Eğitim Öğretim İle İlgili Belgeler > Kitap Özetleri > Roman Özetleri

SU SİNEKLERİ ÖZET KİTAP ÖZETİ ROMAN ÖZETİ

 

Yazarı: MAHMUT YESARİ

 

Batının özellikle Fransa’nın kılık kıyafetinin,yaşam şeklinin model alınması sonucunda kültürel farklılığın yol açtığı durumlar,olaylar bu romanın konusunu oluşturmaktadır. Herkes,her toplum kendi bulunduğu ortam içerisinde kendi kültürüyle yaşadığı sürece mutlu olabilir ana fikri etrafında kurgulanmış olan romanın ana kahramanı ‘Sabbek’dir.

 

Sabbek, annesi ve anneannesiyle yaşayan,babasını küçük yaşta kaybetmiş,babasını kaybettikten sonra hayatları maddi ve manevi anlamda değişen genç bir kızdır.

 

Sabbek’in lise bitirme sınavlarında iki dersten bütünlemeye kalması annesi ve anneannesinin hayallerini yıkar. Gelecek için düşündüklerinin suya düşmesine sebep olur. Sabbek her şeye o kadar iyi bahane bulmasını bilen bir kızdır ki; bütünlemeye kalmasını hocasının değişmesine ve babasının olmamasına bağlar. Ailesi üstüne çok gitmek istemez.

 

 

Devamlı arkadaşlarının evinde toplanırlar. Sinema artistlerinden,kılık kıyafetten,hayallerindeki erkeklerden bahsederler. Yeni bir sinema mı geldi onu kaçırmazlar. Nuran’ın evinde toplandıkları bir gün Nuran Sabbek’e gizlice bir şey söylemek ister. Nuran,hayallerindeki (sinema artistine benzettiği) erkeği vapurda görmüştür. Nora kendisinin kalp hastası olduğunu söylerken Sabbek arkadaşını yerinde olmak ister.

 

Nuran aşık olduğu erkeğin fotoğrafını ağabeyinin nişanlısının kardeşi olan Haldun’da görür. Sabbek’le sinemaya gittikleri bir gün Turhan Tahir ile (aşkının ve Haldun’un arkadaşı) karşılaşırlar. İyi bir spor takipçisi olan Turhan Tahir bayanlara çok nazik davranır. Arkadaşları ile birlikte kampa gitmeyi düşündüklerini söyler. Sabbek’le Nuran birden heyecana kapılır. ‘Kamp’onlar için bulunmaz bir fırsattır. Turhan Tahir bayanları kampa davet eder. Tam o sırada sinemanın ikinci bölümü başlar ama kızlar kampı düşünmektedir.

 

Sabbek ve arkadaşları sinema artistlerinin fotoğraflarının koleksiyonunu yapar. Sabbek sinemada çok sevdiği bir artistin fotoğrafını görmüştür. Herkes sinemadan çıkınca kalabalığı fırsat bilerek Nuran’ı

 

*Mahmut Yesari,Su Sinekleri,Toker Yay. ,2. Baskı,İst. 1975

 

Afişin yanına götürür ve hızlıca afişi bulunduğu yerden alır. İkisini de biri gördü mü diye telaş almıştır. Sinemaya gitmek için anneannesinin çantasından bir lira alan Sabbek bu parayı çorap almak için harcayacaktır. Ailesinin maddi durumunu pek önemsemeyen Sabbek ona söylenmeyen bir maddi kaynağın olduğunu düşünür. Fırsat buldukça anneannesine yeni kıyafetlere ihtiyacı olduğunu söyler. Ama üç aydan üç aya alınan maaş borçlara gittiğinden özel ihtiyaçlara sıra gelmez. Annesi Sabbek’in arkadaşlarından hoşlanmaz. Sabbek zengin arkadaşlarıyla olduğu sürece istekleri bitmeyecektir. Arkadaşlarının çay davetine katılmak için ailesi rehin verdikleri eşyayı satacak kadar fedakardır. Bu arada sinemada çalışan Aziz (Sabbek’in komşusu) Sabbek’in afişi aldığını görmüştür. Bunun sonucunda Sabbek biraz paniklese de bu konu ikisi arasında tatlıya bağlanır. Çünkü Aziz Sabbek’ten hoşlanmaktadır. Sabbek bu duruma pek ılımlı yaklaşmaz.

 

Dürdane’nin çay davetine gittiklerinde kampı konuşurlar. Kampa gitme ve ailelerinden izin alma yollarını düşünürler. Kampta ne giyeceklerini,hangi amblemi kullanacaklarını,erkeklerin kamp için neler planladığını öğrenmek için harekete geçerler. Bu süre zarfında kıyafetleri hazırlanmıştır. Sabbek uzun zamandır düşlediği kıyafete kavuşur. Ailesi Sabbek’in diktirdiklerini görünce yeni neslin eskiyi taklit ettiklerini ama isimlerini değiştirdiklerini düşünür. Bir yolunu bulup Haldun Nedret’ten kamp hakkında bilgi alırlar.

 

Uzun süredir arkadaşlarına uğrayamayan Fatma annesinin eve gelmesiyle birlikte hemen kızların yanına gider. Annesi sürekli akrabalarına gittiğini ileri sürerek toplumda kabul görmeyen bir ilişkiye girmiştir. Fatma Ayfer’in yanına gider. Kampa gideceklerini ondan duyar. Ayfer annesinden okuldaki arkadaşlarıyla birlikte oyun oynamaya gidiyoruz diye kamp için izin alacağını söyler. Fatma da bundan cesaret alarak annesine açılacağını söyler ama bunu hemen yapamaz.

 

Kızlar yavaş yavaş kampa katılacak erkeklerle rastlantı süsü vererek karşılaşmaktadırlar. Fatma annesinden onun da gelmesi şartıyla izin alır. Bu herkesin izin almasını kolaylaştıracaktır. Bir ebeveynin olması ailelerin içini rahatlatır. Herkes Nezahat Hanıma (Fatma’nın annesi) çok kibar davranmakta,saygı göstermektedir. Bir iş yaparken ona da danışırlar. Bu durum kamp lideri olmak isteyen Dürdane’yi üzer. Bunu içten içe sezinleyen Dora’nın babası kızına kamp için birçok şey hediye edeceğini,kızının arkadaşlarına sürpriz yapacağını söyler. Dora’nın her bakımdan çok iyi hazırlanması gerektiğini çünkü onun herkese bir model olduğunu söylemekten de geri kalmaz. Dora yaptıkları hazırlıkları kampa katılacaklara iletir fakat bu hazırlığın süresi fazla uzayacaktır.

 

Fatma da hayallerindeki erkekle karşılaşmıştır. Sabbek ise aşkın ona karşılık vermediğini düşündüğünden çok bedbahttır. Sonunda kamp yerine giderler. Kamp yeri adeta seyir yeri haline gelmiştir. Bu durum kamp sakinlerini rahatsız eder. İlk günler zoraki gülüşmelerle,çevreye ve kamptakilere alışmaya çalışmakla geçer. Daha sonra gruplaşmalar olur. Dora,Fati,Nezo;Sabiş,Nora,Ayfer adeta rakip olmuşlardır. Erkeklerde de buna benzer bir gruplaşma vardır. Sabbek,Nezahat Hanımdan hiç hoşlanmaz. Bu duyguları karşılıklıdır. Nezo’yla Vamık Behçet’in ilişkisini (bilgi yelpazesi.net) anlayacak biri varsa o da Sabbek olacaktır. Sabbek ince zekasını kullanarak Naim Naci ile beraber sandalla mehtap gezintisi yapar. O esnada ikisi de aşkını itiraf eder. Dürdane Sabbek’i çekemez. Nezo ise ikisini birbirine düşürmeye çalışır.

 

Nezo,Sabbek’in zekasından korkmasına rağmen ilişkisini hatta ilişkilerini devam ettirir. Sabbek ilerleyen günlerde Hüsrev Hakkı ile Nora’nın birbirlerine olan duygularını açmaya yardım eder. Bu ilişki esnasında Nora,Hüsrev Hakkı’nın ve Naim Naci’nin kokain kullandığını öğrenir. Naim Naci daha önce Sabbek’e gizlice kokain içirmiştir. Bunu anlayan Nora Sabbek’e durumu açıklar. Sabbek intikamını alacaktır fakat Naim Naci’ye aşıktır. Onun esiri olmuştur. Ayfer kamptaki ilişkilere dayanamayarak kamptan ayrılır. Fatma da annesinin ilişkisini anlamıştır,rezalet çıkmasından korkar. Naim Naci poker oynamaya gitme bahanesiyle kamptan bir günlüğüne ayrılmıştır. Sabbek o gece Nezo’yu biriyle yakalamak için onun çadırına gittiği sırada yere düşer. Çadırdan biri çıkmıştır.

 

Kaçanın Naim Naci olduğunu anlayan Nora Sabbek’e bunu söylemez. Bu süre Nezo’yla Sabbek’in zekası adeta yarışır. Hüsrev Hakkı’nın kamptan ayrıldığı bir gün onu kız arkadaşıyla sarmaş dolaş gören Nora ölmek ister. Sabbek onu yalnız bırakmayacağını söyleyince Sabbek’e o gece Nezo’nun çadırından çıkanın Naim Naci olduğunu söyler. İkisi de ölmeye karar verir. Ailelerine,kamptakilere mektup yazarlar kokain içerler,ikisi bileklerini bağlar sabah ışıklarıyla beraber kendilerini denize atarlar. Sabbek intihar etmeden önce Nezo’nun eşine de mektup yazmayı ihmal etmemiştir.

 

Sabbek’in annesi hiç okumak istemediği gazete köşesinde ‘intihar salgını’başlığını görür. Orada geçen Sabbek ismini görünce kızına seslendikten sonra kalp krizi geçirir.

 

Emellerine ulaşamayan Sabbek ve Nora için hayat değişmiştir artık. İntihar onlar için dönüm noktası olmuştur.

 

Nora çifte zatürree olmuş,ölümden dönmüştür. Doktorun kardeşiyle evlenmeye hazırlanmaktadır. Ayfer’den Sabbek’i ziyaret etmesini ister. Sabbek Azizle evlenmiştir. Artık eski Sabbek ölmüştür. Yerine kendine dikkat etmeyen,annesinin ve kocasının sözünden çıkmayan bir Sabbek gelmiştir. Bunu gören Ayfer çok şaşırır. Sabbek ve ailesinin o mahalleden taşınacak olmaları bambaşka bir hayata yol almalarına yardımcı olacaktır. Bu arada Nezo’yu kocası boşamıştır. Fati ise Dora’nın babasının metresi olmuştur. Fati ve Nezo lüks içinde yaşamaktadır.“ROMAN ÖZETLERİ ” SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<

“KİTAP ÖZETLERİ ”
SAYFASINI GÖRMEK İSTERSENİZ

>>>TIKLAYIN<<<

“EĞİTİM ÖĞRETİM İLE İLGİLİ BELGELER ” SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<

EKLEMEK İSTEDİKLERİNİZ VARSA AŞAĞIDAKİ "Yorum Yaz" kısmına ekleyebilirsiniz.


Yorumlar

..

9. **Yorum**
->Yorumu: şahane bir site burayı sevdimm 
->Yazan: Buse. Er 

8. **Yorum**
->Yorumu: SIZIN SAYENIZDE YÜKSEK BIR NOT ALDIM SIZE TESSEKÜR EDIYORUM...
->Yazan: sıla

7. **Yorum**
->Yorumu: valla bu site çok süper .Bu siteyi kuran herkimse Allah razi olsun tüm ödevlerimi bu siteden yapiyorum.saolun mugladan sevgiler...:).
->Yazan: kara48500..

6. **Yorum**
->Yorumu: çok güzel bir site. kurucularına çok teşekkür ederim başarılarınızın devamını dilerim.
->Yazan: Tuncay.

5. **Yorum**
->Yorumu: ilk defa böyle bi site buldum gerçekten çok beğendim yapanların eline sağlık. 
->Yazan: efe .

4. **Yorum**
->Yorumu: ya valla çok güzel bisi yapmışınız. Çok yararlı şeyler bunlar çok sagolun 
->Yazan: rabia..

3. **Yorum**
->Yorumu: Çok ii bilgiler var teşekkür ederim. Çok süper... Ya bu siteyi kurandan Allah razı olsun ..... süperrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr. Çok iyiydi. isime yaradı. Her kimse bu sayfayı kurduğu için teşekkür ederim 
->Yazan: pınar..

2. **Yorum**
->Yorumu: çok güzel site canım ben hep her konuda bu siteyi kullanıyorum özellikle kullanıcı olmak zorunlu değil ve indirmek gerekmiyor
->Yazan: ESRA..

1. **Yorum**
->Yorumu: Burada muhteşem bilgiler var hepsi birbirinden güzel size de tavsiyeederim. 
->Yazan: Hasan Öğüt

>>>YORUM YAZ<<<

Adınız:
Yorumunuz: