Eğitim Öğretim İle İlgili Tüm Belgeler > Kitap Özetleri > Roman Özetleri

SOL AYAĞIM ÖZET (2) KİTAP ÖZETİ ROMAN ÖZETİ

 

Kitabın Yazarı: Christy Brown

Kitabın Orjinal Adı: My Left Foot

Kitabın Türü : Otobiyografi niteliğinde yazılmış bir romandır.

Sayfa sayısı : 184

 

Christy yirmi üç kardeşli ailenin bir çocuğudur. Christy dört aylıkken boynu arkaya düşer, bileklerine hakim olamamaya başlar. Bu sorunları ailesi çözmeye çalışır fakat başarılı olamazlar. Christy’i bir yaşındayken doktora götürürler.

 

Doktorlar çocuğun beyinsel engelli olduğunu söylerler. Ailesi çocuklarının engelli olduğunu bir türlü kabul etmek istemezler.Beş yaşına kadar Christy tepki veremeden, konuşamadan, yürüyemeden yaşar.

 

Derken Christy bir akşam herkes evde otururken ders yapan kardeşi Mona’nın elinden sol ayağıyla kalemi alır ve kağıdı karalama başlar.

 

Ailesi ve Christy’nin kendisi de bu harekete şaşırır. Annesi Christy’le ilgilenir ve ona yazmayı öğretir. Bir gün grip olan kardeşi Mona’yı tedaviye mahallenin doktoru gelir. Christy’yi yazı yazarken görür ve çok şaşırır. Sol ayağı ile yazı yazan Christy’nin sol ayağı onun her şeyidir. Her ihtiyacını sol ayağıyla karşılar.

 

 

Christy’nin bir arabası vardır. Bu arabasına binerek kardeşleriyle beraber dışarı çıkabilmektedir. Bir gün arabası kırılır ve Christy sürekli evde oturmak zorunda kalır. Christy artık evde tek başına sürekli düşünür ve bu engelli halinden nefret etmeye başlar. Dış görüntüsü ve insanların ona bakışları artık Christy’yi çok rahatsız etmektedir.

 

Christy on iki yaşına geldiğinde annesi bir daha doğum yapar. Annesi hastanedeyken Christy’e bakmak için eve bir kız gelir. Christy kıza aşık olur. Kız Christy’yi sakinleştiriyor ve çevresiyle ilişkisini kolaylaştırıyordu. Ayrıca Christy’ye resim yapma hobisini kazandırıyordu. Fakat Christy on beşine geldiğinde caddelerindeki Jenny’e aşık olur. Jenny, Christy’le ilgilenmez. Christy bu ilgisizliğin nedeninin dış görüntüsü olduğunu bilir. 

 

Christy her geçen gün daha da içine kapanır. Kardeşlerini evlendiğini ve çocuklarının olduğunu görür. Christy ailesinden uzaklaştığını hisseder. On yedi yaşına geldiğinde artık sürekli resim yapmaktan sıkılır. O yüzden küçük hikayeler yazar. Bir gün ailesi Christy’yi zar zor buldukları parayla seyahate gönderirler.

 

Bu seyahatte Christy gibi engelli çocuklar vardır. Christy (bilgi yelpazesi.net) burada kendisi gibi insanlarla vakit geçirir. Christy burada kendine güven duymaya başlar. Fakat bir haftalık seyahatten sonra eve geldiğinde yine eski Christy’dir. Yine kendi halini düşünürken eve bir adam gelir. Bu küçükken Christy’yi görüp sol ayağını kullanmasından çok etkilenen doktordur. Christy’ye yardım edebileceğini fakat tedaviye cevap verebileceğini anlamak için onu Londra’ya göndermek istediğini söyler.

 

Christy ve ailesi bu beklenmedik olay karşısında oldukça sevinir ve Christy düzelebileceğini öğrenince kendisine özgüveni artar ama Londra’ya gider. Londra’da Christy’nin tedaviye yanıt verebileceği anlaşılır. Christy geri döner ve fizik tedavisine başlanır.

 

Artık her gün kliniğe tedaviye gitmeye başlar. Christy’nin homurdanmaları bir süre sonra konuşmaya dönüşür. Artık konuşabilmektedir.

 

Christy kendi hayat hikayesini yazmaya başlar, yazarken de doktorundan yardım almaktadır. Çünkü o da oyunlar yazmaktadır. Doktoru Christy’nin daha iyi bir şekilde yazabilmesi için bir hoca tutar. Christy kitabının yarısını bitirir. Bu sırada doktoru beyinsel engelliler semineri olacağını ve Christy’nin kitabını bu seminerde okumasını ister. Christy de bu teklifi büyük bir memnuniyetle kabul eder. Christy seminerde yazdıklarını okur. O gece ailesi, doktorları ve izleyen seyirciler Christy’le gurur duyarlar.

 

Kitabın Kahramanları:

CHRİSTY: Irlandalı, beyin felçli doğmuş ve sadece sol ayağını kullanabiliyor . Kitabın ana kahramanıdır.

BAYAN BROWN: Christy’nin annesidir. Christy’e hayatı boyunca en iyi bakan kişidir.

BAY BROWN: Christy’nin babasıdır. Duvar işleriyle uğraşmaktadır.

MONA: Christy’nin kiz kardeşidir. Her zaman dışarıda dolaşır.

TONY: Christy’nin ağabeyidir. Ailenin en yaramazıdır.

LİLY: En büyük kardeş.

PADDY: 22 çocuğun en büyüğüdür.

KATRİANA DELAHUNT: Christy’e hep yardım eder. Çok güzeldir.

DR. WARNANTS: Christy’i çocukluğundan beri takip eden doktordur ve onu iyileştirmeye çalışan kişidir.

JENNY: Christy’nin çocukluk aşkıdır.

 

Ana Düşünce: Zorluklar bizi asla yıldırmamalıdır. Bizden daha kötü durumda olanları görmeli ve halimize şükrederek kendimizi daha iyi hale getirmek için çalışmaktan vazgeçmemeliyiz.

 

Yazar ve Kitap İle İlgili Bazı Bilinmesi Gerekenler:

 

22 çocuklu bir ailenin, hayatta kalabilen 13 çocuğundan biri olarak Dublin’de doğmuştur. Beyin Felci ile dünyaya gelmiş ve uzun süre hareket ve konuşma yetenekleri olmadan yaşamıştır. Doktorlar, başlangıçta C.Brown’un zihinsel olarak özürlü olduğunu düşünmüşlerdir ve öleceğini söylemişlerdir(Vay yalancılar). Fakat annesi doktorların sözüne aldırmayarak oğlunun eğitilebileceğine inandı(aferin.). Annesinin bu çabaları sonuç verdi ve Christy Brown sol ayağını kullanarak yazmayı ve resim yapmayı başardı. Konuşmaya başlaması ile birlikte, doktorlar tedavi biçimini değiştirerek fizyoterapiye ağırlık vermişler, böylelikle yazar daha rahat hareket edebilmeye başlamıştır.

 

Yaşamı boyu yardıma muhtaç olarak yaşaması onun İrlanda’nın tanınmış yazarları arasına girmesini engellememiştir. Sadece sol ayağını kullanarak yazdığı eserler, onun dünya çapında bir üne kavuşmasını sağlamıştır.

 

1954 yılında yazılmış bir kitaptır.

 

Christy Brown 1981′de öldü. Christy Brown hayat hikâyesinin bulunduğu Sol Ayağım kitabında annesine sık sık teşekkür etmektedir. Ailesi onunla hep gurur duyduğunu belirtiyor.“ROMAN ÖZETLERİ ” SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<

“KİTAP ÖZETLERİ ”
SAYFASINI GÖRMEK İSTERSENİZ

>>>TIKLAYIN<<<

“EĞİTİM ÖĞRETİM İLE İLGİLİ BELGELER ” SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<

EKLEMEK İSTEDİKLERİNİZ VARSA AŞAĞIDAKİ "Yorum Yaz" kısmına ekleyebilirsiniz.


Yorumlar

...
..

12. **Yorum**
->Yorumu: Çok güzel bir site ellerinize saglık tşk ederim sizin sayenizde 100 aldım
->Yazan: Esma nur

11. **Yorum**
->Yorumu: Çok güzel bir site kuranların eline sağlık ödevlerini rahatlıkla yapıyorum
->Yazan: Gizemli

10. **Yorum**
->Yorumu: sol ayağımı okudum çok güzel ve sürükleyici bir kitap
->Yazan: kitap kurdu

9. **Yorum**
->Yorumu: şahane bir site burayı sevdimm 
->Yazan: Buse. Er 

8. **Yorum**
->Yorumu: SIZIN SAYENIZDE YÜKSEK BIR NOT ALDIM SIZE TESSEKÜR EDIYORUM...
->Yazan: sıla

7. **Yorum**
->Yorumu: valla bu site çok süper .Bu siteyi kuran herkimse Allah razi olsun tüm ödevlerimi bu siteden yapiyorum.saolun mugladan sevgiler...:).
->Yazan: kara48500..

6. **Yorum**
->Yorumu: çok güzel bir site. kurucularına çok teşekkür ederim başarılarınızın devamını dilerim.
->Yazan: Tuncay.

5. **Yorum**
->Yorumu: ilk defa böyle bi site buldum gerçekten çok beğendim yapanların eline sağlık. 
->Yazan: efe .

4. **Yorum**
->Yorumu: ya valla çok güzel bisi yapmışınız. Çok yararlı şeyler bunlar çok sagolun 
->Yazan: rabia..

3. **Yorum**
->Yorumu: Çok ii bilgiler var teşekkür ederim. Çok süper... Ya bu siteyi kurandan Allah razı olsun ..... süperrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr. Çok iyiydi. isime yaradı. Her kimse bu sayfayı kurduğu için teşekkür ederim 
->Yazan: pınar..

2. **Yorum**
->Yorumu: çok güzel site canım ben hep her konuda bu siteyi kullanıyorum özellikle kullanıcı olmak zorunlu değil ve indirmek gerekmiyor
->Yazan: ESRA..

1. **Yorum**

->Yorumu: Bu kitap gercekten cok guzel
->Yazan: sema.

1. **Yorum**
->Yorumu: çok güzel bir kitap etkileyici ve sürükleyici
->Yazan: msmsm.

>>>YORUM YAZ<<<

Adınız:
Yorumunuz:


Yorumunuzda Silmek istediğiniz kelime veya cümle varsa kelimeyi fare ile seçin
ve delete tuşuna basın...

 


 E Mail
(Zorunlu Değil):