Eğitim Öğretim İle İlgili Belgeler > Kitap Özetleri > Roman Özetleri

YOLPALAS CİNAYETİ ÖZET KİTAP ÖZETİ ROMAN ÖZETİ

 

Kitabın Yazarı: Halide Edip Adıvar

 

Kitabın Sayfası: 88

 

 Kitap Tanıtım Yazısı: Yolpalas Cinayeti,İstanbul’un zengin semtlerinden birinde Yolpalas isimli apartmanda geçer.Roman,sosyetik bir ailenin hastalıklı oğluna bakmakta olan Akkız’ın hikayesidir.Evin hanımı sonradan görme olduğu için bir zamanlar kendinin de dahil olduğu yoksul kesimi aşağılar ve sosyete partilerinden vakit ayırıp oğluna bakamaz.Akkız’ın ise tek tesellisi bu çocuktur,çocuğun üzerine titrer adeta.Ailenin bir de Mükerrem isimli şoförü vardır.Bir gün Akkız Mükerrem’i öldürür.Suçunu kabul eder fakat nedenini açıklamaz.Roman bu cinayetin oluşunu ve nedenlerini inceliyor, farklı bir bakış açısıyla aktarıyor.

 

Kitabın Özellikleri: Halide Edip bu romanında bir cinayet olayını,İstanbul sosyetesinin ve dolayısıyla devrin yaşantısından bir kesitin eleştirisini yapmak için kullanmıştır. Cinayet olayı,İstanbul’un şahane apartmanlarından birisi olan ‘Yolpalas ‘ apartmanında geçtiğinden,roman adını buradan almıştır. Aslında bu romanda Nadire ve Sacide’nin hikayesi anlatılmaktadır.

 

 

Kitabın Özeti: Nadire ve annesi Sivrihisar’da oturmaktadırlar. Nadire’ye köyünde ‘Kaz Akkız’derler. Çok sessiz ve sakin bir kızdır. Annesiyle beraber yaşamaktadırlar. Babası o küçükken öldüğü için evin geçimini annesi sağlamaktadır. Annenin tek amacı,iki öküz satın alıp bir daha dışarıya hizmetçiliğe gitmemektir. Nadire’nin annesi evine aldığı ve kızına emmioğlu olduklarını söylediği erkeklerden dolayı köylüler ona iyi gözle bakmazlar.

 

Köye gelen Mükerrem de emmioğullarındandır. Nadire’ye iyi davranmaz. Bir gün,Nadire’nin annesinin öküz almak için biriktirdiği paraları alarak ortadan kaybolur. Yine başka bir gün,Nadire’nin çok sevdiği,hep onunla ilgilendiği ve ‘Sırma’adını verdiği kazını çizmeleriyle ezmiş, onu öldürmüştür. İşte Nadire’nin Mükerrem’e olan kini burada başlamıştır.

 

Annesi ölünce Abidinler Nadire’yi yanlarına alırlar. Onu gece gündüz çalıştırırlar. Bir gün Nadire buradan besleme olarak Bursa’ya Refika ve Nuri çiftinin yanına gider.

 

Refika ile Sacide Bursa’da kaplıcalarda tanışırlar. Nadire Refika’nın vasıtasıyla bu sefer de Sallabaş ailesinin oğlu Bülent’e dadılık yapmak için İstanbul’a Yolpalas apartmanına dadı olarak gelir. Nadire burada Murat ve Sacide Sallabaş çiftinin oğlu Bülent’e dadılık yapmaya başlar.

 

Aslen Karagümrüklü olan Sacide ise fakir düşmüş Agah Efendi’nin kızıdır. On yedi yaşına kadar Karagümrük’te kardeşlerine dadılık etmiştir. Babası Agah Efendi onun dışarı çıkmasına izin vermez. Onu hiçbir yere göndermez. Adeta onu eve hapseder.

 

Bir gün,komşu kızları Sacide ‘yi Bebek Bahçesi’ne götürürler. Sacide burada Murat Sallabaş’ın dikkatini çeker ve bir süre sonra Yolpalas adını taşıyan apartmana bayan olur. Sacide,bir sonradan görme olarak sosyeteye karışmıştır.

 

Bir süre sonra Mükerrem, Yolpalas apartmanına şoför olarak gelir. Nadire onu hemen tanır ama ona belli etmez. Hep ondan kaçmaya çalışır.

 

Bir gün Sallabaş ailesi sosyetenin önde gelen şahsiyetlerine bir ziyafet verir. Ziyafet akşamı Mükerrem Nadire’nin odasına gelir. Nadire’ye çirkin tekliflerde bulunur. Nadire onu hemen orada öldürmek ister ama Bülent uyumaktadır. Mükerrem Nadire’ye onu hemen yarın Bayan Sallabaş’a (Sacide’ye)söyleyip kovduracağını ve yerine yeni dadı aldıracağını söyler. Daha sonra da Bülent’i öldüreceğini söyler.

 

Sabah olur ve Sallabaş ailesinin hizmetçisi Eienette Nadire’nin odasına gelir. Ona hemen eşyalarını toplayıp gitmesini artık Bülent’e kendisinin bakacağını söyler. Artık Nadire’nin aklı başından gitmiştir. Hemen Bayan Sallabaş’ın odasına gidip ayaklarına kapanmak ister. Çünkü biliyordur ki,o gidince,Mükerrem Bülent’i mutlaka öldürecektir.

 

Hemen bayanın odasına gider. Bayan tırnaklarını parlatmakta Mükerrem de diz çökmüş Bayan’ın yüzüne bakmaktadır. Her ikisi de dalgındırlar. Nadire masanın üstündeki bıçağı alır ve Mükerrem’in boynuna saplar. Mükerrem ölür. Nadire Bayan Sallabaş’ı (Sacide’yi) de yaralar. Ardından Nadire tutuklanır ve mahkemeye çıkarılır. Mahkemede savunmasını yapmak istemez. Suçunu kabul eder.

 

‘Mükerrem’i anamın emmisi oğlu olduğu için vurdum’der.

 

Nadire ‘nin avukatlığını Rıfkı üstlenir. Rıfkı Murat Sallabaş’ın yeğenidir. Bu onun ilk davasıdır. Onun için başarılı olmak (bilgi yelpazesi.net) ister. Rıfkı, Nadire’yi önceden Bursa’dan tanımaktadır. Onu uzun zamandan beri ilk defa ziyafet gecesi Murat Sallabaş’ın evinde görmüştür.

 

Nadire mahkemede bildiklerini anlatmayınca Rıfkı,mahkemenin uzatılmasını ve Nadire’nin müşahede altında tutulmasını ister. Bu sırada araştırma yapmak için Nadire’nin köyüne gider. Onun ve Mükerrem’in hakkında bilgi toplar. Daha sonra Nadire’yi de hastanede konuşturur ve onun bildiklerini söylemesini sağlar. Cinayeti neden işlediğini öğrenir.

 

Rıfkı bunu bir sonraki mahkemede dile getirir. Aslında bu yaşananların hepsi mahkemede Rıfkı tarafından dile getirilmektedir. Rıfkı Nadire’nin anlattıklarını bir sonraki mahkemede dile getirir. İşlenen cinayet hakkında tanıklar ve Mükerrem ‘i tanıyanlar dinlendikten sonra hakim,doktorların verdiği rapor doğrultusunda Nadire’nin tımarhanede kalmak şartıyla suçsuz olduğuna karar verir. Bunun üzerine Nadire çılgına döner. ’Yanılıyorsunuz,ben deli değilim. Ben bilerek öldürdüm. Canını alanın canını vermeli,beni öldürün. Ben anama,Sırma’ya gitmek istiyorum. Burada kalırsam,yemin ediyorum Sırma’nın bağırsaklarını deşeni,topal Bülent’e el uzatanı, Şakire’yi ana kucağından kahpeliğe salanı yine öldürürüm. ’diyerek isyanını dile getirir.

 

İşte bütün bu hikayeyi mahkemede anlatır. Mahkeme heyeti kızın akli durumunun bozuk olduğunu görüp onu tımarhaneye gönderir.

 

Kitabın Ana Fikri Ana Düşüncesi: İntikam duygusu en uysal kişileri bile etkileyebilir.

 

Kitabın Kahramanları: AkkızBay ve Bayan Sallabaş, Mükerrem, Akkız"ın annesi Ümmühan, Nuri Bey ve karısı Bülent

 

Kitabın Geçtiği Yer: Yolpalas Apartmanı, Akkız"ın köyü

 

Kitabın Geçtiği Zaman: Kurtuluş Savaşı"nı sonlarına doğru bir zaman 


“ROMAN ÖZETLERİ ” SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<

“KİTAP ÖZETLERİ ”
SAYFASINI GÖRMEK İSTERSENİZ

>>>TIKLAYIN<<<

“EĞİTİM ÖĞRETİM İLE İLGİLİ BELGELER ” SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<

EKLEMEK İSTEDİKLERİNİZ VARSA AŞAĞIDAKİ "Yorum Yaz" kısmına ekleyebilirsiniz.


Yorumlar

........

17. **Yorum**
->Yorumu: Türkçe dersim için okuyorum ödev var 5. Sınıfım bu arada çok kitap okurum benim gibi olun
->Yazan: AtakanKayalar

16. **Yorum**
->Yorumu: Türkçe dersim için okuyorum kitabı ilkokul 2 yim bu arada
->Yazan: Pubg'deBirTaş

15. **Yorum**
->Yorumu: Türkçenin içinden geçtiniz bebeler bi susun.Biri daha teşekkürler yazmayı bilmiyo diğeri mugla yazıyo.Veletler sizi.Evinize yarın yanlış dil kullanımından ceza kesilecektir.
->Yazan: TDK..

14. **Yorum**
->Yorumu: Çok güzel olmuş, çok teşekkürler
->Yazan: ?

13. **Yorum**
->Yorumu: Kitabın ana düşüncesi bence daha farklı. Ben ana düşünce olarak daha farklı bir anlam çıkardım . Ana fikrin bu olduğunu düşünmüyorum. ''İntikam duygusu en uysal kişileri bile etkileyebilir.'' Evet uysal bi kişiliği var Akkız 'ın (yani Nadire'nin) ama bu uysallığın arkasında bir kişilik var. Farklı bir kişilik (düşünün) ... Benim fikrim bu ...
->Yazan: E.E

12. **Yorum**
->Yorumu: Bu özeti okumasaydım annem beni gereksizyere ağır cezalandırırdı.
->Yazan: ?

11. **Yorum**
->Yorumu: kitap çok iyi bir kitap .Site kitabı çok iyi öezetlemiş .Herkese tavsiye ederim
->Yazan: görkem ergüven

10. **Yorum**
->Yorumu: Çok güzel olmuş ellerinize sağlık
->Yazan: Kamil

9. **Yorum**
->Yorumu: şahane bir site burayı sevdimm 
->Yazan: Buse. Er 

8. **Yorum**
->Yorumu: SIZIN SAYENIZDE YÜKSEK BIR NOT ALDIM SIZE TESSEKÜR EDIYORUM...
->Yazan: sıla

7. **Yorum**
->Yorumu: valla bu site çok süper .Bu siteyi kuran herkimse Allah razi olsun tüm ödevlerimi bu siteden yapiyorum.saolun mugladan sevgiler...:).
->Yazan: kara48500..

6. **Yorum**
->Yorumu: çok güzel bir site. kurucularına çok teşekkür ederim başarılarınızın devamını dilerim.
->Yazan: Tuncay.

5. **Yorum**
->Yorumu: ilk defa böyle bi site buldum gerçekten çok beğendim yapanların eline sağlık. 
->Yazan: efe .

4. **Yorum**
->Yorumu: ya valla çok güzel bisi yapmışınız. Çok yararlı şeyler bunlar çok sagolun 
->Yazan: rabia..

3. **Yorum**
->Yorumu: Çok ii bilgiler var teşekkür ederim. Çok süper... Ya bu siteyi kurandan Allah razı olsun ..... süperrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr. Çok iyiydi. isime yaradı. Her kimse bu sayfayı kurduğu için teşekkür ederim 
->Yazan: pınar..

2. **Yorum**
->Yorumu: çok güzel site canım ben hep her konuda bu siteyi kullanıyorum özellikle kullanıcı olmak zorunlu değil ve indirmek gerekmiyor
->Yazan: ESRA..

1. **Yorum**
->Yorumu: çok işime yaradı teşekkür ederim hazırlayanlara ve halide edip adıvara
->Yazan: mehveş.

>>>YORUM YAZ<<<

Adınız:
Yorumunuz:


Yorumunuzda Silmek istediğiniz kelime veya cümle varsa kelimeyi fare ile seçin
ve delete tuşuna basın...

 


 E Mail
(Zorunlu Değil):