Eğitim Öğretim İle İlgili Belgeler > Konu Anlatımlı Dersler > Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Dersi İle İlgili Konu Anlatımlar

NAMAZ SURELERİ, TÜRKÇE ANLAMLARI, MEALLERİ, MANALARI, AÇIKLAMALARI (DİN KÜLTÜRÜ VE AHLAK BİLGİSİ DERSİ KONU ANLATIMLAR, DERS NOTLARI)

 

FATİHA SURESİ: Elhamdü lillahi rabbil alemin. Errahmanirrahim. Maliki yevmiddin. İyyake na’büdü ve iyyake nestein. İhdinas sıratal müstekim. Sıratallezine en‘amte aleyhim. Gayril mağdûbi aleyhim veleddallin.

ANLAMI: Hamd,alemlerin rabbi Allah’a mahsustur, O Rahmandır,Rahimdir.Hesap gününün sahibidir.(Allah’ım!)Ancak sana kulak eder ve yalnız senden yardım dileriz.Bizi doğru yola ulaştır.Kendilerine nimet verdiğin kimselerin yoluna. Gazaba uğramışların ve sapmışların yoluna değil.

 

FİL SURESİ: Elem tera keyfe feale rabbüke bi eshabil fil. Elem yec‘al keydehüm fi tadlil. Ve ersele aleyhim tayran ebabil. Termihim bi hıcaratin min siccil. Fecealehüm keasfin me’kûl.

ANLAMI: Rabbinin,fil sahiplerine ne yaptığını görmedin mi?Onların kötü planlarını boşa çıkarmadın mı?Onların üstüne sürü sürü kuşlar gönderdi.Kuşlar,onlara sertleşmiş çamurdan taşlar atıyorlardı.Allah, onları yenilmiş ekin yaprağı gibi yapıverdi.

 

KUREYS SURESİ: Liilafi kureyş. İlafihim rıhleteş şitai vessayf. Felya’büdû rabbe hêzel beyt. Ellezi et‘amehüm min cûin ve amenehüm min havf.

ANLAMI: Kureyş kabilesinin yaz ve kış yolculuklarında anlaşması ve uzlaşması sağlanmıştır. Öyleyse kendilerini açken doyuran ve korku içinde iken güven veren bu evin (Kabe’nin) rabbine kulluk etsinler.

 

MAUN SURESİ: Eraeytellezi yükezzibu biddin. Fezalikellezi yedu’ul yetim. Vela yehuddu ala taamil miskin. Feveylün lil musallin. Ellezinehüm an salatihim sêhûn. Ellezinehüm yuraûne Ve yemneûnel maûn.

ANLAMI: Dini yalanlayanı gördün mü? İşte o,yetimi itip kakar.Yoksulu doyurmaya teşvik etmez.Yazık o namaz kılanların haline.Ki onlar, namazlarını ciddiye almazlar.Onlar aslında gösteriş yapıyorlar.En ufak bir yardıma da engel oluyorlar.

 

KEVSER SURESİ: İnna e’taynakel- Kevser. Fesalli lirabbike venhar. İnne şanieke hüvel ebter.

ANLAMI: (Resülüm!) Biz sana Kevser’i verdik.Şu halde rabbin için namaz kıl ve kurban kes.Doğrusu adı sanı ortadan kalkacak olan sana kin besleyendir.

 

KAFİRUN SURESİ: Kulya eyyühel kafirûn. La a’büdü ma ta’büdûn. Vela entüm abidûne ma a’büd. Vela ene abidün ma abedtüm. Vela entüm abidûne ma a’büd. Leküm dinüküm veliyedin.

ANLAMI: (Resülüm!) De ki: Ey inkarcılar! Ben sizin yaptığınız ibadeti yapmam.Siz de benim yaptığım ibadeti yapmıyorsunuz.Ben, sizin yapmış olduğunuz ibadeti asla yapacak değilim.Siz de benim yaptığım ibadeti yapacak değilsiniz.Sizin dininiz size,benim dinim banadır.

 

NASR SURESİ: İza cae nasrullahi vel-feth. Veraeyten-nase yedhulûne fi dinillahi efvaca. Fesebbih bihamdi rabbike vestağfirhü. İnnehû kane tevvaba.

ANLAMI: Allah’ın yardımı ve zaferi geldiğinde.Ve insanların,Allah’ın dinine akın akın girdiklerini gördüğünde.Rabbini hamd ile tesbih et ve O’ndan affetmesini dile. Çünkü O, tövbeleri çok kabul edendir.

 

TEBBET SURESİ: Tebbet yeda ebi lehebin ve tebbe. Ma eğna anhü malühü vema keseb. Seyasla naran zate leheb. Vemraetühû hammaletel hatab. Ficidiha. hablün min mesed.

ANLAMI: Ebû Leheb’in elleri kurusun,kurudu da.Malı ve kazandığı O’na fayda vermedi.O,alevli bir ateşe girecek.Boynunda bükülmüş bir ip olduğu halde,odun hamalı olarak karısı da ateşe girecek.

 

IHLAS SURESİ: Kul hüvellahü ehad. Allahüs samed. Lem yelid ve lem yûled. Ve lem yekün lehû küfüven ehad.

ANLAMI: De ki: O Allah birdir.Allah sameddir(O,hiçbir şeye muhtaç değil, her şey ona muhtaçtır).O,doğurmamış ve doğurulmamıştır. Hiçbir şey O’na denk değildir.

 

FELAK SURESİ: Kul eûzü birabbil felak. Min şerri ma halak. Ve min şerri gasikin iza vekab. Ve min şerrin-neffasati fil ukad. Ve min şerri hasidin iza hased.

ANLAMI: De ki: Yarattığın şeylerin şerrinden,karanlığı çöktüğünde gecenin şerrinden, düğümlere (bilgi yelpazesi.net) üfleyen büyücülerin şerrinden,haset ettiğinde hasetçinin şerrinden, sabahın rabbine sığınırım.

 

NAS SURESİ: Kul eûzü birabbin-nas. Melikin- nas. İlahin-nas. Min şerril vesvasil hannas. Ellezi yuvesvisü fi sudûrin-nas. Minel cinneti vennas.

ANLAMI: De ki:İnsanlardan ve cinlerden,insanların kalplerine vesvese veren,o sinsi vesvesecinin şerrinden,insanların ilahı,insanların meliki,insanların rabbi Allah’a sığınırım.

 

“DİN KÜLTÜRÜ VE AHLAK BİLGİSİ DERSİ İLE İLGİLİ KONU ANLATIMLAR”
SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<


“DİN KÜLTÜRÜ VE AHLAK BİLGİSİ DERSİ İLE İLGİLİ YAZILI SORULARI”
SAYFASINI GÖRMEK İSTERSENİZ

>>>TIKLAYIN <<<

 

“DİN KÜLTÜRÜ VE AHLAK BİLGİSİ DERSİ İLE İLGİLİ TEST SORULARI, SORU BANKASI”
SAYFASINI GÖRMEK İSTERSENİZ

>>>TIKLAYIN <<<


“KONU ANLATIMLI DERSLER” SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<


“EĞİTİM ÖĞRETİM İLE İLGİLİ BELGELER, BİLGİLER”
SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<

Yorumlar

....

9. **Yorum**
->Yorumu: şahane bir site burayı sevdimm 
->Yazan: Buse. Er 

8. **Yorum**
->Yorumu: SIZIN SAYENIZDE YÜKSEK BIR NOT ALDIM SIZE TESSEKÜR EDIYORUM...
->Yazan: sıla

7. **Yorum**
->Yorumu: valla bu site çok süper .Bu siteyi kuran herkimse Allah razi olsun tüm ödevlerimi bu siteden yapiyorum.saolun mugladan sevgiler...:).
->Yazan: kara48500..

6. **Yorum**
->Yorumu: çok güzel bir site. kurucularına çok teşekkür ederim başarılarınızın devamını dilerim.
->Yazan: Tuncay.

5. **Yorum**
->Yorumu: ilk defa böyle bi site buldum gerçekten çok beğendim yapanların eline sağlık. 
->Yazan: efe .

4. **Yorum**
->Yorumu: ya valla çok güzel bisi yapmışınız. Çok yararlı şeyler bunlar çok sagolun 
->Yazan: rabia..

3. **Yorum**
->Yorumu: Çok ii bilgiler var teşekkür ederim. Çok süper... Ya bu siteyi kurandan Allah razı olsun ..... süperrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr. Çok iyiydi. isime yaradı. Her kimse bu sayfayı kurduğu için teşekkür ederim 
->Yazan: pınar..

2. **Yorum**
->Yorumu: çok güzel site canım ben hep her konuda bu siteyi kullanıyorum özellikle kullanıcı olmak zorunlu değil ve indirmek gerekmiyor
->Yazan: ESRA..

1. **Yorum**
->Yorumu: Burada muhteşem bilgiler var hepsi birbirinden güzel size de tavsiyeederim. 
->Yazan: Hasan Öğüt.

>>>YORUM YAZ<<<

Adınız:
Yorumunuz:


Yorumunuzda Silmek istediğiniz kelime veya cümle varsa kelimeyi fare ile seçin
ve
delete tuşuna basın...

 


 E Mail
(Zorunlu Değil):