Eğitim Öğretim İle İlgili Belgeler > Kitap Özetleri > Roman Özetleri

VATANDAŞ ÖZET KİTAP ÖZETİ ROMAN ÖZETİ

 

Yazarı: Tahsin Yücel

 

Romanın konusu,düşük maaşla bir devlet dairesinde çalışan Şaban Baş adındaki roman kahramanının başından geçen olaylar ve olaylar karşısındaki tutumudur. Romanın anlatıldığı zamanda geçen bir olay yoktur. Anlatılanlar roman kahramanının başında geçenler ve şu anki durumudur.

 

Roman,Şaban Baş’ın yine bir akşam meyhanede içki içerken yan masasındaki oturan bir yazarla tanışmasıyla Şaban biraz fazla içtiği için yan masadaki yazarın kitabına bir beyit yazar. Lavaboya gitmiş olan yazar dönünce ona niçin kitabını karaladığını açıklamaya başlar. Şaban yaşadıklarından dolayı gününün yazarlarından hoşlanmıyordu. Şaban’la aynı yerde çalışan Hamdi bir gün yazar olan birisine yaptığı yanlış bir hareketinden dolayı doğudaki çalışma şartları zor olan bir ile bir yazar tarafından sürdürülür. Ayrıca çalıştığı iş yerinden çok güzel bir kızla nişanlanmıştır. Fakat aradan beş-altı ay geçtikten sonra nişanlısı Şaban’dan ayrılır. İş yerinde çalışanlar Şaban’la dalga geçmeye başlarlar.

 

 

Şaban buna çok kızmıştır. İçine kapanık,çekingen ve ürkek biri olduğu için onlarla yüz yüze konuşamamaktadır. İş yerindekilere kızdığını belirtmek için iş yerindeki ayak yolunun kapısına yazılar yazar. Müdür yazıyı görünce çok kızar. Yazıyı yazanı bulmak için çok uğraşır ama bulamaz ve istifa eder. Yeni gelen müdür,kendi için özel ayak yolu yaptırarak sorunu biraz çözmeye çalışmıştır. Bir gün genel müdür,Şaban’la görüşmek için iş yerine gelir. Genel müdür Şaban’ın eski müdürüdür. Şabanla görüşmesinin sebebi: çıkaracağı haftalık dergide kendi için yazılar yazarak rakiplerini saf dışı bırakmak istemesindendir.

 

Yeni genel müdür Şaban’a çıkanı doğrultusunda yazılar yazdırmak istiyor ve yüklü miktarda para teklif ediyordu. Fakat Şaban bu teklifi kabul etmez. Bir gün iş çıkışı eski nişanlısı Şaban’la barışmak ister ve barışırlar. Şaban nişanlısıyla evine gider. Nişanlısı Şaban’ın genel müdürün teklifini kabul etmesini ister ikna temek için birçok yol dener. Fakat Şaban kabul etmeyince gerçek yüzünü gösterir. Aslında kızın genel müdürle ilişkisi vardır.

 

Yaptıklarının hepsinin Şaban’ı ikna etmek için olduğunu söyler ve oradan ayrılır. Şaban bu olaylardan dolayı yazarları hiç sevmez. Onların birileri adına yazdıklarını ama gerçekleri,olması gerekenleri,halkın isteğini değil işverenin istediğini yalan yanlış şeyleri yazdığını savunur.

 

Bunun için dergilerde,gazetelerde değil de ayakyollarında yazmıştır yazılarını Şaban Baş. Bu yazılarında halka direkt olarak ulaştığını savunur. Yazılarında kendini vatandaş olarak tanıtır insanlara. Eserlerde açık bir zaman kavramı yoktur. Eserde (bilgi yelpazesi.net) belli bir olay değil roman kahramanının başından geçenler ve duyguları anlatılmaktadır. Bu anlatım bir akşam meyhanesinde başlar ve o akşam evde biter.

 

Eserde ele alınan şahıslar dünyası şöyledir:

 

Romanı yazanın kendisi yani yazardır. Şaban Baş: romanın en önemli kişisidir. Roman bu şahsın etrafında gelişir. Bu şahıs toplumdan kopuk bir şekilde tek odalı küçük evinde hayatını sürdürür. Bir iş yerinde düşük maaşla çalışır. Çekingen,sosyal olmayan,insanlarla ilişkisi iyi olmayan,içine kapanık biridir romanın kahramanı.

 

Hamdi: Romanın kahramanı olan Şaban Baş’ın en iyi arkadaşıdır. Her zaman Şaban Baş’a yardım eden biridir. Aynı yerde çalışırlar. Hamdi’nin bir dolmuşu vardır. Maddi olarak sıkışınca dolmuşla çalışır ve işini yoluna koyar.

 

Bir gece yarısı arkadaş olarak bildiği yazara dokunan bir söz söylediği için onlar tarafından doğuya sürdürülür. Dolmuşunu satar ve doğuya gide. Hamdi’nin gitmesiyle Şaban kimsesiz bir çocuk gibi kalmıştır.“ROMAN ÖZETLERİ ” SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<

“KİTAP ÖZETLERİ ”
SAYFASINI GÖRMEK İSTERSENİZ

>>>TIKLAYIN<<<

“EĞİTİM ÖĞRETİM İLE İLGİLİ BELGELER ” SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<

EKLEMEK İSTEDİKLERİNİZ VARSA AŞAĞIDAKİ "Yorum Yaz" kısmına ekleyebilirsiniz.


Yorumlar

..

9. **Yorum**
->Yorumu: şahane bir site burayı sevdimm 
->Yazan: Buse. Er 

8. **Yorum**
->Yorumu: SIZIN SAYENIZDE YÜKSEK BIR NOT ALDIM SIZE TESSEKÜR EDIYORUM...
->Yazan: sıla

7. **Yorum**
->Yorumu: valla bu site çok süper .Bu siteyi kuran herkimse Allah razi olsun tüm ödevlerimi bu siteden yapiyorum.saolun mugladan sevgiler...:).
->Yazan: kara48500..

6. **Yorum**
->Yorumu: çok güzel bir site. kurucularına çok teşekkür ederim başarılarınızın devamını dilerim.
->Yazan: Tuncay.

5. **Yorum**
->Yorumu: ilk defa böyle bi site buldum gerçekten çok beğendim yapanların eline sağlık. 
->Yazan: efe .

4. **Yorum**
->Yorumu: ya valla çok güzel bisi yapmışınız. Çok yararlı şeyler bunlar çok sagolun 
->Yazan: rabia..

3. **Yorum**
->Yorumu: Çok ii bilgiler var teşekkür ederim. Çok süper... Ya bu siteyi kurandan Allah razı olsun ..... süperrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr. Çok iyiydi. isime yaradı. Her kimse bu sayfayı kurduğu için teşekkür ederim 
->Yazan: pınar..

2. **Yorum**
->Yorumu: çok güzel site canım ben hep her konuda bu siteyi kullanıyorum özellikle kullanıcı olmak zorunlu değil ve indirmek gerekmiyor
->Yazan: ESRA..

1. **Yorum**
->Yorumu: Burada muhteşem bilgiler var hepsi birbirinden güzel size de tavsiyeederim. 
->Yazan: Hasan Öğüt

>>>YORUM YAZ<<<

Adınız:
Yorumunuz: