Eğitim Öğretim İle İlgili Belgeler > Kitap Özetleri > Roman Özetleri

RAZİYE ÖZET KİTAP ÖZETİ ROMAN ÖZETİ

 

Yazarı: MELİH CEVDET ANDAY

 

Romanın Özeti

 

Nereden bilebilirdi ki sevdalanmaya geldiğini?

 

Tabiri caizse cami avlusuna işediği için saklanması gerekiyordu. Bunun için de uzun zamandır görüşmediği, uzak bir köyde yaşayan dayısının evini seçti. Kendisi İstanbul’da yaşamaktaydı. Köyde kendisini sıkıcı bir hayatın beklediğini düşünerek, yanına resim yapmak için resim malzemeleri almıştı. Dayısı hiç evlenmemişti ve önceden bir evlat edindiği haberi ona ulaşmıştı ama çocuğun cinsiyeti hakkında hiçbir bilgiye sahip değildi.

 

Ona verilen adresteki eve gitti. Dayısı onu iyi bir şekilde karşıladı ve kızını tanıştırdı. Böyle bir güzellik hayatında görmemişti. Ona ilk anda aşık oldu.

 

 

Dayısının evi köydekilere hiç benzemiyordu. İki katlı ve ikinci kata ulaşım bir asma merdivenle sağlanıyordu. İlk anda dikkatini çeken bu merdiven aslında bütün esrarın sebebiydi...

 

Dayısı lükse iyi yaşamaya düşkün çağdaş bir insandı. Kızını da o şekilde yetiştirmeye çalışıyordu. Eve ilk girdiğinde kulağına gelen Bethoven’ın 5. senfonisi her şeyin göstergesiydi.

 

Dayısı köyde birçok şeyi gerçekleştirme adına önemli adımlar atmıştı. Kooperatif kurmuş, seralar yapmıştı. İnançlı olan bu köy halkına domuz eti yedirip domuz çiftliği kurmaya çalışıyordu. Ama bunu yapamıyordu.

 

Köyde Ermiş Yusuf diye bilinen sadece külle beslenen muhterem bir zat vardı. Köylüye göre o, önceden her şeyin rüyasını görüyor, zaman zaman da uçuyordu.

 

Dayısı bu olanlara asla inanmıyor Ermiş Yusuf’la uğraşıyordu. Onun hrekesin önünde uçmasını istiyordu bunun için de bir gün bütün köylüyü köy kahvesinde toplayıp herkesin gözü önünde uçmasın istedi. Köşeye sıkışan yusuf bunu kabul etti ve zaman kararlaştırdılar. Dayısın amacı bu sayede köylünün inançlarını kırıp köyde bir domuz çiftliği kurmak.

 

Bu arada dayısı devamlı çingenelerden bahsetmekte onların köye gelmesini engellemektedir. Ne yeğeni ne de köylü oun bu tutumunu anlayamaz. Ama her şey zamanla çözüme ulşacaktır.

 

Dayısı kızını deli gibi kıskanmakta ona aşırı ilgi göstermektedir. Yeğeni bu durumu bir türlü anlayamaz.

 

Dayısının kızının adı Vedia’dır. Vedia çok düzgün bir fiziğe sahip olmakla beraber çok da güzel bir kızdır. Babası yeğenini gezdirmekle onu sorumlu tutar. Her yere birlikte giderler ve bu yakınlaşma zamanla aşka dönüşür. Dayıoğlundaki yakınlaşma (bilgi yelpazesi.net) cinsellik içeren bir aşkken Vedia’daki tamamen bir cinselliktir. İlişkileri zamanla ilerler ve birlikte olurlar bu konudaki rahatlığı dayı oğlunu düşündürür ama ilşkilerinin büyüsünü bozmamak için bu konuyu daha ileri zamana bırakır.

 

Her şey bir yana evdeki bir oda çok esrarlıdır dayısı o odayı ona göstermemiştir. O bir gün meraklanır ve odaya girer gördükleri karşısında çok şaşırır. Çünkü heryer Vedia’nın resimleri ile doludur. Ama işin enteresan tarafıvedia’nın daha ileriki yaşı şimdiki ve daha küçük yaştaki resimleri bir aradadır. O zaman yeğeni dayısı hakkında demekki dayım Vedia’nın annesini seviyor diye düşünmeye başlar.

 

Vedia’yla bir gün ormana giderler ve onun orada balıkçıyla münasebetini görünce daha önce kafasında oluşan sorulara cevap bulur. Ama bunu sevdiğine söylemez.

 

Olaylar böyle üst üste gelince olayın kahramanı her şeyi Vedia’yla konuşmaya karar verir.

 

Bu sayede onun gerçek adının Raziye olduğunu bir çingene kızı olduğunu babasının ona duyduğu aşkın farklı olduğunu çingenelerin onu kaçırmasından korktuğu için böyle önlemler aldığını öğrenir. Bu arada çingenelerin zaman zaman gelip ona annesi ve babası hakkında bilkgi vediklerini de öğrenir. Ve kafasındaki bütün soru işaretleri kaybolmuş olur. Bunları öğrendikten sonra ne yapacağı konusunda çaresiz kalır. Sevdiğini bırakıp İstanbul’a dönmek zor gelir. Onunla evlenmesi de zordur çünkü dayısının duygularını artık biliyordur.

 

Bir gün dayısıyla birlikte bir işi halletmek için kasabaya inerler ve döndüklerinde Vedia’yı evde bulamazlar. O gitmiştir.

 

Olayın kahramanı çaresizdir. Ama bunda şüphesiz en üzüntülü olan kişi dayısıdır. Çünkü korktuğu başına gelmiştir.

 

Romanın Konusu

 

Romanın konusu; işlediği suçtan dolayı dayısının köyünde gizlenen bir gencin başından geçen aşk macerası.

 

Romanın Ana Fikri

 

Ne olursa olsun bir insanın özü değişmez“ROMAN ÖZETLERİ ” SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<

“KİTAP ÖZETLERİ ”
SAYFASINI GÖRMEK İSTERSENİZ

>>>TIKLAYIN<<<

“EĞİTİM ÖĞRETİM İLE İLGİLİ BELGELER ” SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<

EKLEMEK İSTEDİKLERİNİZ VARSA AŞAĞIDAKİ "Yorum Yaz" kısmına ekleyebilirsiniz.


Yorumlar

..

9. **Yorum**
->Yorumu: şahane bir site burayı sevdimm 
->Yazan: Buse. Er 

8. **Yorum**
->Yorumu: SIZIN SAYENIZDE YÜKSEK BIR NOT ALDIM SIZE TESSEKÜR EDIYORUM...
->Yazan: sıla

7. **Yorum**
->Yorumu: valla bu site çok süper .Bu siteyi kuran herkimse Allah razi olsun tüm ödevlerimi bu siteden yapiyorum.saolun mugladan sevgiler...:).
->Yazan: kara48500..

6. **Yorum**
->Yorumu: çok güzel bir site. kurucularına çok teşekkür ederim başarılarınızın devamını dilerim.
->Yazan: Tuncay.

5. **Yorum**
->Yorumu: ilk defa böyle bi site buldum gerçekten çok beğendim yapanların eline sağlık. 
->Yazan: efe .

4. **Yorum**
->Yorumu: ya valla çok güzel bisi yapmışınız. Çok yararlı şeyler bunlar çok sagolun 
->Yazan: rabia..

3. **Yorum**
->Yorumu: Çok ii bilgiler var teşekkür ederim. Çok süper... Ya bu siteyi kurandan Allah razı olsun ..... süperrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr. Çok iyiydi. isime yaradı. Her kimse bu sayfayı kurduğu için teşekkür ederim 
->Yazan: pınar..

2. **Yorum**
->Yorumu: çok güzel site canım ben hep her konuda bu siteyi kullanıyorum özellikle kullanıcı olmak zorunlu değil ve indirmek gerekmiyor
->Yazan: ESRA..

1. **Yorum**
->Yorumu: Burada muhteşem bilgiler var hepsi birbirinden güzel size de tavsiyeederim. 
->Yazan: Hasan Öğüt

>>>YORUM YAZ<<<

Adınız:
Yorumunuz: