara48500..

6. **Yorum**
->Yorumu: çok güzel bir site. kurucularına çok teşekkür ederim başarılarınızın devamını dilerim.
->Yazan: Tuncay.

5. **Yorum**
->Yorumu: ilk defa böyle bi site buldum gerçekten çok beğendim yapanların eline sağlık. 
->Yazan: efe .

4. **Yorum**
->Yorumu: ya valla çok güzel bisi yapmışınız. Çok yararlı şeyler bunlar çok sagolun 
->Yazan: rabia..

3. **Yorum**
->Yorumu: Çok ii bilgiler var teşekkür ederim. Çok süper... Ya bu siteyi kurandan Allah razı olsun ..... süperrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr. Çok iyiydi. isime yaradı. Her kimse bu sayfayı kurduğu için teşekkür ederim 
->Yazan: pınar..

2. **Yorum**
->Yorumu: çok güzel site canım ben hep her konuda bu siteyi kullanıyorum özellikle kullanıcı olmak zorunlu değil ve indirmek gerekmiyor
->Yazan: ESRA..

1. **Yorum**
->Yorumu: Burada muhteşem bilgiler var hepsi birbirinden güzel size de tavsiyeederim. 
->Yazan: Hasan Öğüt.

>>>YORUM YAZ<<<

Adınız:
Yorumunuz:


Yorumunuzda Silmek istediğiniz kelime veya cümle varsa kelimeyi fare ile seçin
ve
delete tuşuna basın...

 


 E Mail
(Zorunlu Değil):