Eğitim Öğretim İle İlgili Belgeler > Kitap Özetleri > Roman Özetleri

YAZ SONU ÖZET KİTAP ÖZETİ ROMAN ÖZETİ

 

Yazarı: Adalet Ağaoğlu

 

Eserin Konusu:

 

Bir tatil köyünde önceden yaşanmış güzel günlerin ardından, tekrar oraya gidip eski günlere özlem duyan bir kadının duyguları, hisleri, özlemleri ve yaşadıkları anlatılmıştır.

 

Eserin Ana Fikri:

 

“Bir kimse içinde tekrar balık olmadığını bildiği halde, neden oltasının göle sarkıtıp saatlerce bekler. ” Sorusuna cevap aranmıştır.

 

Geçmişe daima özlem duyulur. İnsanlar asla yaşadıklarından kopamazlar. Her zaman geçmişleri yanlarındadır. İşte bu nedenle hayal dünyalarının yardımıyla geçmişe yolculuk yaparak özlemlerini gidermek isterler. Ana fikir bu konu çerçevesinde gelişmiştir.

 

Eserin Özeti:

 

Yazar bir tatil köyüne gider. Eski bir ev önünde yazı makinesiyle sürekli bir şeyler yazan Yusuf adlı çocuğu görür. Çocukla ev arasında bir bağlantı kurarak o virane evde önceden insanların yaşadığını hayal eder ve olayları bu yönde geliştirir.

 

Baş kahraman olan Nevin arkadaşları sevgilisi, kardeşi ve oğlu ile birlikte çok güzel günler geçirdiği bu evin bulunduğu tatil köyüne gelir. Eski günleri tekrar yaşama özlemi ile yanıp tutuşmaktadır. Komşusu Hatice’nin kocası Kadir’in ve oğulları Yusuf’un yardımı ile evi temizlerler.

 

 

Eser boyunca Nevin durmaksızın maziye olan özlemini anlatmaya başlar. Dostlarıyla geçmişte yaşadığı güzel günleri eşsiz tabiat (bilgi yelpazesi.net) tasvirleriyle kaleme alır. Günlerini denize girerek komşusuyla konuşarak ve sürekli özlem duyduğu geçmiş günleri anlatan yazıları yazarak geçirir.

 

Eserin sonlarında eski eşinin baskınından kurtulmak için komşuları göçerler. Nevin yalnız kalır. Ne zaman döneceği konusunda kararsızdır. Bu arada yazar devreye girerek hayal ettiği bu olaylardan sonra otelden ayrılacağı günlerde hayal ettiği bu olayları sarışın bir gençe aktarır ve eseri tamamlar.

 

Tenkit:

 

Yazar bir insanın haya ettiği veya edebileceği her şeyi, özlemleri, hüzünleri, mutlulukları gayet anlaşılır bir dille aktarmıştır. Ancak bazen hayallerle gerçek arasında karmaşıklık olmuştur. Yazarın adeta bir fotoğrafçı gözüyle yaptığı tasvirleri oldukça gerçekçi ve başarılıdır.“ROMAN ÖZETLERİ ” SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<

“KİTAP ÖZETLERİ ”
SAYFASINI GÖRMEK İSTERSENİZ

>>>TIKLAYIN<<<

“EĞİTİM ÖĞRETİM İLE İLGİLİ BELGELER ” SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<

EKLEMEK İSTEDİKLERİNİZ VARSA AŞAĞIDAKİ "Yorum Yaz" kısmına ekleyebilirsiniz.


Yorumlar

..

9. **Yorum**
->Yorumu: şahane bir site burayı sevdimm 
->Yazan: Buse. Er 

8. **Yorum**
->Yorumu: SIZIN SAYENIZDE YÜKSEK BIR NOT ALDIM SIZE TESSEKÜR EDIYORUM...
->Yazan: sıla

7. **Yorum**
->Yorumu: valla bu site çok süper .Bu siteyi kuran herkimse Allah razi olsun tüm ödevlerimi bu siteden yapiyorum.saolun mugladan sevgiler...:).
->Yazan: kara48500..

6. **Yorum**
->Yorumu: çok güzel bir site. kurucularına çok teşekkür ederim başarılarınızın devamını dilerim.
->Yazan: Tuncay.

5. **Yorum**
->Yorumu: ilk defa böyle bi site buldum gerçekten çok beğendim yapanların eline sağlık. 
->Yazan: efe .

4. **Yorum**
->Yorumu: ya valla çok güzel bisi yapmışınız. Çok yararlı şeyler bunlar çok sagolun 
->Yazan: rabia..

3. **Yorum**
->Yorumu: Çok ii bilgiler var teşekkür ederim. Çok süper... Ya bu siteyi kurandan Allah razı olsun ..... süperrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr. Çok iyiydi. isime yaradı. Her kimse bu sayfayı kurduğu için teşekkür ederim 
->Yazan: pınar..

2. **Yorum**
->Yorumu: çok güzel site canım ben hep her konuda bu siteyi kullanıyorum özellikle kullanıcı olmak zorunlu değil ve indirmek gerekmiyor
->Yazan: ESRA..

1. **Yorum**
->Yorumu: Burada muhteşem bilgiler var hepsi birbirinden güzel size de tavsiyeederim. 
->Yazan: Hasan Öğüt

>>>YORUM YAZ<<<

Adınız:
Yorumunuz:


Yorumunuzda Silmek istediğiniz kelime veya cümle varsa kelimeyi fare ile seçin
ve
delete tuşuna basın...

 


 E Mail
(Zorunlu Değil):