Eğitim Öğretim İle İlgili Tüm Belgeler > Kitap Özetleri > Roman Özetleri

PAL SOKAĞI ÇOCUKLARI ÖZET KİTAP ÖZETİ ROMAN ÖZETİ

 

Kitabın Yazarı: Ferenc Molnar

Sayfa Sayısı: 244

Kitap Özeti:

1889 yılında Budapeşte' de fakir aile çocuklarından oluşan Macun Biriktirme Derneği kurulur. Bu derneğin üyelerinin görevi pencere kenarlarından, camlardan topladıkları macunların kurumaması için anları düzenli olarak çiğnemektir. Bu çiğneme görevi başkana aittir ve bu başkanlık sistemi dönüşümlü olarak değişmektedir.

Derneğin asıl kurucusu ve başkanı Boka adında bir çocuktur. Boka çok cesur, güvenilir ve zeki olduğu için bu makama getirilmiştir. Aynı zamanda bir savaş durumunda general olma ve orduyu yönetme hakkına sahiptir. Diğer üyeler de gösterdikleri başarıya göre subay, yüzbaşı gibi bölüklere ayrılmıştır. Bu sokağın çocuklarının hayal dünyası da cesur yürekleri kadar büyüktür.

Ordunun sadece rütbeli olmayan bir neferi vardır o da Nemecsek' tir. Nemecsek cılız, sarı saçlı, her emre uyan ve derneğin kuruluşundan beri bulunduğu konuma itiraz etmeyen tek üyesidir. Herkes ona emir verir ve bütün emirleri ikiletmeden uygular.

 

 

Üyelerin çoğunluğu aynı okula giden genelde sınıf arkadaşı olan öğrencilerdir. Bunların kendilerine oyun alanı edindiği bir arsaları vardır. Ve bu arsa onlar için çok kutsaldır. Bu arsa onların oyun alanı dışında toplandıkları yer, derneğin simgesi, adeta vatanlarıdır. Vatanlarına kırmızı yeşil renkte bir bayrak asarlar. O bayrak renginde şapkaları, mızrakları, bilyeleri ile kendilerine kurdukları devlette huzur içinde yaşarlarken zengin aile çocuklarının oluşturduğu Kızıl Gömlekliler adında diğer bir grubun tehdidi altında kalırlar.

Kızıl Gömleklilerin arsası istila edildiği için kendilerine yeni yer arayışına girmiş ve gözüne Pal sokağı çocuklarını ve onların arsalarını kestirmişlerdir. Bu grubun dikkat çeken isimleri ise Feri Ats ve Pastzor kardeşlerdir. Namlarını bütün sokak çocukları bilir ve herkes onlardan korkar.

İlk olarak Nemecsek ve diğer üyeler bilye oynarken bilyelerini ve bayraklarını alarak savaş niyetlerini belli ederler. Ancak Boka arsalarını onlara vermeyeceklerini göstermek amacıyla Nemecsek ve bir başka üye Çonakos'u da yanına alarak Kızıl Gömleklilere göz dağı vermek amacıyla onların arsasına gidip bir not bırakmak ister. Ancak Füveskert semtine gitmek için çetin bir yoldan geçmeleri gerekmektedir. Kayıkla semte gidip bekçileri ve köpeğini geçip Kızıl Gömleklilere yakalanmadan notu bırakmalıdırlar. Yola çıkarlar ve kayığa binme esnasında Nemecsek suya düşerek ıslanır. Islak ıslak Kızıl Gömleklilerin arsasına vardıklarında toplantı yaptıklarını görürler. Toplantı üyeleri içinde kendi üyeleri Gereb' in olduğunu görünce Boka yıkılır, ihanete uğramışlardır. Gereb casustur.Gece notu arsaya bırakıp dönerler.

Feri Ats notu bulur ve notta "Pal Sokağı Çocukları Buradaydılar" yazıyordur. Feri Ats bunlara dersini vermek amacıyla savaş ilan eder. Ancak bunu ilk önce gizli yapmayı düşünürler. O gece toplantı yapacaklardır. Gereb de toplantıya katılır.

Nemecsek planlarını öğrenmek için üç saat önceden Füveskert' e gidip ağaca saklanır. Kızıl Gömlekliler savaş hakkında konuştuktan sonra Pal Sokağı Çocukları ile alay edip, korkak olduklarını söyleyip gülüşürler. Gereb de onlarla birlikte katıla katıla güler.İhanete ve korkak yakıştırmalarına dayanamayan Nemecsek aşağı atlar ve Feri Ats' ın karşısında dimdik durur. Onlara korkak olmadıklarını ve aldıkları bayrakları geri vermelerini söyler. Üyeler bu cılız çocuğun cesaretine gülerler ve onu gölün kenarına zorla götürüp başını suya sokup çıkarırlar. Sonra da suya atarlar.

Nemecsek cesur bir şekilde yapılanlar karşısında dimdik durur ve bunun karşılıksız kalmayacağını, arsalarını vermeyeceklerini, korkak olmadıklarını, Gereb gibi ihanet etmektense bin kere suya sokmalarını tercih edeceğini söyleyerek oradan uzaklaşır.

Feri Ats, Gereb ve Kızıl Gömlekliler Nemecsek' in ardından hüzünle ve şaşkınlıkla bakakalırlar. Gereb bu yaptığından çok utanır. Feri Ats ise onun gibi bir haini gruba almayacağını söyler. Gereb çok pişman olur. Ancak nafiledir. Ertesi gün Nemecsek bütün olanları Boka' ya anlatır. Savaş planladıklarını söylerler. Boka bunun üzerine mükemmel bir savaş planı yapar ve üyelerine anlatır. Bu arada Nemecsek'in vücudu soğuk su ve havaya dayanamayıp bitkinleşir. Okula ve toplantılara katılamaz.

Hendekler ve siperler kurulur. Eğer işler yolunda giderse bu stratejiyle savaşı kesin kazanacaklardır. Feri Ats ve üyeleri kapılara dayanır ve savaş başlar. İlk kafile alt edilerek barakaya kilitlenir. Savaş tüm hızıyla ilerler. Bokanın planı ve stratejisi çok iyidir. İkinci kafile ile savaşmaya devam (bilgi yelpazesi com) ederlerken Feri Ats yenileceklerini anlayarak barakadan arkadaşlarını kurtarmak amacıyla oraya yönelir. Onların oradan kurtulup savaşa katılması demek Pal Sokağı çocuklarının savaşı ve arsayı kaybetmesi anlamına gelmektedir.

Feri Ats barakanın tam önüne geldiğinde, hasta sıska çocuğu karşısında görür. Nemecsek karşısında barakanın önünde duruyordur. Herkes oraya bakar ve Nemecsek tüm ve son gücüyle Feri Ats' ın üstüne atlar ve onu yıkar. Liderin yıkılması savaşın kaybedildiği anlamına gelir.

Nemecsek son gücünü kullandıktan sonra bayılır ama savaş da onun sayesinde kazanılır. Arsalarını korumuşlardır. Bu arada Nemecsek kendine geldiğinde Boka ona Yüzbaşı unvanını verir. Annesi gözü yaşlı halde gelip Nemecsek' i kucaklayıp eve götürürken, Pal Sokağı çocukları arkalarından gelir. Yüzbaşı Nemecsek'e selam dururlar.

Nemecsek' in durumu günden güne kötüye gider. Ailesi çok kötü durumdadır. Boka her gün kapısında bekler ancak hiç ilerleme olmaz. Nemecsek ölmek üzeredir. Bünyesi çok zayıflamıştır. Boka bir gece onlara gelir ve Nemecsek'in ateşler içinde yandığını görür. Boka'yı görünce gözünü açar. Doktor gelir ve sabaha çıkamayacağını ve hazırlıklı olunmasını söyler. Yapacak hiçbir şey kalmamıştır.

Pal sokağı çocukları Nemecsek için bir onur belgesi düzenlerler. Eve getirirler ancak Nemecsek bu belgeyi göremeden ölür. Vatanı, arsası uğruna canını feda etmiştir. Ertesi gün okulunda yas ilan edilir.

Boka, Nemecsek' in öldüğü gece arsaya tek başına kalmak için gittiğinde barakada inşaat malzemeleri görür. Bekçiye sorar ve arsaya üç katlı bina yapılacağını söyler. Boka oturur ve akmayan gözyaşları yağmur gibi dökülmeye başlar. Boka, Nemecsek'in uğruna öldüğü arsanın ellerinden gittiğini göremeyeceği için kendini teselli eder.

Artık Pal Sokağı Çocukları'nın arsasında kocaman çok katlı evler vardır.

 

Kitabın Konusu: Bir grup sokak çocuğunun kendilerinin devleti gibi gördükleri arsalarına göz diken ve arsaları ellerinden alınan başka bir çocuk grubu ile mücadelesi

 

Kitabın Kahramanları / Kitabın Kişileri:

Nemecsek: Cılız, zayıf bünyeli, Macun Biriktirme Derneği'nin en düşük rütbeli olanı, sarı saçlı, her emre uyan, itaatkar, fedakar

Boka: Macun Biriktirme Derneği başkanı, lider, cesur, fedakar, korumacı

Feri Ats ve Pastzor kardeşler: Kızıl Gömlekliler Derneği'nin başkanları, acımasız, adaletsiz

Gereb: Macun Biriktirme Derneği'nde olması rağmen Kızıl Gömlekliler Derneği için çalışan ajan, gammazcı, hilekar

Çonakos: Macun Biriktirme Derneği üyesi, cesur

 

Kitabın Ana Düşüncesi: İnsan ne pahasına olursa olsun korkmadan ve yılmadan hakkı olanı korumalı, onun uğrunda her türlü fedakarlığı gösterebilmelidir.

 

Olayın Geçtiği Zaman: 1889

 

Olayın Geçtiği Yerler: Budapeşte'de bulunan Pal Sokağı

 
“ROMAN ÖZETLERİ ” SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<

“KİTAP ÖZETLERİ ”
SAYFASINI GÖRMEK İSTERSENİZ

>>>TIKLAYIN<<<

“EĞİTİM ÖĞRETİM İLE İLGİLİ BELGELER ” SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<

Yorumlar

......

10. **Yorum**
->Yorumu: uzun tam istediğim gibi çok sağolun kitabı okumaya üşeniyodum
->Yazan: şevval

9. **Yorum**
->Yorumu: şahane bir site burayı sevdimm 
->Yazan: Buse. Er 

8. **Yorum**
->Yorumu: SIZIN SAYENIZDE YÜKSEK BIR NOT ALDIM SIZE TESSEKÜR EDIYORUM...
->Yazan: sıla

7. **Yorum**
->Yorumu: valla bu site çok süper .Bu siteyi kuran herkimse Allah razi olsun tüm ödevlerimi bu siteden yapiyorum.saolun mugladan sevgiler...:).
->Yazan: kara48500..

6. **Yorum**
->Yorumu: çok güzel bir site. kurucularına çok teşekkür ederim başarılarınızın devamını dilerim.
->Yazan: Tuncay.

5. **Yorum**
->Yorumu: ilk defa böyle bi site buldum gerçekten çok beğendim yapanların eline sağlık. 
->Yazan: efe .

4. **Yorum**
->Yorumu: ya valla çok güzel bisi yapmışınız. Çok yararlı şeyler bunlar çok sagolun 
->Yazan: rabia..

3. **Yorum**
->Yorumu: Çok ii bilgiler var teşekkür ederim. Çok süper... Ya bu siteyi kurandan Allah razı olsun ..... süperrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr. Çok iyiydi. isime yaradı. Her kimse bu sayfayı kurduğu için teşekkür ederim 
->Yazan: pınar..

2. **Yorum**
->Yorumu: çok güzel site canım ben hep her konuda bu siteyi kullanıyorum özellikle kullanıcı olmak zorunlu değil ve indirmek gerekmiyor
->Yazan: ESRA..

1. **Yorum**
->Yorumu: Burada muhteşem bilgiler var hepsi birbirinden güzel size de tavsiyeederim. 
->Yazan: Hasan Öğüt.

>>>YORUM YAZ<<<

Adınız:
Yorumunuz: