Eğitim Öğretim İle İlgili Tüm Belgeler > Kitap Özetleri > Roman Özetleri

TÜRK'ÜN ATEŞLE İMTİHANI (2) ÖZET KİTAP ÖZETİ ROMAN ÖZETİ

 

Kitabın Yazarı: Halide Edib Adıvar

 

 

Kitabın Konusu, Açıklaması:

 

Anadolu’nun Milli Mücadele döneminde yaşadığı zorlukların, gördüğü zulümlerin Anadolu insanına etkisi konu edinilmiştir.

 

 

Kitabın Özeti:

 

İstanbul’un işgalinden sonra, işgal kuvvetleri ve azınlıklar Türk ahaliye çok kötü davranırlar. Halk ümitsizlik içindedir. Yöneticilerde ülkenin geleceği ile ilgili fikir birliği oluşmamıştır. Osmanlı Meclisi kapanmışıtr. Doğu Anadolu’da kurulması muhtemel Ermeni devletine karşı halk silahlandırılmaktadır. Bu bölgede büyük kargaşa yaşanmaktadır.

 

Anasız ve babasız çocukların çoğunlukla Ermeni veya Türk çocuğu olduğuna çoğu zaman karar verilemez hale gelir, kayıtlarında büyük yanlışlıklar yapılır. Kurulan komisyonlar ayırım işini yapamıyorlardı. Bu arada İzmir işgal edilir. Bu işgal ço9k büyük üzntüye neden olur. Bunun üzerine İstanbul’da bir çok toplantı düzenlenir. Halide Edip bu toplantılara konuşmacı olarak katılır. Bu toplantılar, Milli Mücadele îçin zemin hazırlar. İzmir’in işgalinden bir gün sonra 16 Mayıs’ta Mustafa Kemal, doğudaki kargaşaya son vermek için, hükümet tarafından 9’ncu Ordu Müfettişi olarak görevlendirilir.

 

Mustafa Kemal gizliden gizliye, Ali Fuat Paşa, Kazım Karabekir Paşa, Rauf Bey ile anlaşır. Miralay Refet Paşa ve Albay Arif Bey, Mustafa Kemal ile birllikte kareket ederler. Amasya’da ilk tairhi toplantıyı yaparlar. Arkasından Erzurum ve Sivas Kongreleri yapılır. Anadolu’da bir diriliş hareketi başlar. Milli hükümetin kurulması çalışması hız kazanır. Halide Edip ve bir grup arkadaşı istanbul’dan bin bir güçlükle kaçarak Anadolu’ya geçerler.

 

 

Ankara’nın yolu tehlikelerle doludur. İstanbul’da işgal güçlerinden kaçan vatanseverler Anadolu’da hem azınlık çetelerinden, hem de padişah yanlılarından saklşanmak zorunda kalırlar. Bu grup Ankara’ya ulaşır. Orada Mustafa Kemal tarafından karşılanır. Milli Mücadele için bir çok hazırlık yapılmasına rağmen ne dış dünyaya ne de ülke içine duyurulamıyordu. ilk iş olarak Yunus Nadi ile Halide Edip Anadolu Ajansını kurar. Böylece milli hareketin anlamı duyurulmaya başlar. Artık Ankara, Milli Mücadelenin merkezidir bu arada TBMM açılır; Mustafa Kemal başkan seçilir.

 

Anadolu’nun her yanında yeni oluşmuş, şekil almamış düşünceler arasında mücadeleler devam eder, her yerde kardeş kanı dökülür. Bu isyan ve kargaşalar bastırılır. Batı Cephesinde birçok savaş yapılır. Atatürk, 5 Ağustos 1921’de Başkomutan seçilir. Tüm yetki Mustafa Kemal’e verilir. Düşman Polatlı’ya kadar gelmişitr. Sakarya Irmağının kıyılarında ordumuz tertiplenir. Yunanlı işgal ettiği bölgelerde halkın namusuna ve canına kastetmektedir.

 

Türkler angarya işlerde çalıştırılır. Bir çok çatışmadan sonra uygun an yakalanır. Düşman çekilmeye zorlanır. Düşman çekilirken Yunan mezalimi hat safhaya ulaşmıştır. Kadınların ırzına geçilir, evler yakılır, hayvanlar öldürülür. Polatlı’da (bilgi yelpazesi.net) yapılan mezalimi incelemek için bir şube kurulur. Bu şubenin başına Halide Edip getirilir. Şubede Yakup Kadri, Yusuf Akçora, bir teğmen ve bir de fotoğrafçı bulunmaktadır. tunanlıların bu köylerdeki bu köylerdeki hareketi aklını kaçırmış insanların hareketidir.

 

Görülen manzara korkunçtur. K, irletilen kadınlar, yakılan evler ve öldürülen hayvanlar … Bu bir vahşettir. Uynanlı çekilirken ne Yunanlı, ne de Türkler ölülerini gömmeye zamanları yoktur. her taraf yanmış insan cesetleri ile doludur. Yunanlılar köy ve kasabaları ateşe vererek İzmir’e gelirler. Fakat komutanları esir düşer. Türk ordusu da Yunan ordusunun arkasından İzmir’e girer. artık Yunan Anadolu’dan kovulmuştur.

 

Halide, Onbaşı, istanbul’adönmenin zamanının geldiiğine inanır, sevinçlidir. Halide Edib yola çıkar. Yol boyunca Anadolu’nun yıkılmışlığı evsiz, barksız, aç, perişan insanların ortalıkta dolaşması Halide Hanım’ın dönüş sevincine engel olur. Her yerde Yunanlılar’ın yaptığı zulmü dinler; bu üzüntülerle İstanbul’a taşınır.

 

 

Kitabın Ana Fikri, Ana Düşüncesi:

 

Anadolu insanı; taşadığı bütün zorluklara rağmen, bağımsızlığı ve vatanı için gerekirse canını bile feda edebileceği gerçeğini tüm dünyaya bir kez daha kanıtlamıştır.

 

Kitaptaki Olayların Ve Şahısların Değerlendirmesi

 

HALİDE EDİP ADIVAR: Kısa boylu, ingilizce ve fransızca bilen, tanştığı insanlarla çabuk kaynaşan, etkili konuşmalar yapabilen vatansever bir kadın, hastabakıcı, gazeteci, yazar, asker, çevirmen.

ADNAN ADIVAR: Çalışkan, insanlar arasındaki fikir uyuşmazlıklarını gideren, yüreği vatan sevgisiyle dolu bir doktor. Sağlık Bakanlığı ve Meclis İkinci Başkanlığı yapmıştır.

Mahmure: Hlide Edip’in evinde çalışan, ayrıca ona arkadaşlık eden bir mürebbiye

 


“ROMAN ÖZETLERİ ” SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<

“KİTAP ÖZETLERİ ”
SAYFASINI GÖRMEK İSTERSENİZ

>>>TIKLAYIN<<<

“EĞİTİM ÖĞRETİM İLE İLGİLİ BELGELER ” SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<

EKLEMEK İSTEDİKLERİNİZ VARSA AŞAĞIDAKİ "Yorum Yaz" kısmına ekleyebilirsiniz.


Yorumlar

....

12. **Yorum**
->Yorumu: Gerçekten çok güzel bir site inş hocalar anlamaz bayağı 0 almaktan kurtardınız beni sağolun ne desem bulamadım
->Yazan: Ecem

11. **Yorum**
->Yorumu: ellerine emeğine sağlık çok güzel olmuş teşekkür ederim . Çok yardımcı oldun çok sağol ...
->Yazan: cudufuf
..

10. **Yorum**
->Yorumu: Gerçekten çok iyi bir site çok yardımcı oldunuz
->Yazan:

9. **Yorum**
->Yorumu: şahane bir site burayı sevdimm 
->Yazan: Buse. Er 

8. **Yorum**
->Yorumu: SIZIN SAYENIZDE YÜKSEK BIR NOT ALDIM SIZE TESSEKÜR EDIYORUM...
->Yazan: sıla

7. **Yorum**
->Yorumu: valla bu site çok süper .Bu siteyi kuran herkimse Allah razi olsun tüm ödevlerimi bu siteden yapiyorum.saolun mugladan sevgiler...:).
->Yazan: kara48500..

6. **Yorum**
->Yorumu: çok güzel bir site. kurucularına çok teşekkür ederim başarılarınızın devamını dilerim.
->Yazan: Tuncay.

5. **Yorum**
->Yorumu: ilk defa böyle bi site buldum gerçekten çok beğendim yapanların eline sağlık. 
->Yazan: efe .

4. **Yorum**
->Yorumu: ya valla çok güzel bisi yapmışınız. Çok yararlı şeyler bunlar çok sagolun 
->Yazan: rabia..

3. **Yorum**
->Yorumu: Çok ii bilgiler var teşekkür ederim. Çok süper... Ya bu siteyi kurandan Allah razı olsun ..... süperrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr. Çok iyiydi. isime yaradı. Her kimse bu sayfayı kurduğu için teşekkür ederim 
->Yazan: pınar..

2. **Yorum**
->Yorumu: çok güzel site canım ben hep her konuda bu siteyi kullanıyorum özellikle kullanıcı olmak zorunlu değil ve indirmek gerekmiyor
->Yazan: ESRA..

1. **Yorum**
->Yorumu: Burada muhteşem bilgiler var hepsi birbirinden güzel size de tavsiyeederim. 
->Yazan: Hasan Öğüt.

>>>YORUM YAZ<<<

Adınız:
Yorumunuz:


Yorumunuzda Silmek istediğiniz kelime veya cümle varsa kelimeyi fare ile seçin
ve delete tuşuna basın...

 


 E Mail
(Zorunlu Değil):