Eğitim Öğretim İle İlgili Tüm Belgeler > Kitap Özetleri > Roman Özetleri

UMUT DÜNYASI, ÜMİT DÜNYASI ÖZET KİTAP ÖZETİ ROMAN ÖZETİ

 

Yazarı: Şevket RADO

 

1. Kitabın Konusu:

 

İnsanın yaşaması için gerekli olan yaşam kaynaklarından ve hayatı sevmeyi, çalışmayı, iyiliğe ve doğruluğa değer vermeyi üstün tutan konuşmaları içeriyor.

 

2. Kitabın Özeti:

 

Ümit hayatta vardığınız değil varacağınızı sandığınız en uzak hedeftir. Ona belki de, çoğu zaman varamazsınız. Ama ümit sizi durmadan o hedefe doğru çeker. Hep onun peşinde gidersiniz. Yorulmazsınız, çünkü çekiciliği size hayatı sevdirir. Gözünüzde silindiği, onu kaybettiğinizi sandığınız anlar, hayatınızın en karanlık anlarıdır.

 

 

İnsan hayatının bir döneminde mevkiini kaybedebilir. Mevkii kaybetmek de önemli bir şey değildir. İnsan eğer bir mevkie zorla, iltimasla, kayırma yoluyla oturmamış da hak ederek oturmuşsa hiç bir şey onu yükselmekten alıkoyamaz.

 

Bu geçici dünyada misafir olarak kaldığımız müddetçe kaybetmemeniz gereken, hep saklamamız, ruhumuzun bir köşesinde kendisine ufacık da olsa her zaman bir yer ayırmamız gereken tek şey ümittir. Onu kaybettin mi paranın da, mevkiin de sağlığın da yerine gelmesine imkan yoktur. Hattâ ümidini kaybeden insanın artık hayatını korumasının pek değerli bir manası kalmamıştır.

 

Şair “ümmid iledir cihanda her şey “ derken yaşamanın manasını anlatmak istemiştir.

 

Peki ama nedir bu ümit ?

 

Bir atarabası için at ne ise, bir motor için benzin ne ise, insan için de ümit odur. Arabayı nasıl at çekiyorsa insanı da ümit götürür. Benzin nasıl moturun enerji kaynağı ise insan için de ümit yaşam kaynağıdır.

 

Filiz ümitle geçen zamanlardan sonra fidan olur. Bu sefer bütünler ümitler fidana bağlanır. Sonra fidan yavaş yavaş ağaç haline (bilgi yelpazesi. com) gelir. Günün birinde meyva verme ümidi onun su yürüyen incecik dallarında tomurcuklanarak meyvasını verir. Ümit artık hedefine ulaşmıştır.

 

İnsanlar da ümitler içinde dünyaya gelirler. Çocuklar analarla babaların ümidi olarak onlaradaki ümidin verdiği kuvvetle büyürler; tıpkı ağaç yetiştiren bahçıvan gibi analar, babalarda en güzel meyvalarını çocuklarından toplamak ümidiyle hayatını her türlü dert ve sıkıntılarına seve seve katlanırlar.

 

İnsanlar yalnız yemek içmekle değil biraz da ümitle yaşarlar. ”Ümit fakirin ekmeği “ demiş şair. karanlıklara doğru bakmak zaman zaman hoşumuza gitse bile o karanlığın arkasında bir aydınlık, yani bir ümit olduğunu bilmesek karanlık bütün çekiciliğini kaybeder ve bizi yaşamaktan soğutu verir.

 

Ümit aydınlığın ta kendisidir ve aydınlılar karanlıkları kovaladıkça hayat, ümitlerle dolu olarak, aralısız olarak sürüp gider. Karanlıklar uzun sürdüğü zaman ise insanlar halsizleşirler, yaşam şevkleri azalır.

 

Ümit öyle bir tohumdur ki, onu bir gönüle atıp da biraz suladınız mı tıpkı arsız otlar gibi çabucak yeşeriverir; hele ümidi attığınız gönül, hayallerle beslenen, bereketli bir tarla ise attgığınız küçücük ümidin orada pek kısa bir zamanda, yalnız yeşerdiğini değil, dallanıp budaklandığını farketmezsiniz.

 

Sonuç olarak hayatta hiçbir seyden ümidi kesmemek lazımdır ve onun için bu dünya ne şu dünyasıdır, ne bu dünyasıdır; sadece ve sadece “ÜMİT DÜNYASI” dır.

 

3. Kitabın Ana Fikri:

 

Ne olursa olsun insan hiç bir zaman ümidini yitirmemeli. Unutmayalım ki insan yaşatan ve onun yaşam kaynağı yalnıca ümiddir.

 

4. Kitaptaki Olayların Ve Şahısların Değerlendirilmesi:

 

Kitap konuşma biçiminde yazıldığı için herhangi bir olay ve şahıs geçmiyor.

 

5. Kitap Hakkındaki Şahsî Görüşler:

 

Bana göre bazen her insanın yaşayabileceği kötü anları olur. Bu kötü anlarımızda bize yardım edecek ve bizi yeniden hayata bağlayacak önemli konulardan bahsetmiş. Ayrıca akıcı ve sade bir dile sahip. Herkesin okumasını isterim.“ROMAN ÖZETLERİ ” SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<

“KİTAP ÖZETLERİ ”
SAYFASINI GÖRMEK İSTERSENİZ

>>>TIKLAYIN<<<

“EĞİTİM ÖĞRETİM İLE İLGİLİ BELGELER ” SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<

EKLEMEK İSTEDİKLERİNİZ VARSA AŞAĞIDAKİ "Yorum Yaz" kısmına ekleyebilirsiniz.


Yorumlar

....

9. **Yorum**
->Yorumu: şahane bir site burayı sevdimm 
->Yazan: Buse. Er 

8. **Yorum**
->Yorumu: SIZIN SAYENIZDE YÜKSEK BIR NOT ALDIM SIZE TESSEKÜR EDIYORUM...
->Yazan: sıla

7. **Yorum**
->Yorumu: valla bu site çok süper .Bu siteyi kuran herkimse Allah razi olsun tüm ödevlerimi bu siteden yapiyorum.saolun mugladan sevgiler...:).
->Yazan: kara48500..

6. **Yorum**
->Yorumu: çok güzel bir site. kurucularına çok teşekkür ederim başarılarınızın devamını dilerim.
->Yazan: Tuncay.

5. **Yorum**
->Yorumu: ilk defa böyle bi site buldum gerçekten çok beğendim yapanların eline sağlık. 
->Yazan: efe .

4. **Yorum**
->Yorumu: ya valla çok güzel bisi yapmışınız. Çok yararlı şeyler bunlar çok sagolun 
->Yazan: rabia..

3. **Yorum**
->Yorumu: Çok ii bilgiler var teşekkür ederim. Çok süper... Ya bu siteyi kurandan Allah razı olsun ..... süperrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr. Çok iyiydi. isime yaradı. Her kimse bu sayfayı kurduğu için teşekkür ederim 
->Yazan: pınar..

2. **Yorum**
->Yorumu: çok güzel site canım ben hep her konuda bu siteyi kullanıyorum özellikle kullanıcı olmak zorunlu değil ve indirmek gerekmiyor
->Yazan: ESRA..

1. **Yorum**
->Yorumu: Burada muhteşem bilgiler var hepsi birbirinden güzel size de tavsiyeederim. 
->Yazan: Hasan Öğüt.

>>>YORUM YAZ<<<

Adınız:
Yorumunuz:


Yorumunuzda Silmek istediğiniz kelime veya cümle varsa kelimeyi fare ile seçin
ve
delete tuşuna basın...

 


 E Mail
(Zorunlu Değil):