Eğitim Öğretim İle İlgili Belgeler > Kitap Özetleri > Roman Özetleri

SOKAK ÇOCUĞU ÖZET KİTAP ÖZETİ ROMAN ÖZETİ

 

Yazarı: KEMALETTİN TUĞCU

 

Romanda kimsesiz, sokakta kalan bir çocuğun yaşam savaşı ve bu savaşı kazanmasında ona en çok yardımcı olan kişilik özellikleri konu alınmıştır.

 

Dürüstlük, doğruluk ve emeğe değer verme gibi erdemlerin insanlık için ne kadar gerekli olduğu ana fikri etrafında kurgulanmış olan romanın ana kahramanı, Yaşar’dır. Yaşar babasını alkol bağımlılığından ve annesini de hastalıktan kaybetmiş, başka kimsesi olmayan bir sokak çocuğudur.

 

 

Kendisinin keşfetmiş olduğu, surların birisinin yüksek kulesinde, Halil adlı bir arkadaşı ve onun (Halil’in) ailem dediği Abdullah ve Şükriye ile beraber yaşarlarken, Abdullah Yaşar’ı, o gün parasız geldi diye oradan kovar. Soğukta çaresiz kalan çocuk günlerini bir gün bir fırının tavan arasında, eski bir otobüsün içinde ve odun istifinde geçirdi. Buralarda tanıştığı kişiler onu kısa zaman içinde sevdiler. Çünkü dürüst, doğrucu, namuslu bir çocuk olduğunu çok geçmeden anlıyordu, hepsi de. En olarak da kendine, Silivrikapıdaki kalelerin içinde, demir kapılı bir yer buldu.

 

Burada yaşamaya başladı, satıcılık, taşımacılık ne varsa yapıyordu. Dilencilik yapan Selim’le tanışıp, arkadaş oldular ve birlikte yaşamaya başladılar. Yaşar Selim’in binevi ağabeyi gibiydi. En sonunda Selim’i okula yazdıracak kadar iyi kazanmaya başlamışlardır.

 

Onu okutur ve tıp fakültesine kadar ilerlemesini sağlar. Bu arada kendisi de askerlik yaparken şoförlüğü öğrenir ve geri döndüğünde (bilgi yelpazesi. com) ekmeğini bu işten kazanmaya başlar. Dürüstlüğü ve güvenilirliği sayesinde kısa zamanda sevilir ve daha iyi para getiren işlerde çalışmaya başlar.

 

Ev kiralarlar. Selim okuluna, Yaşar da işine devam ederken fakir bir aile ile tanışır, onlara yardım etmeye başlar. O evin kızı olan Mübeccel’le aralarında bir aşk doğar. Yaşar’ın emek ve değer verdiği insanlar onun kalbini kırsalar da kendilerini affettirmeyi başarırlar ve Yaşar küsmüş olduğu sevdikleriyle hayatında tekrar yeni bir sayfa açar.“ROMAN ÖZETLERİ ” SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<

“KİTAP ÖZETLERİ ”
SAYFASINI GÖRMEK İSTERSENİZ

>>>TIKLAYIN<<<

“EĞİTİM ÖĞRETİM İLE İLGİLİ BELGELER ” SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<

EKLEMEK İSTEDİKLERİNİZ VARSA AŞAĞIDAKİ "Yorum Yaz" kısmına ekleyebilirsiniz.


Yorumlar

...

10. **Yorum**
->Yorumu: 1979 yılında okuduğum en güzel kitaptı o dönem edebiyat hocamız sol görüşlü olduğu için hiç değer vermiyordu .şimdi çok iyi anlıyorum
->Yazan: Nebi şen

9. **Yorum**
->Yorumu: şahane bir site burayı sevdimm 
->Yazan: Buse. Er 

8. **Yorum**
->Yorumu: SIZIN SAYENIZDE YÜKSEK BIR NOT ALDIM SIZE TESSEKÜR EDIYORUM...
->Yazan: sıla

7. **Yorum**
->Yorumu: valla bu site çok süper .Bu siteyi kuran herkimse Allah razi olsun tüm ödevlerimi bu siteden yapiyorum.saolun mugladan sevgiler...:).
->Yazan: kara48500..

6. **Yorum**
->Yorumu: çok güzel bir site. kurucularına çok teşekkür ederim başarılarınızın devamını dilerim.
->Yazan: Tuncay.

5. **Yorum**
->Yorumu: ilk defa böyle bi site buldum gerçekten çok beğendim yapanların eline sağlık. 
->Yazan: efe .

4. **Yorum**
->Yorumu: ya valla çok güzel bisi yapmışınız. Çok yararlı şeyler bunlar çok sagolun 
->Yazan: rabia..

3. **Yorum**

->Yorumu: 1984 yılında okuduğum ilk romanımdı hiç unutmadım, o çocukluk halimle bile çok duygulanmış tekrar tekrar okumuştum sonrasında kitabı kaybettim, aradan yıllar geçti şimdilerde çocuklarıma öneriyorum ama hiç bir kitapçıda bulamadık malesef. Sayenizde tekrar görmüş oldum teşekkür ederim 
->Yazan: Fatoş

2. **Yorum**
->Yorumu: Çok güzeldi gerçekten^_^ Özet için Teşekkürler..
->Yazan: Edebiyat Aşığı.

->Yazan : adsiz
->Yorumu: çok çok saoglun çok isime yaradi.

>>>YORUM YAZ<<<

Adınız:
Yorumunuz: