Eğitim Öğretim İle İlgili Belgeler > Konu Anlatımlı Dersler > Biyoloji Dersi İle İlgili Konu Anlatımlar

KÜRESEL ISINMA, TANIMI, NEDENLERİ, ÖZELLİKLERİ, TEHLİKELERİ İLGİLİ KONU ANLATIM (BİYOLOJİ DERSİ İLE İLGİLİ KONU ANLATIMLAR)

 

Küresel Isınmanın Tanımı

 

 

Küresel ısınma, insanların çeşitli aktiviteleri sonucu meydana gelen ve “sera gazları” olarak nitelenen bazı gazların artması sonucunda, yeryüzüne yakın atmosfer tabakaları ve katı yeryüzü sıcaklığının yapay olarak artması sürecidir. Şimdi bu tanımı açalım:

 

İnsanların çeşitli aktiviteleri derken, doğanın katledilmesi için gereken ne varsa yaptığı yani, kendi bindiği dalı kestiği aktivitelerdir: Ormanların tarla haine getirilmesi, sanayileşme ve ısıma adına havanın kirletilmesi, deodorant kullanması, buzdolabı kullanması… Bu aktivitelerden daha da yazmaya kalksam yazım bitmez.

 

Sera gazları derken güneşten gelen ışın enerjisinin yeryüzüne kadar gelmesini engellemeyen, (ya da çok az engelleyen) ışın enerjisinin katı yeryüzüne çarptıktan sonra oluşan ısı enerjisi dalgalarının yeniden atmosferin üst tabakalarına doğru yükselmesini engelleyen gazlardır. Bu gazlar, Karbondioksit (CO2), Metan (CH4), Azot oksitleri (NO, NO2, NO3), Kloroflorokarbon (CFC) ve su buharı (H2O)’dır.

 

Bu gazlar yoktan var olmadı. Bu gazları biz üreterek atmosfere yaydık. Peki, nedir bu gazların kaynakları?

 

Karbondioksitin (CO2) kaynağı, ağaçları ve yeşillikleri yok edilmesiyle meydana gelen Karbondioksit-Oksijen dengesizliğidir.

 

Metanın (CH4) kaynağı, kullanılan fosil yakıtlarıdır. (Kömür, petrol ürünleri gibi)

 

Azot oksitlerinin kaynağı, filtresiz fabrika bacalarıdır.

 

Kloroflorokarbonun (CFC) kaynağı, buzdolabında soğutmayı sağlayan gazdır.

 

Yeryüzüne yakın atmosfer tabakalarından kasıt yağış, sis gibi doğa olaylarının gerçekleştiği katmandır.

 

Katı yeryüzünden kasıt ise, üzerinde yaşadığımız katmandır.

 

 

Yapay olarak artması süreci, Sera etkisi dediğimiz olaydır. Sera bildiğimiz gibi güneş ışınlarının rahatça girdiği bir cam veya şeffaf, ışığı geçiren bir maddeden yapılan bir yerdir. Bu yerin özelliği güneş ışınlarıyla oluşan ısıyı dışarıya kolay kolay çıkarmamasıdır.

 

İşte kışın bitkilerin yaşaması ve ürün vermesi için gerekli ısı böylece sağlanmış olur. İşte bu sera gazları bir cam veya şeffaf madde işlevi görürken dünyamız da bir sera haline gelmiştir. Ama bizim için tehlike arz eden kontrolsüz ve camını kıramadığımız bir sera…

 

 

Küresel Isınmanın Tehlikeleri

 

M.S. 2000, Temmuz ayının ortaları…

 

Dünyanın çeşitli bölgelerinden ilginç ve ürkütücü meteorolojik olaylar ile ilgili haberler geliyor. Kimi yerde aşırı sıcaklıktan can kayıpları olurken, bir başka bölgeden mevsimsiz bir kar fırtınasında insanlar yaralanıyor:

 

İspanya’nın Melilla bölgesinde hava sıcaklığı birkaç dakika içinde 170C yükseliyor. Bu olay bir süre sonra yeniden tekrarlanıyor.

 

Aynı gün ve saatlerde Suudi Arabistan’ın kavurucu sıcaklarından kaçmak için dağlık Asur bölgesinde (bilgi yelpazesi.net) piknik yapan 75 kişi hiç alamet yokken kar fırtınasından yaralanıyor.

 

Yine o günlerde Pakistan’da yağan şiddetli yağışlar nedeniyle meydana gelen selde 200 kişi ölüyor.

 

 

Bu olaylar daha başlangıç…

 

Bilim adamları yaşanan bu garipliklerin gittikçe hem de şiddetini arttırarak tekrarlanacağını belirtiyor. Ama küresel ısınmanın biz insanoğluna yapacağı en büyük yıkım SUSUZLUK olacaktır ki, bu durum kendini yavaş yavaş hissettirmeye başladı. Su yaşamın temel kaynağıdır. Su olmazsa yaşam olmaz. Burada basit bir mantık çıkarırsak:

 

“Su kaynakları gün geçtikçe tükeniyor, yani yaşam her geçen gün tükeniyor.”

 

 

Türkiyede'ki Durum

 

Türkiye’de maalesef bu konu pek ciddiye alınmıyor ve maalesef insanımız doğaya bitmez tükenmez kaynakmış gibi bakıyor. Bu vurdumduymaz görüş toplumun her kesiminde hakim bir görüştür.

 

Nitekim bundan yıllar önce DSİ Amik Gölünü bataklık alan diyerek kurutmuş ve tarım arazisi yapacağım diye orada yaşayan bütün canlıları katletmiştir ve şu an orası bir tarım arazisi değil çorak bir topraktır. Ülkemizde bu şekilde birçok göl ve sulak alan yok edilmiş ve birçok canlının nesli tükenmiştir.

 

Yakınlarımızdan örnekler verecek olursak Sapanca Gölü’ne Sakarya’nın bütün pisliği akıtılmış ve fosseptik çukuru olarak kullanılmış ve tehlike anlaşılınca şimdilerde komisyonlar kurularak bu göl kurtarılmaya çalışılmaktadır.

 

Ülkemizdeki doğal kaynaklar yok olmaktadır. Bunun bir örneğini verecek olursak Evliya Çelebi, Seyahatnamesinde “Karaman’dan Ankara’ya giderken başının sadece 2 kez güneş gördüğünü belirtmiştir. Şimdi oralarda tek bir ağaç yok. Varın gerisini siz düşünün…

 

Amerika Başkan adaylarından Al Gore Küresel Isınmayı gündemine almıştır ve bu konuyu seçim propagandasında kullanacaktır. Bizim hangi siyasetçimiz Çevre Sorunlarını gündemine alarak seçim propagandası yapmıştır.

 

 

Yazımı bitirirken bilinen ama pek de önemsenmeyen bir sözle bitireceğim:

 

“Biz bu dünyayı atalarımızdan miras olarak almadık, biz bu dünyayı çocuklarımızdan ödünç aldık.”

 

  “BİYOLOJİ DERSİ İLE İLGİLİ KONU ANLATIMLAR”
SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<


“BİYOLOJİ DERSİ İLE İLGİLİ TEST SORULARI, SORU BANKASI”
SAYFASINI GÖRMEK İSTERSENİZ

>>>TIKLAYIN<<<


“BİYOLOJİ DERSİ İLE İLGİLİ YAZILI SORULARI”
SAYFASINI GÖRMEK İSTERSENİZ

>>>TIKLAYIN<<<

Yorumlar

....

9. **Yorum**
->Yorumu: şahane bir site burayı sevdimm 
->Yazan: Buse. Er 

8. **Yorum**
->Yorumu: SIZIN SAYENIZDE YÜKSEK BIR NOT ALDIM SIZE TESSEKÜR EDIYORUM...
->Yazan: sıla

7. **Yorum**
->Yorumu: valla bu site çok süper .Bu siteyi kuran herkimse Allah razi olsun tüm ödevlerimi bu siteden yapiyorum.saolun mugladan sevgiler...:).
->Yazan: kara48500..

6. **Yorum**
->Yorumu: çok güzel bir site. kurucularına çok teşekkür ederim başarılarınızın devamını dilerim.
->Yazan: Tuncay.

5. **Yorum**
->Yorumu: ilk defa böyle bi site buldum gerçekten çok beğendim yapanların eline sağlık. 
->Yazan: efe .

4. **Yorum**
->Yorumu: ya valla çok güzel bisi yapmışınız. Çok yararlı şeyler bunlar çok sagolun 
->Yazan: rabia..

3. **Yorum**
->Yorumu: Çok ii bilgiler var teşekkür ederim. Çok süper... Ya bu siteyi kurandan Allah razı olsun ..... süperrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr. Çok iyiydi. isime yaradı. Her kimse bu sayfayı kurduğu için teşekkür ederim 
->Yazan: pınar..

2. **Yorum**
->Yorumu: çok güzel site canım ben hep her konuda bu siteyi kullanıyorum özellikle kullanıcı olmak zorunlu değil ve indirmek gerekmiyor
->Yazan: ESRA..

1. **Yorum**
->Yorumu: Burada muhteşem bilgiler var hepsi birbirinden güzel size de tavsiyeederim. 
->Yazan: Hasan Öğüt.

>>>YORUM YAZ<<<

Adınız:
Yorumunuz:


Yorumunuzda Silmek istediğiniz kelime veya cümle varsa kelimeyi fare ile seçin
ve
delete tuşuna basın...

 


 E Mail
(Zorunlu Değil):