Eğitim Öğretim İle İlgili Tüm Belgeler > Kitap Özetleri > Roman Özetleri

SAFİYE SULTAN ÖZET KİTAP ÖZETİ ROMAN ÖZETİ

 

Kitabın Yazarı: Ann CHAMBERLIN

 

 

Kitabın Konusu, Açıklaması:

 

Safiye adında Venedikli bir kızın saraydaki yaşantısı ve Osmanlı hanedanlığının Kanuni dönemindeki durumu anlatılmaktadır.

 

 

Kitabın Özeti:

 

İsmihan Sultan, Kanuni Sultan Süleyman’ın torunu, Sokullu Paşa’nın karısıdır. İsmihan’ın altın gibi bir kalbi vardır. İsmihan’ın en büyük sıkıntısı Sokullu Paşa’ya bir çocuk verememesidir. Paşanın doğan bebekleri bir iki saat yaşayıp ölmektedir. Safiye ise, İsmihan’ın üvey annesi Nur Banu Sultan‘ın haremindeki kadınlardan birisidir.

 

Venedikli Sofia Batta 1562’de hareme katıldığında 14 yaşındadır ve erkekleri çıldırtan bir güzelliği, çılgın bir zekası vardır. Safiye, güç hatta İmparatorluğu ister, bunu elde etmek için planlar yapar. Kanuni’nin varis oğlu Selim’dir. Fakat içkiye düşkünlüğü nedeniyle babası tarafından uyarılar alır. Safiye’ye göre en uygun aday Selim’in oğlu Murat’tır. Safiye güzelliği ile Murat’ı etkisi altına alır. Nur Banu durumun farkındadır ve bundan hoşnut değildir. Safiye’nin tek amacı padişahın karısı olmak ve perde arkasından da olsa Osmanlı’yı yönetmektir.

 

Safiye Murat’tan hamile kalır. Safiye, Şehzade Murat’tan bir oğlan doğurur ve adını Mehmet koyarlar. Osmanlı hanedanının pek çok şehzadesinin olduğu gibi, tahtın ilk varisi Murat’ın oğlu Mehmet’in de annesi Venedikli hristiyandır.

 

Macaristan seferi sırasında Kanuni Sulatan Süleyman ölür. Sokullu Paşa bunu orduya belli etmemeye çalışır. Kanuniden sonra (bilgi yelpazesi.net) Selim tahta çıkar. Fakat Selim ordunun nefretini kazanmıştır. Askerler ondan bahsederken sarhoş, ayyaş gibi benzetmeler kullanırlar.

 

Safiye, Murat’ı yeniçerileri ayaklandırması ve isyan çıkartması için kışkırtmaya çalışır. Yeniçeriler isyan çıkarır fakat Sokullu’nun üstün yetenekleri sayesinde isyan bastırılır. Safiye sarayda kalarak kendisini iç ve dış politikada, askerlerin yapacağı seferler ve hazine konusunda geliştirmeye başlar.

 

Sokullu’nun Akdeniz ile Kızıldenizi birleştiren bir kanal yapma planını öğrenir. Bu plan için çıkılan sefer sonunda askerlerin arasına sokulan nifak tohumları, Padişah Selim’in beceriksizliği ile birleşince büyük bir bozguna uğranılır ve Astragon ölür.

 

 

Kitabın Ana Fikri, Ana Düşüncesi:

 

Osmanlı Devlet’inde padişah eşlerinin yönetime karışması ve kardeş kavgalarının olması.

 

 

Kitabın Kahramanları, Kişileri, Şahıs Kadrosu:

 

Kitaptaki olaylar genelde sarayda geçer. Saray hayatının karmaşıklığı olaylara renk kazandırır.

 

Safiye Sultan: Venedikli, erkekleri çıldırtan bir güzelliği, çılgın bir zekası ve doymak bilmeyen arzuları olan, Nur Banu Sultan’ın haremindeki kadınlardan biri

 

İstemihan Sultan: Giysiden yana zengin, ilgiden yana yoksul büyütülmüş asaletli bir saray kadınıdır. Kişilik olarak tertemiz bir yüreği vadır.

 

Selim: İçkiye düşkün, yönetimde beceriksiz bir padişahtır.

 

Murat: Osmanlıyı yönetebilecek bir güce sahip, halkı için ve ülkesi için herşeyi yapabilecek gözüpek bir yiğittir.

 

Sokullu Paşa: Yönetme kabiliyeti olan, zeki, devşirmeden yetişen bir sadrazamdır.“ROMAN ÖZETLERİ ” SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<

“KİTAP ÖZETLERİ ”
SAYFASINI GÖRMEK İSTERSENİZ

>>>TIKLAYIN<<<

“EĞİTİM ÖĞRETİM İLE İLGİLİ BELGELER ” SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<

EKLEMEK İSTEDİKLERİNİZ VARSA AŞAĞIDAKİ "Yorum Yaz" kısmına ekleyebilirsiniz.


Yorumlar

....

9. **Yorum**
->Yorumu: şahane bir site burayı sevdimm 
->Yazan: Buse. Er 

8. **Yorum**
->Yorumu: SIZIN SAYENIZDE YÜKSEK BIR NOT ALDIM SIZE TESSEKÜR EDIYORUM...
->Yazan: sıla

7. **Yorum**
->Yorumu: valla bu site çok süper .Bu siteyi kuran herkimse Allah razi olsun tüm ödevlerimi bu siteden yapiyorum.saolun mugladan sevgiler...:).
->Yazan: kara48500..

6. **Yorum**
->Yorumu: çok güzel bir site. kurucularına çok teşekkür ederim başarılarınızın devamını dilerim.
->Yazan: Tuncay.

5. **Yorum**
->Yorumu: ilk defa böyle bi site buldum gerçekten çok beğendim yapanların eline sağlık. 
->Yazan: efe .

4. **Yorum**
->Yorumu: ya valla çok güzel bisi yapmışınız. Çok yararlı şeyler bunlar çok sagolun 
->Yazan: rabia..

3. **Yorum**
->Yorumu: Çok ii bilgiler var teşekkür ederim. Çok süper... Ya bu siteyi kurandan Allah razı olsun ..... süperrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr. Çok iyiydi. isime yaradı. Her kimse bu sayfayı kurduğu için teşekkür ederim 
->Yazan: pınar..

2. **Yorum**
->Yorumu: çok güzel site canım ben hep her konuda bu siteyi kullanıyorum özellikle kullanıcı olmak zorunlu değil ve indirmek gerekmiyor
->Yazan: ESRA..

1. **Yorum**
->Yorumu: Burada muhteşem bilgiler var hepsi birbirinden güzel size de tavsiyeederim. 
->Yazan: Hasan Öğüt.

>>>YORUM YAZ<<<

Adınız:
Yorumunuz:


Yorumunuzda Silmek istediğiniz kelime veya cümle varsa kelimeyi fare ile seçin delete tuşuna basın....

 


 E Mail
(Zorunlu Değil):