Eğitim Öğretim İle İlgili Belgeler > Kitap Özetleri > Roman Özetleri

YAPRAK DÖKÜMÜ ÖZET (2) KİTAP ÖZETİ ROMAN ÖZETİ

 

Yazarı: Reşat Nuri Güntekin

 

Ali Rıza Bey, Altın Yaprak tütün şirketinde mütercim olarak çalışır. Şirketin sahibi olan Muzaffer Bey’in babasının arkadaşıdır. Ona Fransızca ve matematik derleri vermiştir. Bu yüzden aralarında bir baba-oğul ilişkisi vardır. Ancak namus konusunda çok titiz olan Ali Rıza Bey, Muzaffer’in şirkette daktilo olarak çalışan Leman’la ilişki kurduğunu, bu ilişkinin, Leman’ın kürtaj olmasına kadar ilerlediğini öğrenince işten ayrılır. Çünkü Leman onun aracılığıyla işe alınmıştır.

 

Ayrılma nedeni daha çok, Muzaffer’in hatayı düzeltmeye yanaşmayışıdır. Ali Rıza Bey’in şirketten ayrılması tüm geçim yükünün oğlu Şevket’in üzerine kalması demektir. Çünkü, memurluktan emekli olduğu zaman bağlanan emekli aylığı yetişmediği için şirkette çalışmaya başlamıştır. Şevket gündüz bankada, gece bir gazetede çalışarak evi geçindirmeye çalışır.

 

Şevket’in kız kardeşleri ise yaşları büyüdüğünden yaşamdaki değişmeye ayak uydurmaya çalışırlar. Onları yönlendiren kendisi evliyken Şevket’le ilişkiye giren, böylece Şevket’i kendisi ile evlenmeye mecbur eden Ferhunde’dir. Tabii bu evliliği Ali Rıza Bey onaylamaz fakat ses de çıkartamaz.

 

Evde partiler verilmeye başlar fakat sefalet de devam eder. Ali Rıza Bey’in akıllı kızı Fikret, bu yaşamı ve babasının bu konudaki pasifliğini onaylamaz ve Adapazarı’nda elli yaşında ve üç çocuklu, bağı bahçesi olan bir adamla evlenir ve onun yanına taşınır.

 

 

Leyla ise zengin bir Suriyeli olan Abdülvahap’la gezmeye başlar. Leyla’nın bu adamla evlenmesi beklenir ve istenirken bir gün kavga (bilgi yelpazesi.net) edip ayrılırlar. Bu duruma Ali Rıza Bey çok üzülür. Çünkü eve para yetiştiremeyip, bankadan para çalan Şevket tutuklanınca, paralı birinin onları kurtarabileceğini düşünmüştür.

 

Çok geçmeden Abdülvahap Leyla’nın küçüğü Necla’yı istediğini bildirir. Aile buna karşı çıkar ancak Necla hayatını kurtarmak için teklifi kabul eder ve Suriye’ye onunla birlikte gider. Ferhunde, Şevket hapse girince evi terk eder. Evlerini satıp iki odalı bir eve kiraya çıkarlar.

 

Leyla bir süre sonra zengin ama evli bir adam olan Tevfik Bey ile yaşamaya başlar. Bu olaylar üzerine felç geçiren Ali Rıza Bey, bir umutla kızı Fikret’in yanına giderse de orada kalamayacağını anlar ve geri döner.

 

Zamanla aile durumu kabullenir. Ailece Tevfik Bey’in tuttuğu Leyla’nın apartman dairesine geçerler. En küçük kız Ayşe, Fransız okuluna verilir. Tevfik Bey, hapisten çıkan Şevket’e iş bulur. Böylece Ali Rıza Bey’in namus düşüncesi iflas etmişse de aile maddi bakımdan rahata kavuşur.


“ROMAN ÖZETLERİ ” SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<

“KİTAP ÖZETLERİ ”
SAYFASINI GÖRMEK İSTERSENİZ

>>>TIKLAYIN<<<

“EĞİTİM ÖĞRETİM İLE İLGİLİ BELGELER ” SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<

EKLEMEK İSTEDİKLERİNİZ VARSA AŞAĞIDAKİ "Yorum Yaz" kısmına ekleyebilirsiniz.


Yorumlar

..

9. **Yorum**
->Yorumu: şahane bir site burayı sevdimm 
->Yazan: Buse. Er 

8. **Yorum**
->Yorumu: SIZIN SAYENIZDE YÜKSEK BIR NOT ALDIM SIZE TESSEKÜR EDIYORUM...
->Yazan: sıla

7. **Yorum**
->Yorumu: valla bu site çok süper .Bu siteyi kuran herkimse Allah razi olsun tüm ödevlerimi bu siteden yapiyorum.saolun mugladan sevgiler...:).
->Yazan: kara48500..

6. **Yorum**
->Yorumu: çok güzel bir site. kurucularına çok teşekkür ederim başarılarınızın devamını dilerim.
->Yazan: Tuncay.

5. **Yorum**
->Yorumu: ilk defa böyle bi site buldum gerçekten çok beğendim yapanların eline sağlık. 
->Yazan: efe .

4. **Yorum**
->Yorumu: ya valla çok güzel bisi yapmışınız. Çok yararlı şeyler bunlar çok sagolun 
->Yazan: rabia..

3. **Yorum**
->Yorumu: Çok ii bilgiler var teşekkür ederim. Çok süper... Ya bu siteyi kurandan Allah razı olsun ..... süperrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr. Çok iyiydi. isime yaradı. Her kimse bu sayfayı kurduğu için teşekkür ederim 
->Yazan: pınar..

2. **Yorum**
->Yorumu: çok güzel site canım ben hep her konuda bu siteyi kullanıyorum özellikle kullanıcı olmak zorunlu değil ve indirmek gerekmiyor
->Yazan: ESRA..

1. **Yorum**
->Yorumu: Burada muhteşem bilgiler var hepsi birbirinden güzel size de tavsiyeederim. 
->Yazan: Hasan Öğüt

>>>YORUM YAZ<<<

Adınız:
Yorumunuz: