Eğitim Öğretim İle İlgili Yazılar, Araştırmalar, Belgeler > Konu Anlatımlı Dersler > Coğrafya Dersi İle İlgili Konu Anlatımlar

ULUSAL YARDIM KURULUŞLARI, SOSYAL YARDIM KURUMLARI, KIZILAY, YEŞİLAY, TÜRK HAVA KURUMU, MİLLİ EĞİTİM VAKFI, YARARLARI, ÖZELLİKLERİ, TANITIMI İLE İLGİLİ KONU ANLATIM (COĞRAFYA KONU ANLATIMI)

 

YURDUMUZDAKİ SOSYAL YARDIM KURUMLARI

 

=> Kızılay

  

 

1 Haziran 1868 tarihinde İstanbul’da kurulmuştur. 1935’te Türkiye Kızılay Derneği adını almıştır. Kamuya yararlı bir dernek olan Kızılay, uluslar arası Kızılhaç ve Kızılay Dernekleri Birliğine bağlıdır. Merkezi Ankara’dadır. Tüm yurtta şubeleri vardır.

 

=> Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu (SHÇEK)

 

 

30 Haziran 1921 tarihinde kurulmuştur. 1935’te yılında “Türkiye Çocuk Esirgeme Kurumu” adını almıştır. Günümüzde derneğin adı “Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu” dur.

 

=> Yeşilay

 

 

İçki ve uyuşturucu madde alışkanlıklarıyla savaşmak, bunların kötülüklerini halka anlatmak ve bunları anlatan yayınlar yapmak amacıyla 1920 tarihinde kurulmuştur. Merkezi İstanbul’dadır ve yurdun çeşitli yerlerinde şubeleri vardır.

 

İçki ve uyuşturucu maddelerinin zararlarını topluma, özellikle çocuklara ve gençlere, anlatmak amacıyla her yıl 1-8 Mart tarihleri arasında etkinlikler düzenlenir.

 

=> Türk Hava Kurumu (THK)

 

 

Türkiye’de havacılığı geliştirmek, Türk gençliğine sivil ve askeri havacılığın önemini anlatmak ve sevdirmek amacıyla 16 Şubat 1925 tarihinde Atatürk tarafından kurulmuştur. Gelirini, eğitime katılan gençlerden, pilot adaylarından ve vatandaşların yaptığı yardım ve bağışlardan elde etmektedir.

 

=> Milli Eğitim Vakfı (MEV)

 

 

Milli Eğitim Vakfı, yurdumuzun her tarafında milli eğitime katkıda bulunmak, sosyal ve kültürel hizmetler vermek, vatandaşların, kurum ve kuruluşların yardımlarını en iyi şekilde değerlendirmek amacıyla 19 Şubat 1981 tarihinde (bilgi yelpazesi.com) kurulmuştur. Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı okulların eğitim ve öğretim ihtiyaçlarını karşılamak, öğrencilere burs sağlamak, şehit çocuklarına yardım etmek gibi görevleri yerine getirir.

 

 

Vatandaşların Sosyal Yardım Kurumlarına Katılması ve Önemi:

 

Yukarıda isimlerini saydığımız sosyal yardım kurumlarından başka, yurdumuzda sosyal hizmetler veren başka kurumlar da vardır. Güçsüzler Yurdu Derneği, Türkiye Yardımseverler Derneği, Türkiye Diyanet Vakfı gibi.

 

“COĞRAFYA DERSİ İLE İLGİLİ KONU ANLATIMLAR”
SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN <<<


“COĞRAFYA DERSİ İLE İLGİLİ TEST SORULARI, SORU BANKASI”
SAYFASINI GÖRMEK İSTERSENİZ

>>>TIKLAYIN <<<


“COĞRAFYA DERSİ İLE İLGİLİ YAZILI SORULARI”
SAYFASINI GÖRMEK İSTERSENİZ

>>>TIKLAYIN <<<

Yorumlar

.....

10. **Yorum**
->Yorumu: Çok ii bilgiler var teşekkür ederim. Çok süper... Ya bu siteyi kurandan Allah razi olsun..Çok iyiydi. isime yaradı. Her kimse bu sayfayı kurduğu için teşekkür ederim
->Yazan: KANARYA

9. **Yorum**
->Yorumu: şahane bir site burayı sevdimm 
->Yazan: Buse. Er 

8. **Yorum**
->Yorumu: SIZIN SAYENIZDE YÜKSEK BIR NOT ALDIM SIZE TESSEKÜR EDIYORUM...
->Yazan: sıla

7. **Yorum**
->Yorumu: valla bu site çok süper .Bu siteyi kuran herkimse Allah razi olsun tüm ödevlerimi bu siteden yapiyorum.saolun mugladan sevgiler...:).
->Yazan: kara48500..

6. **Yorum**
->Yorumu: çok güzel bir site. kurucularına çok teşekkür ederim başarılarınızın devamını dilerim.
->Yazan: Tuncay.

5. **Yorum**
->Yorumu: ilk defa böyle bi site buldum gerçekten çok beğendim yapanların eline sağlık. 
->Yazan: efe .

4. **Yorum**
->Yorumu: ya valla çok güzel bisi yapmışınız. Çok yararlı şeyler bunlar çok sagolun 
->Yazan: rabia..

3. **Yorum**
->Yorumu: Çok ii bilgiler var teşekkür ederim. Çok süper... Ya bu siteyi kurandan Allah razı olsun ..... süperrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr. Çok iyiydi. isime yaradı. Her kimse bu sayfayı kurduğu için teşekkür ederim 
->Yazan: pınar..

2. **Yorum**
->Yorumu: çok güzel site canım ben hep her konuda bu siteyi kullanıyorum özellikle kullanıcı olmak zorunlu değil ve indirmek gerekmiyor
->Yazan: ESRA..

1. **Yorum**
->Yorumu: Burada muhteşem bilgiler var hepsi birbirinden güzel size de tavsiyeederim. 
->Yazan: Hasan Öğüt.

>>>YORUM YAZ<<<

Adınız:
Yorumunuz:


Yorumunuzda Silmek istediğiniz kelime veya cümle varsa kelimeyi fare ile seçin
ve
delete tuşuna basın...

 


 E Mail
(Zorunlu Değil):