Eğitim Öğretim İle İlgili Belgeler > Kitap Özetleri > Roman Özetleri

SON TANGO ÖZET KİTAP ÖZETİ ROMAN ÖZETİ

 

Yazarı: Baha Vefa KARATAY

 

Askeri okulda okumaya üç arkadaşı ile birlikte giden Nazım adında bir gencin okul yıllarının son döneminden başlamak suretiyle son geceki konuştuklarıyla daha sonraki gün Konya’ya doğru yola çıkıyorlar. Konya’da ailesi ve sevdikleri vardır. Konya’ya varmadan önceki psikolojik durum ağırlıklı olarak ele alınmıştır.

 

Nazım’ın babası şehit bir askerdir. Annesi onu okutabilmek için elinden geleni yapmış iki kardeşine kol kanat olmuştur. Yalnız Nazım’ın hayatında en önemli kişi sevdiği kız Muazzez’dir. Onun için yapmayacağı şey yok, onu gördüğü zaman eli ayağı tutmaz oluyor. Tabi arkadaşlarını da unutmamak gerekiyor. Bu arkadaşlar öyle bir birine bağlı ki askeri liseye ayrılmamak için beraber gidiyorlar. Bunlar Naci ve Emin.

 

Nazım Konya’ya geldiği zaman ilk akşamını ailesi ile geçirmektedir. Yine eski günlerde olduğu gibi ailesi ile yer sofrasında yemek yer ve gece olunca yatağına çekilir. Yalnız kaldığı zaman hatıra defterini yanına almıştır ve yazılanları okumaya başlar. Bu okuması sırasında bir geriye dönüş vardır. Lise çağlarından başlamak suretiyle yaşadıklarını kaydetmiştir. Arkadaşları ile olan ilişkilerine ve Muazzezi ilk görüşünü anlatmaya başlamış. Muazzez’in yanına sokulmak için elinden geleni yapmaya çalışmış, utangaç olması bunu engellemiş.

 

Muazzez'’e bunun farkına varmış, o da Nazım’dan hoşlanmaya başlamıştır. Aralarında bir elektriklenme olmuştur. Daha sonra Muazzez’le Nazım yaptıkları sözleşmelerle gözden uzak yerlerde buluşmalarının kendilerinde yarattığı mutlu dakikaları defterinden okumuştur ve o günler gözünün önüne gelmiştir. Yazar sonra, Muazzez’in önerisiyle Nazım’ın askeri okula yazıldığını ve İstanbul’a gittiğini vurguluyor. Artık Nazım ile Muazzez birbirini çok sevmişlerdir. Nazım’ın hatıralarında bu günlerin verdiği mutluluk defteri okuyunca bile daha da güçlenmiştir.

 

Konya’ya geldiğinden daha sonraki günlerde Nazım Muazzez’i ailesinden istemiş ve nişanlanmaya sözleşmişlerdir. Nişan gecesi herkesin gözü bu iki gencin üzerindedir. Mutluluktan ikisi de havalara uçmaktadırlar. Daha sonraki günlerde Nazım’ın atanacağı yer belli olmuş, bütün arkadaşlarından ayrı bir yere çıktığını öğrenmiştir. Ayrılmanın verdiği hüzün iki seven gencin psikolojisini bozmuş ancak Nazım bunun bir vatan borcu olduğunu Muazzez’e söylemiş, bunu yaparken kendisi de üzülmüştür. Muazzez’in yeğeni Şükran’ında romanda önemli bir yeri vardır. Bu kız küçükken (yani lise yıllarındayken) olaylara masum bir şekilde katılmış ancak daha sonra olayın farkına varmış ve desteklemiştir.

 

Romanın bu bölümünden sonra Nazım’ın teğmen olarak atanması ve başına gelen olayların yarattığı durum ele alınacaktır. Milli mücadele döneminde savaşlar patlak vermiştir. Nazım’da bu savaşta askeri grubunun başındadır. Komutan Nazım’a güvenmektedir. İşte ne olduysa bu dönemden sonra olmuştur. Nazım savaşlardan birisinde düşman askerleri tarafından vurulmuştur. Vurulduğu zaman bacağının kesilmesiyle başlayan ıstırap daha sonra başka bir durumla devam etmiştir. Nazım kaldırıldığı hastanede acı içinde yatmaktadır. Bu arada (bilgi yelpazesi. com) Muzaffer adında arkadaşıyla karşılaşmaktadır. Böylece biraz moral bulmuştur. Bundan sonra İstanbul’a yerleşecektir. Burada 8 yıl kalmıştır. Müzik çalmayı çok iyi bildiği ve güzel bir sesinin olmasıyla burada müzikle uğraşarak geçimini sağlamaktadır. Muazzez’in verdiği acı kendisini daha da kötüleştirmiştir. Böylece dayanamayıp Konya’ya gidecektir. Konya’ya gittiği zaman herkesi bulmak ister ama istediklerini gerçekleştiremez. Annesinin öldüğünün haberini alır. Kardeşinin de asker olarak vatan hizmetine gittiğini öğrenir. Arkadaşlarından da haber alamamaktadır.

 

Daha sonra Muazzez’i görür. Muazzez’de mutsuzluğun vermiş olduğu acıyla yaşamaktadır. Ancak Muazzez kendisini isteyen birisiyle evlenmeye karar vermiştir. Böylece evlenme zamanı gelmiştir. Evlendikleri gece Nazım’da ordadır. Muazzez’in mutluluğunu görmektedir. Ancak ona seslenmemektedir. Ona da acı çektirmemek için böyle bir yolu seçmiştir. Herkes anlamıştır onun Nazım olduğunu ancak Muazzez’e söylememişlerdir. Nazım bu olay karşısında dayanamamıştır ve intihar etmiştir ve ölüsü bir yatak odasında bulunmuştur. Bunu Muazzez’e bir hafta sonra yeğeni mezarı başına götürerek anlatmış ve Muazzez çok mutsuz bir halde hayatına devam etmiştir.

 

Şimdi de ana fikri hakkında bilgi verelim: Romanın ana fikri hayatta insanın başına her şeyin gelebileceği, bundan dolayı insanın hayatla mücadelesini sürdürmesinin gerekliliği, aşkın büyüklüğü, aynı zamanda vatan ve milletin büyüklüğü de vurgulanmaktadır. Yazarımızın vatan ve millet için her şeyden vazgeçilebileceğini söylemiş, vatanın kurtuluşu ancak onu kurtaranlar sayesinde olabileceğini ve vatan için her kesin canını vermesi gerektiğini vurgulamıştır.

 

Romanın genel olarak değerlendirmesini yapacak olursak;

 

Roman kendi dönemi içinde bir hayli ilginç ve macerasal bir tür olmuş ve ilgi çekmiş olması gerekmektedir. Yansıttığı dönem bakımından oldukça iddialı bir romandır. Milli Mücadele yıllarını anlatmış ve bunun sonu hüzünle biten bir aşk macerasına bağlamıştır. Böylece okuyucuya sunmuştur. Sonu gelmeyen aşk kişilerde mutsuzluk ve hayal kırıklığı yaratmıştır. Romanda geriye dönüşler (FEED BACK) oldukça yoğundur. Feed back mantıklı bir şekilde geriye dönüştür. Tarihler bellidir.

 

Roman dönemi içinde gerekli ilgiyi görmemiştir. Ancak zevkle okunacağını tahmin ettiğim bir romandır. Tahlilini yaparken bile zevkle uğraştığım roman herkesin kitaplığında bulunması gereken bir başyapıt niteliği taşımaktadır. Herkesin kendinden bir şeyler bulabileceği akıcılığı ve sadeliği ile insanı yormayan bir yapısı vardır.

 

Sonuç İtibariyle; Son Tango (Siyah Gözler) adlı eser Baha Vefa KARATAY’ın bu dönemin özelliklerini ve bu dönemde yaşamış iki gencin sonu hüzünle biten aşkını anlatan eseridir. Roman kültürel yapımızın bir parçası olarak ele alınmış, yazılmak için yazılmamış, okuyucuda bir şeyler uyandırmak amacıyla kaleme alınmıştır. Zaten edebiyatın amacıda bu değil midir? Okuyucunun severek okuyacağı, onu yormayacağı bir eser olması onu güzelleştirir ve her dönemde zevkle okunur.“ROMAN ÖZETLERİ ” SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<

“KİTAP ÖZETLERİ ”
SAYFASINI GÖRMEK İSTERSENİZ

>>>TIKLAYIN<<<

“EĞİTİM ÖĞRETİM İLE İLGİLİ BELGELER ” SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<

EKLEMEK İSTEDİKLERİNİZ VARSA AŞAĞIDAKİ "Yorum Yaz" kısmına ekleyebilirsiniz.


Yorumlar

..

9. **Yorum**
->Yorumu: şahane bir site burayı sevdimm 
->Yazan: Buse. Er 

8. **Yorum**
->Yorumu: SIZIN SAYENIZDE YÜKSEK BIR NOT ALDIM SIZE TESSEKÜR EDIYORUM...
->Yazan: sıla

7. **Yorum**
->Yorumu: valla bu site çok süper .Bu siteyi kuran herkimse Allah razi olsun tüm ödevlerimi bu siteden yapiyorum.saolun mugladan sevgiler...:).
->Yazan: kara48500..

6. **Yorum**
->Yorumu: çok güzel bir site. kurucularına çok teşekkür ederim başarılarınızın devamını dilerim.
->Yazan: Tuncay.

5. **Yorum**
->Yorumu: ilk defa böyle bi site buldum gerçekten çok beğendim yapanların eline sağlık. 
->Yazan: efe .

4. **Yorum**
->Yorumu: ya valla çok güzel bisi yapmışınız. Çok yararlı şeyler bunlar çok sagolun 
->Yazan: rabia..

3. **Yorum**
->Yorumu: Çok ii bilgiler var teşekkür ederim. Çok süper... Ya bu siteyi kurandan Allah razı olsun ..... süperrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr. Çok iyiydi. isime yaradı. Her kimse bu sayfayı kurduğu için teşekkür ederim 
->Yazan: pınar..

2. **Yorum**
->Yorumu: çok güzel site canım ben hep her konuda bu siteyi kullanıyorum özellikle kullanıcı olmak zorunlu değil ve indirmek gerekmiyor
->Yazan: ESRA..

1. **Yorum**
->Yorumu: Burada muhteşem bilgiler var hepsi birbirinden güzel size de tavsiyeederim. 
->Yazan: Hasan Öğüt

>>>YORUM YAZ<<<

Adınız:
Yorumunuz: