Eğitim Öğretim İle İlgili Belgeler > Kitap Özetleri > Roman Özetleri

SULARA GİDEN KÖPRÜ ÖZET KİTAP ÖZETİ ROMAN ÖZETİ

 

Yazarı: Halit Fahri Ozansoy

 

Roman kendisinden yirmi dokuz yaş küçük bir kıza aşık olan bir avukatın toplumla ve duyguları arasındaki gelgitlerini konu ediniyor.

 

Romanın Ana Fikri: İnsanlar toplumun tepkisiyle karşılaşmamak için istemeseler de davranışlarını sınırlandırırlar.

 

Romanın Özeti:

 

Avukat Adnan Bey kırk dört yaşında ve “Filibeli oldukça zengin,yün ve pirinç tüccarı Mansur Bey’in oğludur”. Zengin olmasına rağmen mutlu değildir. Çünkü hiçbir zaman gerçekten sevememiştir. “Ah sevse,sevebilse,hiç olmazsa bir gün sevebileceğine inansa ne mes’ud olacaktı”. Hayatına birçok kadın girmiş ancak hiçbiri kalıcı olmamıştır. Fakat bir gün Beylerbeyi’nde ailesinden kalma yalıya gittiğinde annesinin ahretliği Gülsüm’ün kızı Mahmure’yi görür ve ona aşık olur.

 

 

Arada büyük bir engel vardır;yirmi dokuz yıllık yaş farkı. Ayrıca Adnan’ın Neriman adında evli bir sevgilisi vardır. Neriman Adnan’ın Mahmure’ye olan ilgisini öğrendikten sonra onu Mahmure’den uzaklaştırmak ister. Mahmure ise her şeyden habersizdir. Adnan’ın bazı davranışlarından sonra o da durumu sezer. Mahmure, Adnan’ı bir amca olarak görse de onun kendisini öpmesinden etkilenmiştir. Gülsüm ise Mahmure’yi Adnan’dan intikam almak için kullanmayı düşünür. Çünkü yıllar önce Adnan Gülsüm’ün tekliflerine karşılık vermemiştir.

 

Gülsüm yatalak bir belediye çavuşuyla evlidir ve onu sevmemektedir. Yaz ortasında adamın durumu giderek kötüleşir ve Adnan yalıya gelir. Ancak adam bir süre sonra ölür. Adnan artık Mahmure’ye daha yakındır. Fakat ona bir türlü açılamaz. “Eğer Mahmure’yle beraber olursa sosyetedeki arkadaşları onun için ne düşünecektir. ”Kendini kadar zorlasa da Mahmure’ye arada sırada hislerini belli eder. Mahmure ise bütün bunlara kayıtsız görünür.

 

Adnan bu sırada Neriman’ı terk etmiştir. Neriman terk edilmeyi hazmedemez ve Adnan’ın işten kovduğu katip Niyazi’yle işbirliği yapar. Adnan yalıda bulunduğu sürece Mahmure ile yakınlaşır. Ona son moda elbiseler alır. Adnan ona hem yakınlaşmak ister hem de yakınlaşmaması gerektiğini düşünerek kendini bir çıkmazın içinde bulur. Giderek yorgun düşer ancak Mahmure ile evlenme düşüncesi onu hayata bağlar.

 

Bir gün Adnan Bey sosyetenin meşhur dullarından Şazimend Hanımın kızı Hümeyra’nın düğün davetiyesini alır. Mahmure de düğüne gitmek için Adnan’a çok ısrar eder. Adnan da kızla yalnız kalabilme fırsatını bulduğunu ve ona açılabileceğini (bilgi yelpazesi.net) düşünerek Mahmure’yi düğüne götürmeye karar verir. Adnan ve Mahmure Beylerbeyi’nden arabaya binerek düğünün olduğu Kadıköy’e giderler. Yolculuk sırasında Neriman ve Niyazi’nin hazırladıkları oyunla karşılaşırlar.

 

Çocuklar ellerindeki taşları arabaya atarak Mahmure’ye hakaret ederler. Zar zor Kadıköy’e varırlar. Düğün dönüşü Kadıköy’den Beylerbeyi’ne gitmek için otomobil bulamazlar ve arabayla dönmeyi kararlaştırırlar. Ancak Adnan uzakta çakan şimşekleri görmüş ve bir fırtınaya yakalanmaktan korkmuştur. Yolda müthiş bir yağmur bastırır.

 

Mahmure çok korkar ve Adnan’a sarılır. Fakat Adnan ölümünün yaklaştığını anlar ve Mahmure’ye açılmaya karar verir. Adnan Mahmure’nin ellerini tutarak ona onu sevdiğini söyler ve dudakları kızın dudaklarıyla buluşur.

 

Mahmure de Adnan’a karşı kayıtsız olmadığını göstermiştir ama artık çok geçtir: Adnan ruhundaki sıkıntı ile kızın kolları arasında can verir. Bu yağmurlu havada kızın çığlıklarını arabacı bile duymamıştır ve fırtınadan savrulan arabasıyla Üsküdar’a doğru yol almaktadır.

“ROMAN ÖZETLERİ ” SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<

“KİTAP ÖZETLERİ ”
SAYFASINI GÖRMEK İSTERSENİZ

>>>TIKLAYIN<<<

“EĞİTİM ÖĞRETİM İLE İLGİLİ BELGELER ” SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<

EKLEMEK İSTEDİKLERİNİZ VARSA AŞAĞIDAKİ "Yorum Yaz" kısmına ekleyebilirsiniz.


Yorumlar

..

9. **Yorum**
->Yorumu: şahane bir site burayı sevdimm 
->Yazan: Buse. Er 

8. **Yorum**
->Yorumu: SIZIN SAYENIZDE YÜKSEK BIR NOT ALDIM SIZE TESSEKÜR EDIYORUM...
->Yazan: sıla

7. **Yorum**
->Yorumu: valla bu site çok süper .Bu siteyi kuran herkimse Allah razi olsun tüm ödevlerimi bu siteden yapiyorum.saolun mugladan sevgiler...:).
->Yazan: kara48500..

6. **Yorum**
->Yorumu: çok güzel bir site. kurucularına çok teşekkür ederim başarılarınızın devamını dilerim.
->Yazan: Tuncay.

5. **Yorum**
->Yorumu: ilk defa böyle bi site buldum gerçekten çok beğendim yapanların eline sağlık. 
->Yazan: efe .

4. **Yorum**
->Yorumu: ya valla çok güzel bisi yapmışınız. Çok yararlı şeyler bunlar çok sagolun 
->Yazan: rabia..

3. **Yorum**
->Yorumu: Çok ii bilgiler var teşekkür ederim. Çok süper... Ya bu siteyi kurandan Allah razı olsun ..... süperrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr. Çok iyiydi. isime yaradı. Her kimse bu sayfayı kurduğu için teşekkür ederim 
->Yazan: pınar..

2. **Yorum**
->Yorumu: çok güzel site canım ben hep her konuda bu siteyi kullanıyorum özellikle kullanıcı olmak zorunlu değil ve indirmek gerekmiyor
->Yazan: ESRA..

1. **Yorum**
->Yorumu: Burada muhteşem bilgiler var hepsi birbirinden güzel size de tavsiyeederim. 
->Yazan: Hasan Öğüt

>>>YORUM YAZ<<<

Adınız:
Yorumunuz:


Yorumunuzda Silmek istediğiniz kelime veya cümle varsa kelimeyi fare ile seçin delete tuşuna basın....