Eğitim Öğretim İle İlgili Belgeler > Kitap Özetleri > Roman Özetleri

RUH GURBETİNDE ÖZET KİTAP ÖZETİ ROMAN ÖZETİ

 

Yazarı: KERİME NADİR

 

Roman Neslihan adındaki dünyaca ünlü bir kadın yazarın, eski edebiyat hocasının kendisini ziyaret etmesi ile başlayan geçmişe ziyareti ve tüm yaşadıklarını hatırlaması, on beş yaşına dönmesi ile başlar.

 

Babası Danyal Bey kendisine miras kalan çiftliğin elden gitmemesi için, Hamdullah Bey’le ticari bir anlaşma yapar. Kızı Neslihan’ı Hamdullah Bey’in oğlu Visalettin’le evlendirme kararı alırlar. Ancak Neslihan derslerinde çok başarılı, her seneyi birincilikle tamamlayan bir öğrencidir ve henüz on beş yaşındadır. İlk başta razı olmayan annesi de ikna olur, ailesine karşı gelemeyen Neslihan Visalettin’le evlenir.

 

 

Evliliklerinin ilk gecesi Neslihan için hüsranla sonuçlanır. Hayatı boyunca büyük bir mutsuzlukla hatırlayacağı bir gerdek gecesi yaşar. Visalettin’in kaba ve halden anlamaz hali bitmek tükenmek bilmez. Eşinin gönlünü yapmak, ruhunu okşamak yerine tecavüz derecesine varan yaklaşımlarda bulunur. Neslihan gebe kaldığında, kendisini karnında bir günahın meyvesini taşıyan bir suçlu gibi hisseder. Bu sırada Hamdullah Bey, Danyal Bey’i tuzağına düşürerek elinde avucunda ne varsa sattırır. Neslihan böyle bir aile ile yaşamak zorunda olduğundan büyük keder duyar.

 

Visalettin bir gece eve yaralı gelir ve ölmeden önce vücudundan bıçağı çeken Neslihan’dır. Visalettin’in ölümüne etraftan çok farklı yorumlar gelir. Neslihan kayınvalidesi Hürrem tarafından kovulur. Adeviye’nin bir kız çocuğu olur fakat kız olmasından dolayı matem havasında karşılanır. Birkaç ay sonra Neslihan’ın erkek çocuğu dünyaya gelir ve ölen babasının isteği üzerine adı “Şirzat” koyulur. Neslihan artık babasının evinde yaşamaktadır. Evliliğini hiç onaylamayan dayısı Talip Bey Neslihan’ı affederek hem maddi, hem manevi yardım amaçlı onların evine yerleşir. Neslihan dayısından her akşam yoğun bir ders alır. Bu dersler sırasında Talip Bey yeğeninin zekâsı ve kabiliyetine hayran kalır.

 

Bir gün kendisine çok çektirmiş olan görümcesi Adeviye ansızın çıkar gelir. Yaşlı bir yüzbaşıyla evlenmek için kızı Emel’i bir ay bakması için Neslihan’a emanet eder. Çok yufka yürekli olan Neslihan bunu kabul eder; fakat bu bir ay uzar uzar ve yılları bulur. Bu arada Emel’i oğlu Şirzat’tan asla ayırmaz, her ikisine de aynı derecede sever ve bakar. Hızla büyüyen Şirzat altı yaşında doktorlar tarafından teşhisi konulamayan bir hastalığa yakalanır. Gün geçtikçe sararır, solar. Bu hastalığı fırsat bilen Akil Bey (Saide Hanım’ın kuzeni) ve sahtekâr Doktor Murtaza Bey’le Şirzat’ı iyileştirmek bahanesi ile aileyi sömürürler. Çok haylaz ve yaramaz olan aynı zamanda da Şirzat’ı kıskanan Emel, Elif Hanım’ın(sütnine) solucan ilacını fazla dozda Şirzat’a zorla içirir. Hiç takati olmayan çocuk dayanamaz, ancak ilacı içtikten sonra sancılar içinde kıvranmaya başlar. Neslihan oğlunun bu halini görünce, sinirle o zamana kadar hiç ceza vermemesine rağmen Emel’i kömürlüğe kapatır. Bu arada Şirzat’ın hastalığı ortaya çıkmıştır.

 

İlacın etkisiyle solucanları döken çocuk rahatlar. Emel’in kapatıldığı kömürlükte eti koparılırcasına bağırdığı sırada annesi Adeviye gelir. Emel içerdeyken Neslihan’ın kendisine fiske dahi vurmamasına rağmen kendi kendini ısırarak vücudunu kanatmıştı. Bunu gören Adeviye bir sürü hakaretler yağdırarak Neslihan’ı dinlemeden kızını alır gider. Bu sırada Saide Hanım Adeviye’nin şirretliğine dayanamaz kalp krizi geçirerek ölür. Hem annesinin ölümü hem de kızı gibi sevdiği Emel’in gidişi onu derinden yaralar. Zaten oğlunun hastalığı sırasında ona yaşama şevki veren Talip Dayısı da ölmüştür. Sarılacak bir dalı kalmamıştır.

 

Nazlı (sütninenin kızı) binbir oyunla Yusuf’u ayartır, evlenmeye ikna eder. Karnındaki çocuğun ona ait olduğuna inandırır. Fakat bu ani evlenme kararını duymak Neslihan’a çok derin bir acı hissettirdi. Çünkü yıllarca safiyane bir aşkla Yusuf’u sevmekte ve onun neşesi ile beslenmekteydi. Yusuf Neslihan’ın ve babasının yardımı ile okuduğu Robert Koleji’ni de terk etti. Bu kötü haberi duyduğu gece yaşamında büyük iz bırakan gelecekte romanına ilham kaynağı olacak olan adamla tanışır. Bu o adam Neslihan’ı tam olarak tanımış, ruhunun asaletini, içinde yaşadığı sonsuz yalnızlığı ve ruh gurbetini görmüş, ruhunu Neslihan’ın ruhu ile kuşatmak istemişti.

 

Yusuf, Neslihan’ı Sezai Kafadar adında modern bir hikayeci ile tanıştırır. Kitapta bu hikayecinin sanat anlayışı uzun uzun anlatılır. Neslihan bu arada Yusuf’un saf köylü çocuğu haline hala aşıktır.

 

Neslihan’ın ders vermeye gittiğinde tanıştığı ünlü şair Gazanfer Saip ve ailesi Neslihan’ın mahallesine taşınır. Gazanfer Bey, Neslihan’a gemi yapma sanatını öğretir ve roman yazma konusunda da onu destekler. Neslihan yazmaya başladığı “Yalnız Ruhlar” adlı romanını ağlayarak bitirir. Ancak gözyaşını, ruhunu, tüm samimiyetini ve emeğini koyduğu bu kitabı hiçbir yerde tefrika ettiremez. İsmi tanınmadığı için gazeteler okumaz bile eseri. “Saadet” adındaki gazete kabul eder ancak kitabın adını “Hayvanlık” içeriğini kopuk kopuk ve eseri yerle bir ederek yayınlarlar. Çok olumsuz eleştiri alır. Onu yıkan bu eleştirilerden öte evladı gibi gördüğü eserinin bu hale getirilmesidir. Gazeteler elinde yok olan Türkçe nüshasından sonra Fransızca nüshası da kaybolur.

 

Gazanfer Bey’in oğlu İffet, Neslihan’a delice aşık olur ve evlenme teklifini kabul etmediği için intihar eder. İki yıl önce büyük bir rezaletle evden ayrılan iki şirret anne (Adeviye) ve kızı (Emel) büyük bir yüzsüzlükle Neslihan’a tekrar sığınır ve sömürmeye devam ederler. Yusuf da bu sırada onun zaafını kullanarak sürekli geri ödemeyeceği borçlar alır. Yusuf için çok değerli, emsalsiz kehribar gemisi Yusuf yüzünden İsfendiyar Enis adında ünlü bir romancıya satılıyor. Bu gemiyi alabilmek için gece gündüz çalışan Neslihan hastalanıp sürmenaj olur. Gazanfer Bey de Paris’e giderken Gazale’yi Neslihan’a emanet eder.

 

“Herkes Neslihan’a birilerini emanet ediyor, ona sorumluluk yüklüyor, ondan iyilik bekliyorlardı. Bu insanların Neslihan’dan başka kimseleri yok muydu yoksa dünyanın en aptal ve enayi insanı kendisi miydi?”

 

Gazanfer Bey Paris’te kaldığı süreçte onun kaybettiğini sandığı romanını yayına hazırlar ve romanı dünya çapında edebiyat ödülü alır, Paris’e davet edilir. Neslihan başarısı ile meşhur olunca düşmanı dost olur, herkes ona yakınlık göstererek iftihar eder. Ülkesinde kitabını yayınlatma hakkını alamayan ve kitabının yüzüne bakmayanların yüzünden yabancı ülkede basılmasını tenkit eden eleştirmenler olur.

 

Kehribar gemisini satın alan İsfendiyar Enis’i görünce yıllar önce kendisini çok etkileyen ve romanına ilham kaynağı olan kişinin ta kendisi (bilgi yelpazesi.net) olduğunu görür. Bu arada yazar aşık olanlar, psikopatlar, romanı ile yaşamı arasında bağlantı kurmaya çalışan v. b. insan tipleri vardır. Muvaffak Yaralı(Zizi) Neslihan’a aşık olan saf bir gençtir. Zizi menenjit-tüberküloza yakalanır. Safiyane sevdası ile ölmeden önce: “Öldüğüm zaman Yalnız Ruhlar’ın senin imzanı taşıyan bir nüshasını kalbimin üzerine koyup onu benimle gömsünler” der.

 

Hacı Raif Bey dürüst, dindar görünmesine rağmen mücevher karşılığı Neslihan Hanım’a ahlaksızca teklifte bulunur. Hacı Raif’in kardeşi Gazanfer Bey’den ise yıllarca safiyane bir dostluk ve babalık görmüştür. Nazlı üç aylık hamile iken bebeğini düşürmek için aldığı karı-koca ilacı yüzünden ölür.

 

Şirzat, annesinin de onay vermesi ile boksörlükte büyük başarı elde ederek müsabakalar için Avrupa’ya gider. Oğlunun gidişinden sonra Gazale’nin teklifi üzerine Bursa’ya giden Neslihan trende tesadüfen İsfendiyar Bey ile karşılaşır. İsfendiyar Bey’i çiftliğe davet ederler.

 

Nihayet Neslihan da aşkını itiraf etmiştir. Ancak söz verdiği bir dahaki davete gelmeyen hakkında kötü düşünmeye başlar. Onun bir kadın avcısı olduğu, kendisini aldattığı düşüncesi üzerine çiftlik ona zindan hale gelir ve İstanbul’a döner. Dönmesiyle birlikte Yusuf ve Emel’i evde yarı çıplak yakalar. Olayın kimseye duyulmadan çözümlenmesi için ikisine de cömert bağışlarda bulunarak evlendirir.

 

Bir gün ansızın çıkagelir İsfendiyar Bey... Ve gelişi başkadır, bu sefer. Çünkü bu defa adını vermeye, ruhunu tamamen bağışlamaya gelmiştir. Söz verdiği gün gidememesinin nedeni ise karısının ani ölümüdür. Neslihan ve İsfendiyar evlenir. Neslihan ve oğlu Şirzat arasındaki ilişkiler daha da gelişir. Neslihan karnında İsfendiyar’ın bebeğini taşımaktadır. Bu her ikisini de mutlu eder. Fakat Neslihan’ın bir dileği vardır: Çocuğunun üstün niteliklere sahip değil de normal bir çocuk olması.


“ROMAN ÖZETLERİ ” SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<

“KİTAP ÖZETLERİ ”
SAYFASINI GÖRMEK İSTERSENİZ

>>>TIKLAYIN<<<

“EĞİTİM ÖĞRETİM İLE İLGİLİ BELGELER ” SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<

EKLEMEK İSTEDİKLERİNİZ VARSA AŞAĞIDAKİ "Yorum Yaz" kısmına ekleyebilirsiniz.


Yorumlar

..

9. **Yorum**
->Yorumu: şahane bir site burayı sevdimm 
->Yazan: Buse. Er 

8. **Yorum**
->Yorumu: SIZIN SAYENIZDE YÜKSEK BIR NOT ALDIM SIZE TESSEKÜR EDIYORUM...
->Yazan: sıla

7. **Yorum**
->Yorumu: valla bu site çok süper .Bu siteyi kuran herkimse Allah razi olsun tüm ödevlerimi bu siteden yapiyorum.saolun mugladan sevgiler...:).
->Yazan: kara48500..

6. **Yorum**
->Yorumu: çok güzel bir site. kurucularına çok teşekkür ederim başarılarınızın devamını dilerim.
->Yazan: Tuncay.

5. **Yorum**
->Yorumu: ilk defa böyle bi site buldum gerçekten çok beğendim yapanların eline sağlık. 
->Yazan: efe .

4. **Yorum**
->Yorumu: ya valla çok güzel bisi yapmışınız. Çok yararlı şeyler bunlar çok sagolun 
->Yazan: rabia..

3. **Yorum**
->Yorumu: Çok ii bilgiler var teşekkür ederim. Çok süper... Ya bu siteyi kurandan Allah razı olsun ..... süperrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr. Çok iyiydi. isime yaradı. Her kimse bu sayfayı kurduğu için teşekkür ederim 
->Yazan: pınar..

2. **Yorum**
->Yorumu: çok güzel site canım ben hep her konuda bu siteyi kullanıyorum özellikle kullanıcı olmak zorunlu değil ve indirmek gerekmiyor
->Yazan: ESRA..

1. **Yorum**
->Yorumu: Burada muhteşem bilgiler var hepsi birbirinden güzel size de tavsiyeederim. 
->Yazan: Hasan Öğüt

>>>YORUM YAZ<<<

Adınız:
Yorumunuz: