Eğitim Öğretim İle İlgili Tüm Belgeler > Kitap Özetleri > Roman Özetleri

YABAN ÖZET (3) KİTAP ÖZETİ ROMAN ÖZETİ

 

Kitabın Yazarı: Yakup Kadri KARAOSMANOĞLU

 

 

Kitabın Konusu, Açıklaması:

 

Yakup Kadri Karaosmanoğlu romancı kişiliğinin en güçlü aşamasını "Yaban" romanı ile vurgular. Romanın ana konusu Kurtuluş Savaşı dönemindeki köy gerçeğiyle bir Türk aydınının karşı karşıya gelmesidir.

 

 

Kitabın Özeti:

 

Romanın kahramanı Ahmet Celal, Çanakkale'de aldığı bir kurşun yarasıyla sağ kolunu kaybeder. Harp malulü bir gazi olarak yapayalnızdır. İstanbul'un işgali üzerine hizmet eri Mehmet Ali'nin Porsuk çayı yöresindeki köyüne gider. Şehirden her gün gazete getirterek coşkuyla savaşı izler. Fırsat buldukça köylülere durumun önemini anlatır. Köylüler ağalarına bağlıdırlar. Onun yalan yanlış sözlerinin etkisiyle Ahmet Celal'i dinlemezler. O köyde umduğu yakinliği bulamaz.

 

Köylülere göre Ahmet Celal bir yabandır. Konuşması, tavırları, giyimi, düşünceleri, duyarlığıyla onların dünyalarının dışındadır. Kafasındaki, benliğindeki acılardan kurtulmak için buraya gelmiştir. Ama olaylar bunun olanaksız olduğunu gösterir. İlk günden beri köye uyum sağlamaya çalışır. Fakat nedenini bilmediği etkenlerden dolayı uyum sağlayamaz.

 

 

M. Ali'ye göre bunun sebebi, her gün tras olmak, bu dağın başında sabah aksam diş fırçalamak, saç taramak ve geceleri kitap okumaktır. Ama bunlar A. Celal'in tutkularıdır. Ahmet Celal'in bu ilk defa Türk köylüsüyle karşı karşıya gelmesidir. Yoksulluk, cahillik ve pislik içerisinde yüzen köylülerimizin yürekler acısı durumuyla adeta şoke olur.

 

Çıplak doğanın ortasındaki bu köyde herkes, çıkarcı Salih Ağa'nın buyruğu altındadır. O ne derse olur. Yıllar yılı emek verdiği hizmet eri Mehmet Ali bile subayına değil, ağasına inanır. Mehmet Ali'nin anası Zeynep Kadın ile kardeşi İsmail, Ahmet Celal'in (bilgi yelpazesi.net) bulabildiği dostlarıdır. Ailenin reisi olan Zeynep Kadın, zor koşullarda bile bir meşe kütüğü kadar sağlamdır. İsmail yaşına göre daha çocuksu ve cüce görünüşlüdür.

 

Bütün bu olumsuz durumlara üzülen genç Subay bunalım geçirir. Hava almak için çıktığı bir günde komsu köyden bir kıza elinde olmayarak aşık olur. Bu askını Donkişot ile Dulcine'ye benzetir.

 

Köyde Mustafa Kemal'in açtığı Kurtuluş Savaşını anlatmaya çalışan Ahmet Celal'a kimse inanmaz. Köy halkı başka anlayış içindedir. Her yıl köye gelen Şeyh Yusuf'un zehirli düşünceleri, köylünün inançları olur. Ahmet Celal, okumuş ile okumamış insanlar arasındaki o derin uçurumu tüm çıplaklığı ile yasar. Anadolu'nun yüzyıllar boyunca ihmal edilmişliğini anlar. Her gün olup bitenleri ani defterine yazar. Öte yandan, Yunanlılar köyleri yağmalar, ateşe verir, halka işkence ederler. Bir gün Ahmet Celal'in bulunduğu köye girerler. Köylüler kaçarak dereye gizlenirler.

 

Ahmet Celal ise, her şeye karşın, Türk askerlerinin geleceğine ve Zaferin onlardan yana olacağına inanır. Düşman onları kolaylıkla bulur, yakalayıp köy meydanında öldürür. Ahmet Celal ile Emine de vardır aralarında. Genç subay, bir ara, karışıklıktan yararlanarak Emine'nin elini tutar, birlikte koşmaya başlarlar. Düşman ateş açar, ikisi de yaralanırlar. Zorlukla köyün mezarlığına ulaşırlar. Orada sabaha kadar beklerler. Ertesi gün yola çıkacaklardır. Fakat Emine yürüyecek halde değildir yarası ağırdır.

