Eğitim Öğretim İle İlgili Tüm Belgeler > Kitap Özetleri > Roman Özetleri

YÜKSEK ÖKÇELER ÖZET (2) KİTAP ÖZETİ ROMAN ÖZETİ

 

Kitabın Yazarı: Ömer Seyfettin

 

 

Kitabın Konusu, Açıklaması:

 

Her şeyi olan, zengin ve genç yaşta dul kalmış birinin yanında çalışanlara yaptıgı baskılarla, onları istediği standartlara getirme çabası anlatılmaktadır.

 

 

Kitabın Özeti:

 

 

Hatice Hanım, pek genç dul kalmış zengin bir hanımdır. 13 yaşındayken 60 yaşında yaşlı ve hastalıklı bir erkekle evlenmiştir. Hatice Hanım başlıca merakı temizlikle namusluluktu. Göztepe’deki köşkünü hizmetçi Eleni ile evletlığı Gülter’le beraber temizler, aşçısı Mehmet’İ her gün traş ettirir. Bolulu oğlanı tepeden tırnağa beyazlar giydirirdi. Evdeki çalışanları çok namusluydular. Kileri kitlemez, paraları meydanda dururdu.

 

Evdeki çalışanlarına kimseyle konuşmamalarını öğütlerdi. Birgün Hatice Hanım’ın birden başı döndü ve bayıldı. Doktor hastalığının sebebini Hatice Hanım’ın yüksek ökçeli ayakkabılarına bağladıve ona ökçesiz ayakkabı önerdi. O günden sonra evdekilere söz dinletemez oldu. Kiler de artık boşalmaya başlamıştı. Bir gün mutfağın kapısını gelen sesler üzerine açtı ve aşçıyla çalışanları fingirdeşirken gördü bu olay sonucunda hepsini evinden kovar. Ardından eve çok çalışan aldı, ama sonunda yine ökçeli ayakkabıları giyer oldu, hastaydı ama kafası rahattı.

 

Ahmet bir bahar sabahı büyük bir dinçlikle uyanır, yürüyüşe başlar. İstanbul kenarlarındaki evinden şehre doğru yürür. Vapurla Taksim’e geçer, burda kahvaltı yaptıktan sonra eski arkadaşlarından Sermet’le görüşür. Sermet Ahmet’I eve çay içmeye çağırır. İkisi beraber evin yolunu tutarlar. Ahmet Bey burda Sermet’in teyzesi Mediha’yla tanıiır ve ona aşık olur. Eve geldiğinde günler boyu onu düşler, uyuyamaz olmuştur. Bunu açıklamak ister Mediha’ya. Bu olaydan arkadaşı Mehmet Bey de haberdar olur. O da Ahmet Bey’e bunun bir bahar esintisi olduğunu söyler. Onun bir kasabaya gitmesini, orada bu olayı unutacağını söler ve dediği gibi de olur. Eve geldiğinde Mediha’nın hayalini bile hatırlamaz olur. Ve bu tatlı bahar esintisini unutur.

 

Nihat 50 yaşlarında bir beydir. Bir gün herzamanki akşam yürüyüşlrinden birine çıkar ve aniden bastıran yağmura yakalanır. Civardaki arkadaşı olduğu bir eve saklanır. Evin küçük hanımı uyumakta arkadaşı da evde bulunmamaktadır. Hizmetçi eve girmesini ve dinlenmesini söyler. Küçük hanım uyanır ve Nihat beyle sohbete başlar, derken 20 yaşlarındaki kız Nihat Bey’e aşık olduğunu dile getirir. Nihat’ın bu olay hoşuna gider ama kızı yaşındaki biriyle bu tür şeyler konuşmayı kendine yakıştıramaz ama kız ikna olmaz. Nihat mademki yaşlı kişilere merakın var sana birini tasvir edeyim der ve kasabadaki yaşlı, en çirkin adamı anlatır veveden ayrılır. Birkaç ay sonra Sükude’nin bu çirkin kişiyle evlendiği haberini duyar. Bu olayın gençliğin tecrübesizliğine ve çirkinliğin esrarına bağlar.

 

Masume Hanım 40 yaşlrında dul bir hanımdır. Evinden kasabanın eğlence yerine gidiyorlardı. Bu eğlence her yıldüzenlenmekteydi. Yolda kaç yıldır dul olduğunu ve bir türlü istediği gibi genç kuvvetli bir erkek bulamamıştı. Aniden faytoncusu (bilgi yelpazesi.net) Himmet gözüne çarptı ve hoşuna gitti. Ona direk beğendiğini söylemeyi gururuna yediremedi. Ona bir takım olaylar ve laflarla belli etmeye çalıştı. Fakat Himmet olayı kavrayacak kadar zeki ve cin fikirli olmadığından anlayamadı. Bunun üzerine Masume Hanım; Himmet’e Allah belanı versin diyerek bu aşkı unutmaya karar verdi.

 

Kahramanımız 40 yaşlarında zengin, çapkın, yakışıklı bir adamdır. Bir gece bu zevkli, neşeli hayattan sıkılır ve intihara kara verir. Ardından yağenine bir vasiyetname yazar ona elli binlira bıraktığını, bu parayı nasıl harcayacağını anlatır. Gece bitmiş sabah olmuş fakat intihar edememiştir. Çünkü gece arkadaşlarından Julide gelmiş ve onu tekrar bu hayatın içine sokmayı başarmıştır. Bununm üzerine yeğenine bir not yazar: Yeğenim ben Monoca’ya gidiyorum, elveda sevgili yeğenim, elvada!…

 

 

Kitabın Ana Fikri, Ana Düşüncesi:

 

Yanımazdaki çalışanlara bazı yaptırımlar yaptırarak onlara güzel davranışlar kazandıramayız.

 

 

Kitabın Kahramanları, Kişileri, Şahıs Kadrosu:

 

Hatice Hanım: 60 yaşlarında genç yaşta dul kalmış zengin ve temizlik hastası bir bayan

 

Eleni: Evin hizmetçisi

 

Gülter: Hatice Hanım’ın evlatlığı

 

Mehmet: Evin aşçısı“ROMAN ÖZETLERİ ” SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<

“KİTAP ÖZETLERİ ”
SAYFASINI GÖRMEK İSTERSENİZ

>>>TIKLAYIN<<<

“EĞİTİM ÖĞRETİM İLE İLGİLİ BELGELER ” SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<

EKLEMEK İSTEDİKLERİNİZ VARSA AŞAĞIDAKİ "Yorum Yaz" kısmına ekleyebilirsiniz.


Yorumlar

....

9. **Yorum**
->Yorumu: şahane bir site burayı sevdimm 
->Yazan: Buse. Er 

8. **Yorum**
->Yorumu: SIZIN SAYENIZDE YÜKSEK BIR NOT ALDIM SIZE TESSEKÜR EDIYORUM...
->Yazan: sıla

7. **Yorum**
->Yorumu: valla bu site çok süper .Bu siteyi kuran herkimse Allah razi olsun tüm ödevlerimi bu siteden yapiyorum.saolun mugladan sevgiler...:).
->Yazan: kara48500..

6. **Yorum**
->Yorumu: çok güzel bir site. kurucularına çok teşekkür ederim başarılarınızın devamını dilerim.
->Yazan: Tuncay.

5. **Yorum**
->Yorumu: ilk defa böyle bi site buldum gerçekten çok beğendim yapanların eline sağlık. 
->Yazan: efe .

4. **Yorum**
->Yorumu: ya valla çok güzel bisi yapmışınız. Çok yararlı şeyler bunlar çok sagolun 
->Yazan: rabia..

3. **Yorum**
->Yorumu: Çok ii bilgiler var teşekkür ederim. Çok süper... Ya bu siteyi kurandan Allah razı olsun ..... süperrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr. Çok iyiydi. isime yaradı. Her kimse bu sayfayı kurduğu için teşekkür ederim 
->Yazan: pınar..

2. **Yorum**
->Yorumu: çok güzel site canım ben hep her konuda bu siteyi kullanıyorum özellikle kullanıcı olmak zorunlu değil ve indirmek gerekmiyor
->Yazan: ESRA..

1. **Yorum**
->Yorumu: Burada muhteşem bilgiler var hepsi birbirinden güzel size de tavsiyeederim. 
->Yazan: Hasan Öğüt.

>>>YORUM YAZ<<<

Adınız:
Yorumunuz:


Yorumunuzda Silmek istediğiniz kelime veya cümle varsa kelimeyi fare ile seçin
ve
delete tuşuna basın...

 


 E Mail
(Zorunlu Değil):