Eğitim Öğretim İle İlgili Tüm Belgeler > Kitap Özetleri > Roman Özetleri

YEŞİL YOL ÖZET KİTAP ÖZETİ ROMAN ÖZETİ

 

Kitabın Yazarı: Stephan King

 

 

Kitabın Konusu, Açıklaması:

 

Acımasız katillerin bulunduğu Could Mountain hapishanesinin E bloğuna hoş geldiniz. Buradaki mahkumalr’Yaşlı Sparky’diye bilinen elektrikli sandalye için sıralarını beklerlerdi.

 

Hapishane gardiyanlarından Paul Edgecombe için bütün katiller aynıydı. Ta ki John Coffey adındaki mahkumla tanışıncaya dek. Dev cüsseli, çocuk kalpli bu adam Edgecombe’un hayatını değiştirecekti.

 

 

Kitabın Özeti:

 

Olay 1932’de, eyalet cezaevinin bulunduğu Could Mountain’da geçiyor. İdam cezasına yargılananlar oraya gönderilirlerdi. Mahkumların Big Sparky, yani Koca Elektrikli diye şakalaştıkları elektrikli sandalye de oradaydı. Elektrik faturası hakkında şaka yapar, Müdür Moores’in karısı Melinda Şükran Günü yemek pişiremeyecek kadar hasta olduğunda gardiyanın yemeğini nasıl pişireceğiyle dalga geçerlerdi.

 

Ancak o sandalyeye oturması gerekenler için olayın komik bir yanı kalmazdı.

 

 

E Blok’a sadece idam edilecekler gönderiliyordu. Buradaki mahkumlar umutsuz bir şekilde kendi sıralarını beklerlerdi. İkiz küçük kızlara tecavuz ederek öldüdürmek suçundan idama mahkum olan John Coffey de buraya gönderiliyor. Zamanla bu adam sahip olduğu garip gücüyle ve sineği bile incitmeyecek kadar kalbiyle dikkatleri çeker. Hayatta kaldığı küçük süre içinde insanlara ve ayrıca tüm canlılara olan sevgisini ıspatlıyor. Nezaretçiler bu adamın bu kadar büyük suç işlediğinden şüphelenmeye başlıyorlar ve yalnışlıkla idam edileceğini artık anlıyorlar. Ama artık suçu kanıtlanmış durumda ve yargı çıkartılıyor. Hapishane gardiyanlarından biri olan Paul Edgecombe olanın gerçeğini öğreniyor. John Coffey’in hiçbir suçunun olmadığından emin oluyor. Ama onun da elinden gelen ve yapacağı hiçbir şey kalmıyor.

 

Paul, çocukluğunda kiliselerde Tanrı’nın Lütfü öyküllerinden bolca dinlemiş ve hepsine inanmıyordu, ama inandığı insanlar vardı. Cohn, yani o zenci mahkum, Paul’un hastalığını iyileştirince Paul’un iç dünyası alt üst oluyor. Bir iyileştirme mucizesine, Tanrı’nın gerçek bir lütfuna tanık olmuştu. Onun dokunuşunu hissetmişti; tıpkı garip ve harika bir doktorun dokunuşu gibi. John Coffey’in “Yardım ettim, değil mi?”sözleri dile dolanan şarkı ya da büyü yapmakta kullanılan sözler gibi, kafasının içinde dolanıp duruyordu.

 

Ama onun değil, tanrının yardım ettiğini düşünüyor.

 

Burada Tanrı’nın kendisinden ne istediğini anlamaya çalışıyor. O kadar çok istediği neydi ki, iyileştirme gücünü bir çocuk katiline vermişti? Evde bir köpek kadar hasta, yatakta tiriyor olması yerine koğuşta olmasını mı?

 

Belki de William Wharton başka bir olay çıkarmak ister diye ya da Percy Wetmore’un yeni bir aptallık yapıp yine zarar vermesini önlemek için evde değil, burada olması gerekiyordu.

 

Percy’nin nefret ettiği ve öldürmeyi başardığı fareyi de diriltiyor. İçinde morfin bulunan bir sürü hap verip, doktorların ölmeye evine (bilgi yelpazesi.net) gönderdikleri cezaevi müdürünün karısı Melinda Moores’un hastalığını da iyileştiriyor.

 

Neyse ki, artık John Coffey’in pamuk çiftliğinin sahibi, Klaus Detterick’in ikiz kızlarının ölümünde hiçbir suçunun olmadığını da bu Tanrı gücü sayesinde öğreniyor. üzüyor. cok üzüyor.

 

Kitabın sonunda John Coffey’in idam edilmesi Paul’u cok üzüyor. Yine de bu

 

Tanrı kendi bildiğince, hiç düşünmeden, yalnızca iyilik yapan adamı kurban ettiğini düşünüyor. Ama bunun böyle olması gerektiğini anlıyor ve herkesin ölüm borcunun olduğunu kabul ediyor.

 

 

Kitabın Ana Fikri, Ana Düşüncesi:

 

Kitapta Tanrı iradesinden bahsedilmekte. İnsanların yaptıkları, düşündükleri ve hatta düşdükleri durumlar, onlarla ilgili. İnsan olayların nedenini sormak, Tanrı’nın iradesini ve O’nun bu iradeyi gerçekleştirmek için yaptıklarını düşünmek zorundadır. Sonuç olarak ölüm de Tanrı iradesinden doğan bir borçtur.

 

 

Kitabın Kahramanları, Kişileri, Şahıs Kadrosu:

 

Cezaevindeki mahkumlara “yürüyen ölü “ denirdi. Onlardan biri olan ve kitabın kilit ismi John Coffey. E Blokta kalanların çoğu gibi o da zenci ve tam iki metre üç santim boyunda. Çok iri ve basketbolcuya benzeyen birisi. Ama o basketbolcular gibi ince uzun değil; omuzları ve göğsü geniş, her tarafı kaslı. Ona çoğu şaka olarak “Zalim “ derlerdi, ama mecbur kalmadıkça bir sineği bile incitmezdi.

 

Gerçekten zalim ve üstelik bir de aptal olan Percy Wetmore(ceza evi nezaretçisi). Onun ceza evinde hiç yeri yoktu. Burada kötü bir karakter hem gereksizdi. Burada valinin eşinin akrabası olduğundan kalmıştı.

 

Delacroix(mahkum). Ufak tefek, saçları seyrelmişbir adam. Yüzünde sanki zimmetine para geçirmiş de her an keşfedilme kaygısıyla yaşıyormuş gibi hep endişelibir ifade vardı. Evcil faresi de hep etrafında dolaşırdı.

 

Beverly McCall. Maça ası gibi kara ve hiçbir zaman işlemeye cesaret edemediğiniz günahlar kadar güzel birisi. Kocasının dayağına tam altı yıl katlanmış, ama çapkınlığını tek bir gün bile çekememişti.

 

Brutus Howel(nezaretçi). Bir doksandan uzun, enine boyuna, üniversitede çakıp atılmadan önce üniversiteler liginde futbol oynamış birisi.

 

Klaus-Detterick. Pamuk çiftliğinin sahibi. Temiz ve ferah çftlik evi ve pamuğa ek olarak inekleri ve tavukları da vardı. Eşiyle birlikte üç çocuk sahipleriydi.

 

Paul Edgecombe. Roman kahramanıdır. Hapishane gardiyanlarının pozitif isimlerinden en önemlisi. Hapishanede Cohn Coffey’in gelişiyle başlayan olaylara doğrudan ilgili ve belki de her şeyi anlayan ve sırları öğrenen tek adamdır. Adil, dürüst ve çocuk kalpli bir adam.

“ROMAN ÖZETLERİ ” SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<

“KİTAP ÖZETLERİ ”
SAYFASINI GÖRMEK İSTERSENİZ

>>>TIKLAYIN<<<

“EĞİTİM ÖĞRETİM İLE İLGİLİ BELGELER ” SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<

EKLEMEK İSTEDİKLERİNİZ VARSA AŞAĞIDAKİ "Yorum Yaz" kısmına ekleyebilirsiniz.


Yorumlar

....

9. **Yorum**
->Yorumu: şahane bir site burayı sevdimm 
->Yazan: Buse. Er 

8. **Yorum**
->Yorumu: SIZIN SAYENIZDE YÜKSEK BIR NOT ALDIM SIZE TESSEKÜR EDIYORUM...
->Yazan: sıla

7. **Yorum**
->Yorumu: valla bu site çok süper .Bu siteyi kuran herkimse Allah razi olsun tüm ödevlerimi bu siteden yapiyorum.saolun mugladan sevgiler...:).
->Yazan: kara48500..

6. **Yorum**
->Yorumu: çok güzel bir site. kurucularına çok teşekkür ederim başarılarınızın devamını dilerim.
->Yazan: Tuncay.

5. **Yorum**
->Yorumu: ilk defa böyle bi site buldum gerçekten çok beğendim yapanların eline sağlık. 
->Yazan: efe .

4. **Yorum**
->Yorumu: ya valla çok güzel bisi yapmışınız. Çok yararlı şeyler bunlar çok sagolun 
->Yazan: rabia..

3. **Yorum**
->Yorumu: Çok ii bilgiler var teşekkür ederim. Çok süper... Ya bu siteyi kurandan Allah razı olsun ..... süperrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr. Çok iyiydi. isime yaradı. Her kimse bu sayfayı kurduğu için teşekkür ederim 
->Yazan: pınar..

2. **Yorum**
->Yorumu: çok güzel site canım ben hep her konuda bu siteyi kullanıyorum özellikle kullanıcı olmak zorunlu değil ve indirmek gerekmiyor
->Yazan: ESRA..

1. **Yorum**
->Yorumu: Burada muhteşem bilgiler var hepsi birbirinden güzel size de tavsiyeederim. 
->Yazan: Hasan Öğüt.

>>>YORUM YAZ<<<

Adınız:
Yorumunuz:


Yorumunuzda Silmek istediğiniz kelime veya cümle varsa kelimeyi fare ile seçin
ve
delete tuşuna basın...

 


 E Mail
(Zorunlu Değil):