eğitim öğretim ile ilgili belgeler > konu anlatımlı dersler > coğrafya dersi ile ilgili konu anlatımlar

TÜRKİYE’DE ÇIKARILAN ÖNEMLİ MADENLER (COĞRAFYA KONU ANLATIMI)

 

Demir:

 

 

Modern  sanayinin ana metali demirdir. Kullanım alanı oldukça geniştir.

 

Çıkarıldığı yerler:  Divriği –Gürün (Sivas), Hekimhan-Hasan çelebi (Malatya), Çam dağı (Sakarya) , Edremit-Havran-Eymir-Ayvalık-Ayazmant (Balıkesir), Torbalı(İzmir), Simav- (Kütahya), Kırıkhan-Payas(Hatay), Bingöl,Kahramanmaraş,Düzce, Kayseri. Doğu Anadolu Bölgesi demir madeni bakımından Türkiye’de ilk sıra gelmektedir.

 

İşlendiği yer : Karabük, Ereğli, İskenderun demir çelik fabrikaları.

 

Bakır:

 

 

Bakır madeni yatakları genellikle çinko ve kurşun yataklarıyla birlikte bulunur. Elektrik ve elektronik sanayisinde kullanılır. Bakır mutfak eşya yapımına kullanılır.

 

Çıkarıldığı yerler: Murgul(Artvin),Küre(Kastamonu),Ergani –Maden (Elazığ), Çayeli (Rize),

 

İşlendiği yerler: Maden Ergani  bakır işletmeleri, Murgul bakır işletmeleri, Samsun Karadeniz bakır işletmeleri.

 

Krom: Çok sert ,çok iyi cilalanabilen ve paslanmayan bir maden olduğu için , madeni eşya yapımında büyük önem taşır. Dışarıya en çok satılan madendir. Kaplamacılıkta ve çelik yapımında kullanılır.

 

Çıkarıldığı yerler: Guleman(Elazığ) , Fethiye – Milas – Marmaris – Dalaman Köyceğiz(Muğla) , Acıpayam (Denizli) , Orhaneli (Bursa) ,Kayseri , Eskişehir    Kütahya , Kahramanmaraş , Aladağ(Adana)

 

İşlendiği yerler :Antalya ve Elazığ’daki ferrokrom tesisleri

 

 

Krom yatakları altı ana bölgede toplanmıştır.

 

Fethiye, Köyceğiz, Denizli

 

Alacakaya (Guleman) (Elazığ)

 

Bursa, Eskişehir

 

Adana, Kayseri, Mersin

 

İskenderun, Kahraman Maraş, İslahiye

 

Kopdağı (Doğu Anadolu)

 

Krom madeni Antalya ve Guleman’daki ferro-krom tesislerinde işlenmektedir.

 

Boksit: Alüminyumun hammaddesi olan boksit çok hafif olduğundan uçak sanayisinde, otomobil, ev, elektrik malzemesi yapımında kullanılır.

 

Boksit yatakları Seydişehir (Konya), Akseki (Antalya) İslahiye (Gazi Antep) ve Milas (Muğla) civarında bulunur. Buralarda çıkarılan boksit, Seydişehir alüminyum tesislerinde işlenmektedir.

 

Bor Mineralleri: Sanayide sayısız denilebilecek kadar çok çeşitli işlerde kullanılmaktadır.  Bor minerallerinden      elde edilen boraks ve asit borik özellikle nükleer alanda jet ve roket yakıtı , sabun deterjan lehim, fotoğrafçılık tekstil boyaları , cam,  elyaf  ve  kağıt sanayisinde kullanılmaktadır. Dünya rezervinin %80’ni Türkiye’dedir . Üretim bakımından dünyada  2006 dan beri birinci sıradayız. Rezerv bakımından TÜRKİYE  birinci sıradadır Bor minerallerinin üretimi dış isteğe bağlıdır.

 

Çıkarıldığı yerler:  Bigadiç-Susurluk-Sultançayırı (Balıkesir) , Mustafakemalpaşa (Bursa) Emet( Kütahya), Seyitgazi (Eskişehir).

 

Kükürt: Kükürt gübre, kimya ve boya sanayisinde kullanılır. Ayrıca kauçuğun işlenmesinde ve sülfirik asit üretiminde de kullanılır.

 

Ülkemizde kükürt yatakları Keçiborlu (Isparta) ve Milas (Muğla) çevresinde bulunmaktadır.

 

Türkiye’de Altın Üretimi:

Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ilk kez bir Türk şirketi 2002 yılında altın üretimini gerçekleştirdi.[kaynak belirtilmeli] 6 bin 500 ton yeraltında rezerv olduğu düşünülmektedir.[1] Bu üretimden önce 16 senede 120 milyar dolarlık altın ithalatı yapıldı. Üretim ilk defa İzmir-Bergama-Ovacık Altın Madeni'nde yapılmıştır. Türkiye, 17 ton üretimle AB ülkeleri arasında en fazla altın üreten ülkedir. İşletilen diğer madenler;

(Bergama)-Ovacık

Balıkesir (Havran)-Küçükdere

Gümüşhane-Mastra

Erzincan

İzmir

Gümüşhane

Eskişehir

Balıkesir

Çanakkale

Konya

Sivas

 

Zımpara Taşı: Çeşitli kesici, torpüleyici ve silici aletlerin yapımında kullanılan zımpara taşı yönünden ülkemiz çok zengindir. Tire (İzmir), Manisa, Söke (Aydın), Milas (Muğla) ve Tavas (Denizli) da çıkarılır.

 

Barit: Suda erimeyen bir maden olduğundan boya, deri, kimya, cam ve kauçuk sanayisinde kullanılır. Ülkemiz barit yatakları bakımından zengin sayılır. Antalya, Muş, Gazi Antep ve Eskişehir çevresinde barit yatakları bulunmaktadır.

 

Tuz: Türkiye tuz yatakları bakımından son derece zengindir. Kaya tuzu yatakları üçüncü jeolojik zamanda, kapalı göl havzalarında suların buharlaşması ile oluşmuştur. Son yıllarda tuz üretimimiz üç kat artmıştır.

 

Türkiye’deki tuz üretiminin çoğu, Tuz Gölü ile İzmir Çamaltı tuzlasından sağlanır. Kaya tuzu yatakları, Çankırı, Kars, Iğdır ve Nevşehir çevresinde bulunmaktadır.

 

Cıva:

 

 

Tek sıvı madendir. Zirai ilaç yapımında, kâğıt sanayisinde, suni gübre üretiminde ve boya sanayisinde kullanılır. Türkiye’de Sarayönü (Konya), Ödemiş (İzmir), Manisa ve Uşak çevresinde çıkarılmaktadır.

 

Kurşun - Çinko: Genelde kurşun ve çinko bir arada bulunur. Ülkemizde Keban (Elazığ) ve Kayseri çevresinde kurşun-çinko yatakları vardır.

 

Lületaşı: Eskişehir çevresinde çıkarılır ve işlenir. Süs eşyası yapımında kullanılır.

 

Oltutaşı: Erzurumun Oltu ilçesinde çıkarılır ve işlenir. Süs eşyası yapımında kullanılır.

 

Fosfat: Gübre hammaddesi olarak kullanılan fosfat ihtiyacımızı karşılamaz. Fas, Tunus ve Cezayir’de yaygın olarak görülür ve daha çok bu ülkelerden ithal (bilgi yelpazesi.com) edilir. Türkiye’deki en zengin fosfat yatakları Mazıdağı (Mardin), Adıyaman, Bingöl ve Bitlis’te bulunmaktadır.

 

Manganez: Çeliğe sertlik kazandırmak ve direncini artırmak için kullanılır. Uşak, Afyon, Muğla, Adana, Erzincan, Artvin ve Trabzon çevresinde manganez yatakları bulunur. İhtiyacı karşılamaz. Bu nedenle ithal edilir.

 

Mermer: Ülkemiz mermer bakımından zengindir. Afyon, Kütahya, Marmara Adası, Kırşehir, Tokat ve İzmir çevresinde çıkarılır. Yurt dışına ihracatı yapılır.

 

 

Volfram (Tungsten): Çok sert olması nedeniyle özel sanayi çeliği olarak kullanılır. Demiryolu, iş makineleri, uçak ve gemi yapımı yanında, ampüllerde enerjiyi ışığa çevirmede kullanılır. Bursa Uludağ’da çıkarılıp işletilmektedir. Fakat son yıllarda üretimi durmuştur.

 

Asbest (Amyant): 14 bin °C sıcaklığa dayanır. Isıya dayanıklı araç ve gereç yapımında kullanılır. Konserojen madde bulundurması nedeniyle, kullanımı sınırlandırılmıştır. Eskişehir, Bursa, Erzincan, Hatay (İskenderun), Kars, Ağrı, Malatya, Sivas, Uşak ve Konya’da çıkarılır.

 
“COĞRAFYA DERSİ İLE İLGİLİ KONU ANLATIMLAR” SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<


“COĞRAFYA DERSİ İLE İLGİLİ TEST SORULARI, SORU BANKASI” SAYFASINI GÖRMEK İSTERSENİZ

>>>TIKLAYIN<<<


“COĞRAFYA DERSİ İLE İLGİLİ YAZILI SORULARI” SAYFASINI GÖRMEK İSTERSENİZ

>>>TIKLAYIN<<<

Yorumlar

..

18. **Yorum**
->Yorumu: Cok tesekkurler col yardımcı oldu sağol 
->Yazan: damla.

->Yazan : delici
->Yorumu: çok tesekkürler çok yardimci oldunuz :D.

->Yazan : havva
->Yorumu: çoooooooooooook teskür mükemmel bir ödev yaptim sayenizde.

->Yazan : sude
->Yorumu: çok iyisiniz sagolun allah ne muradiniz varsa versim.

->Yazan : zeynep
->Yorumu: tessekürler gercekten cok tessekür ben 6sinif ögrencisiyim.

->Yazan : leyla
->Yorumu: çooooooook güzel olmus.ellerinize saglk.tesekkrler..

->Yazan : çorumlu
->Yorumu: çok isime yaradi ALLAHIN izni ile bundan 100 alirim saolun.

->Yazan : bilo
->Yorumu: ço güzel bu site yüzünden 100 aldim sosyalden.

->Yazan : hayrunnisa
->Yorumu: benim isime yaradi ödevim bitti.

->Yazan : su
->Yorumu: iyi bir site özetler falan müthis çikarilmis bayildim....

->Yazan : ...
->Yorumu: valla sosyal ödevi vardi çok iyi oldu çoooookkkk tesekkürler.Sizin sayenizde sosyal projeden iyi not aldim ve takdir aldim yehuuu....

->Yazan : esra
->Yorumu: valla bu siteyi kuranin ellerinden öpmek gerekiyor yahuuuuuuu.................. D.

->Yazan : öznur
->Yorumu: bu yazilari yazana çok tesekkür ederim :)).

->Yazan : ataberk KARATAS
->Yorumu: valla sosyal ödevi vardi çok iyi oldu çoooookkkk tesekkürler.Sizin sayenizde sosyal projeden iyi not aldim ve takdir aldim yehuuu....

->Yazan : Arda
->Yorumu: okul kitabimdakiler sirayla burda çikti.galiba sizin siteden kopya çektiler sirayla çikti.çok isime yaradi.

->Yazan : zeynep
->Yorumu: Gerçekten tesekkür ederim ben 5. sinif ögrencisiyim ödevimi geciktirmistim bu yazi kisa ve öz olduu için iki dk da hem anladim hemde yazdim yazimdan düsük not almadim çok tesekkür ediyorum bu yaziyi yazan arkadasa..

->Yazan : operaf
->Yorumu: bencede iyiydi çok begendim çok yardimci oldu.

->Yazan : kralsin
->Yorumu: çok isime yaradi tesekkür ederim size..

->Yazan : Berkay Akpinar
->Yorumu: Coooooook tesekkür ederim siteniz cok güzel bir yer fikra oyun hersey var ve bilgide ödevim için cok yardimci oldunuz cok tesekkür ederim .

>Yazan: fat
>Yorum:
saolun güzel bilgiler yaziliya çalismamda çok ise yaradi ama biraz daha ayrinti olabilirdi .

>>>YORUM YAZ<<<

Adınız:
Yorumunuz: