Eğitim Öğretim İle İlgili Tüm Belgeler > Kitap Özetleri > Roman Özetleri

SULARI ÜRPERTEN GECE ÖZET KİTAP ÖZETİ KİTABININ ÖZETİ ROMAN ÖZETİ

 

KİTABIN YAZARI: KEN FOLLET

 

KİTABIN KONUSU: 2. Dünya Savaşının başlaması üzerine İngiltere’den ‘flipper’ adlı uçakla kaçmak isteyen yolcuların hikayelerini anlatır. Uçağa binmeden önce yolcuların uçağa binme sebepleri ve bindikten sonra yaşadıkları olayları anlatır.

 

KİTABIN ÖZETİ:

George Farewane ülkesi İngiltere’de bir dönem iktidarda bulunmuş fakat katı yönetimi yüzünden gözden düşmüş bir siyaset adamıdır. 2. Dünya Savaşının başlaması üzerine önemini yitirir. Ailesinin zarar görebileceğini düşünür ve Amerika’ya gitmeye karar verir.

‘Flipper’da yer ayırtılmıştır ve hazırlıklara başlanır. Ama Margaret ailesi ile Amerika’ya gitmek istemez. O sevgilisi gibi orduya katılmak ister ve onunla orduda görev yapmayı hayal eder. Ama sevgilisi şehit olur. Fakat isteğinden caymaz ve son akşam evden kaçar. Babası polise haber verir. Sokaklarda kaybolan Margaret kendisini bir karakolda bulur. Biraz sonra yanına yakışıklı bir genç oturur. Onun ünlü mücevher hırsızı Cake olduğunu anlar. Cake ile biraz konuşur ve gecenin sonuda evine götürülür. Ertesi gün istemeyerek uçağa biner. Babası ona karşı geldiği ve annesi de babasını desteklediği için onlardan nefret etmeye başlar…

David, ablası Nelly’yi otel odasında bırakarak flipper’a biner. Amacı ablasının Amerika’daki ayakkabı şirketinin genel kurul toplantısına katılmasını engellemektir. Böylece ablasının hisseleri kendisine kalacak ve yeni şirket sahibi kendisi olacaktır.

Mary kocası Mark’ın katı ve ilgisiz davranışlarından dolayı şehir kütüphanesinde tanıştığı John ile flipper’a binerek kaçmayı planlar. Kocasına bir not bırakarak çeker ve gider. Kocasını onun flipper’a bindiğini anlayınca (bilgi yelpazesi. com) kendi uçağıyla onları ilk durak olan İrlanda’da yakalamak ister. Hangar’a gider ve uçağını hazırlamaya başlar…

Margaret uçakta Cake’i görür ve onunla konuşmaya başlar. Adını Hanry Vandenspot olarak değiştirmiştir. İki mutlu bir aşk yaşamaya başlar. İki genç, Amerika’da, sadece ikisinin olduğu bir dünyanın hayallerini kurarlar. Bu hayallerini gerçekleştirmek için planlar hazırlarlar…

Bu sırada kardeşini yaklamak isteyen Nelly de tek çarenin bir pilotla uçağı kovalamak olduğunu düşünür. Bunun üzerine pilot Mark ile yolculuğa başlarlar.

Sandy, çetesinin başkanı olan Manuel’i FBI ajanlarından kurtarmak için flipper’ın pilotu Eddy’yi karısını öldürmekle tehdit eder ve ondan uçağı Yield Adasına indirmesini ister. Çaresiz pilot Eddy, Sandy’nin dediklerini yapar ve uçak adaya iner. Yaklaşan bottan çete üyeleri iner ve uçağa binerler. Eddy’ye karısını teslim eden Sandy, Manuel’i teslim alırken çatışma çıkar ve çete elemanları ölür. Bu sırada Mark ve Nelly uçağa gelirler. Mark karısını ikna edemez. Yolda aşk yaşadığı Nelly’ye evlenme teklif eder. Nelly bunu kabul eder ve ikisi İngiltere’ye geri dönerler.

Hanry Vandenspot Margaret’in annesinin mücevher takımını çalar. Bu takım dünyanın en ünlü takımıdır. Hanry bununla Margaret’i yanına alarak mutlu bir yuvanın hayallerini kurar. Vandenspot (Cake) yakındaki bota bienerek uzaklaşırlar. Orduya katılmayı hayal eden Margaret artık bu hayalinden tamamen uzaklaşmış ve yeni bir dünya kurmuştur.

 

KİTABIN ANA FİKRİ ANA DÜŞÜNCESİ: Hayallerimize ulaşmak için azmetmeliyiz. Bu bize bir atasözümüzü hatırlatır: “Azmin elinden hiç bir şey kurtulamaz.”.

 

KİTAPTAKİ KİŞİLERİN DEĞERLENDİRİLMESİ:

Margaret: Kızıl saçlı ve güzel bir kızdır. Amacı orduya katılmaktır. Ama Hanry ile tanışır ve yeni bir dünya kurar. Zengin ve ünlü bir babanın kızıdır.

George: Bir diktatördür. İktidarda olduğu dönem zorbalığından dolayı reddeilir. Ülkesini terk etmek zorunda kalır. Bencil ve katı kuralları olan birisidir. Uzun boylu ve yakışıklı bir beydir.

Hanry Vandenspot: Sarı saçlı, mavi gözlü, uzun boylu ve yakışıklı bir gençtir. Ama bir hırsızdır.

Mark: Katı bir erkektir. Güçlü bir libidodur. Ama anlayışsız ve ilgisizdir.

Nelly: Orta yaşlı ve bakir bir bayandır. Babasının vasiyeti olan ayakkabı şirketini korumayı hayatının en büyük hobisi yapmıştır.

Mary: Çok güzel ve etkileyici bir bayandır. Eve tıkanıp kaldığı için bıkkın bir ruh hali vardır. Onu bu halinden kurtaracak yollar aramaktadır.

 


“ROMAN ÖZETLERİ ” SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<

“KİTAP ÖZETLERİ ”
SAYFASINI GÖRMEK İSTERSENİZ

>>>TIKLAYIN<<<

“EĞİTİM ÖĞRETİM İLE İLGİLİ BELGELER ” SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<

EKLEMEK İSTEDİKLERİNİZ VARSA AŞAĞIDAKİ "Yorum Yaz" kısmına ekleyebilirsiniz.


Yorumlar

....

9. **Yorum**
->Yorumu: şahane bir site burayı sevdimm 
->Yazan: Buse. Er 

8. **Yorum**
->Yorumu: SIZIN SAYENIZDE YÜKSEK BIR NOT ALDIM SIZE TESSEKÜR EDIYORUM...
->Yazan: sıla

7. **Yorum**
->Yorumu: valla bu site çok süper .Bu siteyi kuran herkimse Allah razi olsun tüm ödevlerimi bu siteden yapiyorum.saolun mugladan sevgiler...:).
->Yazan: kara48500..

6. **Yorum**
->Yorumu: çok güzel bir site. kurucularına çok teşekkür ederim başarılarınızın devamını dilerim.
->Yazan: Tuncay.

5. **Yorum**
->Yorumu: ilk defa böyle bi site buldum gerçekten çok beğendim yapanların eline sağlık. 
->Yazan: efe .

4. **Yorum**
->Yorumu: ya valla çok güzel bisi yapmışınız. Çok yararlı şeyler bunlar çok sagolun 
->Yazan: rabia..

3. **Yorum**
->Yorumu: Çok ii bilgiler var teşekkür ederim. Çok süper... Ya bu siteyi kurandan Allah razı olsun ..... süperrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr. Çok iyiydi. isime yaradı. Her kimse bu sayfayı kurduğu için teşekkür ederim 
->Yazan: pınar..

2. **Yorum**
->Yorumu: çok güzel site canım ben hep her konuda bu siteyi kullanıyorum özellikle kullanıcı olmak zorunlu değil ve indirmek gerekmiyor
->Yazan: ESRA..

1. **Yorum**
->Yorumu: Burada muhteşem bilgiler var hepsi birbirinden güzel size de tavsiyeederim. 
->Yazan: Hasan Öğüt.

>>>YORUM YAZ<<<

Adınız:
Yorumunuz: