eğitim öğretim ile ilgili belgeler > konu anlatımlı dersler > coğrafya dersi ile ilgili konu anlatımlar

SANAYİ, SANAYİNİN ÖZELLİKLERİ, SANAYİNİN KURULMASI İÇİN GEREKLİ ŞARTLAR (COĞRAFYA KONU ANLATIMI)

 

 

Sanayi İle İlgili Terimler :

 

Sanayi : Hammaddeyi işleyerek kullanılmaya hazır hale getirilmesini sağlayan araçlar topluluğudur.

 

Hammadde : Sanayileşme için temel koşullardan biridir. Makinelerde mamul maddeye dönüşebilen işlenmemiş maddelerdir. Bu maddeler bitkisel ( pamuk , buğday .....vb) , hayvansal ( süt , et , yün  .....vb ) ve madensel ( demir , bakır , krom .....vb ) kökenli olabilir.

 

Sanayi ürünü : Fabrikalarda işlenerek kullanılan maddelerdir.

 

Endüstri : Sanayi ile yakın anlamlıdır. Sanayiye göre daha geniş kapsamlı olup mal ve hizmet üreten tesisler topluluğu  anlamına gelmektedir. Örneğin Kimya endüstrisi , turizm endüstrisi gibi.

 

 

BİR YERDE SANAYİNİN KURULMASI İÇİN GEREKLİ ŞARTLAR :

 

 

Dünya üzerinde her yerde sanayi tesisleri kurmak mümkün değildir. Bir yerde sanayi tesisi kurulabilmesi için gerekli belli başlı şartlar şunlardır :

 

a) Sermaye :

 

 Sanayi tesisinin kurulabilmesi için en önemli koşuldur. Diğer koşullar elverişli olsa bile eğer gerekli miktarda sermayeniz yoksa o fabrikayı açmanın mümkün olmaz . Türkiye’de   sanayinin gelişmemesinde ne önemli etken sermaye yetersizliğidir.

 

 b) Hammadde :

 

 Sanayi hammaddeyi işleyerek çeşitli ürünler haline getirmektedir. Sanayi hammaddeye bağımlı olduğundan  bazı sanayi tesislerinin dağılımı hammadde kaynaklarının yakın  olan yerlere açılmaktadır. Örneğin un ve makarna fabrikaları buğday üretilen yerlerde, zeytin yağı ve ayçiçeği yağı fabrikaları  zeytin ve ayçiçek üretiminin fazla olduğu yerlerde açılmaktadır.

 

Hammadde kolay taşınabilecek özellikte ise tüketim alanları dikkate alınmaktadır.Bu nedenle bir çok fabrika büyük şehirlerin çevresinde toplanmıştır.

 

 c) Enerji :

 

 Fabrikalardaki makinelerin çalışabilmesi için enerjiye gereksinim duyulmaktadır.Sanayileşmiş ülkelerde veya bölgelerde enerji tüketimi fazladır. Ülkemizde enerji  üretiminin en fazla olduğu bölge Doğu Anadolu , enerji tüketiminin en fazla olduğu bölge ise Marmara’dır.

 

 d) İşgücü :

 

Sanayi tesislerinin kurulup çalışabilmesi için işçiye ve teknik elemana ihtiyaç vardır. Ülkemizde genç nüfus sayısının fazla olmasından dolayı işgücü fazlalığı vardır. Ancak ülkemizde kalifiye eleman adı verilen nitelikli eğitimli teknik eleman sıkıntısı yaşanmaktadır.

 

 e) Ulaşım :

 

 Ulaşım koşulları hammaddenin ve sanayi ürünlerinin taşınmasında kolaylık sağlar . Ulaşım imkanlarının geliştirilmesi yaygınlaştırılması sanayinin gelişmesinde (bilgi yelpazesi.com) önemli bir etkendir. Günümüzde Türkiye’de ve dünyada sanayi tesislerinin dağılımına bakıldığı zaman ilk dikkat çeken şey ulaşımın kolay olduğu yerlerde sanayinin gelişmiş olduğudur.

 

 f) Pazarlama :

 

 Sanayi ürünlerinin kolay pazarlanması sanayinin gelişmesinde önemli bir etkendir. Üretilen bir ürünün pazarlama imkanı olması o sanayinin gelişmesi beklenemez .Üretim ve tüketim yerlerinin yakın olması maliyeti düşürür.

 

“COĞRAFYA DERSİ İLE İLGİLİ KONU ANLATIMLAR” SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<


“COĞRAFYA DERSİ İLE İLGİLİ TEST SORULARI, SORU BANKASI” SAYFASINI GÖRMEK İSTERSENİZ

>>>TIKLAYIN<<<


“COĞRAFYA DERSİ İLE İLGİLİ YAZILI SORULARI” SAYFASINI GÖRMEK İSTERSENİZ

>>>TIKLAYIN<<<

Yorumlar

....

6. **Yorum**
->Yorumu: güzel ve kısa bence harika
->Yazan: Uğurlu Kız44.
..

5. **Yorum**
->Yorumu: Bu kadar kısa ve güzel bir biçimde özetlenmesi harika ve akılda kalıcı... Teşekkürler 
->Yazan: gizem


4. **Yorum**
->Yorumu: ÇOK GÜZEL BAŞKA ÖĞRENCİLERİMİZE TAVSİYE EDİYORUM 
->Yazan: ZEHRA


3. **Yorum**
->Yorumu: en büyük gs fb ezik yaşşşşşşşşşaaaaaaaaaaa gs yaşama fb 
->Yazan: ipek

2. **Yorum**
->Yorumu: ŞAMİYON FENERBAHÇEEE YAŞA FENERBAHÇE AZİZ YILDIRIMIN OLAYLARINDAN SONRA KAKIMIZLA ALNIMIZIN TERİYLE BU MAÇI ALDIK KISKANANLAR ÇATLASIN HEMDE ÇATIR ÇATIR ÇATLASIN (EN BÜYÜK FENERBAHÇE ) FENERBAHÇE AŞKTIR
->Yazan: BARONİ.

1. **Yorum**
->Yorumu: bence çokkk ğüzel bir işlemmmm 
->Yazan: beyzaa...

>>>YORUM YAZ<<<

Adınız:
Yorumunuz: