Eğitim Öğretim İle İlgili Belgeler > Konu Anlatımlı Dersler > Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Dersi İle İlgili Konu Anlatımlar

DUALAR VE ANLAMLARI, MANALARI AÇIKLAMALARI (DİN KÜLTÜRÜ VE AHLAK BİLGİSİ DERSİ KONU ANLATIMLAR, DERS NOTLARI)

 

AMENTÜ DUASI: Amentü billahi. Ve melaiketihi. Ve kütübihi. Ve resulihi. Velyevmilahiri. Ve bilkaderi hayrihi ve şerrihi minallahi teala. Velba’sü ba’delmevt hakkun. Eşhedü en la ilahe illallah. Ve eşhedü enne Muhammeden abdühû ve rasûlüh.
ANLAMI: Allah’a, Meleklerine, Kitaplarına, Peygamberlerine, Ahiret gününe, kadere, hayrın ve şerrin Allah’tan geldiğine, öldükten sonra dirilmenin gerçek olduğuna inandım. Ben şahitlik ederim ki Allah (cc)’tan başka ilah yoktur. Ve yine şahitlik ederim ki Hz. Muhammed (sav) Allah’ın kulu ve elçisidir.

 

SÜBHANEKE DUASI: Sübhanekellahümme ve bihamdik. Ve tebarakesmük. Ve teala ceddük. (Ve celle senaük.) Ve la ilahe gayruk.
ANLAMI: Allah’ım! Seni eksikliklerden uzak tutar ve seni överim.Senin ismin mübarektir.Senin şerefin yücedir. (Senin övgün büyüktür.)Senden başka ilah yoktur.

 

ETTEHIYYATÜ DUASI: Ettehıyyatü lillahi ves-salevatü vet-tayyibat. Esselamü aleyke eyyühen nebiyyü ve rahmetüllahi ve berakatüh. Esselamü aleyna ve ala ibadillahis-salihin. Eşhedü en la ilahe illallah. Ve eşhedü enne Muhammeden abdühû ve rasûlüh.
ANLAMI: Dil ile,beden ile ve mal ile yapılan bütün ibadetler Allah içindir. Allah’ın rahmeti ve bereketleri ile selam sana ey peygamber! selam, bize ve Allah’ın iyi kullarına olsun.Ben şahitlik ederim ki Allah (CC)’tan başka ilah yoktur,ve yine şahitlik ederim ki Hz. Muhammed (SAV) Allah’ın kulu ve elçisidir.

 

ALLAHÜMME SALLI DUASI: Allahümme salli ala muhammedin ve ala ali muhammed. Kema salleyte ala ibrahime ve ala ali ibrahim. İnneke hamidün mecid.
ANLAMI: Allah’ım! Hz. İbrahim’e ve O’nun yakınlarına rahmet ettiğin gibi, Hz. Muhammed’e ve O’nun yakınlarına da rahmet et.Şüphesiz ki Sen, övülmeye layık ve şereflisin.

 

ALLAHÜMME BARIK DUASI: Allahümme barik ala muhammedin ve ala ali muhammed. Kema barekte ala ibrahime ve ala ali ibrahim. İnneke hamidün mecid.
ANLAMI: Allah’ım! Hz. İbrahim’e ve O’nun yakınlarına bereket verdiğin gibi,Hz. Muhammed’e ve O’nun yakınlarına bereket ver.Şüphesiz ki Sen övülmeye layık ve şereflisin.

 

RABBENA DUASI: Rabbena atina fid-dünya haseneten ve fil-ahireti haseneten ve kına azabennar. Birahmetike ya erhamer-rahimin. Rabbenağfirli ve livalideyye ve lilmü’minine yevme yekûmül hisab.
ANLAMI: Rabbimiz! Bize dünyada da iyilik ver ahirette de iyilik ver. bizi cehennem azabından koru. Rahmetinle ey merhametlilerin en merhametlisi. Rabbimiz! Hesabın verileceği gün beni,anne-babamı ve mü’minleri bağışla.

 

KUNUT DUASI (1): Allahümme inna nesteinüke ve nestağfiruke ve nestehdik. Ve nü’minü bike ve netûbü ileyke ve netevekkelü aleyk. Ve nüsni aleykel hayra küllehû neşküruke vela nekfüruk. Ve nahleu ve netrukü men yef cüruk.
ANLAMI: Allah’ım! Biz yardımı, bağışlanmayı ve doğru yolu senden dileriz.Sana inanır,sana tövbe eder ve sana güveniriz.Her türlü hayırla seni över, sana şükreder ve seni inkar etmeyiz.Sana isyan edenleri bırakır ve onlarla ilgimizi keseriz.

 

KUNUT DUASI (2): Allahümme iyyake na’büdü ve leke nüsalli ve nescüdü. Ve ileyke nes’a ve nahfidü nercû rahmeteke ve nahşa azabeke. İnne azabeke bilküffari mülhık.
ANLAMI: Allahım Biz sana ibadet eder senın için namaz kılar ve sana secde ederiz.Senin rızan için (bilgi yelpazesi.net) çalışır, çabalarız rahmetini umar,azabından korkarız. Senin azabın kafirlere muhakkak ulaşır.

 

IFTAR DUASI: Allahümme leke sumtü ve bike amentü ve aleyke tevekkeltü ve ala rızgıke eftartü 
ANLAMI: Allah’ım Senin rızan için oruç tuttum.Sana inandım.Sana güvendim. Senin rızkın ile orucumu açıyorum..

 

EÜZÜ BESMELE: Eûzü billahimineşşeytanirracim. Bismillahirrahmanirrahim. 
ANLAMI: Kovulmuş şeytanın şerrinden (kötülüğünden) Allah’a sığınırım. Rahman ve Rahim olan Allah’ın adıyla.(başlıyorum)

 

KELIME-I SEHADET: Eşhedü en la ilahe illallah. Ve eşhedü enne Muhammeden abdühû ve rasûlüh.
ANLAMI: Ben şahitlik ederim ki Allah (CC)’tan başka ilah yoktur.Ve yine şahitlik ederim ki Hz. Muhammed (SAV) Allah’ın kulu ve elçisidir.

 

“DİN KÜLTÜRÜ VE AHLAK BİLGİSİ DERSİ İLE İLGİLİ KONU ANLATIMLAR”
SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<


“DİN KÜLTÜRÜ VE AHLAK BİLGİSİ DERSİ İLE İLGİLİ YAZILI SORULARI”
SAYFASINI GÖRMEK İSTERSENİZ

>>>TIKLAYIN <<<

 

“DİN KÜLTÜRÜ VE AHLAK BİLGİSİ DERSİ İLE İLGİLİ TEST SORULARI, SORU BANKASI”
SAYFASINI GÖRMEK İSTERSENİZ

>>>TIKLAYIN <<<


“KONU ANLATIMLI DERSLER” SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<


“EĞİTİM ÖĞRETİM İLE İLGİLİ BELGELER, BİLGİLER”
SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<

Yorumlar

....

9. **Yorum**
->Yorumu: şahane bir site burayı sevdimm 
->Yazan: Buse. Er 

8. **Yorum**
->Yorumu: SIZIN SAYENIZDE YÜKSEK BIR NOT ALDIM SIZE TESSEKÜR EDIYORUM...
->Yazan: sıla

7. **Yorum**
->Yorumu: valla bu site çok süper .Bu siteyi kuran herkimse Allah razi olsun tüm ödevlerimi bu siteden yapiyorum.saolun mugladan sevgiler...:).
->Yazan: kara48500..

6. **Yorum**
->Yorumu: çok güzel bir site. kurucularına çok teşekkür ederim başarılarınızın devamını dilerim.
->Yazan: Tuncay.

5. **Yorum**
->Yorumu: ilk defa böyle bi site buldum gerçekten çok beğendim yapanların eline sağlık. 
->Yazan: efe .

4. **Yorum**
->Yorumu: ya valla çok güzel bisi yapmışınız. Çok yararlı şeyler bunlar çok sagolun 
->Yazan: rabia..

3. **Yorum**
->Yorumu: Çok ii bilgiler var teşekkür ederim. Çok süper... Ya bu siteyi kurandan Allah razı olsun ..... süperrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr. Çok iyiydi. isime yaradı. Her kimse bu sayfayı kurduğu için teşekkür ederim 
->Yazan: pınar..

2. **Yorum**
->Yorumu: çok güzel site canım ben hep her konuda bu siteyi kullanıyorum özellikle kullanıcı olmak zorunlu değil ve indirmek gerekmiyor
->Yazan: ESRA..

1. **Yorum**
->Yorumu: Burada muhteşem bilgiler var hepsi birbirinden güzel size de tavsiyeederim. 
->Yazan: Hasan Öğüt.

>>>YORUM YAZ<<<

Adınız:
Yorumunuz:


Yorumunuzda Silmek istediğiniz kelime veya cümle varsa kelimeyi fare ile seçin
ve
delete tuşuna basın...

 


 E Mail
(Zorunlu Değil):