 

Ahmet Celal yazdığı bir defteri kizin eline sıkıştırır. Bilinmeyen bir geleceğe doğru umutsuzca yürür gider.

 

 

Kitabın Ana Fikri, Ana Düşüncesi:

 

Romanda köy insaninin kendi ilişkilerini ve toplumsal olaylar karşısındaki tavrını islemiştir.

 

Sonuç Ve Değerlendirme

 

Yakup Kadri’nin bu romanında çatışmalar, çekişmeler, kabuller, retler, yaşanan olaylar şiirsel bir üslupla dile getirilmiştir. Bu üslup romana klasik anlatımlardan daha farklı bir hava katmıştır. Bunun sağlayıcısı yazarın kullandığı güçlü benzetme ve istiarelerdir.

 

Romanlarda denenen farklı anlatım teknikleri romanı okuyucuyu hitap noktasında etkileme ve değişik üslupların ortaya çıkarılması bakımından etkili kılar. Yaban romanı da bu anlatım yönünden diğer romanlardan ayrılır. Bu romanı değerlendirirken anlatımı, üslubu, olayları ve şahısları bakımından incelemek romanı anlamak için yeterlidir. Çünkü yazar bunları ustalıkla kullanmış ve okuyucuya etkileyici bir biçimde sunmuştur. Romanda yaşanan zamanın milli mücadele yıllarına rastlaması okuyucunun milli duygularını harekete geçirmesi bakımından önemli bir yere sahiptir. Yaban Türk klasikleri arasında sağlam bir yere sahiptir.“ROMAN ÖZETLERİ ” SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<

“KİTAP ÖZETLERİ ”
SAYFASINI GÖRMEK İSTERSENİZ

>>>TIKLAYIN<<<

“EĞİTİM ÖĞRETİM İLE İLGİLİ BELGELER ” SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<

EKLEMEK İSTEDİKLERİNİZ VARSA AŞAĞIDAKİ "Yorum Yaz" kısmına ekleyebilirsiniz.


Yorumlar

......

12. **Yorum**
->Yorumu: Ben genellikle 500 sayfa ve üstü kitapları severim Ancak bu kitabı aldım Ama hiç okuma fırsatı bulamadım ve buradan baktım sonra zamanım oldu ve okudum Buranın özeti süper Şakın kaçırmayın!..
->Yazan: Kitabı seven çocuk

11. **Yorum**
->Yorumu: Gerçekten muhteþem bir site çok beyendim
->Yazan: Lara

10. **Yorum**
->Yorumu: Vallahi süper bi site size de öneririm Ama...........
->Yazan: Kamil deyyan

9. **Yorum**
->Yorumu: şahane bir site burayı sevdimm 
->Yazan: Buse. Er 

8. **Yorum**
->Yorumu: SIZIN SAYENIZDE YÜKSEK BIR NOT ALDIM SIZE TESSEKÜR EDIYORUM...
->Yazan: sıla

7. **Yorum**
->Yorumu: valla bu site çok süper .Bu siteyi kuran herkimse Allah razi olsun tüm ödevlerimi bu siteden yapiyorum.saolun mugladan sevgiler...:).
->Yazan: kara48500..

6. **Yorum**
->Yorumu: çok güzel bir site. kurucularına çok teşekkür ederim başarılarınızın devamını dilerim.
->Yazan: Tuncay.

5. **Yorum**
->Yorumu: ilk defa böyle bi site buldum gerçekten çok beğendim yapanların eline sağlık. 
->Yazan: efe .

4. **Yorum**
->Yorumu: ya valla çok güzel bisi yapmışınız. Çok yararlı şeyler bunlar çok sagolun 
->Yazan: rabia..

3. **Yorum**
->Yorumu: Çok ii bilgiler var teşekkür ederim. Çok süper... Ya bu siteyi kurandan Allah razı olsun ..... süperrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr. Çok iyiydi. isime yaradı. Her kimse bu sayfayı kurduğu için teşekkür ederim 
->Yazan: pınar..

2. **Yorum**
->Yorumu: çok güzel site canım ben hep her konuda bu siteyi kullanıyorum özellikle kullanıcı olmak zorunlu değil ve indirmek gerekmiyor
->Yazan: ESRA..

1. **Yorum**
->Yorumu: Burada muhteşem bilgiler var hepsi birbirinden güzel size de tavsiyeederim. 
->Yazan: Hasan Öğüt.

>>>YORUM YAZ<<<

Adınız:
Yorumunuz:


Yorumunuzda Silmek istediğiniz kelime veya cümle varsa kelimeyi fare ile seçin
ve
delete tuşuna basın...

 


 E Mail
(Zorunlu Değil):