Eğitim Öğretim İle İlgili Belgeler > Kitap Özetleri > Roman Özetleri

SEVDA İHTİKARI ÖZET KİTAP ÖZETİ ROMAN ÖZETİ

 

Yazarı: MAHMUT YESARİ

 

Romanda bir arkadaş grubu ve grup içerisinde kendi menfaatleri için başkalarının mutluluğuna engel olan kişiler konu olarak alınmıştır. Roman, sevdiklerimizle aramız bozulduğunda başkalarının tesellilerine kanarak sevdiklerimizi birden bire hayatımızdan atmak bizde üzüntülü sonuçlar yaratabilir ana fikri etrafında toplanmıştır.

Romana baktığımızda ana kahraman belli değildir. Yani arkadaş grubu içerisindeki her şahıs kuvvetli bir karaktere sahiptir. Yani romandan bir şahıs çıkarıldığında roman yine bu şekilde sonuçlanabilir. Yazar vermek istediği mesajı tek bir kahraman üzerinde değil, birden fazla kahraman üzerinde anlatmıştır.

 

Romanın Özeti:                                                                                                                                       

 

Nergis,Azra’nın vapurunun önünü bekler ve Azra gelince hemen Yümniye’yle Turgut’un bozuştuğunu haber verir. Azra çok şaşırır. Hemen işyerlerinden izin alıp bir yere bu durumu konuşmaya giderler. Nergis,bu durumu baloya giden Necile’den haber almıştır. Turgut,Yümniye’yi Cüneyt Bey’den kıskanır. Yümniye’nin O’nun yüzünden kendisini ihmal ettiğini düşünür. Halbuki böyle bir şey yoktur. Bu yüzden baloya genç bir kızı koluna takıp gelir. Yümniye bu durumu kıskanır.

 

Turgut’un dans tekliflerini kabul etmez,Muhtar Bey’in teklifini kabul eder. Turgut bunun üzerine Muhtar Bey’e bir şeyler söyler. Yümniye bunu duyunca çok sinirlenir ve Turgut’u baloda tahkir eder. Böylece araları bozulur. Günlerce birbirini arayıp sormazlar. Azra’nın Turgut’a ilgisi vardır. Bu durumu fırsat bilip,Turgut’u kendisine çekmek ister. Dündar’la Vecihe birbirini severler.

 

Dalyan da Necile’den hoşlanır. Nergis Dündar’dan hoşlanır ve Vecihe’yle aralarını bozmak ister. Bunun için Ferdiye’den yardım isterler. Ferdiye kıvrak zekalı olduğu için onlara çok yardım eder. Necile’nin evinde çay düzenlenir. Azra Turgut’a yaklaşır ve O’nu teselli eder. Nergis de Dündar’a yaklaşır. Daha sonra Turgut işyeri tarafından kırsal bir bölgeye sürgün edilmek istenir. Bunu bir teselli vesilesi sayan Azra hemen Ferdiye’yle işbirliğine girişir.

 

Erkekleri Ferdiye’nin evine davet ederler. Bir Amerikan bar yaparlar. Her şey özenle hazırlanır. Erkekleri yavaş yavaş avuçlarına alırlar. Azra Turgut’u,Nergis Dündar’ı,Ferdiye Dalyan’ı. Kızlar erkeklere çok şirin görünürler. Erkeklerin kötü yönlerine bile olumlu bakarlar. Erkekler her davete katılırlar. Böylece Amerikan Bar’ın yani içkinin kölesi olurlar.

 

Dündar Vecihe’yi,Dalyan Necile’yi,Turgut Yümniye’yi unutmaya başlar. Kızlar yavaş yavaş erkeklerin eski sevdiklerini O’nlara kötü göstermeye (bilgi yelpazesi.net) başlar. Bir gün Şevkiye Hanım,Cüneyt Bey ve Yümniye’nin olduğu kafeye Nergis, Dündar,Turgut,Azra giderler. Yümniye şoka uğrar. Cüneyt Bey’in ilgisine aniden karşılık verir,O’nunla evlenme kararı alır. Nergis,Ferdiye ve Azra erkeklerin O’nlarla nişanlanmasını sağlarlar. Yavaş yavaş gerçek yüzlerini gösterirler.

 

Ferdiye Dalyan’ı ingilizce kursuna göndermek ister. Azra Turgut’u bir şirketin yapacağı sınav için çalışmaya zorlar. Evlendiklerinde ipler tamamen kızların eline geçer. Dündar’la Nergis başka evde oturur. Şermin’le Şemsi evlenir. Ferdiye ve Azra kocaları için çekilmez,katlanılmaz eşler durumuna gelirler.

 

Dalyan ve Turgut bir gün beraber otururlarken, şimdiki hallerine bakıp geçmişe dönerler. Eski sevdiklerine özlem duyarlar. Onlara haksızlık yaptıklarının farkına varırlar.


“ROMAN ÖZETLERİ ” SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<

“KİTAP ÖZETLERİ ”
SAYFASINI GÖRMEK İSTERSENİZ

>>>TIKLAYIN<<<

“EĞİTİM ÖĞRETİM İLE İLGİLİ BELGELER ” SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<

EKLEMEK İSTEDİKLERİNİZ VARSA AŞAĞIDAKİ "Yorum Yaz" kısmına ekleyebilirsiniz.


Yorumlar

..

9. **Yorum**
->Yorumu: şahane bir site burayı sevdimm 
->Yazan: Buse. Er 

8. **Yorum**
->Yorumu: SIZIN SAYENIZDE YÜKSEK BIR NOT ALDIM SIZE TESSEKÜR EDIYORUM...
->Yazan: sıla

7. **Yorum**
->Yorumu: valla bu site çok süper .Bu siteyi kuran herkimse Allah razi olsun tüm ödevlerimi bu siteden yapiyorum.saolun mugladan sevgiler...:).
->Yazan: kara48500..

6. **Yorum**
->Yorumu: çok güzel bir site. kurucularına çok teşekkür ederim başarılarınızın devamını dilerim.
->Yazan: Tuncay.

5. **Yorum**
->Yorumu: ilk defa böyle bi site buldum gerçekten çok beğendim yapanların eline sağlık. 
->Yazan: efe .

4. **Yorum**
->Yorumu: ya valla çok güzel bisi yapmışınız. Çok yararlı şeyler bunlar çok sagolun 
->Yazan: rabia..

3. **Yorum**
->Yorumu: Çok ii bilgiler var teşekkür ederim. Çok süper... Ya bu siteyi kurandan Allah razı olsun ..... süperrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr. Çok iyiydi. isime yaradı. Her kimse bu sayfayı kurduğu için teşekkür ederim 
->Yazan: pınar..

2. **Yorum**
->Yorumu: çok güzel site canım ben hep her konuda bu siteyi kullanıyorum özellikle kullanıcı olmak zorunlu değil ve indirmek gerekmiyor
->Yazan: ESRA..

1. **Yorum**
->Yorumu: Burada muhteşem bilgiler var hepsi birbirinden güzel size de tavsiyeederim. 
->Yazan: Hasan Öğüt

>>>YORUM YAZ<<<

Adınız:
Yorumunuz: