Eğitim Öğretim İle İlgili Belgeler > Kitap Özetleri > Roman Özetleri

YARA ÖZET KİTAP ÖZETİ ROMAN ÖZETİ

 

Yazarı: Mehmet Rauf

 

Eşini kaybeden Saniha Hanım’ın kızı Leyla hastadır ve Doktor Sabih Bey’in yakın ilgisi ile Leyla eski sağlığına kavuşur.

 

Bütün yakınlarını kaybeden ve hayatta yapayalnız kalan Sabih Bey’i, Saniha Hanım’ın sıcacık yuvası ve huzur dolu yaşantısı etkilemiştir.

 

On altı yaşında, her istediği yapılan ve şımarık bir kız olan Leyla’nın Sabih Bey’e işveler yapması eve gelen Atiye Hanım’ın dikkatini çeker. Eski kafa ve yaşlı bir kadın olan Saniha Hanım’ın teyzesi Atiye Hanım, Leyla’nın şımarık tavırlarına ve doktorun yabancı biri olarak Saniha Hanım’ın evine rahatça gelip gitmesini doğru bulmuyor.

 

Doktoru yakından tanıyan Atiye Hanım, hayatı boyunca eski kocasından biraz ilgi ve şefkat görmeyen Saniha Hanım’a, başından bir evlilik geçmiş, hayatta hiçbir yakını kalmamış ve kibar bir beyefendi olan Sabih Bey’in onun için çok iyi bir eş olacağını söyler.

 

 

Nitekim Sabih Bey de Saniha Hanıma ilgi duymakta ve yıllarca aradığı mutluluğu onda bulacağına inanmaktadır. Sabih Bey, Leyla iyileştikten kısa bir süre sonra Saniha Hanım’a açılır ve onunla evlenmek istediğini söyler. Saniha Hanım (bilgi yelpazesi.net) da Sabih Bey’e açık kapı bırakır. Ona ümit vererek ondan kısa bir süre beklemesini ister. Fakat durumu öğrenen Leyla bu izdivaca şiddetle karşı çıkar.

 

Leyla’nın tekrar hasta olmasından korkan annesi kızını isteği üzerine doktorun teklifini alaycı ve ağır bir mektupla geri çevirir. Saniha Hanım, kendi hayallerinden ve isteklerinden kızı Leyla için vazgeçmektedir. Leyla doktorun bir daha eve gelmemesini ve annesinin hiçbir şekilde onunla görüşmemesini söyler.

 

Saniha Hanım’a ümit bağlayan Sabih Bey, bu mektubu aldıktan sonra hayata küser, ne yaptığını bilmeyen bir avare olmuştur. Saniha Hanım, Atiye Hanım vasıtasıyla kızının haberi olmadan tekrardan doktorla gizlice görüşür.

 

Saniha Hanım, doktora bu evliliğin mümkün olmadığını söyleyince artık hiçbir umudu kalmayan doktor, evine gitmek için vapura binerken ağır bir kaza geçirir. Ciddi olarak yaralanan doktor, hiçbir yakını olmadığı için Saniha Hanım’ın evine getirilir.

 

Bu sırada Büyükada’da amcasının köşkünde kalan Leyla nişanlanmak istediği genci annesiyle tanıştırmak için eve gelir. Kızının doktora aşık olduğunu, onu sevdiğini sanan annesi, bu durum karşısında aslında kızının doktora olan duygularının sadece geçici birer heves olduğunu anlar.

 

Kızının hevesleri uğruna başta kendi hayallerinden vazgeçen Saniha Hanım, bir insanın hayatına neden olmanın verdiği pişmanlıkla içinde kopan fırtınalar yüzünden hıçkıra hıçkıra ağlamaya başlar.

 

Roman,” İyi niyetle yapılan fedakarlıklar her zaman olumlu sonuçlar vermez. ” Ana Fikri üzerine işlenmiştir.


“ROMAN ÖZETLERİ ” SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<

“KİTAP ÖZETLERİ ”
SAYFASINI GÖRMEK İSTERSENİZ

>>>TIKLAYIN<<<

“EĞİTİM ÖĞRETİM İLE İLGİLİ BELGELER ” SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<

EKLEMEK İSTEDİKLERİNİZ VARSA AŞAĞIDAKİ "Yorum Yaz" kısmına ekleyebilirsiniz.


Yorumlar

..

9. **Yorum**
->Yorumu: şahane bir site burayı sevdimm 
->Yazan: Buse. Er 

8. **Yorum**
->Yorumu: SIZIN SAYENIZDE YÜKSEK BIR NOT ALDIM SIZE TESSEKÜR EDIYORUM...
->Yazan: sıla

7. **Yorum**
->Yorumu: valla bu site çok süper .Bu siteyi kuran herkimse Allah razi olsun tüm ödevlerimi bu siteden yapiyorum.saolun mugladan sevgiler...:).
->Yazan: kara48500..

6. **Yorum**
->Yorumu: çok güzel bir site. kurucularına çok teşekkür ederim başarılarınızın devamını dilerim.
->Yazan: Tuncay.

5. **Yorum**
->Yorumu: ilk defa böyle bi site buldum gerçekten çok beğendim yapanların eline sağlık. 
->Yazan: efe .

4. **Yorum**
->Yorumu: ya valla çok güzel bisi yapmışınız. Çok yararlı şeyler bunlar çok sagolun 
->Yazan: rabia..

3. **Yorum**
->Yorumu: Çok ii bilgiler var teşekkür ederim. Çok süper... Ya bu siteyi kurandan Allah razı olsun ..... süperrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr. Çok iyiydi. isime yaradı. Her kimse bu sayfayı kurduğu için teşekkür ederim 
->Yazan: pınar..

2. **Yorum**
->Yorumu: çok güzel site canım ben hep her konuda bu siteyi kullanıyorum özellikle kullanıcı olmak zorunlu değil ve indirmek gerekmiyor
->Yazan: ESRA..

1. **Yorum**
->Yorumu: Burada muhteşem bilgiler var hepsi birbirinden güzel size de tavsiyeederim. 
->Yazan: Hasan Öğüt

>>>YORUM YAZ<<<

Adınız:
Yorumunuz:


Yorumunuzda Silmek istediğiniz kelime veya cümle varsa kelimeyi fare ile seçin delete tuşuna basın....