Eğitim Öğretim İle İlgili Tüm Belgeler > Kitap Özetleri > Roman Özetleri

TOM SAWYER ÖZET KİTAP ÖZETİ ROMAN ÖZETİ TOM SAWYER'İN MACERALARI ÖZET

 

Kitabın Yazarı: Mark Twain

 

Sayfa Sayısı: 264

 

Kitapla İlgili: Tom Sawyer, Mark Twain’in sanat dünyasına kazandırdığı ve yıllar boyu da birçok esere ilham kaynağı olmuş çocuk kahramandır. Hem çocuklara hem büyüklere aynı anda hitap eden bu eser herkesin kendisinden bir şeyler bulabileceği türdendir.

 

Kitabın Konusu: Maceracı Tom Sawyer'in çeşitli maceralara girmesi ve bu maceralar sonucu hem zengin hem de şöhret sahibi olması

 

Kitap Özeti:

19. Yüzyılda Petersburg adlı küçük bir kasabada, teyzesi Polly, Polly teyzesinin kızı Mary ve küçük kardeşi Sid ile birlikte yaşayan Tom Sawyer, şakacı ve yaramaz bir çocuktur. Yine bir gün Tom, teyzesinin yasaklamasına rağmen kilere girer ve orada bulunan reçeli yer. Ertesi gün teyzesi onu cezalandırır ve tüm çiti boyamak zorunda kalır. Ancak Tom bu işten kurtulmak için arkadaşını çiti boyamanın çok eğlenceli olduğuna ikna eder ve işi arkadaşına yaptırır. Teyzesi buna çok sevinir ve Tom'a oyun için izin verir. Tom, zamanını arkadaşı Joe Harper ile oynayarak geçirir.

Tom, pazartesi günü okula gitmemek için hasta numarası yapar fakat teyzesi onun numarasını fark eder ve ona okula gitmesini söyler. Yolda, günlerini okula gitmek zorunda olmadığı için hiçbir şey yapmadan geçiren ayyaşın oğluyla karşılaşır. Adı Huckleberry Finn’dir. İkisi o gece mezarlıkta buluşmaya karar verirler.

Tom, Huck ile konuşmaya daldığı için okula geç kalır. Öğretmeni onu cezalandırarak bir kızla oturtur. Tom buna sevinir çünkü bu kız ilk görüşte ona aşık olduğu Becky Thatcher’dır.

Tom gece Huck ile mezarlıkta buluşur ve orada gerçek bir cinayete tanık olurlar. Sarhoş Muff Potter ile suçlu Red Joe ve doktor Robinson arasında kavga çıkar. Red Joe, doktoru bıçaklar. Çocuklar, kimseye bundan asla bahsetmeyeceklerine birbirlerine söz vererek oradan kaçarlar. Cinayetle ilgili bilgiler hızla yayılır. Cinayet silahı olan bıçak Potter’a aittir ve Potter şüpheli olarak tutuklanır. Gerçek katil Red Joe ona yardım etmez. Kendini güvence altına almak için ona karşı tanıklık eder. Tom bu konudaki gerçeği bilmesinden dolayı kabuslar yaşar.

Tom; teyzesiyle iyi geçinemediği, Becky’nin onu reddetmesi gibi çok sayıda sorun yaşadığı için evden kaçmaya karar verir. Yolda, aynı şeyi yapmaya karar veren arkadaşı Joe Harper’ı görür ve ikisi bir maceraya atılır. Huck da onlara katılır ve üçü bir sal çalıp Petersburg’dan Jacksons Adası’na doğru nehirden aşağı inerler.

Adadaki yaşam ideal görünmesine ve geri dönmek istememelerine rağmen akrabalarının kendilerini aradıklarını öğrenirler. Tom, Polly teyzesi için üzüldüğünden, gizlice dışarı çıkmaya ve arkadaşları uyurken ona hayatta olduğuna dair bir mesaj bırakmaya karar verir.

Arkadaşlarının yanına döndüğünde onlara yeni planı anlatır. Tom'un planı, Petersburg’a dönüp kendilerini özleyen ailelerini aniden şaşırtmaktır. Planı uygularlar ve herkes çok mutlu olur.

Okula döndüklerinde Joe ve Tom birer kahraman olarak karşılanır. Herkese maceralarını anlatırlar. Tek sorun, Tom’un Becky ile uzlaşamamasıdır. Ancak Beck’nin okulda bir suçunu üstlenerek Becky ile aralarındaki ilişkiyi düzeltmeyi başarır.

Okul sona erer ve sınavlar yapılır. Tom çalışmayı sevmediği için sınavda pek başarılı olamaz. Tatil başlar ve Becky şehri terk eder. Tom ise çok sıkılacağını fark eder.

Potter aleyhindeki dava başlar ve Tom yeniden kendini suçlu hissediyordur. Mahkeme salonuna çıkmaya ve Red Joe’nun katil olduğu gerçeğini söylemeye karar verir ama yapamaz.

Huck hala suçlu Joe’nun izini sürüyordur, yakında Red Joe’nun, Douglas dul eşine saldıracağını öğrenir ve hemen gidip kadına her şeyi anlatır. Kadın kurtarılır ama Joe tekrar kaçar. Joe’nun arkadaşları ise nehirde boğulmuştur.

Bir süre sonra Becky şehre geri döner. Tatilde tüm çocukların McDougals mağarasını görmeleri için bir gezi düzenlenir. Tom ve Becky mağarada kaybolur ve herkes onları aramaya gider. Bu sırada Becky ve Tom da mağarada, güçlerinin sonuna gelmiştir. Tom bir çıkış yolu aramaya karar verir çünkü Becky çok zayıftır. Mağarada Joe ile karşılaşır. Joe tekrar kaçar ve Tom bir (bilgi yelpazesi com) çıkış yolu bulur. Halk Tom ve Becky’den ümidi kesmiştir ama onların sağlıklı ve sağ olarak geri döndüğünü görünce çok sevinirler. Yargıç Thatcher bu tür kazaların önlenmesi için mağaranın kapatılmasını emreder. Bu mağarada mahsur kalan Joe için iyi bir haber değildir ve sonunda açlıktan ölür.

Tom’un aklına Joe’nun altınları ve parası gelir. Huck ile bunu paylaşır ve mağaraya gidip hazineyi çıkarmaya karar verirler. Yanlarında kaybolmamak için ip ve mum götürürler. Kızılderili’nin sembolünü bulup kazdıklarında altına kavuşmuşlar. Artık ikise de zengindir. Tom ve Huck de artık zengindir ama bu onlar için bir şey ifade etmiyordur. Yalnız yaşayan Bayan Daglıs evsiz Huck’ı evlat edinmiştir. Huck alıştığı hayattan çok farklı olan bu düzene alışmakta zorlanmış ve kaçmıştır. Tom arkadaşını bulup geri dönmek için ikna eder. Yeni maceralara atılmak için sözleşen iki kafadar evlerine dönerler.

 

Kitabın Ana Düşüncesi: İçinde macera tutkusu olan insanlar tek düze yaşamaktan zengin dahi olsalar hoşlanmazlar.

 

Kitabın Kişileri, Karakterleri, Şahısları:

Tom Sawyer: Yaramaz, maceracı, düzene uymakta zorlanan, hayalperest, zeki bir çocuk.

Huckleberry Finn: Babası sarhoş olduğu için okula gitmeyen, Tom gibi maceracı bir çocuk.

Polly Teyze: Tom'un teyzesi, iyi kalpli, sade bir yaşamı tercih eden kadın.

Red Joe: Suçlu, katil, acımasız.

Mary: Polly teyzesinin kızı

Sid: Tom'un kız kardeşi

Joe Harper: Tom'un iyi geçindiği sınıf arkadaşı

Becky Thatcher: Tom'un aşık olduğu, güzel, zarif kız

Diğer Kişiler: Muff Potter, Doktor Robinson, Potter, Yargıç Thatcher, Bayan Daglıs

 

Olayın Geçtiği Zaman: 19. Yüzlyıl

 

Olayın Geçtiği Yer: Petersburg

“ROMAN ÖZETLERİ ” SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<

“KİTAP ÖZETLERİ ”
SAYFASINI GÖRMEK İSTERSENİZ

>>>TIKLAYIN<<<

“EĞİTİM ÖĞRETİM İLE İLGİLİ BELGELER ” SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<

EKLEMEK İSTEDİKLERİNİZ VARSA AŞAĞIDAKİ "Yorum Yaz" kısmına ekleyebilirsiniz.


Yorumlar

......

10. **Yorum**
->Yorumu: Çok işime yaradı çok Teşekkürler
->Yazan: Hayal

9. **Yorum**
->Yorumu: şahane bir site burayı sevdimm 
->Yazan: Buse. Er 

8. **Yorum**
->Yorumu: SIZIN SAYENIZDE YÜKSEK BIR NOT ALDIM SIZE TESSEKÜR EDIYORUM...
->Yazan: sıla

7. **Yorum**
->Yorumu: valla bu site çok süper .Bu siteyi kuran herkimse Allah razi olsun tüm ödevlerimi bu siteden yapiyorum.saolun mugladan sevgiler...:).
->Yazan: kara48500..

6. **Yorum**
->Yorumu: çok güzel bir site. kurucularına çok teşekkür ederim başarılarınızın devamını dilerim.
->Yazan: Tuncay.

5. **Yorum**
->Yorumu: ilk defa böyle bi site buldum gerçekten çok beğendim yapanların eline sağlık. 
->Yazan: efe .

4. **Yorum**
->Yorumu: ya valla çok güzel bisi yapmışınız. Çok yararlı şeyler bunlar çok sagolun 
->Yazan: rabia..

3. **Yorum**
->Yorumu: Çok ii bilgiler var teşekkür ederim. Çok süper... Ya bu siteyi kurandan Allah razı olsun ..... süperrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr. Çok iyiydi. isime yaradı. Her kimse bu sayfayı kurduğu için teşekkür ederim 
->Yazan: pınar..

2. **Yorum**
->Yorumu: çok güzel site canım ben hep her konuda bu siteyi kullanıyorum özellikle kullanıcı olmak zorunlu değil ve indirmek gerekmiyor
->Yazan: ESRA..

1. **Yorum**
->Yorumu: Burada muhteşem bilgiler var hepsi birbirinden güzel size de tavsiyeederim. 
->Yazan: Hasan Öğüt.

>>>YORUM YAZ<<<

Adınız:
Yorumunuz: