Eğitim Öğretim İle İlgili Belgeler > Kitap Özetleri > Roman Özetleri

SÜKUT ÖZET KİTAP ÖZETİ ROMAN ÖZETİ

 

Yazarı: Turgut Simer

 

Nüzhet bir aylık bir iznini amcası Haydar Nihat’ın evinde geçirmek üzere Bursa’ya gelir. Bir gün pikniğe gitmeği kararlaştırırlar. Bu piknik yerinde çok güzel bir şelale vardır. Haydar Nihat’ın kızı Nermin daha önce bu şelaleyi görmüş ve çok beğenmiştir. Tekrar gitmek ister ancak orada bulunanların o sarp yere tırmanacak güçleri yoktur. Nermin Nüshet’e beraber şelaleye gitmeyi teklif eder. Nüshet de Nermin’i kırmak istemediğinden kabul eder, piknik yerinden ayrılırlar. Sarp kayalıklardan geçerken el ele tutuşurlar. Daha önceden de birbirlerine karşı duydukları bu hisler iki aşığı birbirlerine ilan-ı aşk etmeğe yöneltir.

 

Amcasının ikinci eşi Vedia da Nüshet’e ilgi duymaktadır. Nüshet’in her kızı kendine bağlayacak güzelliğine o da kapılmıştır. Akşam Nüshet’in gözüne uyku girmez. Bahçeye iner ve sabah Nermin ile geçirdiği o eşsiz dakikaları düşünür. Tam bu sırada iki küçük ve zarif el gözlerini kapatır. Nüshet hiç düşünmeden Nermin der. Arkasına dönüp baktığında onun Nermin değil Vedia olduğunu anlar. Vedia şüphelerinde haklı olduğunun farkına varır. Nüshet ile Nermin’in aşk yaşadığını düşünür. O da Nüshet’e ilan-ı aşk eder. Ancak genç adam amcasına böyle bir şey yapamayacağını söyler.

 

Vedia Nüshet’ten kendisini de şelaleye götürmesini ister. Nüshet amcasının durumu anlayacağından korkup, terziye gitme bahanesiyle Vedia’yı şelaleye götürür. Vedia’ya bu yaptıklarının yanlış olduğunu ve kendisini annesi gibi sevdiğini söyler. Bu sözler karşısında yıkılır. Nüshet’ten hiç değilse kendisine mektup yazmasını ister.

 

Nüshet’in Nermin’den ve Bursa’dan ayrılacağı gün gelip çatmıştır. Nermin’le birbirlerini mektupsuz bırakmayacaklarına dair söz verirler.

 

Birliğine dönüşünün üstünden bir ay geçmiştir. Nüshet önce Vedia’ya bir sonraki günde de Nermin’e mektup postalar. Vedia’nın cevabı hemen gelir. Ancak Nermin’den haber yoktur. Nüshet kaygılanır hemen bir telgraf çeker. Ancak gelen cevapta Vedia’nın ismini görünce mektupların Nermin’in eline geçmediğini anlar.

 

Vedia kendisine gelen mektupları Nermin’e gösterip ona gelen mektupları ise yırtmaktadır. Bir arkadaşı da Vedia ve Nüshet’i şelalede beraberken görmüştür. Gördüklerinin tamamını Nermin’e anlatır ve Nermin uğradığı ihanetin farkına varır. Vedia ile aynı evde yaşayamayacağını anlayıp İstanbul’a gitmeye karar verir.

 

İstanbul’da eskiden beri tanıdığı iki arkadaşı Enise ve Nihal ile karşılaşır. Enise onu nişanına davet eder. Nermin burada Nüshet’e çok benzeyen Vedat adında bir delikanlıyla tanışır. Aralarında bir yakınlaşma başlar. Vedat Nermin’i kandırıp bir gece beraber olmaya zorlar. Nermin artık kötü yola düşmüştür. Sık sık otel odalarına farklı erkeklerle gitmektedir.

 

Haydar Nihat’a isimsiz bir telgraf gelir. Telgrafta Nermin’in yaptıkları anlatılmaktadır. Haydar Nihat zaman kaybetmeden İstanbul’a gider. Nermin’in halasının yanından işe gireceğim deyip ayrıldığını öğrenir. Sonra telgrafta yazılı olan (bilgi yelpazesi. com) adrese gider. Orada Nermin’i bulur. Nermin’i öldürmek ister ancak kalsi bunu kaldıramaz. Haydar Nihat hayata gözlerini yumar.

 

Vedia Ankara’ya Nüshet’in yanına gidip bütün olanları anlatır. Artık Nüshet Nermin’den nefret etmektedir. Aynı günün akşamında Vedia ve Nüshet beraber olurlar.

 

Nüshet İstanbul’a atanır ancak hayatını sakin bir yerde geçirmek ister ve bir arkadaşıyla becayiş yapmaya karar verir. Çankırı’ya göreve gider. Burada yöre halkı tarafından çok sevilir. Yakın çevresi ona evlenmesi konusunda baskı yapmaktadır. Mahallenin en güzel kızı Cavidan ile tanışır, kısa sürede birbirlerine ısınırlar. Bütün yöre halkını bir araya toplayan muhteşem bir törenle nişanlanırlar.

 

Evlilik hazırlıklarını yapmak için şehre inmeye karar verirler. Polis müdürü şehre giderken kendisini de almasını ister. Sağ salim şehre varırlar. Polis müdürü onları dinlenmeleri için makam odasına davet eder. Nüshet polis müdüründen Cavidan’ın da hayat kadını olduğunu öğrenir. Bunu öğrenen Nüshet beyninden vurulmuşa döner. Bir de kötü yola düşmüş olan Nermin’i karşısında görünce yıkılır. Nermin kandırılıp İstanbul’dan Çankırı’ya getirilmiştir.

 

Nüshet müdür beyden onun cezasını affetmesini ister ve Nermin’le evleneceğini söyler. Bunu duyan Cavidan bayılır. Nüshet böylelikle duyduğu vicdan azabını hafifletir. Nüshet ile Nermin evlenir. Yapılan bu evlilik gazetelerde geniş bir şekilde yer alır. İkilinin evlendiğini duyan Vedia intihar eder ve dört bilinmeyenli aşk denklemi çözülmüş olur.

“ROMAN ÖZETLERİ ” SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<

“KİTAP ÖZETLERİ ”
SAYFASINI GÖRMEK İSTERSENİZ

>>>TIKLAYIN<<<

“EĞİTİM ÖĞRETİM İLE İLGİLİ BELGELER ” SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<

EKLEMEK İSTEDİKLERİNİZ VARSA AŞAĞIDAKİ "Yorum Yaz" kısmına ekleyebilirsiniz.


Yorumlar

..

9. **Yorum**
->Yorumu: şahane bir site burayı sevdimm 
->Yazan: Buse. Er 

8. **Yorum**
->Yorumu: SIZIN SAYENIZDE YÜKSEK BIR NOT ALDIM SIZE TESSEKÜR EDIYORUM...
->Yazan: sıla

7. **Yorum**
->Yorumu: valla bu site çok süper .Bu siteyi kuran herkimse Allah razi olsun tüm ödevlerimi bu siteden yapiyorum.saolun mugladan sevgiler...:).
->Yazan: kara48500..

6. **Yorum**
->Yorumu: çok güzel bir site. kurucularına çok teşekkür ederim başarılarınızın devamını dilerim.
->Yazan: Tuncay.

5. **Yorum**
->Yorumu: ilk defa böyle bi site buldum gerçekten çok beğendim yapanların eline sağlık. 
->Yazan: efe .

4. **Yorum**
->Yorumu: ya valla çok güzel bisi yapmışınız. Çok yararlı şeyler bunlar çok sagolun 
->Yazan: rabia..

3. **Yorum**
->Yorumu: Çok ii bilgiler var teşekkür ederim. Çok süper... Ya bu siteyi kurandan Allah razı olsun ..... süperrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr. Çok iyiydi. isime yaradı. Her kimse bu sayfayı kurduğu için teşekkür ederim 
->Yazan: pınar..

2. **Yorum**
->Yorumu: çok güzel site canım ben hep her konuda bu siteyi kullanıyorum özellikle kullanıcı olmak zorunlu değil ve indirmek gerekmiyor
->Yazan: ESRA..

1. **Yorum**
->Yorumu: Burada muhteşem bilgiler var hepsi birbirinden güzel size de tavsiyeederim. 
->Yazan: Hasan Öğüt

>>>YORUM YAZ<<<

Adınız:
Yorumunuz: