Eğitim Öğretim İle İlgili Tüm Belgeler > Kitap Özetleri > Roman Özetleri

SİMYACI ÖZET (2) KİTAP ÖZETİ ROMAN ÖZETİ

 

Kitabın Yazarı: Paulo COELHO

Kitabın Yazım Yılı:1988

Kitabın Yayınevi: Can Yayınları

Kitabın Basım Yılı:2007

Sayfa Sayısı:176

 

Kitabın Konusu: Mısır’daki piramitleri ziyaret etmek için İspanya’dan yola çıkan çoban Santiago’nun masalsı bir şekilde anlatılması kitabın konusudur.

 

Kitabın Özeti:

Santiago öncelikle rahip olması için papaz okuluna eğitime gönderilmiştir. Ona altı yaşına girdikten sonra ise o yaşa kadar yaptığının, aldığı eğitimin aslında istediği şey olmadığını farkeder ve gezgin olmak istediğini babasına söyler. Dünyayı gezmek istemektedir Santiago. Babası da O’nun gezmesine izin verir ama şartlar koşar;

 

 

"Kendine bir sürü al ve en iyi şatonun bizim şatomuz ve en güzel kadınların bizim kadınlarımız olduğunu öğreninceye kadar dünyayı dolaş.”

Bunun üzerine Santiago, babasının vermiş olduğu 3 altın ile kendine sürü alır; babasının istediği gibi ve gezmeye başlar.

Bir gece rüyasında Mısır Piramitlerini ve orda bulacağı hazineyi görür bu rüyada gördüklerini gerçekleştirmek için önce falcı kadının yanına gider ve rüyasını kadına anlatır. Yaşlı kadın da Santiago’yu Salem Kralı olarak bilinen bir yaşlı adam ile tanıştırır. Yaşlı adam Santiago’ya sürüsünün onda biri karşılığında iki adet taş verir, bu taşalrdan biri siyah biri beyazdır. Yaşlı adam taşların anlamını şöyle açıklar:

“zora düştüğün zamanlarda kullanırsın ancak kendi kararını kendin vermeye çalış”

Santiago, Mısır’a gitmek için tüm sürüsünü satar ve bir arap çocuk ile birlikte pazara gider. Fakat daha sonra arap çocuk, Santiago’nun (bilgi yelpazesi. com) parasını çalıp kaçar. Santiago yoluna devam edebilmek için billuriyeci dükkanında çalışmaya başlar. 6 ay içinde Santiago Mısır’a gitmek için yeterli parayı kazanır ve tekrar yola koyulur.

Yolda karşılaştığı tüm zorlukları geçer Santiago ve sonunda kumullar tepesine ulaşır ve piramitler karşısındadır artık. “Gerçekte kendi kişisel menkıbesini yaşayan kimseye karşı hayat cömerttir” diye düşünür. Sabah uyandığında rüyasında gördüğü hazineyi bulmuştur.

 

Kitabın Ana Fikri

 

Hayattaki mutluluğumuz bazen bize uzak gibi görünse de çok yakınımızda olabilir. Bunu geç de olsa anlamak bize hayatın tadına varmamızı sağlayacaktır.

 

Kitaptaki Olayların ve Şahısların Değerlendirilmesi

 

Santiago: İhtiraslı çalışkan bir kişiliğe sahiptir. Çevredekilere çabuk uyum sağlayabilen şıpsevdi bir kişidir. Tek arzusu dünyada mutlu olmak ve kendi dilediği gibi yaşamaktır.

 

İngiliz: Kitap okumayı çok seven, akıllı ve macera seven bir kişiliğe sahiptir. Kişisel menkıbesini aramak üzere yola çıkan bir gezgindir.

 

Kitabın Yorumu: Etkileyici ve sade bir dil kullanılmıştır kitapta, oldukça sürükleyicidir. Okuyucu kitabı okurken kendisini, Sandiago’yu canlandırıyormuş gibi hissediyor. Sonuçta her insanın ulaşmaya çalıştığı birşey vardır hayatta.


“ROMAN ÖZETLERİ ” SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<

“KİTAP ÖZETLERİ ”
SAYFASINI GÖRMEK İSTERSENİZ

>>>TIKLAYIN<<<

“EĞİTİM ÖĞRETİM İLE İLGİLİ BELGELER ” SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<

EKLEMEK İSTEDİKLERİNİZ VARSA AŞAĞIDAKİ "Yorum Yaz" kısmına ekleyebilirsiniz.


Yorumlar

....

9. **Yorum**
->Yorumu: şahane bir site burayı sevdimm 
->Yazan: Buse. Er 

8. **Yorum**
->Yorumu: SIZIN SAYENIZDE YÜKSEK BIR NOT ALDIM SIZE TESSEKÜR EDIYORUM...
->Yazan: sıla

7. **Yorum**
->Yorumu: valla bu site çok süper .Bu siteyi kuran herkimse Allah razi olsun tüm ödevlerimi bu siteden yapiyorum.saolun mugladan sevgiler...:).
->Yazan: kara48500..

6. **Yorum**
->Yorumu: çok güzel bir site. kurucularına çok teşekkür ederim başarılarınızın devamını dilerim.
->Yazan: Tuncay.

5. **Yorum**
->Yorumu: ilk defa böyle bi site buldum gerçekten çok beğendim yapanların eline sağlık. 
->Yazan: efe .

4. **Yorum**
->Yorumu: ya valla çok güzel bisi yapmışınız. Çok yararlı şeyler bunlar çok sagolun 
->Yazan: rabia..

3. **Yorum**
->Yorumu: Çok ii bilgiler var teşekkür ederim. Çok süper... Ya bu siteyi kurandan Allah razı olsun ..... süperrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr. Çok iyiydi. isime yaradı. Her kimse bu sayfayı kurduğu için teşekkür ederim 
->Yazan: pınar..

2. **Yorum**
->Yorumu: çok güzel site canım ben hep her konuda bu siteyi kullanıyorum özellikle kullanıcı olmak zorunlu değil ve indirmek gerekmiyor
->Yazan: ESRA..

1. **Yorum**
->Yorumu: Burada muhteşem bilgiler var hepsi birbirinden güzel size de tavsiyeederim. 
->Yazan: Hasan Öğüt.

>>>YORUM YAZ<<<

Adınız:
Yorumunuz:


Yorumunuzda Silmek istediğiniz kelime veya cümle varsa kelimeyi fare ile seçin
ve
delete tuşuna basın...

 


 E Mail
(Zorunlu Değil):