Eğitim Öğretim İle İlgili Belgeler > Kitap Özetleri > Roman Özetleri

SAMANYOLU ÖZET KİTAP ÖZETİ ROMAN ÖZETİ

 

Yazarı: Kerime Nadir

 

Doğarken annesini kaybetmiş olan Nejat yanında kaldığı teyzesinin kızı Zülal’e gizli bir aşk duymaktadır. Buz gizli aşk yüzünden tahsilini yarım bırakmış, bu durum da onun tüm yaşamını etkilemiştir. Zülal, Nejat’ın kendisini sevdiğini bilmesine rağmen kafasındaki ideal erkek tipine uymadığı için Nejat’ın duygularına kayıtsız kalır, hatta bulduğu her fırsatta onunla dalga geçer.

 

Bir gün yolda karşılaştığı eski okul arkadaşı Namık, Nejat’a iş bulur ve Nejat’la görüşmeye gittiğinde Zülal’le tanışır ve Zülal’e aşık olur. Namık, Nejat’tan söz alır ve onu aracı yaparak Zülal’le evlenir. Nejat bunu arkadaşının mutluluğu için yapmıştır.

 

 

Nejat, yaşadığı acılara dayanamayarak bir gece Zülal’le her şeyi; onunla ilgili hislerini anlatır. Bu geceden sonra Zülal de Nejat’a karşı bir değişme olur. Nejat Zülal’deki bu değişmeleri, kendisine karşı gösterdiği yumuşak tavırları fırsat bilerek; yine bir gece ileri gider ve Zülal bu durum karşısında onun gururunu incitecek ağır sözler söyler. Nejat da ona sert bir tokat atar.

 

Bu geceden sonra ilişkileri başka bir boyut alır. Nejat yalıyı terk eder. Fakat Zülal Namık’la evlendiğinde İzmir’e yerleşeceğinden ve teyzesi yalnız kalacağından yalıya dönmek zorunda kalır.

 

Bütün bunlardan 6 yıl sonra Nejat olgunlaşmış, kendine hakim olmayı öğrenmiş, ünlü bir yazar olmuştur. Zülal ise yaptıklarında pişmandır. Namık tekrar İstanbul’a yerleşme kararı alınca, Zülal’le Nejat’ın ilişkileri bambaşka bir boyut alır. Birbirine (bilgi yelpazesi.net) aşklarını itiraf etmişlerdir. Namık zaten şüphelendiği durumun gerçek olduğunu görünce, Nejat’ı vurur, kendisi de kalp krizinden ölür.

 

Sonuçta Nejat’la Zülal kavuşur, mutlu olurlar.

 

Roman “İnsanlar tuttukları yanlış yolu çabuk idrak etselerdi, yeryüzünde ıstırabın anlamı kalmazdı. ” ana fikri üzerinde kurgulanmıştır. Romanda Nejat bunu açıkça söylemiş ve Zülal’le konuşmasını şöyle tamamlamıştır: “Ben senin uğrunda feda oldum... Fakat bu fedailiğin bir hiç için olduğunu bilseydim, derhal hatamdan dönerdim. ”(S. 86)


“ROMAN ÖZETLERİ ” SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<

“KİTAP ÖZETLERİ ”
SAYFASINI GÖRMEK İSTERSENİZ

>>>TIKLAYIN<<<

“EĞİTİM ÖĞRETİM İLE İLGİLİ BELGELER ” SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<

EKLEMEK İSTEDİKLERİNİZ VARSA AŞAĞIDAKİ "Yorum Yaz" kısmına ekleyebilirsiniz.


Yorumlar

..

9. **Yorum**
->Yorumu: şahane bir site burayı sevdimm 
->Yazan: Buse. Er 

8. **Yorum**
->Yorumu: SIZIN SAYENIZDE YÜKSEK BIR NOT ALDIM SIZE TESSEKÜR EDIYORUM...
->Yazan: sıla

7. **Yorum**
->Yorumu: valla bu site çok süper .Bu siteyi kuran herkimse Allah razi olsun tüm ödevlerimi bu siteden yapiyorum.saolun mugladan sevgiler...:).
->Yazan: kara48500..

6. **Yorum**
->Yorumu: çok güzel bir site. kurucularına çok teşekkür ederim başarılarınızın devamını dilerim.
->Yazan: Tuncay.

5. **Yorum**
->Yorumu: ilk defa böyle bi site buldum gerçekten çok beğendim yapanların eline sağlık. 
->Yazan: efe .

4. **Yorum**
->Yorumu: ya valla çok güzel bisi yapmışınız. Çok yararlı şeyler bunlar çok sagolun 
->Yazan: rabia..

3. **Yorum**
->Yorumu: Çok ii bilgiler var teşekkür ederim. Çok süper... Ya bu siteyi kurandan Allah razı olsun ..... süperrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr. Çok iyiydi. isime yaradı. Her kimse bu sayfayı kurduğu için teşekkür ederim 
->Yazan: pınar..

2. **Yorum**
->Yorumu: çok güzel site canım ben hep her konuda bu siteyi kullanıyorum özellikle kullanıcı olmak zorunlu değil ve indirmek gerekmiyor
->Yazan: ESRA..

1. **Yorum**
->Yorumu: Burada muhteşem bilgiler var hepsi birbirinden güzel size de tavsiyeederim. 
->Yazan: Hasan Öğüt

>>>YORUM YAZ<<<

Adınız:
Yorumunuz: