Eğitim Öğretim İle İlgili Belgeler > Kitap Özetleri > Roman Özetleri

SEVGİLİ ARSIZ ÖLÜM ÖZET KİTAP ÖZETİ ROMAN ÖZETİ

 

Yazarı: LATİFE TEKİN

 

Özet:

 

Huvat, Alacüvek Köyünde hatırı sayılır, sözü geçer kişilerden biridir. Köyden şehre sürekli gidip gelmektedir. Her gidişinde köye yeni bir şey getirir. Köydekiler ona tepki gösterirler, gevur icatları getirdiğini söylerler. Huvat inanmayanları şehre götürür. Şehre giden bir daha geri dönmez.

 

Huvat’ ın karısı Atiye Dirmit adında bir kız doğurur. Bu kız doğduğundan itibaren garip davranışlar göstermektedir. Tulumbayla konuşur, öğretmen yokken okula gider…Atiye bunların hepsini Cinci Memet’in çimdiğinden bilir.

 

Huvat’ ın büyük oğlu Halit, bir kıza sevdalanır. Babası daha bıyıkları kararmadan Halit’ i Zekiye’ yle evlendirir.

 

 

Huvat köyüyle ilgili bir çok şeyle ilgilenmektedir. Bir gün çıkar ve Alacüvek ‘in adının değiştirilmesini ister. Köyün yeni adı Akçalı ‘dır. Huvat şehre gider ve uzun süre geri gelmez. Atiye arkasından türlü ağıtlar yakar. Huvat şehirden haber salar. Çok yakında onları da alıp şehre götüreceğini duyurur. Nihayet dediğini yapar ve çoluğu çocuğu alıp şehre yerleşirler.

 

Şehre yerleştiklerinden itibaren aksilikler yakalarını bırakmaz. Huvat eskisi gibi iş tutamamaktadır. Artık çocukların da çalışması gerektiğini bildirir. Evin büyük oğlu Halit işe yanaşmaz. Çalışma konusunda tek hevesli Seyit’ tir. Eve ekmeği o getirmeye başlar.

 

Mahmut’la Dirmit okula devam etmektedirler. Mahmut’un okumakta gözü olmadığı için türlü işlerde çalışır. Çocukların çalışmasını (bilgi yelpazesi. com) fırsat bilen Huvat kendini iyice bırakır elinde dini kitaplarla gezinir. Bunu gören Atiye kendini yataklara atar. Öleceğini bildirir ama her zaman ki gibi ölmez.

 

Atiye evde ne olursa olsun her şeyi büyüyle, kurşun döktürmelerle halletmektedir. Karısından soğuyan Halit’ e yapmadık büyü bırakmaz.

 

Büyük kız evde kaldığı için iyice tanınmadıkları halde birine verilir. Atiye’ nin geleceğinden emin ve güven duyduğu tek evladı oldu.

 

Atiye ölüm numaraları yapa yapa en sonunda gerçekten hasta olur. Azrail’le daha fazla kavga edemez. Son dilek olarak çocuklarının geleceğini görmek ister. Onlara anlatmayacağına dair türlü yeminler eder. Ama Dirmit’in elinde al bayrakla koştuğunu, Halit’in yanında Zekiye ve oğluyla yürüdüğünü, Seyit’ in elinde bir kaynak makinesi, başında bir kasketle gördüğünü, Mahmut’ u kocaman çelik gönyeler, pergeller ve gitarla gördüğünü, zavallı Nuğber’i ise kocasız gördüğünü söylemeden edemedi. Atiye zebanilerle göçüp gitti.

 

Konu:

 

Anadolu’ da yaşayan bir ailenin yaşayışı, inançları, duygu ve düşünceleri anlatılıyor.

 

Ana Fikir:

 

Batıl inançlara özellikle de çocuklara zarar verecek, onların psikolojisini bozacak şekilde kapılmamalıyız. Çocuklar geleceğin madenidir. Onları en güzel şekilde işlemeliyiz.“ROMAN ÖZETLERİ ” SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<

“KİTAP ÖZETLERİ ”
SAYFASINI GÖRMEK İSTERSENİZ

>>>TIKLAYIN<<<

“EĞİTİM ÖĞRETİM İLE İLGİLİ BELGELER ” SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<

EKLEMEK İSTEDİKLERİNİZ VARSA AŞAĞIDAKİ "Yorum Yaz" kısmına ekleyebilirsiniz.


Yorumlar

...

10. **Yorum**
->Yorumu: İşallah güzel not alırım teşekkürler
->Yazan: Burcu

9. **Yorum**
->Yorumu: şahane bir site burayı sevdimm 
->Yazan: Buse. Er 

8. **Yorum**
->Yorumu: SIZIN SAYENIZDE YÜKSEK BIR NOT ALDIM SIZE TESSEKÜR EDIYORUM...
->Yazan: sıla

7. **Yorum**
->Yorumu: valla bu site çok süper .Bu siteyi kuran herkimse Allah razi olsun tüm ödevlerimi bu siteden yapiyorum.saolun mugladan sevgiler...:).
->Yazan: kara48500..

6. **Yorum**
->Yorumu: çok güzel bir site. kurucularına çok teşekkür ederim başarılarınızın devamını dilerim.
->Yazan: Tuncay.

5. **Yorum**
->Yorumu: ilk defa böyle bi site buldum gerçekten çok beğendim yapanların eline sağlık. 
->Yazan: efe .

4. **Yorum**
->Yorumu: ya valla çok güzel bisi yapmışınız. Çok yararlı şeyler bunlar çok sagolun 
->Yazan: rabia..

3. **Yorum**
->Yorumu: Çok ii bilgiler var teşekkür ederim. Çok süper... Ya bu siteyi kurandan Allah razı olsun ..... süperrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr. Çok iyiydi. isime yaradı. Her kimse bu sayfayı kurduğu için teşekkür ederim 
->Yazan: pınar..

2. **Yorum**
->Yorumu: çok güzel site canım ben hep her konuda bu siteyi kullanıyorum özellikle kullanıcı olmak zorunlu değil ve indirmek gerekmiyor
->Yazan: ESRA..

1. **Yorum**
->Yazan   : çağlayan kaya
->Yorumu: romanı okuma fırsatım olmadı, maddi açıdan yetersizlik falan derken bi türlü alamadım.  syn. latife tekin bizim köylü. romanda isimler nası geçiyor bilmem ama köyün eski ismi karacevenk. yeni ismi ise akçatı. söylesen isimler ve lakaplar doğrudur ve hala yaşayanlar vardır..

>>>YORUM YAZ<<<

Adınız:
Yorumunuz: