Eğitim Öğretim İle İlgili Belgeler > Konu Anlatımlı Dersler > Bilgi Ve İletişim Teknolojileri Dersi İle İlgili Konu Anlatımlar

ANAKART, GÖREVLERİ, ÖZELLİKLERİ, NE İŞE YARAR (BİLGİ VE İLETİŞİM TEKNOLOJİLERİ DERSİ KONU ANLATIMLAR, BİLİŞİM DERSİ DERS NOTLARI)

 

Bilgisayarın çalışması için gerekli tüm bileşenleri taşıyan ve bu bileşenlerin iletişimini sağlayan temel donanım öğesidir. Anakart;işlemci,bellek,kartlar ve denetleyiciler gibi bileşenlerin birlikte çalışmasını sağlayan özel devreleri içerir.Ayrıca işlemci,ekran kartı,ses kartı,ağ kartı gibi diğer temel işlevlere sahip kartlar da anakartın üzerine takılır.Anakartın yapısı ve buna bağlı olarak veri taşıma hızı bilgisayarın çalışma performansını önemli ölçüde etkiler. 

 

Anakartı oluşturan temel bileşenler şunlardır:
Chipset: Anakartın en önemli parçasıdır ve anakart üzerindeki elemanların haberleşmesini sağlayan denetçilerdir.Anakartın destekleyeceği işlemci,saat hızı ,maksimum bellek miktarı gibi temel özellikleri belirler.Anakartın hızını ve kalitesini belirleyen en önemli faktördür.
BIOS: Bios sistemin her açılışında yürütülen rutin işlerin yüklü olduğu ve bazı programların sistem kaynaklarına erişim için referans aldıkları sistem programıdır. Tüm ana kartlarda elektrik kesilmelerinde dahi silinmeyen bu program rom bellek denilen bir programlanabilir (bilgi yelpazesi.net) çip üzerine yüklüdür.
Genişleme Yuvaları: Anakart üzerine ekran kartı,ses kartı,faks-modem kartı,TV kartı gibi bileşenlerin takılmasını sağlayan ISA,PCI AGP yuvalarıdır.
Haberleşme Birimleri: Anakartın diğer çevre bileşenlerle(klavye,yazıcı vb.) haberleşmesini sağlayan birimlerdir.(PS/2 portu,usb portu vb.)
Mikroişlemci
Ana Bellek(Ram)

 

  


“BİLGİ VE İLETİŞİM TEKNOLOJİLERİ DERSİ İLE İLGİLİ KONU ANLATIMLAR”
SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<


“KONU ANLATIMLI DERSLER” SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<


“EĞİTİM ÖĞRETİM İLE İLGİLİ BELGELER, BİLGİLER”
SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<

Yorumlar

....

9. **Yorum**
->Yorumu: şahane bir site burayı sevdimm 
->Yazan: Buse. Er 

8. **Yorum**
->Yorumu: SIZIN SAYENIZDE YÜKSEK BIR NOT ALDIM SIZE TESSEKÜR EDIYORUM...
->Yazan: sıla

7. **Yorum**
->Yorumu: valla bu site çok süper .Bu siteyi kuran herkimse Allah razi olsun tüm ödevlerimi bu siteden yapiyorum.saolun mugladan sevgiler...:).
->Yazan: kara48500..

6. **Yorum**
->Yorumu: çok güzel bir site. kurucularına çok teşekkür ederim başarılarınızın devamını dilerim.
->Yazan: Tuncay.

5. **Yorum**
->Yorumu: ilk defa böyle bi site buldum gerçekten çok beğendim yapanların eline sağlık. 
->Yazan: efe .

4. **Yorum**
->Yorumu: ya valla çok güzel bisi yapmışınız. Çok yararlı şeyler bunlar çok sagolun 
->Yazan: rabia..

3. **Yorum**
->Yorumu: Çok ii bilgiler var teşekkür ederim. Çok süper... Ya bu siteyi kurandan Allah razı olsun ..... süperrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr. Çok iyiydi. isime yaradı. Her kimse bu sayfayı kurduğu için teşekkür ederim 
->Yazan: pınar..

2. **Yorum**
->Yorumu: çok güzel site canım ben hep her konuda bu siteyi kullanıyorum özellikle kullanıcı olmak zorunlu değil ve indirmek gerekmiyor
->Yazan: ESRA..

1. **Yorum**
->Yorumu: Burada muhteşem bilgiler var hepsi birbirinden güzel size de tavsiyeederim. 
->Yazan: Hasan Öğüt.

>>>YORUM YAZ<<<

Adınız:
Yorumunuz:


Yorumunuzda Silmek istediğiniz kelime veya cümle varsa kelimeyi fare ile seçin
ve
delete tuşuna basın...

 


 E Mail
(Zorunlu Değil):