Eğitim Öğretim İle İlgili Belgeler > Kitap Özetleri > Roman Özetleri

YABAN ÖZET (2) KİTAP ÖZETİ ROMAN ÖZETİ

 

Kitabın Yazarı: Yakup Kadri KARAOSMANOĞLU

 

 

Kitabın Konusu, Açıklaması:

 

Yakup Kadri Karaosmanoğlu romancı kişiliğinin en güçlü aşamasını "Yaban" romanı ile vurgular. Romanın ana konusu Kurtuluş Savaşı dönemindeki köy gerçeğiyle bir Türk aydınının karşı karşıya gelmesidir.

 

 

Yazarı: Yakup Kadri KARAOSMANOĞLU

 

Ahmet Celal’in köye gelişinden beri bir fevkalade hal vardır. Hiç kimse yeni elbiselerini giymediğine göre ne bayram vardır, ne seyran; yalnız orada bir “Geldi” sözüdür dolaşmakta. Yüzbaşı Celal, hizmet eri Mehmet Ali’yi kenara çeker ve sorar.

 

Gelenin Şeyh Yusuf olduğunu öğrenir, Şeyh Yusuf mübarek, büyük bir adamdır. Hastaları okur, üfler, köylüye güzel öğütler verir. Başı darda olanları esenliğe çıkarır. Gerçi gözle görülür, elle tutulur bir hizmeti dokunmamıştır ama, köylü yine de inanır. Üstelik pis, kirli bir adamdır. Ahmet Celal bu adamı ziyarete gider. Onun geldiğini görünce, Şeyh’in çevresindeki küçük kalabalık kendiliğinden dağılır. Ahmet Celal, sade merhamete değil, terbiyeye de muhtaç bu Şeyh bozuntusunu bir cümleyle kaçmaya mecbur eder. Lakin muhtar, onu, Şeyh’e mazur göstermek için bir cümle kullanmış, “Kusura bakmayın yabanın biridir. ” Demiştir. İşte bu söz, savaş gazisi yüzbaşının durumunu belirlemiştir.

 

 

Ne kadar uğraşmış olursa olsun, köylü onu bir türlü içlerine, kendi aralarına kabul etmeyecektir. Çünkü o yabandır, yabancıdır, onlardan değildir. Köyün zorba takımından Salih Ağa yeniden askere alınan Mehmet Ali’nin anasını bile rızkı olan ekinden mahrum edecek kadar ileri gitmektedir.

 

Bu sırada düşman, köye epey yaklaşmış bulunur. Bekir Çavuş bunun suçunu düşmana sataşanlarda bulur. Ona vatanın bir bütün olduğu hakkında fikir vermeye olanak yoktur. Çünkü o, emekli yüzbaşıyı da onlardan, yani Kemal Paşalardan saymaktadır. Demek ki kendisi ve köylü, Kemal Paşa’ya karşıdır. Çünkü Kemal Paşa, işi oluruna bırakmayan, düşmanla savaşan bir kimsedir. Savaş ise rahatlık ve uyuşukluktan çıkmayı, miskinlikten kurtulmayı gerektirir. İnsanı ateşe atar.

 

Günün birinde düşman köye girer. Köy halkı daha onlar girmeden yok olur. Nereye giderler, nasıl kaybolurlar? Bunu bilmek olanaksızdır. Ama yokturlar işte!.. Meğer köyden çıkmış, deve kuşunun başını kuma gömmesi gibi, yakındaki dere içinde saklanmışlardır. Düşman için onları meydana çıkarmaktan kolay bir şey yoktur.

 

Dövüşecek yerde, her ne fedakarlık karşılığında olursa olsun bir anlaşma yolu arayan bu zavallı köylüye savaş halinin ne demek olduğunu yine en iyi, düşmanlar öğretir. Zulüm, yağma ve işkence başlar. Bundan, küçük Hasan gibi çocuklar bile kurtulamaz.

 

Düşman hiçbir neden gerekçe ileri sürmeden evlerin, eşyanın, insanların altını üstüne getirmektedir. Bu zulümleri yangınlar izler. Köylüyü, Yüzbaşı Celal de dahil meydana toplarlar. Bununun sonu ya mescide tıkılıp yakılmak veya kitle (bilgi yelpazesi.net) halinde kurşuna dizilmektir. Celal, bir kargaşalıktan faydalanarak Emine ile yanmış, yıkılmış bir duvarın ardına kadar kaçabilir.

 

Köylülerden de kaçanlar olmuştur. Askerler bunların peşine düşer, rastgele ateş ederek tutturabildiklerini öldürürler. Mezarlığa doğru çekilirlerken Emine, kalçasına yediği bir kurşunla çakılır kalır. Yaban da, böğründen bir mermi yemiştir. Servilerin altında bin güçlükle gömleğini yırtar, Emine’nin yarasını sarar. Emine de onun yarasını bağlar.

 

Uzaktan uzağa duyulan ateş sesleri, köyde hiç kimsenin sağ kalmayacağını bildirmektedir. Yaban, başını Emine’nin dizlerine koyar, huzur ve sükun içinde kendini ölüme hazırlar. Şafakla kaçmak için kalkmak isterler. Ama Emine, artık kalkacak durumda değildir. Yüzbaşı, defterini kadına bırakır; kendisi böğründe kurşun yarası, tek başına, bilmediği bir geleceğe doğru sürüklenir gider.

 

 

Kitabın Ana Fikri, Ana Düşüncesi:

 

Romanda köy insaninin kendi iliskilerini ve toplumsal olaylar karsisindaki tavrini islemiştir.

 

Sonuç Ve Değerlendirme

 

Yakup Kadri’nin bu romanında çatışmalar, çekişmeler, kabuller, retler, yaşanan olaylar şiirsel bir üslupla dile getirilmiştir. Bu üslup romana klasik anlatımlardan daha farklı bir hava katmıştır. Bunun sağlayıcısı yazarın kullandığı güçlü benzetme ve istiarelerdir.

 

Romanlarda denenen farklı anlatım teknikleri romanı okuyucuyu hitap noktasında etkileme ve değişik üslupların ortaya çıkarılması bakımından etkili kılar. Yaban romanı da bu anlatım yönünden diğer romanlardan ayrılır. Bu romanı değerlendirirken anlatımı, üslubu, olayları ve şahısları bakımından incelemek romanı anlamak için yeterlidir. Çünkü yazar bunları ustalıkla kullanmış ve okuyucuya etkileyici bir biçimde sunmuştur. Romanda yaşanan zamanın milli mücadele yıllarına rastlaması okuyucunun milli duygularını harekete geçirmesi bakımından önemli bir yere sahiptir.

 

Roman kişilerinin farklı özelliğe sahip olması okuyucunun Türk köylüsünü tanıması ve değerlendirmesi bakımından önemlidir. Roman her bakımdan güçlü bir bütünlük arzeder. Bu romanın değeri 1942’de aldığı CHP roman armağanı ile bir kat daha artmıştır. Buradan da anlaşılıyor ki Yaban Türk klasikleri arasında sağlam bir yere sahiptir.“ROMAN ÖZETLERİ ” SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<

“KİTAP ÖZETLERİ ”
SAYFASINI GÖRMEK İSTERSENİZ

>>>TIKLAYIN<<<

“EĞİTİM ÖĞRETİM İLE İLGİLİ BELGELER ” SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<

EKLEMEK İSTEDİKLERİNİZ VARSA AŞAĞIDAKİ "Yorum Yaz" kısmına ekleyebilirsiniz.


Yorumlar

..

9. **Yorum**
->Yorumu: şahane bir site burayı sevdimm 
->Yazan: Buse. Er 

8. **Yorum**
->Yorumu: SIZIN SAYENIZDE YÜKSEK BIR NOT ALDIM SIZE TESSEKÜR EDIYORUM...
->Yazan: sıla

7. **Yorum**
->Yorumu: valla bu site çok süper .Bu siteyi kuran herkimse Allah razi olsun tüm ödevlerimi bu siteden yapiyorum.saolun mugladan sevgiler...:).
->Yazan: kara48500..

6. **Yorum**
->Yorumu: çok güzel bir site. kurucularına çok teşekkür ederim başarılarınızın devamını dilerim.
->Yazan: Tuncay.

5. **Yorum**
->Yorumu: ilk defa böyle bi site buldum gerçekten çok beğendim yapanların eline sağlık. 
->Yazan: efe .

4. **Yorum**
->Yorumu: ya valla çok güzel bisi yapmışınız. Çok yararlı şeyler bunlar çok sagolun 
->Yazan: rabia..

3. **Yorum**
->Yorumu: Çok ii bilgiler var teşekkür ederim. Çok süper... Ya bu siteyi kurandan Allah razı olsun ..... süperrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr. Çok iyiydi. isime yaradı. Her kimse bu sayfayı kurduğu için teşekkür ederim 
->Yazan: pınar..

2. **Yorum**
->Yorumu: çok güzel site canım ben hep her konuda bu siteyi kullanıyorum özellikle kullanıcı olmak zorunlu değil ve indirmek gerekmiyor
->Yazan: ESRA..

1. **Yorum**
->Yorumu: Burada muhteşem bilgiler var hepsi birbirinden güzel size de tavsiyeederim. 
->Yazan: Hasan Öğüt

>>>YORUM YAZ<<<

Adınız:
Yorumunuz: