Eğitim Öğretim İle İlgili Belgeler > Kitap Özetleri > Roman Özetleri

TAK TAK ÖZET KİTAP ÖZETİ ROMAN ÖZETİ

 

Yazarı: Fahriye KINALI

 

1) Romanın Özeti

 

Dina leylekleri çok seven bir kız. Roman Dina’nın leyleklerin gelmesini beklemesiyle başlıyor. Nihayet leylekler her bahar olduğu gibi Danimarka’ya geliyorlar ve Dina’ların evlerinin damına da yuva yapıyorlar. Dina’nın en büyük zevki leylekleri yumurtadan çıkarken, uçarken daha doğrusu her şekilde izlemek.

 

Dina damlarındaki leylekleri izlerken leylek yavrularından birinin diğerlerine göre daha güçsüz ve çelimsiz olduğunu fark ediyor. Onu yemek yerken, uçuş denemelerinde izlemeye başlıyor. Yine leylekler hep beraber uçuş denemesi yaparken leyleklerin liderinin o çelimsiz küçük leyleği öldürmeye çalıştığını görüyor. Öldürmek isteyen leyleğin öldürme nedeni küçük leyleğin kış gelince Mısır’ a kadar uçamayacağını düşünmesi fakat Dina onun ölmesine izin vermiyor. Onu kurtarıp evine gidiyor.

 

Diğer leylekler kış gelmek üzere olduğu için Mısır’a göç ediyorlar fakat Dina’nın leyleği kışı onlarla geçiriyor. Dina leyleği annesine, babasına ve kardeşlerine gösteriyor.

 

Hepsi onun kışı onlarla geçirmesini kabul ediyor. Dina'nın babası kaldıkları kasabanın okul müdürü olmasından dolayı evleri ile okul aynı avlunun içinde bulunuyordu. Dina bunu fırsat bilerek leyleği okula götürüp arkadaşlarına ve öğretmenine de gösteriyor. Hatta leyleğe isim koymaya karar veriyorlar. Hep beraber “Taktak” isminde karar kılıyorlar.

 

Upuzun kış gelip geçiyor ve artık bahar geliyor. Leylekler tekrar Danimarka’ya göç etmeye başlıyorlar. Taktak bütün vaktini diğer leyleklerle uçarak geçiriyor fakat akşam onunca yine eve dönüyor. Yazın sonu yaklaştıkça Dina Taktak’ın diğer leylekler ile Mısır’a gitmesinden korkmaya başlıyor. Eve akşamları biraz geç gelse onun gittiğini düşünüp, üzülüyor.

 

Sonunda leylekler grup, grup göç etmeye başlıyorlar. Dina bir akşam eve geldiğinde bütün evi arıyor fakat Taktak’ı hiçbir yerde bulamıyor. Onun düşünüp yatmaya karar veriyor. Tam uykuya dalacağı sırada pencerede bir ses duyuyor, ilk başta aldırmıyor. Fakat (bilgi yelpazesi. com) ses durmadan devam ediyor. Dina da kalkıp bakmaya karar veriyor. Pencereyi açmasıyla Taktak’ın Dina’nın kucağına atlaması bir oluyor. Dina artık Taktak’ın onu bırakıp hiçbir yere gitmeyeceğine inanıyor.

 

2) Romanın Konusu

 

İnsanların hayvanlara ve hayvanların insanlara duyduğu sevgiyi anlatıyor.

 

3) Romanın Ana Fikri

 

Hayvanlarla dostluk kurulabilir.“ROMAN ÖZETLERİ ” SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<

“KİTAP ÖZETLERİ ”
SAYFASINI GÖRMEK İSTERSENİZ

>>>TIKLAYIN<<<

“EĞİTİM ÖĞRETİM İLE İLGİLİ BELGELER ” SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<

EKLEMEK İSTEDİKLERİNİZ VARSA AŞAĞIDAKİ "Yorum Yaz" kısmına ekleyebilirsiniz.


Yorumlar

..

9. **Yorum**
->Yorumu: şahane bir site burayı sevdimm 
->Yazan: Buse. Er 

8. **Yorum**
->Yorumu: SIZIN SAYENIZDE YÜKSEK BIR NOT ALDIM SIZE TESSEKÜR EDIYORUM...
->Yazan: sıla

7. **Yorum**
->Yorumu: valla bu site çok süper .Bu siteyi kuran herkimse Allah razi olsun tüm ödevlerimi bu siteden yapiyorum.saolun mugladan sevgiler...:).
->Yazan: kara48500..

6. **Yorum**
->Yorumu: çok güzel bir site. kurucularına çok teşekkür ederim başarılarınızın devamını dilerim.
->Yazan: Tuncay.

5. **Yorum**
->Yorumu: ilk defa böyle bi site buldum gerçekten çok beğendim yapanların eline sağlık. 
->Yazan: efe .

4. **Yorum**
->Yorumu: ya valla çok güzel bisi yapmışınız. Çok yararlı şeyler bunlar çok sagolun 
->Yazan: rabia..

3. **Yorum**
->Yorumu: Çok ii bilgiler var teşekkür ederim. Çok süper... Ya bu siteyi kurandan Allah razı olsun ..... süperrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr. Çok iyiydi. isime yaradı. Her kimse bu sayfayı kurduğu için teşekkür ederim 
->Yazan: pınar..

2. **Yorum**
->Yorumu: çok güzel site canım ben hep her konuda bu siteyi kullanıyorum özellikle kullanıcı olmak zorunlu değil ve indirmek gerekmiyor
->Yazan: ESRA..

1. **Yorum**
->Yorumu: Burada muhteşem bilgiler var hepsi birbirinden güzel size de tavsiyeederim. 
->Yazan: Hasan Öğüt

>>>YORUM YAZ<<<

Adınız:
Yorumunuz: