Eğitim Öğretim İle İlgili Tüm Belgeler > Kitap Özetleri > Roman Özetleri

UMUT DÜNYASI, ÜMİT DÜNYASI ÖZET (2) KİTAP ÖZETİ ROMAN ÖZETİ

 

Yazarı: Şevket RADO

 

1. Kitabın Konusu

 

İnsanlara yeni görüş açıları getiren bir makale kitabıdır.

 

2. Kitabın Özeti

 

Ümit hayatta vardığınız değil varacağınızı sandığınız en uzak hedeftir. Ona belki de, çoğu zaman varamazsınız. Ama ümit sizi durmadan o hedefe doğru çeker. Hep onun peşinde gidersiniz. Yorulmazsınız, çünkü çekiciliği size hayatı sevdirir. Gözünüzde silindiği, onu kaybettiğinizi sandığınız anlar, hayatınızın en karanlık anlarıdır.

 

 

İnsan hayatının bir döneminde mevkiini kaybedebilir. Mevkii kaybetmek de önemli bir şey değildir. İnsan eğer bir mevkie zorla, iltimasla, kayırma yoluyla oturmamış da hak ederek oturmuşsa hiç bir şey onu yükselmekten alıkoyamaz.

 

Bu geçici dünyada misafir olarak kaldığımız müddetçe kaybetmemeniz gereken, hep saklamamız, ruhumuzun bir köşesinde kendisine ufacık da olsa her zaman bir yer ayırmamız gereken tek şey ümittir. Onu kaybettin mi paranın da, mevkiin de sağlığın da yerine gelmesine imkan yoktur. Hattâ ümidini kaybeden insanın artık hayatını korumasının pek değerli bir manası kalmamıştır.

 

Şair “ümmid iledir cihanda her şey “ derken yaşamanın manasını anlatmak istemiştir.

 

Peki ama nedir bu ümit ?

 

Bir at arabası için at ne ise, bir motor için benzin ne ise, insan için de ümit odur. Arabayı nasıl at çekiyorsa insanı da ümit götürür. Benzin nasıl moturun enerji kaynağı ise insan için de ümit yaşam kaynağıdır.

 

Filiz ümitle geçen zamanlardan sonra fidan olur. Bu sefer bütünler ümitler fidana bağlanır. Sonra fidan yavaş yavaş ağaç haline (bilgi yelpazesi. com) gelir. Günün birinde meyva verme ümidi onun su yürüyen incecik dallarında tomurcuklanarak meyvasını verir. Ümit artık hedefine ulaşmıştır.

 

İnsanlar da ümitler içinde dünyaya gelirler. Çocuklar analarla babaların ümidi olarak onlaradaki ümidin verdiği kuvvetle büyürler; tıpkı ağaç yetiştiren bahçıvan gibi analar, babalarda en güzel meyvalarını çocuklarından toplamak ümidiyle hayatını her türlü dert ve sıkıntılarına seve seve katlanırlar.

 

İnsanlar yalnız yemek içmekle değil biraz da ümitle yaşarlar. ”Ümit fakirin ekmeği “ demiş şair. karanlıklara doğru bakmak zaman zaman hoşumuza gitse bile o karanlığın arkasında bir aydınlık, yani bir ümit olduğunu bilmesek karanlık bütün çekiciliğini kaybeder ve bizi yaşamaktan soğutu verir.

 

Ümit aydınlığın ta kendisidir ve aydınlılar karanlıkları kovaladıkça hayat, ümitlerle dolu olarak, aralısız olarak sürüp gider. Karanlıklar uzun sürdüğü zaman ise insanlar halsizleşirler, yaşam şevkleri azalır.

 

Ümit öyle bir tohumdur ki, onu bir gönüle atıp da biraz suladınız mı tıpkı arsız otlar gibi çabucak yeşeriverir; hele ümidi attığınız gönül, hayallerle beslenen, bereketli bir tarla ise attgığınız küçücük ümidin orada pek kısa bir zamanda, yalnız yeşerdiğini değil, dallanıp budaklandığını farketmezsiniz.

 

Sonuç olarak hayatta hiçbir seyden ümidi kesmemek lazımdır ve onun için bu dünya ne şu dünyasıdır, ne bu dünyasıdır; sadece ve sadece “ÜMİT DÜNYASI” dır.

 

A. Ümit Dünyası

 

Bu geçici dünyada misafir olarak kaldığımız müddetçe kaybetmememiz gereken, hep saklamamız, ruhumuzun bir köşesinde kendisine ufacıkta olsa her zaman bir yer ayırmamız gereken tek şey ümittir. İnsanoğlu kybettiği birçok şeyi, bu arada parayı, mevkii, sağlığı ancak ümidi kaybetmezse yeniden bulabilir.

 

B. Aydınlık Yol

 

Hayat üzerinde düşünmek ve dünyayı bir koyunun gördüğünden başka türlü görmek talihini yer yüzünde sadece insanlara verilmiştir.

 

Son derece monoton, hep birbirinin aynı gibi görünen bu dünya ve hayat gerçekte sonu gelmez bir değişiklik süreci içindedir. Bugün gördüğümüz şeylerden hiçbiri, ne ağaç, ne çiçek, ne kuş, ne de insan dün gördüğümüz ağaç, çiçek, kuş veye insanın tıpkısı değildir.

 

C. Bir Yetişme Tarzı

 

Hayatta nice fakir insanlar vardır ki yaşama koşulları bakımından herşey onlara karşı olduğu halde bir çok insanın ve hatta bütün dünyanın taktirini kazanarak tepelere yükselmiştir. İster zengin, ister fakir olsun, çocuklarınızın aynı ciddi hayat şartları içinde yetişmek zorunda olduklarını ve ancak böyle olursa çok iyi yetişebileceklerini unutmayın.

 

D. Birarada Yaşamak

 

İnsan yalnız kalmayı bilmelidir ki başkalarıyla rahatça yaşayabilsin. Bütün sevgiler, arya bir hasret, bir özlem girmediği zaman sıcaklığını kaybeder. Birarada yaşamak görüldüğü kadar kolay değildir. Ancak kolaylaştırmanın en basit yolu arasıra ayrı kalmayı denemektir.

 

E. Tutunmak

 

Hayatta en olgunlaştırıcı mektep ıstırap ise, en öğretici egzertsiz de çalışmaktır. Bütün ihtisaslar böyle yapılır ve günün birinde insan, yerine konulmaz bir usta adam haline gelirse, tembel tembel oturmak veya yan çizmek ve değil, çalışarak gelir.

 

F. Çalışma

 

İnsanoğlu tembel doğar, sonra yavaş yavaş çalışmaya alışır. Çalışmayanların yeryüzünde devamlı suretle çile çekecekleri aşikardır. Saadet kuşu ancak daha fazla çalışanların başına konar.

 

G. Talih Üzerine

Haytta kendisine güveni olmayan insanlar, talihsiz kalmaya mahkumdur. Hayatta talihten pay alabilmek için insanın kendisine güveni olması şarttır.

 

H. Olduğumuz Gibi Görünmek

 

Mevlana’nın ya ”Olduğun gibi görün, ya da göründüğün gibi ol. ” Sözü içimizin dışımızın bir olmasını öğütler. Olduğumuzdan daha iyi görünmeye veya daha kötü görünmeye çalışmak kişiliğimize büyük zararlar verir.

 

I. Sır Saklamak

 

Sır saklamak insanlar için çok önemli ve bir o kadar da zor bir meziyettir. Eğer sır saklamanız için size müracaat edilmişse; bu sizin (bilgi yelpazesi. com) saygın bir mevkinizin olduğunu gösterir. ancak bu saygınlığınızın devamı için sırrı saklamak zahmetine katlanmak zorundasınız. Sır saklamanın en güzel yolu öğrendikten sonra unutmaktır.

 

İ. Dinlemek

 

Dinlemek bir bakıma konuşmaktan daha önemlidir. Çünkü dinlemek enlemeyı kolaylaştırır. İnsan anladığı ölçüde konuşmalıdır. Bunun dışında anlamadan konuşanlar kale bile alınmazlar.

 

İnsanlara daha önce dinlemeyi öğretmek gerek. Çünkü insan konuşurken pot kırar da dinlerken pot kıran henüz görülmemiştir.

 

3. Kitabın Ana Fikri

 

İnsanlar için elinde bulundurduğu bazı değerleri en faydalal bir şekilde kullanmalıdır. Hayat herzaman yaşamaya değer.

 

4. Kitaptaki Olayların, Şahısların Değerlendirilmesi

 

Kitap, deneme türü yazılardan oluştuğu için belirli bir olay veya şahısları içermemektdir.

 

5. Kitap Hakkındaki Kişisel Görüşler

 

Kitap sade bir dille yazılmıştır. Kompozisyonun deneme türünden çok güzel örnekler içermektedir. Konulara yaklaşım tarzı okuyuculara nasihat verme tarzında olduğu için ilk etapta okuyucu üzerinde iticilik oluşturabilir. Ancak okudukça kitabin edebi zenginliğinde aradığımızı bulabiliriz.“ROMAN ÖZETLERİ ” SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<

“KİTAP ÖZETLERİ ”
SAYFASINI GÖRMEK İSTERSENİZ

>>>TIKLAYIN<<<

“EĞİTİM ÖĞRETİM İLE İLGİLİ BELGELER ” SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<

EKLEMEK İSTEDİKLERİNİZ VARSA AŞAĞIDAKİ "Yorum Yaz" kısmına ekleyebilirsiniz.


Yorumlar

....

9. **Yorum**
->Yorumu: şahane bir site burayı sevdimm 
->Yazan: Buse. Er 

8. **Yorum**
->Yorumu: SIZIN SAYENIZDE YÜKSEK BIR NOT ALDIM SIZE TESSEKÜR EDIYORUM...
->Yazan: sıla

7. **Yorum**
->Yorumu: valla bu site çok süper .Bu siteyi kuran herkimse Allah razi olsun tüm ödevlerimi bu siteden yapiyorum.saolun mugladan sevgiler...:).
->Yazan: kara48500..

6. **Yorum**
->Yorumu: çok güzel bir site. kurucularına çok teşekkür ederim başarılarınızın devamını dilerim.
->Yazan: Tuncay.

5. **Yorum**
->Yorumu: ilk defa böyle bi site buldum gerçekten çok beğendim yapanların eline sağlık. 
->Yazan: efe .

4. **Yorum**
->Yorumu: ya valla çok güzel bisi yapmışınız. Çok yararlı şeyler bunlar çok sagolun 
->Yazan: rabia..

3. **Yorum**
->Yorumu: Çok ii bilgiler var teşekkür ederim. Çok süper... Ya bu siteyi kurandan Allah razı olsun ..... süperrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr. Çok iyiydi. isime yaradı. Her kimse bu sayfayı kurduğu için teşekkür ederim 
->Yazan: pınar..

2. **Yorum**
->Yorumu: çok güzel site canım ben hep her konuda bu siteyi kullanıyorum özellikle kullanıcı olmak zorunlu değil ve indirmek gerekmiyor
->Yazan: ESRA..

1. **Yorum**
->Yorumu: Burada muhteşem bilgiler var hepsi birbirinden güzel size de tavsiyeederim. 
->Yazan: Hasan Öğüt.

>>>YORUM YAZ<<<

Adınız:
Yorumunuz:


Yorumunuzda Silmek istediğiniz kelime veya cümle varsa kelimeyi fare ile seçin
ve
delete tuşuna basın...

 


 E Mail
(Zorunlu Değil):