Eğitim Öğretim İle İlgili Belgeler > Kitap Özetleri > Roman Özetleri

TÜRK YILDIZI EMİNE ÖZET KİTAP ÖZETİ ROMAN ÖZETİ

 

Yazarı: Dr. Kamil Yazgıç

 

Emine, fakir bir ailenin çocuğudur. Daha küçüklüğünden anne ve babasını kaybeder. Emine köyde doğup büyümüş bir köy kızıdır. Ailesinin küçük yaşta ölümünden sonra ona Ayşe isminde dul bir kadın bakar. Hamarat bir kız olan Emine küçük yaşına rağmen köyde para kazanma pahasına her işe koşar. Kendisine bakan kadın oldukça fakirdir hatta kimi günler onlara köy halkı bakar.

 

Köyün geçimi tamamı ile tütüne ve mısır üretimine bağlıdır. Köyde yetiştirilen tütünleri İstanbul’dan gelen tüccarlar alır. Köye gelen tüccarlar İstanbul’u öyle bir anlatırlar ki sanki cennetten düşme bir şehirdir. Onların anlattıklarına göre İstanbul’a giden herkes zengin olur. İstanbul’un taşı toprağı altı sayılır. Bu anlatılanlara Emine de inanır. Bir gün köye gelen tütün tüccarı Hacı Mehmet Efendi, Emine’nin kendisini İstanbul’a götürmesi yönündeki ısrarlarına dayanamayarak onu İstanbul’a götürür.

 

Emine, İstanbul’da yaban bir çiçek gibi ortada kalır. Onun Hacı Mehmet Efendi ile İstanbul’a gelmesi hayatında dönüm noktası olur. Hacı Mehmet Efendi, Emine’yi kendi evine hizmetçi olarak alır. Hacı Mehmet Efendi iyi kalpli ama pısırık bir kişidir. Hanımı tarafından devamlı kontrol altındadır. Hanımı çirkin, zorba ve kendini beğenen bir kişidir. Emine bu aile hayatında hiç sevilmez. Bu yüzden bir gün evin hanımı tarafından evden kovularak hizmetçiler çarşısına satılır. Emine’nin buradan kurtulması Zehra adında bir kadın tarafından alınmasıyla olur.

 

Zehra, yirmi yaşında kötü yola düşmüş ama kalbi iyiliklerle dolu ve vatanperver bir kişidir. Zengin ve itibarlı erkeklerle düşüp kalkar. Bir gün bu vesile ile Kahraman adında bir kişiyle tanışır. Kahraman ünlü bir paşanın oğludur. Babası oldukça zengindir ama bu zenginliğin hak edilerek kazanılmadığını düşünerek babası öldükten sonra parayı har vurup harman savurur. Zehra ile Kahraman birbirlerini severler. Bu yıllar Balkan Savaşının olduğu yıllardır.

 

Zehra, Kahraman sayesinde o bataklıktan kurtulur ve dinine, erkeğine sıkı sıkıya bağlanır. Birinci Dünya Savaşı patlak verir. İstanbul işgal altındadır. Halk sefalet çekmektedir. Ortalıkta dolandırıcılar, sahtekarlar ve zengin mirasyediler cirit atmaktadır. Zehra ve Kahraman bunların ellerindeki parayı alıp halka dağıtmayı, açları doyurmayı planlarlar. Yalnız (bilgi yelpazesi. com) planları şudur: Bir randevu evi açıp bu kişileri buralara çekmek, ellerindeki paraları almaktır. Langa taraflarına böyle bir yer açarlar. Ve planlarını uygulamaya başlarlar. Emine bu evde ev işine bakmakla görevlidir.

 

Emine kendini hem Zehra’ya hem de Kahraman’a sevdirir. Eve girip çıkanlardan birkaç kişi Emine’yi rahatsız ederler. Bunun üzerine Emine’ye zara geleceğinden çekinen Kahraman onu oradan alarak tek başına kalan dadısının yanına götürür. Emine götürüldüğü evde hiç tatmadığı ana şefkatini tadar. Kahraman ve dadısı ona kendi kızlarıymış gibi muamele ederler.

 

Kısa zamanda Emine bu iki kişiye gönülden bağlanır. Kahraman Emine’de ki cevheri fark ederek onu her alanda yetiştirir. Farklı sosyal tabakadaki insanlarla tanıştırır. Onu çeşitli ortamlara sokar. Bu zamandan içerisinde Emine, ona canı gönülden bağlanmıştır. Bir gün Kahraman askere çağrılır. Çünkü Birinci Dünya Savaşı başlamıştır. Askere gittikten sonra Emine ve yanında kaldığı yaşlı kadın çok kötü günler geçirirler hatta aç bile kalırlar.

 

Gizli bir görevle askerden İstanbul’a gönderilen Kahraman adını görevi için değiştirir. Yeni adı Kaptan’dır. Emine ve onun manevi anası Kahraman’ın gelişine çok sevinirler. Kaptan gizli görevi şudur: Kaptan askerdeyken yeni Türk devletinin varlığına inanır; kurtuluşun sadece bu yolla mümkün olabileceğine inanır. Böylece görevi İstanbul’dan cephane kaçırmak ve bunu Anadolu’ya sevk etmektir.

 

Belalı, vatan haini kişileri yok etmektir. Bu görevde Emine görevler üstlenir. Böylece Emine etraflıca tanınır. Emine’nin imside anası tarafından Yıldız olarak değiştirilir. Daha sonraları Yıldız casusluk göreviyle Yunan karargahlarına girer ve onların gizli bilgilerini Ankara’ya ulaştırır. Yıldız artık Ankara’da da tanınır.

 

Türk ordusu savaşı kazanmıştır. Bu zaferde Yıldız’ın payı büyüktür. O buna çok sevinir ama üzüldüğü önemli bir şey vardır. Amcası gibi sevdiği Kaptan’ın tavırları değişmiştir. Çünkü kötü bir hastalığa tutulmuştur. Bir gün hiç kimsenin haberi yokken evden ayrılır. Buna dayanamayan dadısı bu olayın ardına hemen ölür. Yıldız tek başına ve çaresiz kalır. Namusuna verdiği ehemmiyetten ve erkek olarak amcası gibi sevdiği adamın kaybolmasından dolayı evlenmeye tövbe eder. Oturduğu evi satarak parasını hayır kurumuna verir. Daha sonra deliler hastanesine girer ve orada çalışmaya başlar. Bir gün hastaneye saçı sakalı birbirine karışmış deli getirirler. Nedendir bilinmez Yıldız bu adama yakınlık duyar ve gece gündüzünü onun yatağının dibinde geçirir. Bir kaç gün sonra adamın ağzından “Yıldız” kelimesi çıkar. Bunu duyan Yıldız adamın amcası gibi adam olduğunu anlar. Yapılan tedaviler sonuç verir ve Kaptan iyileşir.

 

Hastane doktoru, Kaptan’ın eski bir arkadaşıdır. Doktor ile Kaptan’ın konuşmaları esnasında doktor Kaptan’ın Yıldız’a aşık olduğunu anlar. Doktor bunun üzerine Yıldız ile konuşur ve ikisinin evlenmelerini sağlar. Yalnız Doktor üç sene boyunca aynı evde kardeş gibi kalacaklarını söyler çünkü tedavinin devam edeceğini açıklar.“ROMAN ÖZETLERİ ” SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<

“KİTAP ÖZETLERİ ”
SAYFASINI GÖRMEK İSTERSENİZ

>>>TIKLAYIN<<<

“EĞİTİM ÖĞRETİM İLE İLGİLİ BELGELER ” SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<

EKLEMEK İSTEDİKLERİNİZ VARSA AŞAĞIDAKİ "Yorum Yaz" kısmına ekleyebilirsiniz.


Yorumlar

..

9. **Yorum**
->Yorumu: şahane bir site burayı sevdimm 
->Yazan: Buse. Er 

8. **Yorum**
->Yorumu: SIZIN SAYENIZDE YÜKSEK BIR NOT ALDIM SIZE TESSEKÜR EDIYORUM...
->Yazan: sıla

7. **Yorum**
->Yorumu: valla bu site çok süper .Bu siteyi kuran herkimse Allah razi olsun tüm ödevlerimi bu siteden yapiyorum.saolun mugladan sevgiler...:).
->Yazan: kara48500..

6. **Yorum**
->Yorumu: çok güzel bir site. kurucularına çok teşekkür ederim başarılarınızın devamını dilerim.
->Yazan: Tuncay.

5. **Yorum**
->Yorumu: ilk defa böyle bi site buldum gerçekten çok beğendim yapanların eline sağlık. 
->Yazan: efe .

4. **Yorum**
->Yorumu: ya valla çok güzel bisi yapmışınız. Çok yararlı şeyler bunlar çok sagolun 
->Yazan: rabia..

3. **Yorum**
->Yorumu: Çok ii bilgiler var teşekkür ederim. Çok süper... Ya bu siteyi kurandan Allah razı olsun ..... süperrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr. Çok iyiydi. isime yaradı. Her kimse bu sayfayı kurduğu için teşekkür ederim 
->Yazan: pınar..

2. **Yorum**
->Yorumu: çok güzel site canım ben hep her konuda bu siteyi kullanıyorum özellikle kullanıcı olmak zorunlu değil ve indirmek gerekmiyor
->Yazan: ESRA..

1. **Yorum**
->Yorumu: Burada muhteşem bilgiler var hepsi birbirinden güzel size de tavsiyeederim. 
->Yazan: Hasan Öğüt

>>>YORUM YAZ<<<

Adınız:
Yorumunuz: