Eğitim Öğretim İle İlgili Belgeler > Kitap Özetleri > Roman Özetleri

SONBAHAR ÖZET KİTAP ÖZETİ ROMAN ÖZETİ

 

Yazarı: KERİME NADİR

 

Roman bir sonbahar gecesi, İstanbul’da, Bostancı’da bir köşkün bahçesinde başlar;yine bir sonbahar gecesi Bostancı’da bir yalının bahçesinde biter.

 

Beyhan küçük yaşta annesini ve babasını kaybetmiş, amcası Mümtaz Şefik Bey’in yanında büyümüştü. Hayatta amcası ve onun iki çocuğu Sacit ile Melike’den başka kimsesi yoktur. Köşkte Beyhan’ın yanı sıra Mümtaz Bey’in baldızının oğlu Necdet de vardır. Necdet de küçük yaşta anne ve babasını kaybetmiş, eniştesini köşküne sığınmıştır.

 

İşte hep bir arada yetişen bu aile çocukları, samimi tatlı bir hayat sürerken Necdet’in Beyhan’a karşı beslediği duyguların kardeşlikten öte gitmesi,aşka dönüşmesi bu samimiyetin bozulmasına,yerini dedikodulara ve ha- setliklere bırakmıştır.

 

Necdet Beyhan için yazdığı mektupları cebinden düşürmüş bunlar da aile ve Beyhan’ın arkadaşları tarafından okunmuştur. O günden sonra aralarında bir durgunluk,dargınlık olmuş adeta birbirlerinden kaçmışlardır. Aslında Beyhan tam olarak ne hissettiğini bilmezken arkadaşı Nahide’nin dolduruşlarına gelmiş, Necdet’e hayatı zindan etmiştir. Aralarındaki bu ciddiyet Necdet’in doktor olup Erzurum’a gitmesine kadar sürmüştür.

 

 

Bir sene kadar sonra Necdet İstanbul’a,köşke geri gelmiştir. Fakat bu arada Beyhan Cemil isimli bir gençle nişanlanmış, kısa bir süre sonra da düğünü olacaktır. Necdet’in bu gelişinden pek de hoşnut görünmeyen Bey-han’ın asıl endişesi ise başka bir şeydir. Aslında Beyhan da Necdet’i sevmekte fakat bunu öncelikle ondan duymak istemektedir.

 

Bu arada Beyhan çoktan nikahlanmış köşkü bir düğün telaşı almıştır. Yalnız iki insan bir şeyleri birbirlerinden beklemektedirler. Bir gün Necdet ve Beyhan bir tesadüf sonucu sandala binip denize açılırlar. Bu gezi sırasında Necdet bütün duygularını Beyhan’a anlatır, onun da kendisine karşı boş olmadığını görür. Artık ikisi de birbirlerini sevmektedirler ama düğün günü de gittikçe yaklaşmaktadır. Necdet bu evliliğin olmasını istememekte, Beyhan ise içinde bulunduğu durumdan nasıl çıkabileceğini düşünmektedir. Evliliğine engel olamamakta,arkadaşı Nahide’nin dolduruşlarına gelmektedir.

 

Nahide’nin bu evliliği istemesinin başka bir nedeni vardır. Çünkü o da Necdet’i seviyor, eğer Beyhan Cemil ile evlenirse kendisi de Necdet’i ayarlayabilecektir. Bunun için bir gece Necdet’in odasına gider fakat beklediği ilgiyi göremez hatta Necdet’in azarlarına, alaylarına neden olur. Bundan sonra Nahide Necdet’e karşı büyük bir kin duymaya başlar ve bir şekilde öcünü almak ister. Bu arada Beyhan ile Necdet gizli gizli buluşmaktadırlar. Bu buluşmaları sezen Nahide bu durumu Cemil’e haber verir.

 

Bir gece ikisini izleyen Nahide ile Cemil Necdet’e kötü bir tuzak ha-zırlarlar. Fakat Necdet bu tuzaktan kurtulur ve bir tesadüf sonucu bunu onların yaptırdığını anlar. Bunu Nahide’ye karşı bir koz olarak saklar, düğüne engel olmaz, Beyhan’ı çok sevmesine rağmen onu Cemil’e bırakır ve düğün günü işi-ne başlamak üzere Anadolu’ya hareket eder... Buradan sonrası Necdet’in hatıra defteri olarak yazılmıştır.

 

Doktor olarak göreve başlayan Necdet kısa zamanda kasabalılar (ki kasabanın ismi verilmemiş... A şeklinde gösterilmiştir) tarafından sevilmiş ve benimsenmiştir. Fakat kalbindeki derin aşk yarasından dolayı pek de mutlu olamamakta, insan içine karışamamaktadır. Sadece ailesinin de dostu olan kaymakam ve ailesiyle görüşmektedir. Bir gün, bir (bilgi yelpazesi.net) baloda kasabada yaşa-yan, fakat kasabalı tarafından pek sevilmeyen bir Fransız kadınıyla tanışır ve onunla aşk yaşamaya başlar. Önceleri kendisi için iyi olduğunu, Beyhan’ı unuta-bileceğini düşünür fakat hiçbir şey fayda vermemekte, onu unutamamaktadır.

 

Her ne kadar Necdet kimseyi sevmese de kendisi aşk üç-genlerinin arasında kalmaktadır. Fransız aşık Elena’nın karşısına rakip olarak bir de kaymakamın küçük kızı Mihriban çıkmıştır. Fakat Necdet bunlara tam bir karşılık vermiyor, hatta Mihriban’ın çok küçük olduğunu düşünüp bundan kendi-sini sorumlu tutuyor.

 

Bu arada küçük Mihriban vereme tutulmuş, gittikçe kötüleşmektedir. Bütün bunlardan kendini sorumlu tutan Necdet, bir de kızın annesinin isteği üzerine Mihriban ile nişanlanır fakat daha evlilik gerçekleşmeden Mihriban ölür.

 

Aradan iki sene geçmiş, Necdet ağır bir psikolojik bunalıma girmiş ve hâlâ Beyhan’ı unutmamıştır. Ama sene sonunda kasabada verilen yılbaşı partisinde büyük bir tesadüf sonucu Beyhan’ı görmüştür. Beyhan’ın da çabalarıyla gece Beyhan’ın bir arkadaşının evinde buluşup hasret gidermişlerdir. Birbirlerini her şeye rağmen çok seven gençler yine ayrılmak zorunda kalmışladır... Bundan sonra Necdet pek kendini toplayamamış, Beyhan’ın da evliliği yolunda gitmemiştir. Cemil’in kıskançlıkları giderek artmış hatta Beyhan’ı Nahide ile aldatmıştır. Sonunda da boşanmışlardır.

 

Bir işinden dolayı İstanbul’a gelen Necdet yolda kaza geçirmiş,ağır yaralı olarak hastaneye kaldırılmıştır. Bunu duyan Beyhan hemen yanına gitmiş, Necdet’nin yanından hiç ayrılmamış, ona her şeyi anlatmıştır. Daha sonra sağlığına kavuşan Necdet, Beyhan ile evlenmiş ve mesut bir hayat sürmüşlerdir...“ROMAN ÖZETLERİ ” SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<

“KİTAP ÖZETLERİ ”
SAYFASINI GÖRMEK İSTERSENİZ

>>>TIKLAYIN<<<

“EĞİTİM ÖĞRETİM İLE İLGİLİ BELGELER ” SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<

EKLEMEK İSTEDİKLERİNİZ VARSA AŞAĞIDAKİ "Yorum Yaz" kısmına ekleyebilirsiniz.


Yorumlar

..

9. **Yorum**
->Yorumu: şahane bir site burayı sevdimm 
->Yazan: Buse. Er 

8. **Yorum**
->Yorumu: SIZIN SAYENIZDE YÜKSEK BIR NOT ALDIM SIZE TESSEKÜR EDIYORUM...
->Yazan: sıla

7. **Yorum**
->Yorumu: valla bu site çok süper .Bu siteyi kuran herkimse Allah razi olsun tüm ödevlerimi bu siteden yapiyorum.saolun mugladan sevgiler...:).
->Yazan: kara48500..

6. **Yorum**
->Yorumu: çok güzel bir site. kurucularına çok teşekkür ederim başarılarınızın devamını dilerim.
->Yazan: Tuncay.

5. **Yorum**
->Yorumu: ilk defa böyle bi site buldum gerçekten çok beğendim yapanların eline sağlık. 
->Yazan: efe .

4. **Yorum**
->Yorumu: ya valla çok güzel bisi yapmışınız. Çok yararlı şeyler bunlar çok sagolun 
->Yazan: rabia..

3. **Yorum**
->Yorumu: Çok ii bilgiler var teşekkür ederim. Çok süper... Ya bu siteyi kurandan Allah razı olsun ..... süperrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr. Çok iyiydi. isime yaradı. Her kimse bu sayfayı kurduğu için teşekkür ederim 
->Yazan: pınar..

2. **Yorum**
->Yorumu: çok güzel site canım ben hep her konuda bu siteyi kullanıyorum özellikle kullanıcı olmak zorunlu değil ve indirmek gerekmiyor
->Yazan: ESRA..

1. **Yorum**
->Yorumu: Burada muhteşem bilgiler var hepsi birbirinden güzel size de tavsiyeederim. 
->Yazan: Hasan Öğüt

>>>YORUM YAZ<<<

Adınız:
Yorumunuz: