Eğitim Öğretim İle İlgili Belgeler > Kitap Özetleri > Roman Özetleri

ŞEYTAN İŞİ ÖZET KİTAP ÖZETİ ROMAN ÖZETİ

 

Yazarı: HÜSEYİN RAHMİ GÜRPINAR

 

Özet

 

Muammer Efendi, benzeri az bulunur tiryakilerdendir. Sabahları kalkar kalkmaz gözlerinin çapaklarını kahve buğusu ve sigara dumanıyla siler.

 

Bir kış sabahı Muammer Efendi kahvesini içerken birdenbire bir kedi konseri başlar. Mahallenin bütün erkek kedileri mahallenin tek dişi kedisi olan Şirin’i bir ağacın üstünde kıstırmıştır. Şirin, Muammer Efendinin kapı komşusu olan Hayriye Hanımın kedisidir. Hayriye Hanım tek başına yaşadığı için şirin onun tek can yoldaşıdır. Hayriye Hanım Şirin’i o vaziyette görünce telaşlanır. Bütün çabalarına rağmen Şirin’i kurtaramaz. Onu kaybedince büyük bir üzüntüye kapılır.

 

Hayriye Hanım komşularından sadece Muammer Efendilerle samimidir. Muammer Efendinin Ayşe adında bir karısı, Fevzi, Necip ve Hüsnü adında üç oğlu, Muhsine isminde bir ahretliği vardır. Büyük oğlu Fevzi evlidir. Fevzi’nin Server adında bir karısı ve Enver adında bir oğlu vardır.

 

 

Bir gün Fevzi Bey Hayriye Hanımın da orada olduğu sırada gazeteden bir haber okur. Habere göre Nesibe Hanım adında yalnız bir kadın paraları için vahşice öldürülmüştür. Haberi duyan Hayriye Hanım oracıkta bayılır. Ayılınca telaşlı bir şekilde evine gider. Acaba aynı olay Hayriye Hanımın başına gelebilir miydi? Çünkü Hayriye Hanımın da beş yüz altını ve yedi bin dokuz yüz elli iki kaymesi vardır. Hayriye Hanım bu yüzden çok kaygılanıyordu.

 

Hayriye Hanım altınları ve paraları bir kerevetin altına koydu ve üzerinde yatmaya başladı ancak o haberden sonraki kaygısı sürüyordu, geceleri uyuyamıyordu.

 

Bir sabah Hayriye Hanıma garip bir mektup geldi. Okuma bilmediği için mektubu Muammer Efendinin oğlu Hüsnü’ye okuttu. Mektup perilerden geliyordu. Periler mektupta Hayriye Hanıma onun paralarının yerini bildiklerini söylüyordu. Hayriye Hanımdan paraları bir an önce fakirlere dağıtmasını istiyorlardı. Bu olay üzerine Hayriye Hanım artık hiç yatamıyordu. Sürekli paralarını bekliyordu ayrıca çok korkuyordu. Bunun üzerine Muammer Efendinin ahretliği Muhsine Hayriye Hanımla kalmaya başladı. Bu arada Hayriye Hanım altınlarını ve paralarını maltalığa gömdü ancak ertesi gün yine perilerden mektup geldi. Periler yine onu paralarını saklamaması ve fakirlere dağıtması için uyardılar.

 

Hayriye Hanım bu mektupların şeytan işi olduğunu düşünüyordu ve şeytanı yanıltmayı planlamıştı. Bu sefer paralarını kömürlüğe gömdü. Ertesi gün yine mektup geldi. Okuması olmadığı için mektubu bir yazıcı olan Zihni Efendiye okuttu. Periler (bilgi yelpazesi.net) yine Hayriye Hanımı uyardılar. Mektup Zihni Efendinin ilgisini çekmişti. Zihni Efendi Hayriye Hanımı takip edip onun evini öğrendi.

 

Zihni Efendi Hayriye Hanımın evinin yanında dururken Hüsnü’nün elinde bir mektup gördü. Gözü adrese ilişti. Mektup Hayriye Hanıma gönderilecekti ama bir insan neden kapı komşusuna mektup yazsın ki? Bu durum Zihni Efendiyi kuşkulandırdı. Bu arada gelen son mektupla Hayriye Hanım aklını kaybetti, paralarını yaktı ve altınlarını lağıma attı.

 

Sonra tımarhaneye kaldırıldı. Bu olay üstüne Zihni Efendi, Muammer Efendinin evine gitti. Düğüm burada çözüldü. Zihni Efendi mektup olayını Muammer Efendiye anlattı. Olaydan habersiz olan Muammer Efendi, Hüsnü’yü çağırdı. Biraz sıkıştırınca Hüsnü gerçeği anlattı. Ayşe Hanım, Fevzi Bey, Server Hanım ve Hüsnü, Hayriye Hanıma bir şaka yapmışlardı ama bu şakaları pahalıya mâl olmuştu. Muammer Efendi bütün ev halkını azarladı. Gerçeği öğrenen Zihni Efendi Hayriye Hanımla evlenmeye karar verdiğini orada açıkladı.

 

Romanın Olay Tertibi Açısından Değerlendirmesi

 

Romana tasvirlerle başlayan Hüseyin Rahmi, romanda İstanbul’un konuşma dilini, kenar mahalle kadınlarını büyük bir ustalıkla canlandırır. Romanda eşsiz ve dikkatli bir gözleme dayanarak gerçekçi çığırda yürümüştür. Bir de mizah unsuru; olayları alaylı bir çerçeve içinde vermek karakterlerinin başlıca özelliğidir.“ROMAN ÖZETLERİ ” SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<

“KİTAP ÖZETLERİ ”
SAYFASINI GÖRMEK İSTERSENİZ

>>>TIKLAYIN<<<

“EĞİTİM ÖĞRETİM İLE İLGİLİ BELGELER ” SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<

EKLEMEK İSTEDİKLERİNİZ VARSA AŞAĞIDAKİ "Yorum Yaz" kısmına ekleyebilirsiniz.


Yorumlar

..

9. **Yorum**
->Yorumu: şahane bir site burayı sevdimm 
->Yazan: Buse. Er 

8. **Yorum**
->Yorumu: SIZIN SAYENIZDE YÜKSEK BIR NOT ALDIM SIZE TESSEKÜR EDIYORUM...
->Yazan: sıla

7. **Yorum**
->Yorumu: valla bu site çok süper .Bu siteyi kuran herkimse Allah razi olsun tüm ödevlerimi bu siteden yapiyorum.saolun mugladan sevgiler...:).
->Yazan: kara48500..

6. **Yorum**
->Yorumu: çok güzel bir site. kurucularına çok teşekkür ederim başarılarınızın devamını dilerim.
->Yazan: Tuncay.

5. **Yorum**
->Yorumu: ilk defa böyle bi site buldum gerçekten çok beğendim yapanların eline sağlık. 
->Yazan: efe .

4. **Yorum**
->Yorumu: ya valla çok güzel bisi yapmışınız. Çok yararlı şeyler bunlar çok sagolun 
->Yazan: rabia..

3. **Yorum**
->Yorumu: Çok ii bilgiler var teşekkür ederim. Çok süper... Ya bu siteyi kurandan Allah razı olsun ..... süperrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr. Çok iyiydi. isime yaradı. Her kimse bu sayfayı kurduğu için teşekkür ederim 
->Yazan: pınar..

2. **Yorum**
->Yorumu: çok güzel site canım ben hep her konuda bu siteyi kullanıyorum özellikle kullanıcı olmak zorunlu değil ve indirmek gerekmiyor
->Yazan: ESRA..

1. **Yorum**
->Yorumu: Burada muhteşem bilgiler var hepsi birbirinden güzel size de tavsiyeederim. 
->Yazan: Hasan Öğüt

>>>YORUM YAZ<<<

Adınız:
Yorumunuz: