Eğitim Öğretim İle İlgili Yazılar, Araştırmalar, Belgeler > Konu Anlatımlı Dersler > Coğrafya Dersi İle İlgili Konu Anlatımlar

ÖZBEKİSTAN, ÖZELLİKLERİ, TANITIMI (ÜLKELER COĞRAFYASI) İLE İLGİLİ KONU ANLATIM (COĞRAFYA KONU ANLATIMI)

 

Yüz ölçümü 447. 400 Km2, nüfusu 22, 4 milyon, yönetim şekli cumhuriyet, başkenti Taşkent’tir.

 

 

Ülkenin kuzeyinde ve batısında Kazakistan, doğu ve güneydoğusunda Kırgızistan ve Tacikistan, güneybatısında Türkmenistan, güneyinde ise Afganistan bulunur.

 

Tanrı Dağlarından Aral Gölü’ne kadar uzanan bölgede yer alan Özbekistan’ın büyük bir bölümü düzlüklerle kaplıdır. Turan Ovası, bu düzlüklerin en önemlisidir. Kızılkum Çölü bu ovanın güneyinde yer alır. Tanrı Dağlarının uzantıları ülkenin doğusundaki dağlık kesimi oluşturmaktadır.

 

Özbekistan’ın en önemli akarsuları Seyhun (Siri Derya) ve Ceyhun (Amu Derya) Irmaklarıdır. Her ikisi de ülke, topraklarının büyük bölümünü sulayarak Aral Gölü’ne dökülür. Ülkede bulunan diğer küçük akarsuların tamamı Aral Gölü Havzası içinde kaybolur. Akarsulardan sulamada yararlanılmaktadır.

 

 

Özbekistan çok kurak karasal bir iklime sahiptir. Kışlar sert ve soğuk, yazlar sıcak ve kuraktır. Ülkede bitki örtüsü, yüzey şekilleri ve yükseltiye göre değişmektedir. Batı bölgeleri ile yarı çöl alanlarda bozkır bitkileri görülür. Daha yüksek kesimlerde çalılık alanlar ve ormanlar vardır.

 

Özbekistan genel olarak bir tarım ve hayvancılık ülkesidir. Nüfusun büyük çoğunluğu tarımsal etkinliklerde bulunmaktadır. Ülke Dünyanın en büyük pamuk üreticilerindendir. Diğer önemli tarım ürünleri pirinç, mısır, buğday, tütün, sebze ve meyvedir. Ayrıca ipek böcekçiliği de yapılmaktadır. Ülkede, hayvancılık özellikle kırsal kesimlerde yaygın olarak yapılmaktadır.

 

Özbekistan yer altı kaynakları açısından çok zengin bir ülkedir. En önemli yer altı kaynakları doğal gaz, petrol, maden kömürü ve altındır. Ülkede Dünyanın en saf altını elde edilmektedir.

 

Özbekistan’da sanayi daha çok tarıma dayalıdır. Özellikle pamuk işleme ve tekstil ile makine ve metalürji sanayi, (bilgi yelpazesi.com) altın işlemeciliği gelişmiştir. Ayrıca çeşitli gıda, yün, deri işleme ve ipekli kumaş üretimi de gelişmiştir. Özbekistan’ın ihracatının önemli kısmını pamuk oluşturur.

 

İki ülke arasındaki ticari ilişkiler yeni kurulmasına rağmen hızla gelişmektedir. Türkiye, Özbekistan’a otobüs, elektrikli aletler, tıbbi cihazlar, tahıl ve şeker ihraç etmekte; Özbekistan’dan pamuk, ham deri, kimyasal ürünler ve ham alüminyum ithal etmektedir.

 
“COĞRAFYA DERSİ İLE İLGİLİ KONU ANLATIMLAR”
SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN <<<


“COĞRAFYA DERSİ İLE İLGİLİ TEST SORULARI, SORU BANKASI”
SAYFASINI GÖRMEK İSTERSENİZ

>>>TIKLAYIN <<<


“COĞRAFYA DERSİ İLE İLGİLİ YAZILI SORULARI”
SAYFASINI GÖRMEK İSTERSENİZ

>>>TIKLAYIN <<<

Yorumlar

....

9. **Yorum**
->Yorumu: şahane bir site burayı sevdimm 
->Yazan: Buse. Er 

8. **Yorum**
->Yorumu: SIZIN SAYENIZDE YÜKSEK BIR NOT ALDIM SIZE TESSEKÜR EDIYORUM...
->Yazan: sıla

7. **Yorum**
->Yorumu: valla bu site çok süper .Bu siteyi kuran herkimse Allah razi olsun tüm ödevlerimi bu siteden yapiyorum.saolun mugladan sevgiler...:).
->Yazan: kara48500..

6. **Yorum**
->Yorumu: çok güzel bir site. kurucularına çok teşekkür ederim başarılarınızın devamını dilerim.
->Yazan: Tuncay.

5. **Yorum**
->Yorumu: ilk defa böyle bi site buldum gerçekten çok beğendim yapanların eline sağlık. 
->Yazan: efe .

4. **Yorum**
->Yorumu: ya valla çok güzel bisi yapmışınız. Çok yararlı şeyler bunlar çok sagolun 
->Yazan: rabia..

3. **Yorum**
->Yorumu: Çok ii bilgiler var teşekkür ederim. Çok süper... Ya bu siteyi kurandan Allah razı olsun ..... süperrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr. Çok iyiydi. isime yaradı. Her kimse bu sayfayı kurduğu için teşekkür ederim 
->Yazan: pınar..

2. **Yorum**
->Yorumu: çok güzel site canım ben hep her konuda bu siteyi kullanıyorum özellikle kullanıcı olmak zorunlu değil ve indirmek gerekmiyor
->Yazan: ESRA..

1. **Yorum**
->Yorumu: Burada muhteşem bilgiler var hepsi birbirinden güzel size de tavsiyeederim. 
->Yazan: Hasan Öğüt.

>>>YORUM YAZ<<<

Adınız:
Yorumunuz:


Yorumunuzda Silmek istediğiniz kelime veya cümle varsa kelimeyi fare ile seçin
ve
delete tuşuna basın...

 


 E Mail
(Zorunlu Değil):