Eğitim Öğretim İle İlgili Belgeler > Kitap Özetleri > Roman Özetleri

SAĞANAK ALTINDA ÖZET KİTAP ÖZETİ ROMAN ÖZETİ

 

Yazarı: MAHMUT YESARİ

 

Romanın Konusu: Romanda,evli olmayan fakat birlikte yaşayan bir çiftin, sürekli birbirlerinden şüphe duymaları,bu şüpheler sonunda çeşitli arayışlara girmelerive bu şüphenin onları nasıl mahvettiği anlatılır.

 

Romanın Ana Fikri: Şüphe,insanın içini kemiren bir kurt gibidir;insanın içini yer bitirir ve en sonunda insanı mahveder.

 

Romanın Özeti:

 

Belkıs ile Nihat evliolmayan fakat birilikte yaşayan bir çifttir. Aralarında epey bir yaş farkı vardır. Fakat Belkıs’ın güzelliği hiç de bu yaş farkını göstermez, aksine üstünü kapatır. Bu büyüklükten dolayı Belkıs,sürekli Nihat’tn şüphelenir. Onun artık eskisi gibi kendini sevmediğini düşünür. Oysa Nihat da aynı duygular içindedir. O,sessiz biri olduğu için Belkıs!a sevdiğini söylemekte zorlanır. Oysa aynı Belkıs’ın kendini sevdiği gibi o da Belkıs’ı çok sever.

 

 

Perihan ve Sami onların aile dostlarıdır. Bir Pazar günü hep birlikte dışarı çıkarlar. Mecidiyeköyü’ne giderler,eğlenirler. Bu gezinti sırasında Belkıs,Nihat’ı kıskandırmak için hep Sami’yle beraberdir,ona yakındır. Aynı şekilde Nihat da Belkıs’ı kıskandırmak için Perihan’la ilgilenmeye başlar. Aslında ikisi de birbirlerine bozulurlar,sevgilerinden yine şüphe duyarlar. Akşam eve döndüklerinde Belkıs ve Nihat konuşmadan yatarlar. Belkıs bir türlü uyuyamaz ve eski günlerine döner taa gençlik yıllarına:

 

Belkıs,gençliğinde birini sever; ama o, çapkın çıkar ve tahammül edemez. Daha sonra ailesinin zoruyla evlenir. Kocası ilk günlerde sakin,uslu,iyi bir insanken gün geçtikçe yavaş yavaş değişmeye başlar. Sürekli içer,eve kör kütük sarhoş gelir. Bir gün Belkıs,artık dayanamayarak ayrılmak istediğini söyler ve ayrılırlar. Belkıs annesinin yanına gider. Annesi bir süre sonra hastalanır ve ölür. Belkıs hayatta tek başına kalır. Hemen bir iş bulur. Kısa sürede çalıştığı yerde iyi bir mevkie gelir. Böylece hayatı da rahatlaşmaya başlar. Bir gün bir baloya gider ve orada Nihat’la tanışır. Nihat’a yavaş yavaş ısınmaya başlar. Sonunda onu evine pansiyoner olarak alır ve birlikte yaşamaya başlarlar. Tabi giderek yakınlaşırlar ve bir karı-koca gibi yaşamaya başlarlar. Ve şu andaki duruma gelirler. Belkıs bunları düşünerek uykuya dalar.

 

Nihat ertesi gün iş yerinde hep Belkıs’ın Sami’ye yakınlaşmasını,onun hakimiyeti altında olduğunu,kendisini küçük gördüğünü,ona acıdığını düşünür. Bu düşünceler içindeyken birden iş arkadaşı Bekir Hamit’in sesiyle irkilir. Bekir Hamit,hafta sonu onları gördüğünü ve yanındaki güzel kadınlarla kendisini tanıştırmasını ister. Nihat,Perihan’ın evli olduğunu söyler;ancak Belkıs’ın onunla yaşadığını söylemez. Nihat giderek sinirlenmeye başlar,zaten adamdan pek hoşlanmaz. Bekir Hamit gittikten sonra oda arkadaşı Hayriye Hanım bu adamın ne ahlaksız biri olduğunu anlatmaya başlar ve aralarında bir arkadaşlık başlar. Nihat’ın aklına birden br fikir gelir: Belkıs’ı Hayriye ile kıskandırmak. Sevgisinin derecesini ancak o zaman anlayabilecekti. Nihat,bir sağanak altındadır. Sevildiğine mi acınıldığına mı inanacağını bilemez. O gün akşam yemeğinde Belkıs’a Hayriye Hanım’dan,onunla birlikte gittiklerinden bahseder. Onu kıskandırması gerektiğini düşünür. Belkıs da aynı düşüncededir. O da kıskandırmanın bir yolunu bulur. Bu işiçin şirketteki Kemal Bey’i kullanır. Bir akşam Belkıs,Nihat’a Kemal Bey’den bahseder ve onu yemeğe çağırdığını söyler. Nihat’ın bu duruma itiraz etmemesine Belkıs şaşırır.

 

Yemeğe gelen Kemal Bey’e Nihat’ı kocam diye tanıtır. Nihat buna çok şaşırır;ama Belkıs’a hiç belli etmez. Nihat,yemekte Belkıs’ın kumral gence sokulmasına bir anlam vermez,için iin sinirlenir. Bir gün Nihat,Pazar günü Belkıs’ı Hayriye Hanım’la tanıştırmak istediğini söyler. Belkıs kabul eder,kıskanıyormuş gibi görünmez ve Pazar günü tanışırlar. İkisi de birbirlerini severler. Yalnız Belkıs’ın içinde şüpheler vardır. Ertesi gün iş yerinde Bekir Hamit tekrar Nihat’ın yanına gelir ve dün onları gördüğünü söyler. Tanışma isteğini tekrarlar. Bu defa Hayriye Hanım,Belkıs’ın Nihat’ın karısı olduğunu söyler. Bekir Hamit büyükbir şaşkınlıkla ododan çıkar. Akşam, Nihat,olanları Belkıs’a anlatır. Belkıs onunla tanışmak istediğini söyler. Belkıs, Nihat’ı Kemal’le kıskandıramadığını ve Bekir Hamit’le kıskandıracağını düşünür. Nihat,Bekir Hamit’i evlerine yemeğe davet eder. Bekir Hamit yadırgamadan kabul eder. Cumartesi akşamı buluşmak üzere sözleşirler. Belkıs önceki yemekte olduğu gibi Bekir Hamit’le yakınlaşmaya başlar. Bekir Hamit Bey de onları yemeğe davet eder. Belkıs bu daveti kabul eder.

 

Belkıs,Nihat’a Bekir Hamit’i ınlar gibi bayağı bulmadığını söyler. Nihat hem buna hemde Belkıs’ın daveti kabul etmesine sinirlenir. İlerleyen günlerde Bekir Hamit’le yemeğe giderler. Nihat bunlara sadece Belkıs için katlanır. Belkıs’ta Bekir Hamit’e karşı bir sempati sezer. bu,Nihat’ı delirtir. Daha sonra Belkıs,Bekir Hamit’i tekrar yemeğe davet eder. Nihat da Hayriye Hanımı çağırır. Bu yemekten sonra Nihat’la konuşan Belkıs,onun Hayriye Hanım’dan hoşlandığını söyler. Nihat bunu inkar eder.

 

Belkıs ertesi gün onlarla beraber lokantaya öğle yemeğine gider. Belkıs yemeğini yerken ilerideki masada sarışın bir genç görür. Belkıs merak eder ve Hayriye Hanım’a sorar. Hayriye Hanım bu genci uzaktan tanıdığını,isterse kim olduğunu öğrenebileceğini söyler. Belkıs,Nihat’ın kıskandığını hemen anlar. Bir pazar günü beklenmedik bir şekilde Hayriye Hanım,Belkıslar’a gelir. O gün lokantada gördüğü gencin kim olduğunu öğrendiğini söyler. Adının Ruhi Sabit olduğunu,doğru tahminde bulunduğunu ve onun bir ecnebi olduğunu söyler. Belkıs bütün bunlar için Hayriye Hanım’a teşekkür eder. Hayriye Hanım ona sarılır ve onu çok sevdiğini söyler. Belkıs’ın artık Hayriye’den yana hiçbir şüphesi kalmamıştır. Böyle bir şey düşündüğü için kendinden utanır. O gittikten sonra Belkıs,Nihat’ın bazı pazar sabahları nereye gittiğini daha çok merak eder. Ertesi gün iş yerinde Hayriye Hanım,Nihat’a (bilgi yelpazesi.net) o sarışın genci gördüğünü söyler. Bir gün Hayriye Hanım,Belkıs’a kendisine diktiği bluzu çok beğendiğini,ayrıca Ruhi Sabit’in de bluzu gördüğünü ve bunu diken kişiyle annesini tanıştırmak istediğini söyler. Belkıs bu tanışma isteğini kabul eder. Belkıs iki gün sonra Hayriye Hanım’a telefon eder ve sarışın gencin annesinin fevkalade modelleri olduğunu,onları görmek istediğini bu yüzden kadının ev adresini ister. Hayriye ertesi gün adresi öğrenir ve Belkıs’a verir. Belkıs iş çıkışı Madam Sabit’in evine gider.

 

Elbise diktirmeye karar verir. Bunu Nihat’a anlatarak onun kıskanmasını sağlar. Belkıs,ölçü vermek için Madam Sabit’in evine gittiğinde onun diploması olduğunu ve terzilik dersleri verdiğini öğrenir. Kendisi de terzilik dersi almayı düşündüğü için ilgilenir. Nihat’a söyler;fakat Nihat Belkıs’ın derse gitmesini istemez. Nihat artık eskisi gibi yaşamadıklarını,aralarında bir soğukluk olduğunu düşünür. Belkıs,elbisesini aldıktan sonra Madam Sabit’in kurslarına gitmeye karar verir ve kaydolur. Belkıs bir gün dersteyken Ruhi Sabit’le tanışır. Bu tanışma,bir el sıkmasından ileri gitmez. Belkıs,derse gittiği günler Nihat’ın eve kadın getireceğinden şüphelenir. Belkıs bir gün hocasıyla oğlunu yemeğe çağırır. Nihat pek sevinmez;ama ses çıkarmaz. Nihat,yemekte Belkıs’a dikkat eder ve onun Ruhi Sabit’i beğendiğini düşünür. Nihat onlardan pek hoşlanmaz. Belkıs,bir akşam yemeğinde hocasıyla oğlunun onları yemeğe beklediklerini söyler. Nihat buna da katlanır. Yemekte Belkıs’la Ruhi Sabit’in samimiyetlerinin ilerlediğini anlar.

 

İçinden burkulur. Eve döndükten sonra Belkıs,Nihat’a sürekli somurttuğunu ve onunla açık açık konuşmak istediğini söyler. Ayrılmaları gerektiğini söyler. Nihat şaşırır. Belkıs,bu ayrılığın kendisine güç geleceğini bile bile ayrılmakta ısrarlıdır. Bu ayrılığın ikisinin rahat yaşaması için olduğunu söyler. Çünkü ikisi de sürekli birbirlerinden şüphe duyarlar. Böylelikle şüphe sağanağı altında iki sevgi mahvolur.

 

Sonuç Ve Değerlendirme

 

“Sağanak Altında”,Mahmut Yesari’nin aile yapısındaki bozuklukları konu edindiği en başarılı romanlarından biridir. Eserde şüphenin bir aileyi ne hale getirdiği ve aileyi nasıl mahvettiği ele alınmıştır. Aile fertlerinin birbirine yeterince güven duymaması,şüphenin aile hayatına girmesiyle ailenin dağılmasına neden olmuştur. Eserde toplum hayatı ile de ilgili bilgiler verilmektedir. Eserde dönemin iş yerlerine,işleyişlerine ve şirket yönetiminin bozuk olduğuna da dikkat çekiyor.

 

“İki ayda bir,haftalık,on beş günlük mezuniyet alanlar;borcu kapanmadan avans alanlar her çeşidini görüyorum. Bu sene, bize ikramiye verilmedi. Yine “bütçede tasarruf” bahanesi ileri sürüldü. Halbuki sonradan öğrendik; bir kısım memurlara, birer maaş nisbetinde ikramiye verilmiş. ” (Syf: 105)

 

“İş başındakiler, kendilerine göre bir idare tutturmuş gidiyorlar. Şirket, kazanmıyor değil, çok kazanıyor. Bütçede tasarruf filan, hep katibi umumilikle muhasebenin dalaveresi... Meclisi idare anlaşılan, gösterilen hesaplara göre karar verir. ”(Syf: 105)

 

İş hayatında, şirket yönetiminde olumsuz durumların yanı sıra olumluları da vardır.

 

“ihtimal, deme. Bizim muhasebe de bir ara, iş güzarlığa kalkışmıştı. Müdürün kulağına gitmiş, tahkuk yaptı, muhasebeciye attı, bir kısım muhasebe memurlarını da cezalandırdı. ”(Syf: 105)

 

Belkıs ve Nihat sanki toplumdaki iş hayatını birer temsilcisidirler. Belkıs ve Nihat’ın iş yerlerini karşılaştırarak idarenin olumluluklarına ve olumsuzluklarına dikkat çekiyor. Belkıs’ın çalıştığı şirket gayet temiz, namuslu; Nihat’ın çalıştığı şirket ise tam tersine rüşvete, ahlaksızlıklara göz yuman bir şirkettir. Yazar, o dönemdeki insanların arkalarında bir dayanakları, torpilleri olduğuna dikkat çekiyor.

 

Eserin dili oldukça sade, anlatımı akıcıdır. Sağlam bir kurguya sahiptir.

“ROMAN ÖZETLERİ ” SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<

“KİTAP ÖZETLERİ ”
SAYFASINI GÖRMEK İSTERSENİZ

>>>TIKLAYIN<<<

“EĞİTİM ÖĞRETİM İLE İLGİLİ BELGELER ” SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<

EKLEMEK İSTEDİKLERİNİZ VARSA AŞAĞIDAKİ "Yorum Yaz" kısmına ekleyebilirsiniz.


Yorumlar

..

9. **Yorum**
->Yorumu: şahane bir site burayı sevdimm 
->Yazan: Buse. Er 

8. **Yorum**
->Yorumu: SIZIN SAYENIZDE YÜKSEK BIR NOT ALDIM SIZE TESSEKÜR EDIYORUM...
->Yazan: sıla

7. **Yorum**
->Yorumu: valla bu site çok süper .Bu siteyi kuran herkimse Allah razi olsun tüm ödevlerimi bu siteden yapiyorum.saolun mugladan sevgiler...:).
->Yazan: kara48500..

6. **Yorum**
->Yorumu: çok güzel bir site. kurucularına çok teşekkür ederim başarılarınızın devamını dilerim.
->Yazan: Tuncay.

5. **Yorum**
->Yorumu: ilk defa böyle bi site buldum gerçekten çok beğendim yapanların eline sağlık. 
->Yazan: efe .

4. **Yorum**
->Yorumu: ya valla çok güzel bisi yapmışınız. Çok yararlı şeyler bunlar çok sagolun 
->Yazan: rabia..

3. **Yorum**
->Yorumu: Çok ii bilgiler var teşekkür ederim. Çok süper... Ya bu siteyi kurandan Allah razı olsun ..... süperrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr. Çok iyiydi. isime yaradı. Her kimse bu sayfayı kurduğu için teşekkür ederim 
->Yazan: pınar..

2. **Yorum**
->Yorumu: çok güzel site canım ben hep her konuda bu siteyi kullanıyorum özellikle kullanıcı olmak zorunlu değil ve indirmek gerekmiyor
->Yazan: ESRA..

1. **Yorum**
->Yorumu: Burada muhteşem bilgiler var hepsi birbirinden güzel size de tavsiyeederim. 
->Yazan: Hasan Öğüt

>>>YORUM YAZ<<<

Adınız:
Yorumunuz: